Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

FF pentru peisaje, arhitectura, aka 6D vs A7

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 03.08.2006
Dupa cum spune si titlul, nemultumit de calitatea imaginilor obtinute cu diverse sisteme Aps-c sau compacte, m-am hotarat sa fac trecerea la FF. Cum nu scot nici o para  din fotografie si nici nu sunt bancher, cam singurele variante in buget sa zic asa ar fi Canon 6D si Sony A7. Stiu ca exista si Nikon D610 dar sincer mi-e frica ca vine cu ulei de la bunica si chiar nu vreau sa-mi asum riscul.
Cunosc diferentele principale dintre cele doua sisteme, greutate, lentile existente (aici nu exista competite), dar ceea ce m-ar interesa si poate ma pot lamuri cei care le-au folosit, sunt diferentele de DR , high ISO, culori, etc. Mentionez ca nu am de gand sa folosesc obiective manuale, vreau doar un kit restrans cu doua obiective, unul wide si probabil un 50mm ptr eventuale portrete si situatii de luminozitate f scazuta.
Initial m-am gandit la 6D cu 17-40 dar nu m-ar deranja si o varianta pentru Sony desi din lentilele care le vad in magazine nu prea gasesc nimic echivalent. Ma intereseaza si ISO mare cat mai bun deoarece voi face si poze la interior destule si nu suport blitz-urile.
Si orice sugestie vis a vis de comparatia celor doua sisteme e binevenita.

#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Nu imi e clar dece un apsc nu ar fi bun la peisaje, arhitectura iar un FF is a must.

#3
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 04.06.2006
O comparatie  - https://www.dpreview...roducts=sony_a7
Sau, pe acelasi site, pe review-ul uneia dintre ele mergi la pagina de concluzii, bifeaza butonul "compare mode" si alege-o pe cealalta.
O sa vezi asa ceva ...
[ https://i.imgur.com/jICoAEZ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Portocaliul arata unde si cu cat e mai bun Canon-ul. La celelalte e mai bun Sony. Sau macar asa a rezultat din testele astora Posted Image
Dar gasesti o multime de alte comparatii pe Google - https://www.google.r...57j0l5.9273j0j4
Decizie usoara Posted Image

#4
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 03.08.2006

View Postcrokodilu, on 30 iulie 2016 - 13:01, said:

Nu imi e clar dece un apsc nu ar fi bun la peisaje, arhitectura iar un FF is a must.

DR, nivel detalii? eu zic ca sunt chestii definitorii pentru peisaje. In plus pentru ca scap de factorul de crop am acces la mult mai multe lentile wide.

Misusumi cunosc site-ul dpreview ca pe propriile buzunare si sunt constient de comparatiile diverse de pe net. Ma intereseaza mai mult sa aud pareri ale utilizatorilor, desi o sa fie cam greu sa gasesc pe aici pe cineva care s-a jucat cu amandoua.

Multumesc pentru raspunsuri.

#5
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Invata sa faci poze si sa procesezi. Sunt curios ce obiective tilt shift detii si ce sistem de filtre folosesti, de zici ca faci arhitectura si peisaje si nu te mai multumeste senzorul crop.

Foloseste banii pentru niste excursii, ca sa ai ce poza, si investeste in sticla, filtre si un workshop de calitate. D600 era ala cu uleiul, nu D600.

*D610

Si daca e musai sa cumperi aparat, A7 cu adaptor Nikon/Canon e cea mai logica alegere, senzorul din 6D nu ofera mare lucru fata de un crop.

#6
Tonix

Tonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 12.06.2010
Camera ar trebuii sa fie ultima ta preocupare , iar ca sa folosesti un wide la peisaje trebuie sa inveti ceva mai mult despre compozitie . De ce nu urci niste poze reprezentative pt. a vedea unde te situezi

#7
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 04.06.2006

View PostRaiden, on 30 iulie 2016 - 13:14, said:

Misusumi cunosc site-ul dpreview ca pe propriile buzunare si sunt constient de comparatiile diverse de pe net. Ma intereseaza mai mult sa aud pareri ale utilizatorilor, desi o sa fie cam greu sa gasesc pe aici pe cineva care s-a jucat cu amandoua.
Sunt constient ca site-urile ar putea lauda un producator mai mult decat altul pentru ca ... reclama, intelegi tu Posted Image
Dar daca 10 site-uri spun ca A e mai bun ca B, deja poti sa-ti faci o idee. Mai ales la criteriile care te intereseaza (ISO, redare culori etc.).
Utilizatorii sunt (mai) subiectivi, laudand camera pe care o detin si pe care (unii) o folosesc doar pe modul AUTO.
Pe de alta parte, poate ar trebui sa tii cont si de greutate, numarul de fotografii cu o singura incarcare a acumulatorului, oferta de obiective si accesorii ...
Decizia e numai a ta Posted Image

#8
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostRaiden, on 30 iulie 2016 - 13:14, said:


DR, nivel detalii? eu zic ca sunt chestii definitorii pentru peisaje. In plus pentru ca scap de factorul de crop am acces la mult mai multe lentile wide.

Misusumi cunosc site-ul dpreview ca pe propriile buzunare si sunt constient de comparatiile diverse de pe net. Ma intereseaza mai mult sa aud pareri ale utilizatorilor, desi o sa fie cam greu sa gasesc pe aici pe cineva care s-a jucat cu amandoua.

Multumesc pentru raspunsuri.

6D-ul e bun la ISO mare dar e mai slab la DR. Comparatia ar trebui facuta cu D610 care e mai bun la DR si similar la ISO mare. Echivalentul Nikon la 17-40/4 ar fi 18-35/3.5-4.5 AF-S care e din pacate ceva mai slab optic si mai scump. La Canon mai exista si 16-35/4 IS care e excelent optic.

La Sony A7R e camera ideala pentru peisaje dar din pacate obiectivele wide sunt scumpe si nici grozave optic.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007
Are si Nikon 16-35/4 dar m-a socat pretul actual.

#10
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View PostRaiden, on 30 iulie 2016 - 13:14, said:



DR, nivel detalii? eu zic ca sunt chestii definitorii pentru peisaje.
k3, k1 cu pixel shift?

#11
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 03.08.2006

View Postnicolaie, on 30 iulie 2016 - 15:06, said:

Invata sa faci poze si sa procesezi. Sunt curios ce obiective tilt shift detii si ce sistem de filtre folosesti, de zici ca faci arhitectura si peisaje si nu te mai multumeste senzorul crop.

Foloseste banii pentru niste excursii, ca sa ai ce poza, si investeste in sticla, filtre si un workshop de calitate. D600 era ala cu uleiul, nu D600.

*D610

Si daca e musai sa cumperi aparat, A7 cu adaptor Nikon/Canon e cea mai logica alegere, senzorul din 6D nu ofera mare lucru fata de un crop.

Habar nu am ce sunt alea obiective tilt shift si nici filtre nu am folosit in afara de polarizare. Pe partea de procesare recunosc ca nu stau prea bine si in afara de cateva chestii de baza cum ar fi shadow/highlight, contrast...altceva nu prea misc in lightroom.
Nu am in ce sticla sa investesc ca de aproximativ un an de cand am vandut 7D-ul singurul aparat care il am este un Panasonic Lx100, bun cam in toate situatiile dar restrictiv din cauza obiectivului fix.
Si D610 au aceeasi problema, am citit sute de pareri ale celor care il detin , atat pe f64 cat si pe dpreview si f multi se plang de problema asta.
Recunosc ca sunt in necunostinta de cauza in ceea ce priveste capabilitatile senzorilor FF, am crezut ca ofera un DR mult mai bun decat unul pe crop. Acum daca stau si ma gandesc probabil si senzorii aps-c de pe camerele mai noi sunt mult peste cel de pe 7D.
Trag concluzia ca sfatul tu este sa raman la crop si sa investesc in tehnica.


View PostTonix, on 30 iulie 2016 - 15:19, said:

Camera ar trebuii sa fie ultima ta preocupare , iar ca sa folosesti un wide la peisaje trebuie sa inveti ceva mai mult despre compozitie . De ce nu urci niste poze reprezentative pt. a vedea unde te situezi


Nu am ce poze reprezentative sa pun si sunt convins ca mai am multe de invatat in ceea ce priveste compozitia, dar nu asta era miezul problemei, pozele facute de mine nu prezinta un nivel de detalii prea satisfacator si asta nu cred ca pot sa o scot din palarie prin editare sau mai stiu eu ce smecherie.. Nu fac printuri mari dar vizualizez pozele pe un tv 4k cu diagonala mare si nu-mi place ce vad.
In concluzie vreau ce e mai bun pe partea de senzor, la compozitie, editare, am sa lucrez cu siguranta.

K1 abia s-a lansat, pret mare, obiective native cam ioc.....

A7R e scump rau, obiectivele Sony rup si ele la buzunar, daca iau A7 raman bani si de obiectiv dar am auzit ca e puturos rau aparatul. Ma mai gandeam la A7II, cica e mai sprinten, dar vad ca nu exista pe nicaieri.

Edited by Raiden, 31 July 2016 - 01:18.


#12
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 03.08.2006
Si ca sa simplificam si mai mult, daca tot s-a decis in unanimitate Posted Image  ca nu e cazul sa trec la FF, dati-mi niste sugestii pentru un setup body + wide (16-20mm) + 40-50 luminos in 8-9000 lei.

#13
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
From the top of my head:  Nikon D7200, Tokina 11-20/2.8, Nikkor 50/1.8G si un trepied daca mai incape.

#14
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Eu as inlocui D7200 cu D7100, dar in rest cam asta e recomandarea pe Nikon.

Desi mai degraba m-as risca la un D610 cu AF-S 18-35mm si 50mm f1.8 :).€

Desi si mai probabil, as incerca sa gasesc un D800 SH pe la 40k cadre si as completa cu un AF-S 18-35mm si 50mm f1.8.

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007

View PostRaiden, on 31 iulie 2016 - 01:41, said:

in 8-9000 lei.

In banii astia parca m-ar durea inima sa iau un crop.


#16
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Este un 18-35 AF-S la f64 la 2500 de lei, D610 e 6000 de lei iar un 50/1.8 se gaseste sh cu 5-600 de lei. Si eu as merge pe fefeu dar daca omu' vrea crop...

#17
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Raiden, si cu un senzor ca al lui 7D poti sa faci arhitectura si peisaj bun, daca ai un trepied bun, niste filtre graduale si de polarizare, si stii sa lucrezi in Photoshop pe imagini. Poti sa scoti lucruri mult mai faine decat ce face unul ce nu are tehnica dar si-a luat un A7R2. La peisaj filtrul gradual este esential, cel de polarizare este important, dar fara procesarea corecta, nu iese chiar ce trebuie. Va trebui sa faci expuneri multiple, sa delimitezi cerul de elementele de pe sol, la nevoie sa luminezi foregroundul si sa aplici diverse tehnici de blending pe highlights, shadows, sa faci focus stacking (sunt multe tutoriale pe tema asta).

La peisaj de asemenea important este  .. peisajul. De unde si recomandarea mea cu economisirea banilor si cheltuirea lor pe plimbari, ca sa ai ce fotografia.

Pe partea de arhitectura, perspectiva si iluminarea sunt foarte importante. Daca iluminarea o faci asteptand ora potrivita sau folosind flashuri in expuneri lungi, perspectiva corecta o vei regla din focala si miscarile de tilt/shift ale unui obiectiv specializat, in cazul in care vrei sa mergi pe fotografie de arhitectura clasica, corecta. Obiectivele tilt shift sunt pentru full frame si un senzor full frame le va folosi la adevarata valoare.

Nu am stiut ca nu mai ai deloc camera atunci cand ti-am recomandat sa insisti pe tehnica si sticla.

Neavand camera, strict pentru peisaj si arhitectura, decat sa iau un D7100 cred ca mai degraba as lua un Sony A7 si un adaptor de Canon. Nu te intereseaza ca e lenesa camera, ca focalizeaza lent, ca are doar 3-4 FPS, pentru ca tu vei trage un cadru dupa jumatate de ora de pragatiri, vei mai trage inca vreo cateva si gata cu sedinta foto. La peisaj si arhitectura nu e ca la sport si nu cred ca prin peisaj si arhitectura intelegi fotografii gen amintire.

Uite cat de importante sunt tehnica si locul in fotografia de peisaj si cat de mici sunt diferentele intre imagini atunci cand omul din spatele camerei are tehnica si viziune:

Sony A7R

https://500px.com/kurtbudliger

5Dmk3+D810

https://500px.com/iuriebelegurschi

D800+5Dmk2

https://500px.com/koveh


5D+5Dmk2

https://500px.com/vincentfavre

5Dmk2

https://500px.com/paulmarcellini

Edited by nicolaie, 31 July 2016 - 14:00.


#18
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 03.08.2006
Nicolae ce e drept as vrea cu timpul sa fie ceva mai mult decat fotografii drept amintire dar nici nu pot visa sa ma apropii de minunatiile date drept exemplu de tine. Si sincer ma sperie ideea ca pe o camera deja puturoasa sa mai pun si adaptor....mai e mult pana voi acorda atat de mult timp unei singure fotografii, cu tot ce implica asta, ar insemna sa ies singur la pozat si sa-mi iau o zi intreaga doar pentru asa ceva ceea ce momentan nu e posibil, peisaje vreau sa pozez in calatoriile in care merg cu sotia si daca ma apuc sa asez trepiede si scot filtre, sa astept lumina potrivita, etc, s-ar putea sa ma trezesc cu un trepied in partile sensibile ale corpului. Ceea ce spui tu este perfect adevarat, sunt constient ca implica f multa munca si rabdare dar mai e mult pana acolo, sunt abia la inceput de drum si vreau sa vad pana unde ma va duce pasiunea asta. Momentan vreau doar o camera cat mai capabila pe partea asta si urmeaza sa o ajung si eu din urma cu tehnica.
In alta ordine de idei am intrat pe dxomark si vad ca intr-adevar Nikon D7200 sta foarte bine la DR, mai bine decat 6D si desi nu-mi place deloc ergonomia Nikon, nu cred ca e chiar asa important pentru ceea ce vreau sa fac. Mi-ar place un A7R dar obiective wide pentru el nu prea sunt, ar fi vreo doua variante dar costa aproape cat camera, as depasi cu mult bugetul....

De ce Tokina 11-20 si nu Tokina 11-16 ? E cu vreo 10 mil mai ieftin si singura diferenta intre ele este la focala, sau imi scapa mie ceva?

Nu vreau sa cumpar sh, e mare investitia ptr mine si vreau siguranta garantiei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate