Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Limonada de bicarbonat de sodiu si lamaie

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Salut

Stie cineva cum se face aceasta limonada?
Am pus intr-o sticla de 1l,apa pe 3 sferturi,apoi zeama de la o lamaie si cand am pus o lingura
de bicarbonat,parca am desfacut o sampanie,atat de multa spuma alba a iesit afara.
Ce a ramas in sticla are doar gust de bicarbonat si mai mult miros decat gust de lamaie.

Cum se face corect aceasta limonada,care cica vindeca boli grave?
Foloseste careva aceasta terapie?Ati avut rezultate bune cu ea?

Multumesc

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
prostia n-are leac...

#3
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Da , nu are un gust prea atragator . Din cate am citit regleaza un PH sanatos in organism care e prima conditie pentru sanatate . Nu este mediatizat pt ca e prea ieftin .
    Am folosit unele perioade dar nu pot spune ca se pot vedea efecte , pe termen scurt e greu de depistat . Cine facut piata mi-a adus acum cateva zile un produs -Citrosodina , granule fervescente , adica un bicarbonat mai baubil . Nu stiu cum e ca n-am incercat si nu cred ca e mai sanatos ca bicarbonatl clasic . Sa nu uit eu sunt in Italia .

  Cred ca un consum cotidian de lamaie scade suficient aciditatea fara sa folosesti bicarbonat . Si normal -o alimentatie alcalina per total e mai sanatoasa .

#4
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Da bre, bicarbonatul este sodiu este o baza, iar sucul de lamaie contine acid citric.
E la fel si cand pui in otet bicarbonatul, se degaja apa si dioxid de carbon, adica acidul carbonic.
Despre vindecatul bolilor, o prostie.

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007

 unucelalalt, on 30 iulie 2016 - 16:00, said:

Da , nu are un gust prea atragator .

dar gatorade are? ia o sticla si vezi ce contine Posted Image

in anii trecuti, obisnuiam in zilele calduroase, cind transpiram ca porcu' sa iau in pliculet de "saruri remineralizante" si sa-l amestec cu futui fres de potrocale ..Posted Image

 Spk96, on 30 iulie 2016 - 16:06, said:

E la fel si cand pui in otet bicarbonatul, se degaja apa si dioxid de carbon, adica acidul carbonic.

voi ruga moderatorii sa interzica utilzarea limbii chimie ;)

Edited by r_murphy, 30 July 2016 - 16:09.


#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007

 macarony_ro, on 30 iulie 2016 - 16:31, said:

cum naiba vitaminele sa trateze cancerul ca astea il alimenteaza. celula canceroasa se dezvolta pe baza vitaminelor
exista unele teorii (controversate) conform carora, o alcalinitate crescuta a singelui poate combate celulele canceroase, sau proliferarea lor, in consecinta se recomanda consumul de bicarbonat de sodiu.

oamenii, in situatii disperate pot crede orice, iar "binevoitorii" abuzeaza de faptul asta :(

#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vPvcXqD2oUk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
zic si eu din experienta personala. Dupa consum regulat de bicarbonat de sodiu am ajuns la...cardiologie. Nu, nu aveam nimic cu inima, dar ma umflasem asa de tare, ca apasa pe diafragma, care apasa pe inima, de aici dureri, de ziceam ca e infarct. Cel putin asa mi s-a explicat la gastroenterologie. Asa ca m-am lasat de vindecat cancerul si alte alea. Limonada consum in continuare, dar n-o amestec niciodata cu bicarbonat de sodiu.

Edited by Michidoo, 30 July 2016 - 18:52.


#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Sucul de lamaie si bicarbonatul de sodiu, luate separat, nu fac rau organismului uman!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 30 July 2016 - 18:52.


#10
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

 Michidoo, on 30 iulie 2016 - 18:51, said:

zic si eu din experienta personala. Dupa consum regulat de bicarbonat de sodiu am ajuns la...cardiologie. Nu, nu aveam nimic cu inima, dar ma umflasem asa de tare, ca apasa pe diafragma, care apasa pe inima, de aici dureri, de ziceam ca e infarct. Cel putin asa mi s-a explicat la gastroenterologie. Asa ca m-am lasat de vindecat cancerul si alte alea. Limonada consum in continuare, dar n-o amestec niciodata cu bicarbonat de sodiu.
E prima oara cind aud asa ceva. Ne spuneti si cam ce cantitate consumati (cu aproximatie)? Multumesc

#11
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Sodiul in cantitati mai mari ridica tensiunea. Ce a patit Michidoo seamana cu un edem. Din cauza sodiului nu a mai eliminat apa, care s-a adunat in organism, probabil sub diafragma. Daca va apucati de tratamente alternative, intrebati si un medic inainte ce efecte secundare pot aparea. 1 lingura de bicarbonat e mult daca ajunge sa fie consumata zilnic, parerea mea! Dar cum ziceam, intrebati un medic.

@mishale, ai cancer sau alta boala? De ce te-ai apucat de limonada cu bicarbonat?

Edited by Dihorul Razboinic, 30 July 2016 - 19:38.


#12
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu e vorba de cancer neaparat sau altele , daca esti bolnav minuni nu prea exista . Omul contemporan are o alimentatie care favorizeaza aciditatea in organism . Bicarbonatul o mai poate scadea . Un organism alcalin tine la distanta mai multe boli . Este f adevarat ca nu ar trebui facut abuz sau chiar trebuie ai si niste analize ca dai in partea ailalta .

Nu sunt de profesie dar sunt bolnav si am citit in ultima vreme ca oricum nu am alta ocupatie .

#13
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 alionte, on 30 iulie 2016 - 18:59, said:

E prima oara cind aud asa ceva. Ne spuneti si cam ce cantitate consumati (cu aproximatie)? Multumesc
Puneam o lingurita la o limonada, si asta nici macar zilnic, cred ca de 2 ori pe saptamana. Asta din noiembrie pana in decembrie; inainte de Craciun am ajuns la cardiologie. Nu stiu cum sa explic mai clar, dar stii tu cum se pune bicarbonatul in prajituri ca sa creasca? Eh, cam asta s-a intamplat in stomacul meu Posted Image

Edited by Michidoo, 30 July 2016 - 20:22.


#14
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013

 unucelalalt, on 30 iulie 2016 - 19:54, said:

Nu e vorba de cancer neaparat sau altele , daca esti bolnav minuni nu prea exista . Omul contemporan are o alimentatie care favorizeaza aciditatea in organism . Bicarbonatul o mai poate scadea . Un organism alcalin tine la distanta mai multe boli . Este f adevarat ca nu ar trebui facut abuz sau chiar trebuie ai si niste analize ca dai in partea ailalta .

Nu sunt de profesie dar sunt bolnav si am citit in ultima vreme ca oricum nu am alta ocupatie .
Eu sunt de parere ca nu trebuie sa ai un "organis alcalin", orice ar presupune acest lucru ca nu prea inteleg sintagma.
Corpul are mecanisme specifice pentru a mentine homeostazia.
Avand in vedere ca pH-ul in stomac este foarte mic la adult, nu stiu ce efect benefic ar putea avea bautul de bicarbonat.
Pe scurt, sunt medii unde trebuie pH acid, iar altele unde trebuie alcalin, dar nu cred ca prin baut de bicarbonat ai putea regla cu acuratete acest lucru.

#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
PHul din organsm nu e determinat de PHul alimentatiei. Reglarea lui se face in urma unor mecanisme mult mai complexe iar daca in cazul unor boli se schimaba PHul, nu insemana ca PHul a determinat boala ci invers iar daca printr-o minune reusesti sa il schimbi, nu va avea nicio legatura cu boala. E ca si cand ai incerca sa-ti schimbi culoarea ochilor cand ai hepatita crezand ca ai hepatita de la ochii galbeni.
Apa alcalina e din categoria "mancam suplimente din cartilagiu de rechin ca sa avem articulatii sanatoase".

Edited by underb, 30 July 2016 - 21:41.


#16
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
http://www.secretele...at-uimitor.html

#17
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ia vezi primul meu post din topic!

#18
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

 Nero-d, on 31 iulie 2016 - 15:47, said:

ia vezi primul meu post din topic!

plimba ursu,nu ne mai deranja

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate