Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Mini laborator foto

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007
Salutare!
Sunt fotograf si intentionez sa deschid si eu un magazin foto pe care vreau sa-l dotez cu un laborator. Sunt eu fotograf dar cand vine vorba de print foto cunostintele mele nu sunt foare vaste. Adica nu stiu ce laborator ar merita investitia, daca chiar merita, cam cat este costul unei fotografii 10x15, ce marca de laborator sa cumpar (Noritsu, Minolta, Kodak...)...? Ma ajutati cu cateva sfaturi?

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In ultimii 20 de ani Fuji Frontier este tata lor.

Merge insa cu hartie si substante propietare.
Uzual are de la aparitie o rezolutie teoretica de 300 DPI, insa in urma difuziei si limitarilor hartiei cu pret acesibil, rezolutia este de ~ 150 DPI.
Exista si hartie de 300 dar e mai scumpa.
Exista de f. multi ani si variante de Frontier de 600 DPI, insa iar dai de problema cu pretul consumabilelor.

#3
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,580
  • Înscris: 26.06.2010
Îți trebuie bani multi ca să-ți deschizi un laborator foto , dar totuși cine mai printează fotografiile în ziua de azi.

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Vrei un laborator comercial... cam greu, mai ales că puţină lume mai face azi fotografie pe film + mulţi au imprimantă. În Bucureşti mai sunt ceva pasionaţi de foto pe film, în Argeş nu ştiu. În orice caz, dacă investeşti în aşa ceva, e bine să ai şi centru xerox, că un asemenea centru are clidenţi, deci te ajută în supravieţuire.

Edited by djl, 27 July 2016 - 13:07.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View Postandupustiu, on 27 iulie 2016 - 12:29, said:

Îți trebuie bani multi ca să-ți deschizi un laborator foto , dar totuși cine mai printează fotografiile în ziua de azi.

Nevasta-mea doreste asa ceva.De vreo doi ani ma bate la cap sa printam fotografiile considerate importante si sa facem un album ilustrat.
Eu am luat insa un HDD extern.

#6
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
@djl nu e vorba de fotografie pe film e vorba de tehnologia de "printare". Multe laboratoare folosesc imprimante inkjet, initiatorul doreste ce descrie @loock aici http://forum.softped...laborator-foto/
Eu imi printez fotografiile digitale pe hartie glossy Fujicolor Crystal Archive.

Penultimul post de aici explica tehnologia folosita
http://photography-o...d.php?t=1028844

#7
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007

View Postandupustiu, on 27 iulie 2016 - 12:29, said:

Îți trebuie bani multi ca să-ți deschizi un laborator foto , dar totuși cine mai printează fotografiile în ziua de azi.

Cat de multi bani? Ce sugestii ai vis-a-vis de ce am intrebat eu?

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

View Postadisz, on 27 iulie 2016 - 13:31, said:

De vreo doi ani ma bate la cap sa printam fotografiile considerate importante si sa facem un album ilustrat.

Si nu poti spune ca nu gasesti, online, magazine specializate care sa-ti livreze imaginile pe hartie.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Nu,nici prin gand nu-mi trece sa sustin asa ceva.
Dar sincer sa fiu,calitatea pozelor nu ma incanta.
Rasfoiam nu de mult niste albume,iar pozele de 20-30 de ani,color desigur,sunt in stare mult mai buna decat cele facute in 2010,ultimele facute pe hartie.

#10
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007

View Postadisz, on 28 iulie 2016 - 07:41, said:

Nu,nici prin gand nu-mi trece sa sustin asa ceva.
Dar sincer sa fiu,calitatea pozelor nu ma incanta.
Rasfoiam nu de mult niste albume,iar pozele de 20-30 de ani,color desigur,sunt in stare mult mai buna decat cele facute in 2010,ultimele facute pe hartie.

Din experienta mea de fotograf, hartia e cea mai sigura, recomand clientilor sa-si printeze cat mai multe fotografii, sau macar cele mai importante. Cat priveste pretul si calitatea, da, am avut o clienta care si-a printat la pret de 0,28lei/buc mai multe fotografii, cam vreo 500 buc, dar calitatea cam lasa de dorit.

#11
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007

View Postloock, on 27 iulie 2016 - 12:27, said:

In ultimii 20 de ani Fuji Frontier este tata lor.

Merge insa cu hartie si substante propietare.
Uzual are de la aparitie o rezolutie teoretica de 300 DPI, insa in urma difuziei si limitarilor hartiei cu pret acesibil, rezolutia este de ~ 150 DPI.
Exista si hartie de 300 dar e mai scumpa.
Exista de f. multi ani si variante de Frontier de 600 DPI, insa iar dai de problema cu pretul consumabilelor.

De unde se poate achizitiona un asemenea laborator ca vad ca fuji nu mai au reprezentant in Romania pe partea de laboratoare foto?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate