Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Permis auto

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
TmcV

TmcV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.07.2016
Bună ziua! Astăzi am dat proba practică pentru permisul auto și am avut mari emoții.. Prin urmare am greșit de cum m-am urcat în mașina: a murit motorul și nu puteam pleca de pe loc și astefel m-am agitat foarte tare. Au început sa îmi tremure picioarele, nu mă mai puteam concentra deloc! Cu instructorul ma descurcam bine :( nu aveam probleme.. Dar astăzi a fost un dezastru.. Îmi este teama pentru când voi da a doua oară, să nu am probleme iar cu emoțiile.. Sunt stresată. Cum sa imi stăpânesc emoțiile?! Ce ma sfatuiti?

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
bine ca nu vrei sa te faci chirurg

#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
In ce oras?

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View PostTmcV, on 25 iulie 2016 - 12:17, said:

Bună ziua! Astăzi am dat proba practică pentru permisul auto și am avut mari emoții.. Prin urmare am greșit de cum m-am urcat în mașina: a murit motorul și nu puteam pleca de pe loc și astefel m-am agitat foarte tare. Au început sa îmi tremure picioarele, nu mă mai puteam concentra deloc! Cu instructorul ma descurcam bine Posted Image nu aveam probleme.. Dar astăzi a fost un dezastru.. Îmi este teama pentru când voi da a doua oară, să nu am probleme iar cu emoțiile.. Sunt stresată. Cum sa imi stăpânesc emoțiile?! Ce ma sfatuiti?
Psihologic ai dat, nu? Cati ani ai? Exista momente mai grele in viata...!

Edited by arab, 25 July 2016 - 12:42.


#5
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015

View PostMooF2010, on 25 iulie 2016 - 12:36, said:

In ce oras?

Sunt orase unde nu sunt emotii? Posted Image

Daca te fastacesti la un amarat de examen, ma gandesc oare ce vei face cand vei fi singura in masina si vei conduce? Mai bine te-ai lasa pagubasa, in conditiile astea.

#6
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Daca ai emotii la traseu, inseamna ca iti dai singura seama ca ceva e in neregula. Daca te simteai stapana pe masina si stiai ca meriti permisul, nu mai aveai emotii.

#7
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postcrash899, on 25 iulie 2016 - 12:43, said:

Sunt orase unde nu sunt emotii? Posted Image

Daca te fastacesti la un amarat de examen, ma gandesc oare ce vei face cand vei fi singura in masina si vei conduce? Mai bine te-ai lasa pagubasa, in conditiile astea.

Sa nu exageram. Treaba cu singura in masina  n-are  nicio  legatura cu sursa emotiilor ei, care e data de examinare, deci t ocmai de  prezenta politistului in dreapta.

View PostRobiacs, on 25 iulie 2016 - 12:45, said:

Daca ai emotii la traseu, inseamna ca iti dai singura seama ca ceva e in neregula. Daca te simteai stapana pe masina si stiai ca meriti permisul, nu mai aveai emotii.

Hai nu serios,  si aici vorbesti in calitate de sofer cu...cate zeci de mii de km? Cred ca majoritatea au emotii la traseu, iar la fete probabil sunt si  mai  mari. Nu  inseamna  neaparat ca esti antitalent  la condus, insa dupa cateva ore in scoala, nu cred ca e nimeni atat de stapan pe condusul masinii.

Cum s-a zis mai sus-singurul sfat corect este:  ia mai multe ore ! In scoala de soferi din pacate se exerseaza  prea putin.
Ignora celelalte sfaturi "pe  langa"...
Nu e o tragedie ca nu l-ai luat de prima data, ba chiar ai sansa sa devii  o soferita mai buna decat ai fi fost daca ti-l dadea acum, desi mai ai de lucru.

Edited by ipopovici11, 25 July 2016 - 12:51.


#8
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015

View Postipopovici11, on 25 iulie 2016 - 12:46, said:

Sa nu exageram. Treaba cu singura in masina  n-are  nicio  legatura cu sursa emotiilor ei, care e data de examinare.

Nu am exagerat deloc, ideea este ca acel om este pus acolo sa iti verifice nijte competente, iar din ceea ce zice ea se pare fie ca nu le are, fie ca nu este suficient de pregatita. Daca tu consideri ca cineva care atunci cand urca in masina si incepe sa tremure ca piftia este pregatit pentru a fi sofer pe meleagurile patriei, atunci hai sa incurajam sistemul de la Pitesti unde si analfabetii au luat permise.

PS: Ar trebui impusa o lege si la noi ca cel putin jumatate de an dupa ce ai luat permisul sa fii obligat sa ai in dreapta un sofer cu experienta de minim 5 ani.

#9
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postcrash899, on 25 iulie 2016 - 12:49, said:

Nu am exagerat deloc, ideea este ca acel om este pus acolo sa iti verifice nijte competente, iar din ceea ce zice ea se pare fie ca nu le are, fie ca nu este suficient de pregatita. Daca tu consideri ca cineva care atunci cand urca in masina si incepe sa tremure ca piftia este pregatit pentru a fi sofer pe meleagurile patriei, atunci hai sa incurajam sistemul de la Pitesti unde si analfabetii au luat permise.

In principiu da, emotiile  pot veni  din  lipsa de  pregatire suficienta, insa sunt  oameni si  oameni,  unii sunt mai sensibili de fel si pot avea  emotii  chiar daca sunt pregatiti. Oricum, cat de pregatit poti fi  dupa...10-20 de  ore sau ca te se  mai fac in scoala? Daca esti sofer cu ceva experienta, ti se pare ceva banal,  insa la i nceput toti cred ca am avut dificultati, bine, schumacherii care deja stiau sa  conduca din burta mamei  se exclud :))
Si ca sa destindem putin atmosfera, in  general oamenii inteligenti au emotii nejustificate,  prostii nu au astfel de  probleme Posted Image)

Edited by ipopovici11, 25 July 2016 - 12:55.


#10
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015
In scoala de soferi se fac 30 de ore de conducere, drept este ca nici pe alea nu le faci complet, ba ca instructorul te pune in masina cu inca 1-2-3 persoane, fie ca te pune sa conduci pe stradute laturalnice fara circulatie, dar asta nu te scuza a fi piftie cand sustii traseul.

#11
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postipopovici11, on 25 iulie 2016 - 12:48, said:

Sa nu exageram. Treaba cu singura in masina  n-are  nicio  legatura cu sursa emotiilor ei, care e data de examinare, deci t ocmai de  prezenta politistului in dreapta.

Hai nu serios,  si aici vorbesti in calitate de sofer cu...cate zeci de mii de km? Cred ca majoritatea au emotii la traseu, iar la fete probabil sunt si  mai  mari. Nu  inseamna  neaparat ca esti antitalent  la condus, insa dupa cateva ore in scoala, nu cred ca e nimeni atat de stapan pe condusul masinii.
Cum s-a zis mai sus-singurul sfat corect este:  ia mai multe ore ! In scoala de soferi din pacate se exerseaza  prea putin.
Ignora celelalte sfaturi "pe  langa"...
Nu e o tragedie ca nu l-ai luat de prima data, ba chiar ai sansa sa devii  o soferita mai buna decat ai fi fost daca ti-l dadea acum, desi mai ai de lucru.
Sub 3000, n-am un an de cand am carnetul. Nu ma consider sofer in adevaratul sens al cuvantului, insa n-am avut emotii la traseu. Dupa alea 15 lectii cu intrstructorul + cateva ore cu taica-miu in poligon, n-am avut nicio treaba la traseu, m-am simtit indeajuns de sigur pe mine incat sa nu fiu pisat pe mine. Ce mare branza iti face? Imi mentin ideea: daca ai emotii la traseu incat sa tremuri tot inseamna ca nu esti pregatit.

Edited by Robiacs, 25 July 2016 - 12:57.


#12
costel844

costel844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.10.2013
Politistul examinator este si el tot om ,asa ca nu te va obliga sa faci altceva decat  ai invatat la orele de conducere .Totul e sa ai mintea clara si sa fii atenta la tot ce ai de facut .

#13
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015
Dupa cum a zis cineva mai sus, daca se facea chirurg ce facea? Posted Image

#14
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View PostRobiacs, on 25 iulie 2016 - 12:54, said:

Sub 5000, n-am un an de cand am carnetul. Nu ma consider sofer in adevaratul sens al cuvantului, insa n-am avut emotii la traseu. Dupa alea 15 lectii cu intrstructorul + cateva ore cu taica-miu in poligon, n-am avut nicio treaba la traseu, m-am simtit indeajuns de sigur pe mine incat sa nu fiu pisat pe mine. Ce mare branza iti face?

Foarte bine ca nu ai avut emotii, asta inseamna ca esti stapan pe  tine in orice situatie. Insa  nu toti oamenii sunt  asa, mai ales prob abil fetele...Unii se saboteaza psihic  singuri  prin emotiile nejustificate pe care nu si le pot controla foarte bine.
Iar in domeniul asta din cate stiu nu exista retete miraculoase de stapanire a emotiilor, poate doar medicamente gen xanax...evident glumeam. Solutia in cazul de fata e sa ia mai multe ore de conducere. Pur si simplu unii invata mai repede, a ltii  m ai incet. E ca  la scoala. Unii au nevoie de mai mult timp pentru a deprinde bine soferia, si asa nu e  o rusine sau altceva.

View Postcrash899, on 25 iulie 2016 - 12:54, said:

Dupa cum a zis cineva mai sus, daca se facea chirurg ce facea? Posted Image

Asta n-are  nicio legatura cu discutia de fata. Chirurg nu ajungi dupa 15 ore de practica ci dupa vreo...10-15 ani de pregatire.

Edited by ipopovici11, 25 July 2016 - 13:06.


#15
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Si totusi sa nu reusesti sa pleci de pe loc? Asa de mari sa fie emotiile? Si eu cand am dat BAC-ul imi aduc aminte ca nu am putut adormi cu o seara inainte, dar nu pt. ca nu stiam daca il iau ci pt. ca nu stiam daca o sa il iau cu nota mare. Ce ar fi trebuit sa fac a 2a zi? sa uit cum se scrie cu un pix? sa uit cum ma numesc?

Solutia ar fi un psiholog nu mai multe ore de condus! Altfel la prima trecere de pietoni apasa acceleratia in loc de frana sau uita ambreiajul  si pune doar frana

Edited by sandu222, 25 July 2016 - 13:16.


#16
TmcV

TmcV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.07.2016
Nu este vorba ca nu am fost pregătită, altfel nu m-ar mai fi lăsat instructorul sa mă duc mai departe! Plus ca ședința era de 2 ore si eu abia dacă făceam 1 ora.. Sunt o persoana emotivă.. La orele de conducere eram stăpână pe mașina, pe comenzi.. Ce sa fac cu emoțiile astea?! 😪

#17
TmcV

TmcV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.07.2016
Bathmancha , ce răutăcios..

#18
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View PostTmcV, on 25 iulie 2016 - 13:13, said:

Nu este vorba ca nu am fost pregătită, altfel nu m-ar mai fi lăsat instructorul sa mă duc mai departe! Plus ca ședința era de 2 ore si eu abia dacă făceam 1 ora.. Sunt o persoana emotivă.. La orele de conducere eram stăpână pe mașina, pe comenzi.. Ce sa fac cu emoțiile astea?! ��

Da,  poate cand esti relaxata esti stapana  pe comenzi, insa faptul ca te pierzi cand ai emotii a rata ca ele  nu sunt fixate chiar asa de bine.
Nu  prea sunt solutii miraculoase ptr  a scapa de emotii, evident exista si solutia  cu pastile gen xanax(nu stiu insa cine ti le-ar da),  insa eu recomand mai multa  practica,  mai
ales ca si tu recunosti ca instructorul te tinea mai putin decat trebuie.
Incea rca sa gandesti  pozitiv, nu-i o tragedie,  nu a  fost bac sau admitere sa se reia peste un an, asta il  poti da peste 2 saptamani din nou. Ia-o ca pe  o sansa de a  te pregati mai bine. Acum sincer, ai toate sansele sa devii  o soferita mai buna decat ai fi fost daca il luai acum, desi nu erai pregatita suficient.

Ca sa fiu sincer, si eu am picat  la traseu prima data. Dar din cauza parcarilor,  instructorul nu  ma invatase deloc, nu  am  gresit altceva, insa am dat peste  un politist  mai ciufut caruia  nu i-a placut parcarea: o voia si repede si perfect. Efectul: am exersat  parcari la greu, ironia sortii la a doua examinare nici nu m-a pus sa mai fac vreuna  Posted Image)) dar de-a lungul timpului fara sa ma laud  am  parcat masina unde altii nu au fost in  stare, cu aceeasi masina.
Succes!

Edited by ipopovici11, 25 July 2016 - 13:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate