Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Afacere - imprimat tricouri

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,412
  • Înscris: 29.04.2008
Nu mai se prea utilizează laser+transfer.

Acum, cine are bani de investit folosește așa ceva:

http://www.epson.ro/...lor-sc-f2000-4c

Attached File  13cal_image_02_m.png   154.98K   10 downloads

Doar că imprimanta e scumpă, consumabilele, la fel.
Am văzut în Oradea, la mall așa ceva, însă niciodată în funcțiune. Cred că vârful de activitate e pe la Sf. Vali și cam atât. În rest se ocupă cu căni, brelocuri, cărți de vizită, copii xerox. Nu vreau să te dezumflu, dar numai cu print pe tricouri nu vei reuși.

#20
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Trebuie sa vii si cu modele noi si am,uzante... Printre altele.

#21
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Ralemoon, on 30 iulie 2016 - 07:50, said:

....
tricouri Fruit of the Loom dar am inteles ca ar lasa de dorit calitatea lor. (1.75 euro bucata)
...
Tricourile respective sunt produse in Bangladesh, Lidl a folosit prin diferite campanii tricouri din astea personalizate, am primit si eu o bucata si pot spune ca tricoul respectiv e de calitate iar imprimeul e la fel ca in prima zi pe el (are destule spalari la activ).
Apropo daca vrei sa folosesti din astea mai cauta pe net ca gasesti si mai ieftine la 13 lei etc (vezi ca tu ai scris gresit, cum sa fie un tricou la 1.75 lei ? -1 leu- )

#22
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
A scris 1.75 euro ...
Si e mai putin de 13 lei,

#23
Ralemoon

Ralemoon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.07.2016
Mersi de sfaturi si sugestii, apreciez!

Atunci incep cu tricouri Fruit of the Loom daca spuneti ca e ok, presa si imprimanta mai caut.

M-am gandit ca un buget de 3000-3500 de euro e suficient.

Alte pareri?

Mersi!

#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

 DraculescuDraculescu, on 30 iulie 2016 - 08:53, said:

si de unde are bani de mancare?
personalizeaza cani, perne, stickuri, pixuri, scoate fotografii, are copiator, scanner, face abtibilduri, ceva alte obiecte la vanzare, parca huse si folii gsm... de la toate, se aduna...

Edited by slai, 30 July 2016 - 10:38.


#25
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,440
  • Înscris: 16.03.2004
Trebuie să mai plătești și impozit la stat pe spațiul comercial, și asta o să te usture rău de tot!

#26
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 Ralemoon, on 30 iulie 2016 - 07:50, said:

Foi de transfer(pe care o sa printez modelul care urmeaza sa fie imprimat pe tricou)
Imprimanta laser - aici astept sugestiile voastre pentru o imprimanta buna de genul.
aici avem o problema. Tu vorbesti de coli de hartie care se duc la prima spalare. Tu ai purtat asa ceva, ai testat la spalat? Sau te-au aburit aia care vand mizerii din astea?

N-ai nicio sansa pe piata cu tricouri de unica folosinta, pentru ca asta vrei sa vinzi. Dai tzeapa o data si nu se mai intoarce nimeni la tine. Totusi, Sibiu e oras mic, cati oameni crezi ca vor cumpara tricouri o singura data de la tine, ca a doua oara nu mai vin? Daca vrei sa intri serios pe piata, iti trebuie imprimanta DTG (pleaca de la 12.000 euro), presa profesionala (nu chinezaria de la Anemona) care pleaca de la 1000 euro si alte cateva accesorii care poti duce la cateva mii de euro (cutter-plotter, imprimanta de sublimare, prese de sepci si cani).

Iar site-ul pe care te bazezi va aduce vanzari doar daca investesti masiv in promovare, gen sedinte foto, Facebook, concursuri etc. Din experienta unui cunoscut care a intrat si iesit de pe piata rapid, a bagat vreo 5000 euro in publicitate pe Facebook si abia si-a scos banii intr-un an, in conditiile in care vindea tricouri la 80-100 lei.

Si o sa-ti dau o informatie pentru care o sa-mi multumesti, mai ales daca ma asculti si nu te apuci de afacere, ca sa nu papi toti banii: Piata de tricouri imprimate (personalizate) in RO este foarte mica. Vei putea face bani doar daca dezvolti o afacere-hibrid, in care, pe langa alea 50-100 tricouri personalizate pe care le vinzi pe luna, vei face si comenzi mai mari (de ex, o serie de 5-10 tricouri pentru o petrecere de burlaci) sau B2B (50-100 tricouri pentru cate-un ONG, cate un eveniment, un team building) etc. Pentru astfel de comenzi este nevoie de o cu totul alta promovare, deci alta investitie, alt timp, si, evident, e nevoie sa ai cel putin un angajat pe productie, pentru ca apar chestiuni urgente pe care nu le poti duce singur. Deci, estimarea mea: buget pentru business (echipamente + un pic de promovare) de minim 20.000 euro, bani pe care ii amortizezi in 2-3 ani, daca tragi tare.

A, si ca sa-ti faci o idee despre piata, am primit ceva spam in care unii faceau oferta de tricouri imprimate cu 11 lei/buc (serigrafie, minim 50 buc). Pe langa faptul ca pentru serigrafie iti trebuie cu totul alte echipamente (alte mii de euro). fa si tu un calcul ce cost de productie ai cu tricourile Fruit of the Loom (1,75 euro + TVA = 9,5 lei) si modalitatea ta de imprimare. Nu cred ca-ti mai raman bani, ba mai pui si din buzunar.

 cristirg, on 30 iulie 2016 - 09:53, said:

poate castiga si el: Cum au ajuns trei tineri să trăiască din comerțul online cu tricouri personalizate : http://www.romaniali...omitator-382677
Cum au ajuns...? Vand la negru la greu. O stiu din surse sigure, nu e o supozitie. E pacat ca s-a ajuns sa fie promovati in ziare evazionistii dar deh, asta avem, cu asta defilam.

Edited by Michidoo, 30 July 2016 - 11:52.


#27
Ralemoon

Ralemoon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.07.2016

 Michidoo, on 30 iulie 2016 - 11:23, said:

aici avem o problema. Tu vorbesti de coli de hartie care se duc la prima spalare. Tu ai purtat asa ceva, ai testat la spalat? Sau te-au aburit aia care vand mizerii din astea?

N-ai nicio sansa pe piata cu tricouri de unica folosinta, pentru ca asta vrei sa vinzi. Daca vrei sa intri serios pe piata, iti trebuie imprimanta DTG (pleaca de la 12.000 euro), presa profesionala (nu chinezaria de la Anemona) care pleaca de la 1000 euro si alte cateva accesorii care poti duce la cateva mii de euro (cutter-plotter, imprimanta de sublimare, prese de sepci si cani).

Iar site-ul pe care te bazezi va aduce vanzari doar daca investesti masiv in promovare, gen sedinte foto, Facebook, concursuri etc. Din experienta unui cunoscut care a intrat si iesit de pe piata rapid, a bagat vreo 5000 euro in publicitate pe Facebook si abia si-a scos banii intr-un an, in conditiile in care vindea tricouri la 80-100 lei.

Si o sa-ti dau o informatie pentru care o sa-mi multumesti, mai ales daca ma asculti si nu te apuci de afacere, ca sa nu papi toti banii: Piata de tricouri imprimate (personalizate) in RO este foarte mica. Vei putea face bani doar daca dezvolti o afacere-hibrid, in care, pe langa alea 50-100 tricouri personalizate pe care le vinzi pe luna, vei face si comenzi mai mari (de ex, o serie de 5-10 tricouri pentru o petrecere de burlaci) sau B2B (50-100 tricouri pentru cate-un ONG, cate un eveniment, un team building) etc. Pentru astfel de comenzi este nevoie de o cu totul alta promovare, deci alta investitie, alt timp, si, evident, e nevoie sa ai cel putin un angajat pe productie, pentru ca apar chestiuni urgente pe care nu le poti duce singur. Deci, estimarea mea: buget pentru business (echipamente + un pic de promovare) de minim 20.000 euro, bani pe care ii amortizezi in 2-3 ani, daca tragi tare.


Cum au ajuns...? Vand la negru la greu. O stiu din surse sigure, nu e o supozitie. E pacat ca s-a ajuns sa fie promovati in ziare evazionistii dar deh, asta avem, cu asta defilam.


Multumesc mult de sfaturi!!

Cat despre imprimanta DTG, am vazut acum ce poate face, e super tare!

@Michidoo unde putem sa vorbim mai detaliat?

#28
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,412
  • Înscris: 29.04.2008

 Ralemoon, on 30 iulie 2016 - 11:52, said:

Cat despre imprimanta DTG, am vazut acum ce poate face, e super tare!



Un sfat prietenesc: nu-ți lua un DTG no name!

Indiferent ce-ți va zice vânzătorul.


În principiu să cauți ceva dedicat, nu ceva imprimante modificate de chinezi.


Și încă ceva: gândește-te bine de tot dacă vei printa cu alb. Este deosebit de greu de menținut în funcțiune, fără să pierzi o grămadă de cerneală în procesul de mentenanță, cerneală pe care o arunci la gunoi.

PS ferește-de marca Azon, ți-o zic din proprie experiență.

Edited by iladi, 30 July 2016 - 13:59.


#29
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
N-are cum sa evite printul cu alb, se cere din ce in ce mai mult pe piata. Cel mult, imprimarile pe tricouri inchise le poate face cu coala, dar in niciun caz aia de hartie, deci trebuie sa ia un print&cut la minim 10.000 euro, ca sa-i si decupeze pe contur, ca nu mai vrea nimeni un dreptunghi sau patrat pe tricou.

Cat despre DTG, nici alea scumpe, de marca (Epson, Brother etc) nu fac mare branza. Suport tehnic egal cu zero in Romania, deci va trebui sa pui mana sa inveti singur, pe banii tai (si vor fi multi bani - un cartus de cerneala de 380 ml este 170 euro!). Daca nu printezi cantitati mari, n-ai facut nimic, imprimanta va consuma mult mai multi bani in mentenanta si reparatii (un cap de printare la Brother e 1000 euro, si are 4 capete - cate tricouri trebuie sa vinzi ca sa acoperi suma asta?).

Daca mai poti astepta, vezi ca la anu', in toamna, este targul Print&Sign - acolo o sa gasesti adunate toate imprimantele, te duci, vorbesti cu fiecare, faci teste de print, ajungi acasa, faci teste de spalare, iei oferte de preturi, compari, alegi. Si nu numai imprimante DTG, acolo gasesti tot ce-ti trebuie pentru un atelier de personalizari: cutter-plotter, presa, imprimante de sublimare, imprimanta de coala etc.

#30
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005

 _Smiley_, on 30 iulie 2016 - 09:31, said:


ca si idee, online-ul este moartea afacerilor cu produse customizate. va trebui sa vinzi 4-5 tricouri sa recuperezi paguba daca un client comanda online un tricou customizat si decide ca nu-l mai vrea.
Pentru produsele custom , plata se face in avans . Cel putin 50% . Asa se procedeaza in toata lumea . Daca renunta la comanda , pierde banii .

#31
Ralemoon

Ralemoon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.07.2016
Deci din ce ziceti voi aici inseamna ca trebuie sa gasesc altceva in ce sa investesc?

#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
pai tot nu ne-ai spus (sau n-am observat eu) ce anume aduci tu nou pe piata.

#33
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
pai, la bugetul pe care-l ai, si daca zici ca ai locatie cu vad, verifica daca te incadrezi la vreo covrigarie, shaormerie, plafar, chiar un mini-market (ultimele doua necesita ceva bani blocati in stocuri).

#34
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

 Ralemoon, on 30 iulie 2016 - 18:04, said:

Deci din ce ziceti voi aici inseamna ca trebuie sa gasesc altceva in ce sa investesc?
nu musai. io zic ca daca ai inspiratie si o oferta de texte si imagini desteapta, ai loc.
sincer, astia de ies acum in primele cautari pe gogu, au niste tricouri de rahat.
si oricum, chiar daca dai faliment, partial recuperezi investitia, ca echipamentele alea nu le arunci la gunoi.
afacere garantata nu exista, asta e clar.

Edited by slai, 30 July 2016 - 19:20.


#35
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Afacerea asta cu tricourile este prezenta in majoritatea videoclipurile de pe youtube, alea cu afacerile pe internet, nu merge afacere facuta in chirie, spatiu inchiriat.
Merge strict ca afacere de familie, la parter, undeva la tine acasa amenajezi un spatiu si faci obiecte personalizate, tricouri, pixuri, agende, albume foto, practic esti un fel de papertarie.
Si chiar stiu o afacere de genul asta in romania, amenajata la parter.inut.

Cauta si tu pe google ca poti sa comanzi direct din china, facute cu pozele, scrisul, ce vrei tu.

Acum partea de parerea mea, daca te uiti am si eu un subiect despre incercarea de a face inca o sursa de venit, iti spun ca tricourile nu se vand prea bine, mai avem mult pana sa ajungem la nivel de amazon, craiglist, sa avem transport ieftin si adrese de incredere pe care sa putem vinde.

#36
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
Eu zic c-ar merge greu, si risti mult.
plus ca Statul are tendinta sa-ti dea in cap de fiecare data cand ai o initiativa..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate