Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

U.P.C. HORIZON: Noul echipament U.P.C. pentru recepția semnalului TV Horizon.

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
CocoMex

CocoMex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.02.2015

View Posttdan08, on 08 septembrie 2015 - 16:11, said:

Deci se confirma ce mi-a zis tehnicianul. Codul noului mediabox va fi sa900pc0 și este kaon 900
Tehnicianul mi-a zis și de un nou modem alb LG. Din păcate se vede acum, cum am zis și atunci, ca tehnicianul este total pe lângă legat de tehnica. Acel modem "LG" este de fapt mercury, dar neavând scrisa firma pe el tehnicianul s-a uitat pe seria care era CH7465LG, de aici el deducand ca este LG.

Și tind sa afirm ca nu este vorba de kaon sa700 pe care îl au celelalte tari. Eu zic ca este un nou model kaon sa900, care probabil o sa fie implementat întâi la noi. Sau probabil și în alte tari în curând. Din pozele postate de cocomex se vede clar ca deja au flyere sau prezentări tip ppt în care descriu noul mediabox. Și se vede clar ca nu este kaon sa700


@quant

Cu drag ti-as aspunde la toate intrebarile tale insa nu am raspuns la toate.

Ceea ce mai stiu este ca sunt 4 tari cel putin care vor folosi acest mediabox si il au in teste, Romania/Ungaria/slovenia/cehia. inca nu l-am primit ca au amanat testarea dar cred ca functionabilitatea va fi aceeasi ca la restu' este posibil doar sa fi facut upgrade la verisiunile vechi.

Telecomanda nu este aceeasi si nici boxul se pare.

Ai mai jos O poza din conținut si telecomanda

Attached Files


Edited by megafanro, 08 September 2015 - 19:45.


#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007

View Postquant, on 08 septembrie 2015 - 14:35, said:

Daca cele declarate de CocoMex nu sunt adevarate si tu esti asa de expert, spune-ne tu cand se lanseaza Horizonul.
Eu cred ca foarte putini stiu in momentul asta cand se lanseaza Horizonul ... de fapt nu cred ca exista o data exacta, asta depinde de multi factori. Insa daca testezi Horizonul in septembrie, e putin probabil sa se lanseze dupa 10 luni. Daca insistati poate ma duc la un fost vecin angajat UPC care zicea ca are in teste un mediabox nou, nu m-am mutat departe de vechiul bloc, pot sa-i fac o vizita :)

#21
CocoMex

CocoMex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.02.2015

View Postutopium, on 08 septembrie 2015 - 16:22, said:

Eu cred ca foarte putini stiu in momentul asta cand se lanseaza Horizonul ... de fapt nu cred ca exista o data exacta, asta depinde de multi factori. Insa daca testezi Horizonul in septembrie, e putin probabil sa se lanseze dupa 10 luni. Daca insistati poate ma duc la un fost vecin angajat UPC care zicea ca are in teste un mediabox nou, nu m-am mutat departe de vechiul bloc, pot sa-i fac o vizita Posted Image


Fost angajat care are in teste noul mediabox? desi oficial este amanata lansarea lui in teste catre toata lumea? Eu zic sa ii faci o vizita si sa revii cu info despre "minune" :)

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007

View PostCocoMex, on 08 septembrie 2015 - 16:22, said:

Ai mai jos O poza din content si telecomanda
Library banuiesc ca e un fel de Arhiva TV.

View PostCocoMex, on 08 septembrie 2015 - 16:24, said:

Fost angajat care are in teste noul mediabox? desi oficial este amanata lansarea lui in teste catre toata lumea? Eu zic sa ii faci o vizita si sa revii cu info despre "minune" Posted Image
Nu e fost angajat, e fost vecin, actual angajat Posted Image Cred ca ar fi cazul sa-l pun sa vorbeasca cu careva sa-mi traga astia mai repede cablu ...

Edited by utopium, 08 September 2015 - 16:27.


#23
hansoloro2

hansoloro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,128
  • Înscris: 10.03.2012
cerd ca sunteti pe aici angajati UPC  si ne aruncatii cate o frimitura pana se face o paine intreaga

#24
CocoMex

CocoMex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.02.2015

View Postutopium, on 08 septembrie 2015 - 16:25, said:

Library banuiesc ca e un fel de Arhiva TV.


Nu e fost angajat, e fost vecin, actual angajat Posted Image Cred ca ar fi cazul sa-l pun sa vorbeasca cu careva sa-mi traga astia mai repede cablu ...


Nu am citit bine, sry, Eu zic ca merita daca e vecin si te cunosti cu el, nici macar amicul meu nu l-a primit eu/noi nici atat, de asta sunt curios. Stiu ca modemuri cica au dat dar intern doar, in teste. Boxurile vad ca le dau si abonatilor.

#25
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007
E angajat UPC de foarte multa vreme, insa nu detine vreo functie, se ocupa de instalari. Am fost 12 ani vecin cu el (pana luna trecuta), ultima data am fost sa-l intreb daca se ocupa si de tras cablu la blocurile noi (din pacate nu) si atunci mi-a zis ca se testeaza ceva echipamente noi, dar n-am insistat atunci ca eu eram acolo cu alte probleme. O sa ma lamuresc zilele astea daca le testeaza acasa sau la munca.

#26
hansoloro2

hansoloro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,128
  • Înscris: 10.03.2012
Acea poza cu kaon 900 este un flyer pt magazine deci marketing-ul este facut mai trebuie de undeva de sus Ok-ul

#27
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007

View Posthansoloro2, on 08 septembrie 2015 - 16:45, said:

Acea poza cu kaon 900 este un flyer pt magazine deci marketing-ul este facut mai trebuie de undeva de sus Ok-ul

Nu pare flyer, ci coperta de carte tehnica ... intr-un flyer de marketing nu treci numele mediaboxului ca nu e relevant, dimpotriva, ar fi o greseala de marketing sa bage atatea denumiri (Helios, Kaon 900, etc) cand de fapt brandul promovat e serviciul Horizon).

#28
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004
Se pare ca telecomanda lui Kaon 900 este una comuna si nu are nimic de a face cu telecomanda smart folosita la mediaboxurile Horizon din Polonia si Irlanda (telecomanda identica in cele 2 tari insa mediaboxuri diferite).

Sunt curios cum va fi functionalitatea efectiva a mediaboxului Kaon 900 comparativ cu ce am vazut in filmuletele poloneze/irlandeze.

Filmuletele cu Kaon 700 nu m-au impresionat deloc, deci nu pot decat sa sper ca, Kaon 900 reprezinta o versiune mult upgradata, identica, sau poate chiar mai buna decat ceea ce am vazut la mediaboxurile poloneze/irlandeze.

#29
hansoloro2

hansoloro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,128
  • Înscris: 10.03.2012
Dar de Horizon si acel mediabox ce se mai aude sa zic asa

#30
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,782
  • Înscris: 06.12.2006
Nimic momentan. Deocamdată perioada în care se distribuie mediaboxul unor abonați alesi de ei pentru teste s-a amânat. Nu se știe când va fi noua perioada

Edited by tdan08, 09 September 2015 - 21:54.


#31
hansoloro2

hansoloro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,128
  • Înscris: 10.03.2012
Sau poate il testeaza in secret :)

#32
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,782
  • Înscris: 06.12.2006
atat de secret incat nici UPCul nu stie Posted Image

Edited by tdan08, 09 September 2015 - 22:04.


#33
hansoloro2

hansoloro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,128
  • Înscris: 10.03.2012
Dar de ce sa amanat care este motivul?

#34
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,782
  • Înscris: 06.12.2006
nu stie nimeni deocamdata. cei care fusesera alesi pentru a testa noul mediabox au fost pur si simplu instiintati printr-un mail ca perioada de teste se amana. si au incheiat sec cu ceva de genul.... "vom reveni cu informatii cand se stabileste o noua data"

Probabil a fost prădat de pirați vaporul cu " conserve" care trebuia sa ajungă la noi  :)

Edited by tdan08, 09 September 2015 - 22:15.


#35
hansoloro2

hansoloro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,128
  • Înscris: 10.03.2012
Mai precis la pastele cailor :))

Poate ceva le lipseste poate inca infrastructura nu le permite

#36
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
acest proiect parerea mea trebuie abandonat !!! suntem in 2015 si orice tv nou cumparat e smart tv..mult mai bun decat orice mizerie de stb!
o firma care emite dvb-c mai bine introduce canale hd la greu ! poate si 3d si de ce nu 4k!
o firma care emite dvb-c poate introduce si ppv sau pov si cam atat .. la iptv e alta discutie...
deci eu vad prioritatea upc nr1 doar introducerea mai multor posturi hd !daca nu introduci posturi hd in 2015 (cand exista la vanzare multe tv-uri la rezolutie 4k la preturi acesibile) atunci tu ca firma esti zero barat . poti sa vi cu mama stb-urilor daca nu ai content de calitate hd si ultra hd!
pe mine ca (momentan) abonat nu ma incalzeste introducerea niciunui post sd indiferent de calitatea lui decat daca acesta e cel putin in rezolutie hd !
upc hai cu hd-urile daca nu eu reziliez 100%. sunteti mult prea scumpi pentru ceea ce oferiti !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate