Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

daca o nevoie nu-i implinita se inlocuieste inconstient cu alta?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Rog seriozitate,ratiune,nu raspundeti aiurea

am citit cartea lui Motivatie-Si-Personalitate-Abraham-Maslow in care el afirma ca daca o nevoie nu-i implinita se inlocuieste inconstient cu alta, poate fi lipsa de iubire, sex ca cauza pentru pofta de dulciuri?

#2
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Depinde de segment.Posibil că da.
Dar pe segmentul ei.
De exemplu:
Simt nevoia să mănânc tort(ipotetic vorbind),nu am-așa că mănânc ce am la dispoziție dulce cât mai apropiat de tort.
Dar la nivel de nevoie(ca și necesitate),dacă ție foame sau sete nu te apuci să spargi lemne(poate doar prin prisma unui serviciu plătit,ca modalitate de a face rost de niște bani să-ți cumperi de mâncare).

Dar în cartea aia despre ce nevoi este vorba?

Edited by ASCENDED, 26 July 2016 - 20:33.


#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014
mai cu grija la limbaj ;)

#4
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Dacă pentru mine ai scris atenționarea asta,s-a înțeles.

Edited by Dany_Darke, 26 July 2016 - 22:42.
eliminat citat


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014
am facut referire la cei ce au scris anumite chestii ce nu isi au locul, oricat de siropos poate fi potentialul topicului, suntem pe aria de stiinta. postarile le-am sters, dar e o atentionare si pt cei ce urmeaza sa scrie si le vin idei.

#6
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Am înțeles.Nu știam decât de postul lui @Serafim,dar dacă au mai fost și altele,nu am apucat să le citesc până să fie șterse.

Edited by Dany_Darke, 26 July 2016 - 22:42.
eliminat citat


#7
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Vechii yoghini spuneau ca orice dorinta naste suferinta. Chiar si dorinta (si suferinta totodata) provocata de bautul unui pahar cu apa nu se stinge decât în momentul în care stomacul ghiortaie fericit apa rece.

#8
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Totuși să analizăm un pic viața reală.
Sunt persoane care par să înlocuiască nevoia de afecțiune din partea semenilor cu afecțiunea animalelor de companie.
Cel puțin,la concluzia asta mă duce în special cei care-și alintă animalul de companie ca pe ființă umană.

Referitor la exemplul din postul inițial:legătura sex-dulciuri,explicația ar fi că nivelul endorfinelor(sau al acelor subtanțe din creier) când unele persoane mănâncă dulciuri,este același cu nivelul pe care l-ar avea când fac sex(la aceleași persoane).
Dar nu este ceva general,căci altfel,am fi toți(sau foarte mulți) cu dantura stricată,sau obezi,sau diabetici.
Deci,chestia asta(cu înlocuirea sex-dulce),este specifică doar unor anumite persoane.

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
am impresia ca voi nu stiti ce-i aia nevoie...
ar trebui s-o definiti intai!

initiator, nu mai citi toate tampeniile motivationale!

daca nevoia de hrana, de apa de odihna, de aer e neimplinita? se inlocuieste inconstient cu moartea! de fapt cu linistea vesnica!

nu-ti mai cauta tu scuze!!!...

Edited by Nero-d, 26 July 2016 - 21:41.


#10
Andrei91_

Andrei91_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 30.06.2016
Ce prostie...cititi tot felul de aiureli debitate de toti nebunii...
Uite spre ex eu.am parte de sex,iubire si totusi pofta pt dulciuri o am de cand ma stiu, chiar nu pot trai fara ceva dulce prin casa/frigider.

#11
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Ceea ce a citit el/ea nu e prostie.

In acea carte probabil prin nevoie se intelege "placere", "satisfactie". Ghiciti ce? Suntem cam dependenti de chestiile astea.

Apoi, nevoile acestea trebuie indeplinite intr-un interval de timp, acel interval in care nu dormi. Evident, nu poti face sex toata ziua, iar restul timpului in care nu faci sex, te ocupi cu altceva care iti aduce buna dispozitie (jocuri video, mancat dulctiuri, TV etc).

E foarte logic.


View PostAndrei91_, on 26 iulie 2016 - 22:06, said:

Ce prostie...cititi tot felul de aiureli debitate de toti nebunii...
Uite spre ex eu.am parte de sex,iubire si totusi pofta pt dulciuri o am de cand ma stiu, chiar nu pot trai fara ceva dulce prin casa/frigider.

Bravo. Pacat ca nu stii si de ce ai aceste pofte.

Edited by andy1992, 26 July 2016 - 22:50.


#12
kinguins

kinguins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 20.03.2016
Sexu-i sex , damblaua cu dulciurile-i dambla. Verifica-ti si glicemia dimineata sa nu cumva sa crezi ca bagi bomboane pentru ca nu l-ai gasit pe zmeu si totusi sa ai si un mic diabet.

#13
Andrei91_

Andrei91_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 30.06.2016

View Postandy1992, on 26 iulie 2016 - 22:47, said:


Bravo. Pacat ca nu stii si de ce ai aceste pofte.
Poate fi vorba de o dependenta de zahar?am citit pe net care ar putea fi cauzele dar nu m-am regasit in niciuna.printre cauze:sindrom premenstrual(da de unde),carentele mineralelor din organism(ultima data cand mi-am facut analizele erau ok cu exceptia unei usoare glicemii ridicate),oboseala cronica(nu e cazul;chiar sunt o persoana cu multa energie),depresiile si stresul(in niciun caz.acum ca e putin stres acolo e si normal,orice om este supus la stres mai mult sau mai putin)..deecii nu stiu de unde am poftele astea si culmea ca nu sunt o persoana grasa.pot sa bag in mine ca un bou ca tot nu ma ingras.

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Nevoia de dulciuri poate veni de la deficienta de crom, asta nu stiu daca e in analizele uzuale. Faptul ca LA TINE nevoia de dulciuri e innascuta nu inseamna ca la altii nu apare din alte cauze.

@initiator: nu stiu cartea, nu am citit-o, dar cred ca autorul incerca sa spuna de fapt nu ca se inlocuieste cu alta ci se compenseaza. ASCENDED a dat un exemplu bun cu endorfinele.
Un alt exemplu in sensul asta ar fi persoanele care sufera de bulimie/anorexie. Persoanele care primesc acum ajutor sau au scapat de aceste boli au spus acelasi lucru: incercau sa compenseze niste lipsuri (emotionale, de obicei) sau sa evite confruntarea cu niste traume prin controlul asupra mancarii. Astfel simteau ca e ceva in viata lor asupra caruia au control si nu depind de altii.

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eu cred ca substratul e altul...
cine citeste/urmareste materiale motivationale?
persoanele cu un respect scazut fata de sine... ratatii, frustratii, so on...
deci nu esti tu de vina ca esti gras/a sau timid/a sau antisocial/a...
e proiectarea vinovatiei pe niste factori externi asupra carora tu n-ai avut control...
un fel de deculpabilizare...
asta pe de o parte
pe de alta parte... empatizarea cu victima...
ma rog... cine cunoaste fenomenul motivational, intelege mai bine

din chestia asta motivationala nu castiga decat autorii materialelor... e ca lucratul de acasa!

Edited by Nero-d, 27 July 2016 - 08:57.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkinguins, on 26 iulie 2016 - 23:07, said:

Sexu-i sex , damblaua cu dulciurile-i dambla. Verifica-ti si glicemia dimineata sa nu cumva sa crezi ca bagi bomboane pentru ca nu l-ai gasit pe zmeu si totusi sa ai si un mic diabet.
mi-am facut glicemia e buna

View PostASCENDED, on 26 iulie 2016 - 21:02, said:

Totuși să analizăm un pic viața reală.
Sunt persoane care par să înlocuiască nevoia de afecțiune din partea semenilor cu afecțiunea animalelor de companie.
Cel puțin,la concluzia asta mă duce în special cei care-și alintă animalul de companie ca pe ființă umană.

Referitor la exemplul din postul inițial:legătura sex-dulciuri,explicația ar fi că nivelul endorfinelor(sau al acelor subtanțe din creier) când unele persoane mănâncă dulciuri,este același cu nivelul pe care l-ar avea când fac sex(la aceleași persoane).
Dar nu este ceva general,căci altfel,am fi toți(sau foarte mulți) cu dantura stricată,sau obezi,sau diabetici.
Deci,chestia asta(cu înlocuirea sex-dulce),este specifică doar unor anumite persoane.


exact la asta ma gandesc si eu ,eu sufar cateodata si de depresie ma gandesc ca de asta caut placerea in dulciuri

View PostAndrei91_, on 26 iulie 2016 - 22:06, said:

Ce prostie...cititi tot felul de aiureli debitate de toti nebunii...
Uite spre ex eu.am parte de sex,iubire si totusi pofta pt dulciuri o am de cand ma stiu, chiar nu pot trai fara ceva dulce prin casa/frigider.
pofta de dulce e genetica  ,eu nu la asta mam referit

View PostNero-d, on 27 iulie 2016 - 08:55, said:

eu cred ca substratul e altul...
cine citeste/urmareste materiale motivationale?
persoanele cu un respect scazut fata de sine... ratatii, frustratii, so on...
deci nu esti tu de vina ca esti gras/a sau timid/a sau antisocial/a...
e proiectarea vinovatiei pe niste factori externi asupra carora tu n-ai avut control...
un fel de deculpabilizare...
asta pe de o parte
pe de alta parte... empatizarea cu victima...
ma rog... cine cunoaste fenomenul motivational, intelege mai bine

din chestia asta motivationala nu castiga decat autorii materialelor... e ca lucratul de acasa!


ba sunt eu de vina ca sunt gras ,a fi gras inseamna a manca mult ,a fi antisocial inseamna a nu socializa ,a fi timid inseamna a nu vrea sa incerci sa discuti ,nu esti de vina tu cand te nasti cu probleme de sanatate sau le dobandesti in timpul vieti,nici vina mea nu e ca am 1,60 dar asta e

#17
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostRay25tm, on 26 iulie 2016 - 19:53, said:

...am citit cartea lui Abraham-Maslow in care el afirma ca daca o nevoie nu-i implinita se inlocuieste inconstient cu alta...

View PostNero-d, on 26 iulie 2016 - 21:36, said:

am impresia ca voi nu stiti ce-i aia nevoie...
ar trebui s-o definiti intai!
initiator, nu mai citi toate tampeniile motivationale!

View PostAndrei91_, on 26 iulie 2016 - 22:06, said:

Ce prostie...cititi tot felul de aiureli debitate de toti nebunii...

View PostNero-d, on 27 iulie 2016 - 08:55, said:

eu cred ca substratul e altul...
cine citeste/urmareste materiale motivationale?
persoanele cu un respect scazut fata de sine... ratatii, frustratii, so on...
deci nu esti tu de vina ca esti gras/a sau timid/a sau antisocial/a...
e proiectarea vinovatiei pe niste factori externi asupra carora tu n-ai avut control...
un fel de deculpabilizare...
asta pe de o parte
pe de alta parte... empatizarea cu victima...
ma rog... cine cunoaste fenomenul motivational, intelege mai bine
din chestia asta motivationala nu castiga decat autorii materialelor... e ca lucratul de acasa!

Maslow nu este un autor care vrea sa castige prin tampenii motivationale. Daca in aceasta perioada sunt multi care se dau coach, trainer, psihologi, terapeuti sau consilieri in dezvoltarea personala asta nu inseamna ca si Abraham Maslow face parte din ei. Garantat autorul nu se refera la pofte ci la nevoi, nevoi de baza sau importante in viata la un moment dat dar nu cred ca se refera la pofta de sex sau savarina si inlocuirea ei cu privitul la un film xxx sau cu ecler ... E mult mai inteligent si mai profund in studiile lui si chiar e un important autor de studii si cercetari in domeniul psihologic si social.

Edited by superm, 27 July 2016 - 10:14.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsuperm, on 27 iulie 2016 - 09:55, said:

Maslow nu este un autor care vrea sa castige prin tampenii motivationale. Daca in aceasta perioada sunt multi care se dau coach, trainer, psihologi, terapeuti sau consilieri in dezvoltarea personala asta nu inseamna ca si Abraham Maslow face parte din ei. Garantat autorul nu se refera la pftele ci la nevoi, nevoi de baza sau importante in viata la un moment dat dar nu cred ca se refera la pofta de sex sau savarina si inlocuirea ei cu privitul la un film xxx sau cu ecler ... E mult mai inteligent si mai profund in studiile lui si chiar e un important autor de studii si cercetari in domeniul psihologic si social.

plus ca studile lui sunt o referinta stiintifica ,tocmai de asta i citesc si cartea ,sper sa ma ajute

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate