Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Minte in ceata

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
csgo123456

csgo123456

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.07.2016
Constientizarea acuta a simptomelor mai jos descrise ma face sa am o stima de sine scazuta, sa ma simt slab, sa simt ca nu merit, ma simt anxioas in ceea ce priveste viitorul, sa simt ca nu o sa ma pot exprima niciodata cu adevarat, sa simt ca nu o sa ma pot conecta cu cineva, sa simt ca nu o sa evoluez din punct de vedere profesional- pentru ca imi este efectiv groaza de gandul ca nu o sa pot face fata. Pentru ca nu o sa pot face fata cerintelor jobului, pentru ca ma misc greu, ma adun si ma concentrez greu, deseori nu stiu sa leg o fraza, imi este blocata creativitatea, nu simt flowul acela al mintii, simt ca nu sunt aici in prezent, mintea mea parca e plecata in alta parte.

1. Mi se intampla deseori ca dimineata pana in jurul pranzului si chiar mai tarziu sa am mintea parca in ceata, impaiejenita, sa am reflexe intarziate, sa gandesc foarte greu, sa nu stiu sa leg doua cuvinte, sa ma trezesc-atentie- ca spun alte cuvinte decat cele pe care voiam sa le zic. Se intampla ca aceasta senzatie sa fie deseori soldata cu o durere de cap la nivelul tamplelor ( cu sentimentul ca am zero serotonina= no happyness). Imi revin si mintea imi e mai clara.
2. Somnul este ' suprapopulat' de vise. Ma trezesc obosita si cu o frica inexplicabila.
3. Am perioade cand -suna ciudat da- dar parca sunt blocata in mintea mea, parca am frane in tot ceea ce fac, am emotii chiar si cand merg sa fac o cumparatura banala. Am privirea parca nefocusata, tulburata. Si am perioade cand ies parca din frica asta, am ceva mai mult curaj. Nu este ceva provocat de mine prin autosugestie sau incurajari ci se intampla pur si simplu.
4.Sunt foarte tacuta in general si desi vreau sa vorbesc si sa creez legaturi mai adanci cu ceilalti de langa mine se intampla sa nu am ce sa le zic. Sentimentul de minte goala.
5. Am o putere de concentrare si memorare scazuta. Citesc ceva dar parca trece pe langa mine totul.
6. Imi gasesc cuvintele greu si atunci cand vorbesc si cand cand vreau sa scriu ceva.
7. Am o vointa scazuta, desi imi doresc sa evoluez d.p.d.v profesional, ma lovesc de aceste neputinte- greutatea de a retine ceva, de a face conexiuni rapide.
8.Sentimentele se accentueaza in perioada premenstruala, chiar si in timpul si dupa menstruatie.
9. Simturile imi sunt parca amortite
8. Ma intimideaza persoanele mai puternice si ma port stupid in fata lor, fiind constienta de acest lucru.
10. Mintea mea e invadata de ganduri si ganduri, aleatorii, care parca nu se mai opresc.
11. Am avut cateva atacuri de panica- in timpul noptii cand ma gandeam cu groaza ce o sa fac cu viata mea, daca se intampla ceva cu tatal meu ( e bolnav )
12. Chiar si in gimnaziu si in liceu-mai pronuntate ( desi am fost la cel mai bun liceu si in cea mai buna clasa ) aveam sentimente de anxietate, frica daca eram pusa sa raspund ( mai ales in chestiuni de exprimare a opiniei ) o faceam foarte greu, avand deseori blovaje.


Toate aceste lucruri imi afecteaza muuult calitatea vietii si evolutia persoanala. Este mult mai rau decat pare, uneori simt ca nu o sa pot scapa niciodata de aceste stari de tristete, neliniste si neincredere. Uneori simt ca nu am nicio resursa sa imi revin

Edited by siscanumihai1999, 25 July 2016 - 21:59.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mda... viata nu este pentru toata lumea...
potentialul fiecarei persoane e diferit... tutusi trebuie sa tintesti sus...

ai vreo intrebare sau care este rostul topicului?

#3
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
Din cate citesc ai probleme si cu identitatea de gen

#4
Egosoette

Egosoette

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 28.12.2015

 bathmancha, on 25 iulie 2016 - 22:03, said:

Ieri erai baiat, azi fata. Ai report.

Si aveai 17 ani, a 12 a

Ieri zicea ca are pierderi de memorie. O fi uitat c-a deschis si ieri un subiect.
De altfel, o fi uitat si ce username are.

#5
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012
Nu, ea (sau el) are un dezechilibru biochimic la nivelul creierului lucru ce cauzeaza:
letargie, ganduri confuze, minte incetosata, putere de concentrare si memorare scazuta, reflexe intarziate, gandire lenta presarata cu dureri de cap la nivelul tamplelor, teama si emotii fara un stimul extern etc.

Solutia la aceasta problema e o dieta cu multe vitamine si sport presarata cu multa recreere pentru a incarca creierul cu endorfine, dopamine, serotonina.
http://www.lamedic.r.../9-Depresia.htm
http://www.despresuf...iile-t2126.html

#6
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Poate niste sulbutiamina te-ar ajuta.

#7
csgo123456

csgo123456

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.07.2016
Am gasit aceasta intrebare pe un alt forum, si am zis sa o pun aici, sa vad si alte pareri, greseala mea ca nu am sters faza cu menstruatia, intrebarea originala este aici : http://www.romedic.r...-in-ceata-81176

 _-AppleS-_, on 25 iulie 2016 - 23:00, said:

Poate niste sulbutiamina te-ar ajuta.
Am gasit aceasta intrebare pe un alt forum, si am zis sa o pun aici, sa vad si alte pareri, greseala mea ca nu am sters faza cu menstruatia, intrebarea originala este aici  : http://www.romedic.r...-in-ceata-81176

 bathmancha, on 25 iulie 2016 - 22:37, said:

Ciclu menstrual la băietei...
Am gasit aceasta intrebare pe un alt forum, si am zis sa o pun aici, sa vad si alte pareri, greseala mea ca nu am sters faza cu menstruatia, intrebarea originala este aici  : http://www.romedic.r...-in-ceata-81176

 mot_3311, on 25 iulie 2016 - 22:36, said:

Nu, ea (sau el) are un dezechilibru biochimic la nivelul creierului lucru ce cauzeaza:
letargie, ganduri confuze, minte incetosata, putere de concentrare si memorare scazuta, reflexe intarziate, gandire lenta presarata cu dureri de cap la nivelul tamplelor, teama si emotii fara un stimul extern etc.

Solutia la aceasta problema e o dieta cu multe vitamine si sport presarata cu multa recreere pentru a incarca creierul cu endorfine, dopamine, serotonina.
http://www.lamedic.r.../9-Depresia.htm
http://www.despresuf...iile-t2126.html
Am gasit aceasta intrebare pe un alt forum, si am zis sa o pun aici, sa vad si alte pareri, greseala mea ca nu am sters faza cu menstruatia, intrebarea originala este aici  : http://www.romedic.r...-in-ceata-81176

#8
csgo123456

csgo123456

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.07.2016

 Egosoette, on 25 iulie 2016 - 22:20, said:


Ieri zicea ca are pierderi de memorie. O fi uitat c-a deschis si ieri un subiect.
De altfel, o fi uitat si ce username are.
Am gasit aceasta intrebare pe un alt forum, si am zis sa o pun aici, sa vad si alte pareri, greseala mea ca nu am sters faza cu menstruatia, intrebarea originala este aici  : http://www.romedic.r...-in-ceata-81176

 bathmancha, on 25 iulie 2016 - 22:37, said:

Ciclu menstrual la băietei...
Am gasit aceasta intrebare pe un alt forum, si am zis sa o pun aici, sa vad si alte pareri, greseala mea ca nu am sters faza cu menstruatia, intrebarea originala este aici  : http://www.romedic.r...-in-ceata-81176

#9
Molgod

Molgod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.04.2016
Ar trebui sa fi fericita cu viata ta. Gandeste-te ca 500 miloane de femei nu stiu sa citeasca. 40 de milioane de oameni nu pot vedea, 660 nu au acces la apa potabila, 750 milioane nu au suficineta mancare sa manance, 100 milioane dorm pe strazi. Tu esti sanatoasa, ai unde dormi, ce manca si tot nu esti fericita. Ideea e ca multi sunt in situatiaasta - sunt grupuri pentru persoane aflate on starea ta , pe facebook, chair si pe romedic.
Cateva sedinte la psiholog si un tratament psihiatric o sa te puna pe picioare. Ai anxietate generalizata. Fa un test informativ pe net -  test depresie, anxietate.

PS Cumpara-ti muguri de tei argintiu din farmacie pana ajungi la medic. Eventual o cutie de xanax, la nevoie. Bea lapte cald cu miere sa poti dormi. Ai nevoie de un hobby, alearga prin parc, cumapar-ti un caine. Cu tratament psihiatric o sa scapi in 5-6 luni, depinde de grad.

Edited by Molgod, 25 July 2016 - 23:37.


#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Seara fa o plimbare de o ora, eventual cu un caine. Fa o cura de vitamine B complex, dimineata Lecitina iar seara un ceai de tei ori sunatoare.

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

 Molgod, on 25 iulie 2016 - 23:32, said:

...
Cateva sedinte la psiholog si un tratament psihiatric o sa te puna pe picioare. Ai anxietate generalizata. Fa un test informativ pe net -  test depresie, anxietate.

PS Cumpara-ti muguri de tei argintiu din farmacie pana ajungi la medic. Eventual o cutie de xanax, la nevoie. Bea lapte cald cu miere sa poti dormi. Ai nevoie de un hobby, alearga prin parc, cumapar-ti un caine. Cu tratament psihiatric o sa scapi in 5-6 luni, depinde de grad.

1. Una e psihologul, alta e psihiatrul. Psihologul NU prescrie tratament medicamentos
2. Xanax nu se elibereaza decat cu reteta
3. Lapte cald+miere pentru somn e un mit

@initiator/initiatoare: mergi la medicul de familie in primul rand ca sa iti recomande niste analize. In functie de rezultatele alea o sa stii ce sa faci mai departe.

#12
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

 siscanumihai1999, on 25 iulie 2016 - 21:59, said:


De ce vrei atat de multe lucruri? De ce te compari cu altii? Lasa viata sa curga fara a mai avea nici un fel de pretentii de la ea. Ceea ce este oricum este. Unde vrei sa ajungi? Oricum in final totul se termina asa ca de ce nu te-ai bucura de fiecare clipa atat cat este fara sa mai vrei sa o schimbi in vreun fel.

#13
behuman

behuman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.07.2016
Trimitere de la medicul de familie la psihiatrie. Ai nevoie de tratament medicamentos pentru a trece peste aceste stari. De asemenea, ai nevoie de 5-6 sedinte la psiholog.
Totusi, daca faci atacuri de panica la 17 ani, ma intreg ce o sa faci la 30, cand o sa ai copii si multe alte responsabilitati. Probabil, o duci prea bine!

#14
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016
Hai ca asta-i buna, o spui de parca si-ar dori sa faca atac de panica! Initiator, nu mai deschide subiecte pe forumuri, o sa te zapacesti si mai rau, du-te la medicul de familie sa-ti dea trimitere la psiholog si, daca e nevoie, la psihiatru. Sanatate!

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La psiholog se merge pentru povesti, consultanta, sfaturi. Psihologul nu este medic.
Problema descrisa in primul post este de competenta unui psihiatru, clar.

 siscanumihai1999, on 25 iulie 2016 - 21:59, said:

Ce varsta ai?

#16
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

 MembruAnonim, on 26 iulie 2016 - 10:47, said:

La psiholog se merge pentru povesti, consultanta, sfaturi. Psihologul nu este medic.
Problema descrisa in primul post este de competenta unui psihiatru, clar.


Ce varsta ai?
Ei psihiatru. Acum te pomenesti ca initiatorul o fi nebun?

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu trebuie sa fie nebun pentru a ajunge la psihiatru.
O depresie mai severa nu poate fi tratata la psiholog.

#18
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016
Nici nu trebuie sa ajunga neaparat la psihiatru, psihiatrul ar trebui sa fie intotdeauna solutia extrema.

Nici sa consulte un neurolog nu ar strica. Dar, cum spuneam, mai bine merge la doctorul de familie si lasa forumurile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate