Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Locuinte cuplate P+1E - Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
2612 replies to this topic

#829
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,220
  • Înscris: 11.03.2006
Ce sa faca pompierii la tablourile tale cand, la contoarele astea stupide pe care cred ca le avem tori, pot trage siguranta din strada?Posted Image

#830
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008

 catalijns, on 15 martie 2019 - 17:39, said:

Man, aprofundam si noi putin subiectul? am un oaresce enteres'.. :)
Eu tot ce zic se bazeaza pe experiența personală..ca urmare a documentării de pe net..jurnalele de pe aici..etc . La momentul zero vorbisem si cu 2-3 firme/pers ce se ocupă cu alarme-security..ca apoi sa iau o decizie mulțumitoare pt mine si bugetul meu. Pana acu is multumit de ce a iesit..având in vedere ca am montat-o si programat-o eu..

Contactele magnetice le-as pune la usi sa fie armate si cand is acasă..mai bine zis sa taraie (chime) cand se deschid usile..ca prin unele magazine.Eu stau cu usile descuiate cand lucrez prin curte..si m-as simti mai confortabil sa stiu ca taraie cand intră-iese cineva..

Am funcția asta activata si pe PIR..pe program de noapte..

Edited by manghels, 16 March 2019 - 18:03.


#831
casuta__papusilor

casuta__papusilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.11.2018

 wizake, on 16 martie 2019 - 14:59, said:

Care ar fi avantajele in a avea doua tablouri electrice: la parter si etaj?
1. cari cam multe fire de jos pana sus, daca n-ai si unul la etaj.
2. pentru orice circuit de la etaj, il incarci pe ala de jos cu o siguranta in plus. pare aglomerat si incurcator la minte cand esti in criza cu lumina stinsa.
3. daca umbli cu o instalatie minimalista tip apartament de bloc, merge, dar daca esti freaky cu numarul de circuite si vrei pentru orice rahat un circuit separat, atunci se aplica punctul 1.
4. e mai simplu si mai nemteste fiecare etaj cu "mama" lui in domeniul circuitelor. si in plus e simplu de alimentat, doar tragi 3 fire sus si ai o noua casa dpdv electric.
5. n-ai tu treaba cu pompierii, aia cand vin te executa imediat cu curentu.

#832
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Am postat o intrebare legata de priza din spatele TV-ului aici

Poate aveti si voi ceva sfaturi

multumesc

#833
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Marea majoritatea televizoarelor au placa de baza in stanga(vedere din fata)deci daca pui mufele de semnal descentrat faxa de axa orizontala(sus/jos) a tv-ul ar trebui sa poti conecta si pe urma ascunde firele cu usurinta.

LE: mai recomandat ar fi stanga jos decat stanga sus, cele mai multe tv-uri au mufa de antena orientata in jos. Lasa si un copex gol pentru un eventual cablu optic pentru conectarea semnalului audio de la tv la multimedia.

Edited by Gybernat91, 19 March 2019 - 22:32.


#834
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Nu stiu daca conteaza atat de mult stanga sau dreapta, pentru ca toate cablurile sunt prea lungi oricum. (si am vazut cateva modele Samsung care au conexiunile in dreapta). Cred ca o pozitie mai la stanga sau dreapta fata de centru e de preferat decat una centrala.
Copex gol din nou cred ca e o idee buna, pe langa internet  si 2 HDMI-uri, poate voi mai avea nevoie de ceva (cablu USB, sau optic..)

#835
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Cam slabuta activitatea pe santier deocamdata. Inca nu am planul de instalatii electrice definitivat, asa ca nu am chemat electricianul.

Intre timp am terminat hidroizolatia soclului si am carat molozul de prin curte (resturi de beton, caramizi sparte, etc).
Am "razuit" vreo 5cm de pamant, si am imprastiat deasupra pamantul ramas de la saparea fundatiei (mai aveam o movilita).

Am aflat ca saptamana viitoare vine paletul de tigla, si sper sa termin cu acoperisul. Cu ocazia asta voi monta si paratrasnetul.

Vrem sa sapam si un put/fantana care va fi folosit in special pentru irigatii. Cam ce diametru ar trebui sa aiba?

Attached Files



#836
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Ma intalnesc maine cu un fantanar.
Pretul e de 140 lei pentru tubul de diametru 60cm si 200 de lei pt tubul de diametru 80cm.

Tuburile nu au 1m inaltime, ci vreo 80cm
Deci daca sapa 30 de m (un vecin mi-a zis ca el a sapat pana la 29m) ar insemna 5250 - 7500 de lei.
Tinand cont ca vreau sa folosesc apa pentru a iriga gradina (gazonul) ... ce diametru de tub sa folosesc?

Vreau sa fac o singura fantana pentru a "deservi" ambele case ale duplexului. Suprafata terenului din spatele casei ar fi cam de 750m2. Fantanarul recomanda sa facem 2 fantani (normal, mai multi bani :) ). A zis el, ca atunci cand a mai facut una singura pentru 2 case, a fost chemat ulterior sa mai faca una deoarece vecinii nu s-au inteles.

#837
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
S-ar putea sa aiba dreptate..dar aici depinde cate tuburi de apa vei avea sub luciul apei..Astia cand dau de cateva izvoare bune se panicheaza ca se surpa malurile si nu mai sapa mult.

Daca o sa ai 6-7 tuburi de 80 pline cu apa..poate iti ajunge si sa irigi de cateva ori pe sapt..daca nu..tre sa faci pauze..sa irigi juma de curte azi..si juma mâine ca sa se umple iar tuburile..

De asemenea..vezi prin vecini daca au dat de piatră si cat de dificil a fost sa treacă de straturile alea..pt ca astia or sa ceară bani in plus daca se chinuie s-o sparga. La mine au pierdut 2 zile sa sparga cu pickamerul (am schimbat 3 echipe pt ca au cedat psihic)..deci vreo 800-1000+ lei in plus..

Eu as merge pe tuburi de 80..Au crescut prețurile..eu am dat 120 cu tuburi de 80..

Daca poti zi-mi cu cine sapi..poate-ti zic de unii pe care sa-i eviti..din tg frumos sau popricani..

Si motto-ul construcțiilor: fara avansuri..doar asa..de-o masa la amiaza..sau pt transportul până la tine si inapoi..

Edited by manghels, 04 April 2019 - 07:52.


#838
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
M-am vazu azi cu fantanarul. Mi-a lasat o impresie buna. Se pare ca a sapat fantani la cel putin 3 vecini de la mine de pe strada. Mi-a zis ca nu este piatra in zona, si ca vor fi cam 25-30 de tuburi. Sa vedem cata apa gasim.

A venit cu doua sarme si s-a plimbat prin curte, si au inceput alea sa se miste si s-au incrucisat. In orice directie mergea, dupa catia pasi sarmele se intersectau.
Bineinteles ca mi s-a parut amuzant, dar nu am zis nimic Posted Image

Ne-am inteles cu tuburi de 80. A zis ca le face el singur, dintr-un fel de beton (nu am retinut cum i-a zis), prin care trece apa.
Punem si un "tub" hexagonal mai mare sus, peste nivelul terenului, ca sa semene a fantana, si capac de beton.
Facem si un camin langa fantana, cu capac de canal.

Incepe maine dimineata, zice ca in doua zile e gata Posted Image
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

In alta ordine de idei, legat de instalatia electrica.. cam ce prize as avea nevoie in camera tehnica?
Eu ma gandeam asa:
  • o priza trifazica ("sa fie...") - circuit separat
  • o priza pentru centrala - circuit separat
  • o priza pentru boiler (are nevoie de priza?)
  • o priza pentru dedurizator (filtru apa)
  • 2 prize pentru rack-ul de curenti slabi
  • centrala de alarma ?
  • o priza dubla pentru "altele"
ce mai aveti voi prin camera tehnica care necesita alimentare?

edit: citind pe aici prin jurnale, observ ca majoritatea (?) au siguranta de 32A in BMPT.
Mie mi-au montat de 16A.
O fi rau?
Attached File  20190220_174444.jpg   214.67K   25 downloads

Edited by wizake, 04 April 2019 - 22:20.


#839
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,220
  • Înscris: 11.03.2006
Cred ca radeam cu lacrimi.Posted Image  De ce nu iti faci put forat, cu tub Valrom?

#840
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Nu am un motiv anume. E singurul cu care am discutat, mi s-a parut om ok, si am batut palma.

Nu stiam ce foloseste, si cand l-am intrebat mi-a zis ca face cu tuburi de beton, turnate de el. Nu stiu daca o fi mai bine sau nu. Vecinul de la care am luat nr de telefon mi l-a recomandat.
Decat sa caut pe olx, mai bine prin recomandari.

#841
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 wizake, on 04 aprilie 2019 - 21:58, said:

edit: citind pe aici prin jurnale, observ ca majoritatea (?) au siguranta de 32A in BMPT.
Mie mi-au montat de 16A.

Attached Files



#842
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
E corect ce ți-au montat în BMPT, având în vedere că furnizorul ți-a aprobat o putere de 10kW. Adică poți să tragi simultan puțin peste 3 kW pe fiecare fază. Asta te limitează, să nu ai consumatori mari pe o singură fază. De exemplu, o plită electrică pe un circuit monofazic.
Apropo de proiectul tău postat la electrice, circuitul pentru plita electrică va trebui să fie trifazat (5 conductori de 2.5mmp).
Siguranța generală de 32A o are majoritatea în BMPM. Adică branșament monofazat, cu putere instalată de 7 kW.

#843
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
E corect ce ti-a spus ad_co77, putere = tensiune*curent adica 230V*16A =  3.6kw per faza. X3 = ~11kw.  Vezi poate rezolvi formal sau informal cu o crestere de putere ca nu e tocmai cazul fericit la tine..si eu am tot trifazat dar de 20 kw, adica general de 32A.

 wizake, on 04 aprilie 2019 - 21:58, said:

In alta ordine de idei, legat de instalatia electrica.. cam ce prize as avea nevoie in camera tehnica?

Noi am mai pus sau o sa punem (ca e simplu, inca nu avem sapa in CT si tabloul e acolo) circuite separate pentru MSR si altul pt MUR (uscator de rufe), ambele cu cate o siguranta de 16A. Depinde si ce vei mai avea pe acolo, noi de ex vom avea si HRV/ERV. Si sa pui prize duble pe cat posibil ca poate mai aduci acareturi gen stabilizator/ups la centrala..idei vor mai fi.
Vezi la pozitionare sa NU ai priza EXACT sub centrala (poate curge apa pe ea) sau langa boiler sa poti sa o folosesti mai usor, etc.
Si la fel la bucatarie, sa nu fie direct in spatele MSV sau cuptorului electric ca pe urma nu ai loc sa le montezi..

Iti zic ce am mai invatat de la altii de pe aici, nu sunt vreun "electric savy"...mai degraba ca in bancul ala cu "ussualy my friend are shocked when they find out I am not a good electrician" Posted Image)

Edited by catalijns, 05 April 2019 - 05:56.


#844
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Să înțeleg că eu daca am trifazat și în tablou am siguranță de 32, am aprobat 20kw?

#845
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 takashi90, on 05 aprilie 2019 - 07:25, said:

Să înțeleg că eu daca am trifazat și în tablou am siguranță de 32, am aprobat 20kw?
Nu neaparat...dar in teorie iti permite sa "tragi" 7.2 kw per faza. Oricum e bine sa te uiti si mai in amonte in BMPT/FDCP ce siguranta ai acolo ca in caz de ceva sare aceea daca e mai mica si trebuie sa te duci la strada sa o ridici. Si oricum trebuie sa duca reteaua din zona, noi de ex avem o siguranta si la intrarea in FDCP (comun tuturor celor 54 vecini) care limiteaza la 20kw.

#846
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 MembruAnonim, on 04 aprilie 2019 - 22:57, said:

E corect ce ți-au montat în BMPT, având în vedere că furnizorul ți-a aprobat o putere de 10kW. Adică poți să tragi simultan puțin peste 3 kW pe fiecare fază. Asta te limitează, să nu ai consumatori mari pe o singură fază. De exemplu, o plită electrică pe un circuit monofazic.

am inteles, multumesc.
Deci sa inteleg ca puterea aprobata nu e prea mare. Eu ma gandeam in viitor si la o masina electrica sau hibrid plug-in. Sa imi iau gandul de la asta cu puterea actuala aprobata?

Nu prea stiu consumatorii casnici obisnuiti (AC, frigider, cuptor electric, plita inductie, MSR, MUR, MSV,...) ce consum au si daca voi avea probleme daca vo folosi mai multe in acelasi timp.
Ma mai gandesc ce disjunctoare voi avea in tabloul din casa, daca in firida e de 16A. Daca pun pe prize 16A in tablou, in caz de scurt, vor sari ambele (cea din tablou si cea din strada)?

 catalijns, on 05 aprilie 2019 - 05:49, said:

E corect ce ti-a spus ad_co77, putere = tensiune*curent adica 230V*16A =  3.6kw per faza. X3 = ~11kw.  Vezi poate rezolvi formal sau informal cu o crestere de putere ca nu e tocmai cazul fericit la tine..si eu am tot trifazat dar de 20 kw, adica general de 32A.



Noi am mai pus sau o sa punem (ca e simplu, inca nu avem sapa in CT si tabloul e acolo) circuite separate pentru MSR si altul pt MUR (uscator de rufe), ambele cu cate o siguranta de 16A. Depinde si ce vei mai avea pe acolo, noi de ex vom avea si HRV/ERV. Si sa pui prize duble pe cat posibil ca poate mai aduci acareturi gen stabilizator/ups la centrala..idei vor mai fi.
Vezi la pozitionare sa NU ai priza EXACT sub centrala (poate curge apa pe ea) sau langa boiler sa poti sa o folosesti mai usor, etc.
Si la fel la bucatarie, sa nu fie direct in spatele MSV sau cuptorului electric ca pe urma nu ai loc sa le montezi..

Iti zic ce am mai invatat de la altii de pe aici, nu sunt vreun "electric savy"...mai degraba ca in bancul ala cu "ussualy my friend are shocked when they find out I am not a good electrician" Posted Image)

In CT nu voi avea masini de spalat, ca am camera separata pentru ele. Doar centrala, boiler, filtru de apa (dedurizator), rack pentru TV, net, poate un stabilizator de tensiune, UPS, .. de astea.
Nu imi vine in minte acum ce altceva mai pot pune acolo.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate