Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Telecabina Panoramique Mont-Blanc

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostPSC, on 25 iulie 2016 - 10:37, said:

Pe de altă parte, telecabina dintre Plane de L'Aguille şi Aiguille-du-Midi este unică în lume prin faptul că traseul nu include niciun pilon de susţinere.
Nu as spune ca e unica. Si urcarea de la Eibsee (Garmisch Partenkirchem) pana sus la Zugspitze e tot fara piloni intermediari. Diferenta de nivel este de vreo 1200 m (parca)

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
E unica ptr inaltime ( cel mai inalt varf deservit de o telecabina ) si diferenta de nivel este de peste 1500m - Pct intermediar este la 2317, varful are 3842m.
Ce-i drept cabina opreste cativa zeci de m mai jos.

#21
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
Am fost si pun cateva poze ca sa va starnesc. Am dormit la Aosta (sunt 55 km pana la Mt. Cervino - partea italiana a lui Matterhorn). 45 Euro traversarea tunelului MB cu autoturismul. Am plecat la 7.30 din Aosta si am ajuns cam in 60-70 de minute la Chamonix. Coada a durat cca 1 ora si am luat bilete pt ora 11.50. Seria 18 cand m-am pus la coada si am plecat cu seria 33. Desi au fost 6 grade e destul de frig la umbra cand stai la coada pt Step into the void. Cel putin fiica-mii ia fost. Overall: o experienta foarte faina ce nu trebuie ratata. Mai putin securitatea care consta in controlul vizual al bagajelor...

Attached Files

  • Attached File  0.jpg   551.26K   24 downloads
  • Attached File  1.jpg   366.53K   25 downloads
  • Attached File  2.jpg   291.53K   24 downloads
  • Attached File  3.jpg   458.75K   23 downloads
  • Attached File  4.jpg   101.53K   23 downloads
  • Attached File  5.jpg   370.96K   23 downloads


#22
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
https://www.chamonet...-du-midi-699246

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Hmmmm.... E ala italian, nu cel de pe partea franceza...

#24
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
eiffel, nu inteleg la ce te referi!

#25
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010

View Posteiffel, on 10 septembrie 2016 - 13:13, said:

Hmmmm.... E ala italian, nu cel de pe partea franceza...

E Panoramic Mont Blanc si merge de la Punta Helbronner la Aiguile du Midi si retur ( exact pe asta l-am ratat eu ).

Am plecat de la Pontal (Courmayeur), prima statie la Pavillon du Mont Fréty (2173m), apoi Punta Helbronner (3466) unde trabuia sa asteptam 70 min. pentru Panoramic. Dupa  ~30 min. sotiei si fiului meu li s-a facut rau si a trebuit sa coboram la Pavilion.
Am prins un timp superb, asa cum ma asteptam.

Attached Files



#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdariuscha, on 10 septembrie 2016 - 13:46, said:

eiffel, nu inteleg la ce te referi!

Sunt 2 telecabine - unul din partea italiana Punta Helbronner, si unul - cel cu recordurile - care e pe partea franceza, cu urcare din Chamonix.

Practic asta cu defectiunea nu ajunge deloc in Chamonix.

#27
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
panoramic mont blanc face legatura intre franta si italia, adica intre aiguille du midi si punta helbronner, pe deasupra ghetarului . poti merge cu el urcand fie din fr, fie din it.

#28
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Punta Helbronner este in Franta, la telegondola Panoramic sunt numai operatori francezi. Granita separa refugiul Torino vechi (care e in Italia) de refugiul Torino nou (care e in Franta).

Attached Files

  • Attached File  h.PNG   2.34MB   21 downloads


#29
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Posteiffel, on 10 septembrie 2016 - 20:32, said:

Sunt 2 telecabine - unul din partea italiana Punta Helbronner, si unul - cel cu recordurile - care e pe partea franceza, cu urcare din Chamonix ...

Eu aş zice că sunt 4 "linii" de telecabină, două de la Chamonix până sus pe Aiguille du Midi (la Plan de l'Aiguille cobori din telecabină ca să te urci în alta, nu se merge direct), una peste gheţar şi una spre Courmayeur, în Italia. De fapt, în Italia nici nu mai ştiu bine câte sunt în prezent, noi le-am folosit doar pe primele două (Chamonix - Plan de l'Aiguille şi Plan de l'Aiguille - Aiguille du Midi), iar documentarea mea iniţială e mai veche (am cumpărat ghidul Mic--lin despre Italia în septembrie 2003 de la librăria din gara Termini din Roma), nu m-am mai uitat de mult cum se mai urcă din Courmayeur pe Aiguille du Midi.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 11 September 2016 - 00:08.


#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Da, se poate spune si asa. Ptr ca te dai jos dintr-una si iei alta am preferat sa le grupez - sunt pe aceeasi directie - ca solutie tehnica a fost mai ok asa decat una directa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate