Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pagina rupta pasaport

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
andrew25

andrew25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.01.2009
Fetita mea si-a rupt pasaportul electronic, mai exact cea de-a doua pagina, cea unde sunt culoarea ochilor si domiciliul. Intr-o luna avem bilete sa mergem in Romania, noi locuind in Irlanda. A mai trecut cineva printr-o situatie similara? Ce putem face? Multumesc.

#2
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
daca îl lipeşti cu scotch foarte subţire şi transparent, se mai vede?

#3
georgetocila

georgetocila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 02.01.2009
Nu prea ai ce sa faci cu el, il schimbi cand veniti in Ro...in loc de pasaport folosesti Cartea de Identitate pana in Ro

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Pasapoarte noi. Se considera distrugere.

Desi vazusem la cineva acum vreo 6 ani un pasaport vai de capul lui.

Si data viitoare avut grija...

Daca nu e fila rupta de tot poate va lasa sa treceti. Eu aveam pe fostul pasaport un desen tot pe fila aia cu pixul facut de-un copchil, nu am avut probleme cu el Posted Image


Sunati la aeroport sectia vamala. Acolo, in Romania sigur va intelegeti cu ei.

 georgetocila, on 26 iulie 2016 - 15:03, said:

Nu prea ai ce sa faci cu el, il schimbi cand veniti in Ro...in loc de pasaport folosesti Cartea de Identitate pana in Ro
e pasaportul copilului.

Edited by lex404, 26 July 2016 - 15:05.


#5
andrew25

andrew25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.01.2009
Pasaportul e al unui minor de 3 ani jumate, nu se pune problema de carte de identitate. Foaia e rupta de tot, si daca o lipesc cu scotch se vede. A fost un moment de neatentie, nimeni nu e perfect.
Din pacate, noi locuim in Irlanda si e destul de complicat sa obtinem pasaportul nou aici, sau chiar in Ro, dar nu avem ce face. Multumesc

Edit: Nu lasati cutii de plastic IKEA, cu capac si clips additional de inchidere, pe mana copiilor de 3-4 ani. Se pare ca pot deschide clipsurile. Asta a fost "momentul de neatentie"

Edited by andrew25, 26 July 2016 - 15:13.


#6
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Pentru ca vad ca iti este greu sa dai tu telefon, am dat eu.
Raspunsul primit de la serviciul pasapoarte a fost: pasaportul deteriorat nu mai este valabil.

Acuma ce poti face tu: Te urci frumos in masina si te duci la ambasada. Poti solicita eliberarea unui nou pasaport pentru copil dar va dura mai mult de o luna sa ajunga in posesia voastra. Insa poti sa le soliciti celor de acolo un document (am uitat cum se cheama) inlocuitor. Nu stiu daca se da si pentru copii, dar macar acolo poti da telefon.

Odata ajunsi in Romania ii faci altul nou copilului. E nebunie aici la pasapoarte, dar in teorie tot doua saptamani dureaza.

#7
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

 andrew25, on 26 iulie 2016 - 15:10, said:

e destul de complicat sa obtinem pasaportul nou aici, sau chiar in Ro, dar nu avem ce face. Multumesc
Nu e complicat deloc, doar dureaza mai mult.

#8
andrew25

andrew25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.01.2009

 December, on 26 iulie 2016 - 15:14, said:

Pentru ca vad ca iti este greu sa dai tu telefon, am dat eu.
Raspunsul primit de la serviciul pasapoarte a fost: pasaportul deteriorat nu mai este valabil.

Acuma ce poti face tu: Te urci frumos in masina si te duci la ambasada. Poti solicita eliberarea unui nou pasaport pentru copil dar va dura mai mult de o luna sa ajunga in posesia voastra. Insa poti sa le soliciti celor de acolo un document (am uitat cum se cheama) inlocuitor. Nu stiu daca se da si pentru copii, dar macar acolo poti da telefon.

Odata ajunsi in Romania ii faci altul nou copilului. E nebunie aici la pasapoarte, dar in teorie tot doua saptamani dureaza.

Asta e genul de raspuns pe care il doream

Am incercat sa sun deja, dar la ambasada RO in Dublin nu raspunde nimeni, niciodata. Putem comunica cu ei doar pe mail. Fetita a rupt pasaportul azi, la ora 13.00 (ora 15.00 ora RO). Am trimis deja mail.
Iti multumesc ca ai sunat tu in tara.
O sa merg in Dublin sa fac titlu de calatorie si apoi pasaport acasa, in Tm.
Iti multumesc inca o data pt ajutor.
Andrei

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

 December, on 26 iulie 2016 - 15:14, said:

Pentru ca vad ca iti este greu sa dai tu telefon, am dat eu.
Raspunsul primit de la serviciul pasapoarte a fost: pasaportul deteriorat nu mai este valabil.
Insa poti sa le soliciti celor de acolo un document (am uitat cum se cheama) inlocuitor.
@December presedinte!



Titlu de calatorie.

:)

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 December, on 26 iulie 2016 - 15:14, said:

am uitat cum se cheama
Titlu de calatorie

#11
andrew25

andrew25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.01.2009

 December, on 26 iulie 2016 - 15:15, said:

Nu e complicat deloc, doar dureaza mai mult.

E complicat, pentru cei care nu locuiesc in Dublin, ca mine.

Eu trebuie sa imi iau o zi de concediu, sa calatoresc 400 de km cu 2 copii mici. Asta doar pt titlul de calatorie. Pt pasaport trebuie sa mai astept 9 luni daca il fac aici, si sa mai imi iau o zi libera si inca 400km cu 2 copii mici, ca sa il ridic.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Vezi aici, e explicat pe larg: https://dublin.mae.ro/node/271

#13
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Si cu mama!
Trebuie acordul ambilor parinti!

EDIT: asa bre, titlul vietii. Merci.

Edited by December, 26 July 2016 - 15:23.


#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Poti face titlul de calatorie cand pleci spre Ro, mergi cu o zi inainte si stai peste noapte la hotel, nu trebuie sa faci alt drum in plus.

#15
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
O mai fi bank holiday.... Mai degraba sa mearga inainte, decat in ultima zi.

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Atentie, titlul de calatorie costa 80 EUR :)


si se ia pe loc.

#17
andrew25

andrew25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.01.2009
Da, partea cu titlul de calatorie am mai facut-o. Am mers in Dublin cu totii, si l-am primit destul de repede, in aceeasi zi, la aprox o ora dupa ce am depus cererea. Apoi, in Ro, am facut pasaport. Asa vom face si acum.
Pe mine ma incurca mult, fiindca eu aveam avion de intoarcere imediat, pt a ma intoarce la serviciu. Va trebui sa mai imi iau 1-2 zile libere, pt a semna cererea de pasaport, iar apoi sa vad cum rezolv cu avioanele de intoarcere (2 la numar).
Multumesc inca o data de ajutor.
Andrei

#18
serox_3

serox_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2007
Titlu de calatorie e 60 euro(posibil sa fie gratis pentru copil, Pentru un bebe de 3 luni a fost gratuit in Aprilie ) si se elibereaza pe loc sau intr-o ora, depinde cat de agomerati sunt.

Da un telefon inainte la ambasada, posibil sa ai prioiritate daca vii din afara Dublin-ului.

In tara poti face pasaport valabil 1 an (e gata in cateva ore) si faci altul  pe 3 ani la ambasada cand ajungi inapoi

Edited by serox_3, 26 July 2016 - 15:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate