Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Locuinte cuplate P+1E - Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
2612 replies to this topic

#199
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Cred ca va trebui sa vb cu o firma care sa ma consulte. Am inteles ca daca ceri putere mai mare, posibil ca solutia primita sa fie realizarea unei noi retele de la pct de transformare pana la proprietate, ceea ce inseamna costuri mari.

Ceva electricieni/firme serioase prin Iasi? (pe google gasesc, doar daca are cineva vreo recomandare)

#200
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Iti dau eu acus pe PM pe cei cu care am facut eu bransamentul. Cel putin la mine s-au miscat rapid..si au fost ieftini. Problema a fost la Eon..ca la aia a durat cu anii..

Edited by manghels, 13 March 2018 - 11:25.


#201
ioanok

ioanok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.10.2007
@manghels: trimite-mi si mie, te rog, contactul pentru firma de electrice. Multumesc

#202
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Trimis pe PM. Sper sa colaborati si voi cu el la fel de bine ca si mine. Pare un om de la tara (cu ditamai jeep-u)..insa am avut cu cine discuta / negocia..si mai mult de atat ..s-a tinut de cuvant..zicandu-mi in fata ce probleme/ termene pot sa apara.

#203
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
inpirat de un jurnal de pe aici, am incercat si eu sketchUp ca sa vad cum iese baia matrimoniala.

Arhitectul mi-a desenat cu cada, desi ii zisesem ca vreau dus.
Attached File  plan.JPG   86.41K   47 downloads

asta mi-a iesit mie
Attached File  baie1.JPG   152.79K   45 downloadsAttached File  baie2.JPG   78.02K   39 downloadsAttached File  baie3.JPG   104.67K   37 downloadsAttached File  baie4.JPG   139.26K   31 downloads

1. as putea face dusul mai lat? Cam cat ar fi optim? Sa nu dau cu coatele in sticla/perete
2. 1.80 m lungime e deajuns?
3. Cu usa sau fara.. ma voi mai gandi.

Am observat ca geamul desenat de arhitect e cam mare (si hp=30cm). E adevarat ca da intr-un balcon, dar totusi....E cat o usa.

#204
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Platit taxele si facut notificarea de incepere a lucrarilor la ISC. Posted Image
Trebuia sa incepem pe 23 aprilie (luni)... dar e sarbatoare. Marti... e marti.. Asa ca vom incepe miercuri pe 26 aprilie :D

Am sunat la un "nene" cu gater prin Suceava.. 750 lei/mc de lemn, transport inclus. Tare ma bate gandul sa cumpar lemnul acum, si sa il depozitez undeva pana voi avea nevoie de el la acoperis.
Am intrebat si la Holver.. 630 euro/mc :D
Ma duc maine prin targul de cherestea sa vad care e treaba.

#205
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Am luat cativa mc de la targul de cherestea cu 700, 710/mc inainte de Pasti, dar mi-au spus ca dupa Pasti se scumpeste

#206
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Voi reveni cu preturile "updatate" :)

Constructorul nu e convins ca e o idee buna sa cumpar acum lemnul si sa il depozitez pe teren. Zice ca in timpul uscarii capriorii se pot deforma. Si ar fi mai bine sa ii cumpar atunci cand ii folosesc, caci deformarile ar fi limitate daca structura sarpantei e construita.

Pe de alta parte, un unchi de-al meu, care traieste la tara, in Suceava, si are ceva experienta cu lemnul mi-a zis ca e de preferat sa cumperi lemnul taiat iarna. Ar fi mai rezistent, si nu ar face carii.

#207
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Ambii au dreptate. Si unchiul si constructorul.insa...cu cat lemnul e mai uscat, cu atat mai bine. Cauta un lemn bun, bine croit si sanatos. Ce trebuie sa faci? 1. Daca are coaja ( este posibil) sa o inlaturi. 2. Trebuie asezat foarte bine - cu rigle- si apoi legat . 3. Il acoperi cu ceva impermeabil ( nu folie ) si pui pe el greutate uniform distribuita. Atentie!!!! Nu se lasa in soare. Fereste-l.

#208
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Asa mi-a zis si mie dirigintele, ca se poate deforma capriorii , grinzile , dar daca e asezat cum trebuie e ok. Constructorul a zis ca stie despre ce e vorba si nu vor fi probleme chiar daca il cumpar in avans.

Danmax, de ce nu e ok folie peste lemn?

#209
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ideea e sa il pui asa pentru a se usca. Daca pui folie impiedici circulatia aerului si poate sa apara chiar mucegai. Cel mai bine e sa il asezi corect pe o suprafata plana folosind niste scandurele de dimensiuni egale si sa lasi aerul sa circule printre ele. Peste ele pui o tabla sa nu le ploua.

#210
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Preturi destul de mari prin targul de cherestea.
Se pare ca am dimensiuni "atipice" pentru grinzi pentru ca nu erau "pe stoc" (10x12, 12x12, 12x15, 15x15) si am auzit preturi de la 750 la 900 lei m3 (mai ieftin pentru scanduri.. mai scump pt grinzi)
Unul singur mi-a facut un pret mai detaliat (15.000 lei), majoritatea se uitau pe foaie la total.. si aproximau ca ma va costa vreo 20.000 de lei ( cam 22 mc de lemn)
Astept de la proiectant un extras mai detaliat, pentru ca deocamdata am doar lungimi totale (de ex 600 metri liniari de capriori 10x12)
------------------------------------
In alta ordine de idei, am observat ca i multe jurnale, priza de pamant se face odata cu fundatia. Constructorul imi zice sa o fac separat, dar daca vreau eu, o punem in fundatie. Si nu a mai pomenit sa se sudeze platbanda de armatura din fundatie.

Eu nu stiu cum se face impamantarea pt un duplex. Trebuie doua ?

Zonele hasurate sunt camerele tehnice, si acolo as monta tabloul. Desi pe proiectul de electrice (DTAC) e figurat pe holul de la intrare.

Attached File  impamantare.JPG   182.44K   10 downloads

Pe unde ar trebui ingropati tarusii?

Edited by wizake, 14 April 2018 - 14:55.


#211
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Impamantare: electrozi zn de 150cm pas 2ml pe o lungime cat de mare - minim 15 ml. Da, sa sudeaza . Peste suduri dai cu smoala. Platbanda 4x35 zn. Daca o faci sub fundare scapi de inca o sapatura.
Lemnul: 700-800 e un pret ok. La 900 calitatea trebuie sa fie premium. Ref la dimensiuni eu as merge pe 80x 160 la capriori. Recomand sa fie finisati , tratati si vopsiti inainte de montare

Edited by danmannx, 14 April 2018 - 16:55.


#212
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Intrebarea e daca trebuie sa fac doua impamantari, cate una pt fiecare casa din duplex. Ingrop niste electrozi in stanga, si inca pe atata si in dreapta?
Sau as putea sa o fac pe axul "E" si sa scot doua "limbi", cate una in fiecare camera tehnica?

Edited by wizake, 14 April 2018 - 19:50.


#213
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Varianta B. Una e de ajuns -asta doar daca iese bine la masurare.

#214
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Inca o intrebare (voi apela si la un electrician, dar vreau sa stiu si de la voi): platbanda trebuie scoasa din pamant in exteriorul casei, sau direct in camera tehnica, langa perete, in locul unde voi monta tabloul ?

#215
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Eu as lasa 2. Una in CT si a doua in exterior. De ce? Daca in urma masurarii prizei de pamant rezultatul nu e ok, poti sa prelungesti capatul din exteriorul casei. Daca e ok, o tai/ ingropi.

#216
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am lăsat platbandul in exterior lângă camera tehnica si din tablou am mers prin tub cu fir de 6 cred la platband. A mai dus cineva pe aici platbandul direct in casa?

Mai am o limba in exterior intr-un alt colt al casei unde am un tablou de ext cu 2 prize simple si una trifazica. .si am legat împământarea si acolo. La mine platbandul înconjoară toata casa cu 13 țăruși.

Edited by manghels, 15 April 2018 - 10:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate