Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Locuinte cuplate P+1E - Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
2612 replies to this topic

#2539
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postwizake, on 26 septembrie 2019 - 15:14, said:

Intre timp au venit instalatorii sa monteze traseele de AC.


Dupa aproape trei ani, am montat si AC-urile. In Living se observa doar capacul dozei iar in dormitor manunchiul de tevi deja devenisse parte a design-ului interior.

Am luat Daikin Sensira FTXC de 9000 btu si 12000 btu

Attached File  20210203_134348.jpg   154.04K   97 downloadsAttached File  Screenshot 2022-06-13 213942.jpg   141.63K   98 downloads
Attached File  Screenshot 2022-06-13 213756.jpg   155.83K   90 downloadsAttached File  PXL_20220610_163016351.jpg   377.52K   102 downloads

Unitatile exterioare le-am montat pe trotuar, unde am dus traseele. Scurgerea de condens e trasa pe sub pavele, in scurgerea de la pluviale. A iesit destul de 'curat', si nu imi ia din spatiu.

Attached File  PXL_20220612_144209586.jpg   513.25K   101 downloadsAttached File  PXL_20220612_144224461.jpg   558.86K   98 downloads

Problema e ca trotuarul are panta, si suportii pe care am montat unitatea externa nu au reglaj pe inaltime, asa ca tot ansamblul sta inclinat. Trebuie sa vad daca e o problema asta.

#2540
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postwizake, on 13 iunie 2022 - 20:45, said:

[...] Daikin [...]

Posted Image Posted Image

View Postwizake, on 13 iunie 2022 - 20:45, said:

Problema e ca trotuarul are panta, si suportii pe care am montat unitatea externa nu au reglaj pe inaltime, asa ca tot ansamblul sta inclinat. Trebuie sa vad daca e o problema asta.

Cam are.
Cand unitatea de exterior este montata, in panta, este posibil ca, in timp, sa se dezechilibreze compresorul. Ce inseamna asta? Inseamna ca va incepe sa fie din ce in ce mai zgomotos. Asta ca sa nu intru in alte "prapastii" de genu' conexiuni slabite, posibilitatea dereglarii, etc. Cele din urma, sun mai putin probabile; in general, sistemele de aer conditionat sunt destul de robuste, daca ne raportam la durata, estimata, de viata ... Primul aspect, insa, este foarte probabil.

P.S. Acum, ca ai aruncat nada ... mi-as dori mai multe poze cu interioarele!!!

Edited by DIY, 14 June 2022 - 06:49.


#2541
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,476
  • Înscris: 06.01.2014

View Postwizake, on 13 iunie 2022 - 20:45, said:

...
Problema e ca trotuarul are panta, si suportii pe care am montat unitatea externa nu au reglaj pe inaltime, asa ca tot ansamblul sta inclinat. Trebuie sa vad daca e o problema asta.

Incearca sa inlocuiesti suruburile din fata cu altele mai lungi, sau tija filetata, si sa pui piulita si saiba dedespt, pentru a putea regla inaltimea. Adica , sa ai, de sus in jos : piulita, saiba, "piciorul" unitatii, saiba, piulita , ...fixarea pe suportul de pe pavaj.
(daca nu ai inteles, pot detalia).

#2542
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,476
  • Înscris: 06.01.2014

View Postwizake, on 13 iunie 2022 - 20:45, said:

Dupa aproape trei ani, am montat si AC-urile. ..

Unitatile exterioare le-am montat pe trotuar, unde am dus traseele. ...

..
De ce ai hotarat ca e mai bine sa pui unitatile exterioare asa departe de ce le interioare ? Factul ca este traseu mai lung este mai bine (fiind o cantitate mai  mare de refrigerant) sau mai rau (fiind fortata tranmiterea refrigerantului prin instalatie )?

#2543
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Traseul mai lung implica scaderea eficientei.
In general, scaderea de eficienta este vreo 10% la o lungime de 30 de metri de traseu.
Prelungirea cu 5 metri este aproape neglijabila.

In rest, montarea pe trotuar are numai avantaje.
  • nu transmite vibratii in pereti
  • nu atarna pe fatada
  • mult mai usor de realizat o fixare solida decat in caramida cu goluri
  • acces pentru mentenanta mult mai usor
  • mult mai usor pe viitor de trecut la alt model de unitate, care precis are alta distanta intre picioare


#2544
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
a raspuns kolf mai bine decat mine. Nu imi plac unitatile atarnate pe pereti. As fi putut-o monta pe balcon, dar cred ca e mai bine jos, mai ales ca nu imi ia deloc spatiu util din trotuar.

Toate unitatile astea suporta trasee de 15-20m, iar ce am eu cel mai lung traseu e cel din poza. Estimati voi cam cati metri are.. as zice in jur de 8.

Attached File  20190926_135702.jpg   238.12K   52 downloads

Acum imi pare rau ca nu am prevazut trasee in fiecare dormitor

Edited by wizake, 04 July 2022 - 11:13.


#2545
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Stiu ca sunt si 'experti' in pavele pe aici :)
Am o problema la trotuar: cateva pavele, de pe margine, s-au 'surpat' (nu stiu ce alt cuvant ar descrie situatia).
Pare ca nisipul dintre ele s-a scurs undeva, si astfel s-au deplasat

Ca sa nu chem meseriasii, care ar fi cea mai usoara solutie de a repara? Ma gandesc sa le scot si sa pun nisip sub ele (acum e margaritar), ca sa le egalizez, dar ma gandesc ca fara o placa compactoare, nu vor iesi la nivel cu restul.

Attached Files



#2546
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Scoase..verificat unde dispare nisipul..pus alt nisip 2-3mm mai sus decat nivelul..pus placa inapoi..batuta un pic cu ciocan de cauciuc..ca sa revina la cota finala. Daca e o placa vibranta..ar fi si mai simplu..ca le aduce la nivel cu celelalte mai rapid.

Dar daca s-a lasat..e posibil sa se mai lase iar dupa cateva ploi..daca are loc printre margaritarul de sus.

Eu cand am compactat..am mers cu maiul compactor peste tot..pana a intrat piatra in pamanat..apoi iar piatra..iar compactat..de cateva ori..Cand piatra nu mai intra in pamant..am aruncat nisip pe nivelare..si am compactat cu placa viranta pana a rezultat un strat suport ca o sapa (bineinteles..udat bine inate de fiecare trecere a maiului/placii vibrante)..Dupa ce a iesit la nivelul de compactare dorit..am pus un strat de nisip peste care au venit pavelele/dalele.Apoi nisip intre rosturi..etc.

#2547
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
La mine straturile sunt: beton, margaritar, pavele (nisp intre rosturi)

#2548
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Inseamna ca a fugit nisipul in jos..printre margaritar..si pana nu se umple acel spatiu..se va lasa iar...Sau mai bine zis...umple bine cu nisip..sa nu se mai lase.

Si la mine sunt locuri sub dalele de 40/40 unde s-a mai lasat..dar le las in pace..pana termina 'asezarea' asta..Apoi le scot si mai completez cu nisip.

Edited by manghels, 08 July 2022 - 15:54.


#2549
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postwizake, on 26 noiembrie 2021 - 10:05, said:

Mda, o sa iau in calcul si asta in viitorul apropiat Posted Image
incepusem sa caut acu cateva saptamani.. dar nu stiam exact ce imi trebuie, si erau multe modele pe net, asa ca am pun 'on-hold' momentan.
Daca imi poate spune cineva, pe scurt, ce ar trebui sa caut.. as aprecia

Intre timp mai dau cateva update-uri:

- au venit ieri echipele pentru gard si porti, si cred ca azi termina si automatizarea Pun mai multe poze cand e gata

Attachment PXL_20211126_065743777.jpg

- tot ieri a venit si echipa care mi-a facut un nou bransament (sporul de putere pe care l-am cerut s-a aprobat sub forma unui nou bransament).
Acum am inca o firida langa celelalte... astept eOn-ul sa vina sa imi puna contor in firida noua, si apoi sa mut cablul meu din firida veche in cea noua

Attachment PXL_20211126_065736762.jpgAttachment PXL_20211126_065721203.jpg

Vechil bransament era de 10kW (trifazic) si aveam o siguranta de 16A in firida. Acum am 25kW si o siguranta de 63A. Cablul subteran mentionat in ATR era 3x35mmp + 16mmp, dar astia mi-au pus de 50mmp. Probabil il aveau pe stoc si voiau sa scape de el.

Am fost azi pe la eOn sa semnez contractul de furnizare. Se pare ca nu pune nimeni contor fara contract Posted Image
Dar cum m-am dus, asa m-am intors.

La vechiul apt am contract cu eOn pe planul "EON Start Electric" cu pretul contractual de 1.13764 lei/kWh
Attached File  eonStart.jpg   32.65K   6 downloads

Acum, daca inchei acelasi contract am tarifele astea:

Attached File  eOn.jpg   48.03K   8 downloads

Pretul ajunge sa fie 2,08 lei/kWh

WTF?!

Nu e usor de deslusit preturile citind facturile, dar se pare ca la apartament pretul de furnizare e 0.75 lei/kWh iar noul contract are pretul de 1,69 lei/kWh

Stie careva de ce am pretul mai mic la cotractul existent? (e incheiat in ianuarie 2021 - cand am trecut de la tariful universal, la cel de pe piata libera)
Daca acum pretul e modificat, de ce nu platesc acelasi pret si la contractul existent?
Tanti de la ghiseu de la eOn o tot dadea cu ordonantele guvernului, bla bla bla.. nu m-a lamurit.
Astea sun preturi care se aplica inainte de reducerile date de aplicarea OUG 27

#2550
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Si eu am tot monitorizat preturile la EON (si in general in piata)..si de asta m-am dus cu 'curentul' la Hidroelectrica. Asa e la EON..in functie de data/tipul contractului..ai un pret anume. Cand expira contractul la apart o sa te loveasca cu aceleasi preturi astronomice si acolo. Si eu aveam in contract la apart un pret mult mai mic decat cel ofertat acu cateva luni la casa.

Daca la apart ai EON DUO atunci poate acolo o sa-ti dea un pret mai mic per kwh dar adauga alte servicii (abonament de ex) si iesi tot cam pe acolo..daca ai consumuri mici pe luna.

La gaz inca sunt la EON pt ca inca nu am alternative mai bune.

Edited by manghels, 25 July 2022 - 11:19.


#2551
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Da, tocmai am terminat de completat pe site pasii pentru noul contract de furnizare la Hidroelectrica.
Sa vedem ce se intampla, si cat o mai dura.

Asta e pentru bransamentul nou. Cel existent, cica pot sa il pastrez in continuare, sau sa il reziliez. O sa vad.. posibil sa se rezilieze de la sine daca nu inregistreaza consum.
Ar trebui sa dezgrop cablul de alimentare al casei existent si sa il mut in BMPT-ul nou (sper ca nu o sa fie prea scurt).
Cel existent as putea sa il pastrez exclusiv pentru statia de alimentare auto
(BTW: mi-am comandat un plug-in hybrid, dar probabil va ajunge la anul)

View Postmanghels, on 25 iulie 2022 - 11:17, said:

Daca la apart ai EON DUO atunci poate acolo o sa-ti dea un pret mai mic per kwh dar adauga alte servicii (abonament de ex) si iesi tot cam pe acolo..daca ai consumuri mici pe luna.


nu am DUO, e doar pentru energie electrica, si e pe perioada nedeterminata (abonament 0)

Edited by wizake, 25 July 2022 - 11:32.


#2552
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
S-au miscat repede lucrurile, si astazi (dupa 3 zile) a venit Delgaz sa imi monteze contorul pentru noul bransament. Eu nu am anuntat pe nimeni ca am incheiat contract de furnizare, banuiesc ca cei de la Hidroelectrica au facut-o.

In timp ce meseriasii erau cocotati pe stalp sa faca conexiunile, mi-a picat curentul in casa. Am crezut ca l-au intrerupt ei, dar apoi am realizat ca sarise protectia la supratensiune de la mine din tablou. Am trei bobine iMSU conectate la un diferential de 40A/100mA.

Attached File  PXL_20220728_192957288.jpg   178.84K   22 downloads

Uitandu-ma in logurile releului de monitorizare a consumului (Shelly 3EM) am vazut un spike de tensiune pe 2 din cele 3 faze de 285 V

Attached File  overvoltage.jpg   22.05K   22 downloads

Deci am testat si protectia la supratensiune, si functioneaza Posted Image


Mi-au montat un contor AEM CST 0410 (mi-au lasat manualul de utilizare dupa ce au plecat) si mi-au montat si un fel de modul suplimentar cu acces la internet. Cred ca isi trimite singur indexul.. nu stiu. Sau pot sa monitorizeze consumul, sa nu depasesc cei 25 kW ce mi-au fost acordati. (siguranta din BMPT e de 63A)

Deci acum am doua bransamente. Unul de 10kW si unul de 25kW. Are rost sa le tin pe amandoua? Las casa pe cel existent si pun statia de incarcare pe cel nou? Sau invers? Nu am momentan nevoie de mai mult de 7.2 KW pentru statia de incarcare auto.

Edited by wizake, 28 July 2022 - 21:36.


#2553
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Are sens sa le tii pe amandoua daca vei fi prosumator. Pui panouri fotovoltaice pe un bransament, faci contract la furnizorul cu cel mai mare pret si consumi din celalalt bransament. Baietii destepti din energie- cumperi ieftin si vinzi scump.🤣🤣🤣

#2554
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Dar ca prosumator iti dau cash pe ce injectezi? Nu e cu compensare in funcție de cât comsumi?

#2555
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Dupa 12 luni, parca, iti vireaza in cont contravaloarea energiei neconsumate. Nu am aprofundat tema. Am un cunoscut care are doua bransamente si asa mi-a explicat ca va face.

#2556
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006

View Postwizake, on 28 iulie 2022 - 21:35, said:

Nu am momentan nevoie de mai mult de 7.2 KW pentru statia de incarcare auto.

Ce model de statie ai?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate