Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Afacere - imprimat tricouri

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Tot timpul o bagati pe aia cu statul iti da in cap....
Daca iti faci declaratiile la timp, platesti la timp ce ai de platit si esti ok cu actele nu are de ce sa-ti dea in cap.

#38
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Avantaje si dezavantaje.

#39
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009
Am eu de la Salonic si Budapesta tricouri imprimate marca Fruit of the Loom si cumzicea cineva au multe spalari la activ.gulerul inca nu sa lăbărțat.vad ca sunt de calitate.

#40
Ralemoon

Ralemoon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.07.2016
Bun, am inteles ideea si va multumesc ca m-ati lamurit.

Ideea e urmatoarea, vreau sa fac ceva, am 23 de ani si vreau sa am ceva al meu. Deocamdata mai mult de 5000 de euro nu am sa investesc, asa ca ma bazez pe sugestiile voastre. Ce as putea sa fac cu 5000 de euro? O investitie mica, sunt din Sibiu, covrigarii, cafenele mici si shaormerii sunt destule la tot pasul.

Multumesc anticipat!

Edited by Ralemoon, 31 July 2016 - 07:04.


#41
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
nu stiu exact unde ai locatia, daca e in drumul turistilor, dar ar merge o gelaterie. Adica sa vinzi inghetata, dar ceva mai special decat astea clasice din dozator sau supermarket. Conteaza si produsul, conteaza si cum il prezinti (gaseste un nume italian, branduieste locatia etc.

Apoi, am vazut in Afi Cotroceni pe unii care vindeau...creme. Da, crema cu diverse arome. Iti punea intr-un pahar sau castron si mancai la o masa sau pe drum. N-aveau spatiu mai mare decat ai tu si nici macar nu erau pe vreo galerie principala. Dar era coada la ei. Si nu pot sa pricep de ce. Ori se miscau foarte greu (dar cat de greu e sa pui o crema gata facuta intr-un castron? si erau 2 vanzatoare), fie chiar aveau succes. Chestie greu de crezut, avand in vedere si chiria de mall pe care trebuiau s-o scoata. Adica eu personal nu m-as fi bagat cu o afacere din asta in acel spatiu, dar uite ca lor le merge (ramane de vazut si pentru cat timp).

Gandeste-te la o chestie din asta. Avand in vedere bugetul redus, mergi pe ceva simplu, dar de efect.

#42
Ralemoon

Ralemoon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.07.2016
Mersi de sfaturi!

Cu mancarea nu m-as baga, adica m-am gandit la un stand de hot-dogs, asa ceva nu e in Sibiu. Decat cele obisnuite, cu hot-dogi clasici si astia nu vand doar hot-dogi. Aici pot sa vin cu multe idei noi, retete, etc.

Faza e ca trebuies multe aprobari ca sa "hranesti" oameni si riscuri mari. Daca la unu i se face rau? :)) Nici nu as sti de unde sa ma apuc de un stand de hot-dogs. Pareri?

Mersi inca o data! (hai ca pana la urma o dau la capat si devin si eu un mic afacerist, haha)

#43
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Ia-ti o birja si doi cai cu care plimbi turistii prin oras.Daca si Europa va fi nesigura pentru turism,vor navalii vesticii cu siguranta spre Ardeal.

#44
Ralemoon

Ralemoon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.07.2016
Baieti, am gasit! Urmeaza sa vad ce ma sfatuiti voi.

Pentru inceput, m-am gandit sa incep cu un atelier de personalizare cadouri. Este asa ceva in Sibiu dar nimic specializat in domeniul asta, gen la firmele de printat poti sa iti faci si o cana daca vrei...

Spatiu comercial am pe un bulevard (al doilea cam cel mai populat din Sibiu) dar si in mall s-ar putea.

O sa incep cu personalizari simple: cani, tricouri, farfurii, brelocuri, etc, cam tot ce se poate. Apoi daca ma dezvolt in cativa ani o sa cumpar si un DTG and so on...

Am gasit asta: http://www.zspotmedi...izare-p323.html

Pareri? Mersi!

#45
Capo_Bastone

Capo_Bastone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.01.2016

View PostMichidoo, on 30 iulie 2016 - 11:23, said:

aici avem o problema. Tu vorbesti de coli de hartie care se duc la prima spalare. Tu ai purtat asa ceva, ai testat la spalat? Sau te-au aburit aia care vand mizerii din astea?

N-ai nicio sansa pe piata cu tricouri de unica folosinta, pentru ca asta vrei sa vinzi. Dai tzeapa o data si nu se mai intoarce nimeni la tine. Totusi, Sibiu e oras mic, cati oameni crezi ca vor cumpara tricouri o singura data de la tine, ca a doua oara nu mai vin? Daca vrei sa intri serios pe piata, iti trebuie imprimanta DTG (pleaca de la 12.000 euro), presa profesionala (nu chinezaria de la Anemona) care pleaca de la 1000 euro si alte cateva accesorii care poti duce la cateva mii de euro (cutter-plotter, imprimanta de sublimare, prese de sepci si cani).

Iar site-ul pe care te bazezi va aduce vanzari doar daca investesti masiv in promovare, gen sedinte foto, Facebook, concursuri etc. Din experienta unui cunoscut care a intrat si iesit de pe piata rapid, a bagat vreo 5000 euro in publicitate pe Facebook si abia si-a scos banii intr-un an, in conditiile in care vindea tricouri la 80-100 lei.

Si o sa-ti dau o informatie pentru care o sa-mi multumesti, mai ales daca ma asculti si nu te apuci de afacere, ca sa nu papi toti banii: Piata de tricouri imprimate (personalizate) in RO este foarte mica. Vei putea face bani doar daca dezvolti o afacere-hibrid, in care, pe langa alea 50-100 tricouri personalizate pe care le vinzi pe luna, vei face si comenzi mai mari (de ex, o serie de 5-10 tricouri pentru o petrecere de burlaci) sau B2B (50-100 tricouri pentru cate-un ONG, cate un eveniment, un team building) etc. Pentru astfel de comenzi este nevoie de o cu totul alta promovare, deci alta investitie, alt timp, si, evident, e nevoie sa ai cel putin un angajat pe productie, pentru ca apar chestiuni urgente pe care nu le poti duce singur. Deci, estimarea mea: buget pentru business (echipamente + un pic de promovare) de minim 20.000 euro, bani pe care ii amortizezi in 2-3 ani, daca tragi tare.

A, si ca sa-ti faci o idee despre piata, am primit ceva spam in care unii faceau oferta de tricouri imprimate cu 11 lei/buc (serigrafie, minim 50 buc). Pe langa faptul ca pentru serigrafie iti trebuie cu totul alte echipamente (alte mii de euro). fa si tu un calcul ce cost de productie ai cu tricourile Fruit of the Loom (1,75 euro + TVA = 9,5 lei) si modalitatea ta de imprimare. Nu cred ca-ti mai raman bani, ba mai pui si din buzunar.


Cum au ajuns...? Vand la negru la greu. O stiu din surse sigure, nu e o supozitie. E pacat ca s-a ajuns sa fie promovati in ziare evazionistii dar deh, asta avem, cu asta defilam.
cum au ajuns? stiu cum se aparea prin constanta la ziar..dadeai 50E unui "jurnalist" si scria despre tine cele mai tari povesti

#46
charmides

charmides

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.04.2004
Gildan este cel mai mare furnizor din lume de tricouri pentru imprimat.
Au distribuitori  din Ungaria spre vest, in Ro nu este nici unul oficial desi exista unele firme care asa se lauda.

#47
K-off

K-off

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.02.2018
Salut !
Am citit mare parte din ceea ce ati comentat iar informatiile sunt utile dar nu actualizate de aceea va expun cazul meu.
M-am apucat de pictat manual tricouri acum 3 ani.Hobby.S-a transformat intr-o “nano” afacere.
Pictez cu aerograf si pensula iar mai nou cu pistol de vopsit cu duza mica deoarece lucrez cu clor ( safety first : masca, ochelari, manusi, spatiu ventilat) totusi nu am productivitatea necesara transformarii in afacere.Renunt regulat la comenzi de peste 20 de tricouri.Nu pot sa reproduc o imagine de 2 ori ( dezavantajul lucrului manual) si oricum nu am productivitatea necesara lasand la o parte costurile.
Urasc chinezariile iar sculele mi le-am adus din State cu toate ca stiam prin ce calvar o sa trec la vama.Vopselurile le aduc de acolo de asemenea.
Am un buget de max. 12000 euro si doresc sa investesc intr-o imprimanta DTG si o presa pentru fixarea vopselei.Din pacate am ratat targul din Bucuresti unde puteam sa-mi fac o idee despre echipamentul de care am nevoie.
Concluzie : Aveti ceva sfaturi de actualitate ?
Multumesc !

#48
Beko10

Beko10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 03.06.2015
A inceput cineva afacerea cu tricouri personalizate, in 2020 mai cumpara cineva?

#49
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019

View PostBeko10, on 16 iulie 2020 - 15:52, said:

A inceput cineva afacerea cu tricouri personalizate, in 2020 mai cumpara cineva?

eu o sa fac asta . undeva in primavara -vara ,cand o sa am toti banii la un loc .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate