Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Raspberry Pi - ip dinamic

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 25.04.2008
Am un raspberry pe care am instalat nginx și îmi doresc să îl leg de un domeniu cumpărat. Nu cunosc îndeajuns de bine cum stă treaba, tocmai de aceea am apelat la voi.
Problema e că mi se cam schimbă (rar ce-i drept) IP-ul, și atunci trebuie să mă duc să schimb o chestie pe site-ul unde am cumpărat domeniul. Am citit cum că un serviciu dns ar fi ceea ce m-ar "vindeca" de problema asta. Mi-am făcut cont pe un site românesc care oferă serviciu dns gratuit.
Cum/ce pot face ca treaba asta să se întâmple automat, și eu să accesez domeniul meu care să mă ducă la raspberry de fiecare dată? Să pot să fac și SSH, și SFTP fară alte necazuri.

#2
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Foloseste un provider DDNS. No-ip, Dyndns, etc

#3
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
De la ce provider ai internet? Solicita IP static.

#4
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006
Ip static in romaniA ma indoiesc ca il poate avea de la isp pentru un contract non business

#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006

 Sorin Nedelcu, on 30 iulie 2016 - 21:12, said:

Ip static in romaniA ma indoiesc ca il poate avea de la isp pentru un contract non business
atunci da-i solutie sa-si faca hosting cu domeniu platit si cu dyndns :)

#6
buneam

buneam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 15.08.2007

 Sorin Nedelcu, on 30 iulie 2016 - 21:12, said:

Ip static in romaniA ma indoiesc ca il poate avea de la isp pentru un contract non business
https://www.telekom....static.html  
un host pe no-ip sau dyndns free sunt cu probleme, il inchid cand ti-e lumea mai draga.
am platit host  pe 2 ani la dyndns si l-au ichis dupa 2 luni pe motiv ca nu am respectat conditiile .

Edited by buneam, 30 July 2016 - 21:51.


#7
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Daca ai net de la rds vezi ca ei ofera ddns gratis si functioneaza f bine. Eu il folosesc de mult timp.

#8
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 25.04.2008
Am net de la cel mai prost provider... UPC, ăia nu dau IP static la clienții persoane fizice, cum zicea un coleg, doar la contracte business

#9
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
cat platesti pe un IP static ca sa ti un raspberry nu mai bine iti cumperi un pachet de hosting decent la o firma specializata?

#10
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 25.04.2008
am rezolvat-o cu ddns. un serviciu românesc, și care văd că e pe piață de prin 2007, deci nah.. mulțumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate