Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

deochi si descantec

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
e un obicei la noi,, sa scuipi un copil sau un animal "sa nu-l deochi"
din cate am inteles cel scuipat devine imun la ceva da nu inteleg la ce.
ce se intampla daca nu il scuipi? ce inseamna concret "deochiul" ??

#2
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Parca se spunea ca si daca porti ceva rosu te fereste de deochi.

#3
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
E greu ?  https://ro.wikipedia.org/wiki/Deochi

#4
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
la trecerea dintre ani se poarta chiloti rosii
probabil are ceva legatura cu deochiul

#5
smsr

smsr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.12.2013
Chiar azi imi zicea tata ca vizitatorii(niste prieteni de familie) i-au deochiat  gainile lui sanatoase, din invidie ca ale lor sunt bolnave, si cum au plecat ei, in doua randuri, i-a murit cate o gaina. O sa le cumpar la gaini cate o bratara cu cristale rosii svarovski, sa fie imune. In general, nu exclud existenta vrajilor, dar in cazul asta cred ca a fost o intamplare.

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Aprinzi doua chibrituri , le stingi intr-un pahar cu apa , inmoi degetul aratator de la mana dreapta in apa din pahar , faci semnul crucii pe fruntea deocheatului si zici :
  " ptiu deochi ,
    dintre ochi,
    cin-te-a deocheat pe tine ,
    sa ma pupe-n k*r pe mine "

....si ar trebui sa treaca . Posted Image

Ptiu ....iarasi  o sa iau avertisment pentru limbaj buruienos ... dar avertizez si eu pe acesta cale , ca voi descanta de rebegeala moderatorului care va face asa ceva ...de impotentie , argint viu si insucces in afaceri ...asa sa-i ajute Dumnezeu !Posted Image

#7
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@JurasikMan, pana se se inventeze chibriturile cum se proceda? Sau deochiul a aparut in aceeasi perioada cu acestea?

#8
a_b_c

a_b_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.06.2016
in "primavara" evolutiei oamenii nu intelegeau tot ce-i inconjoara ! ... asa au ajuns la descantece, religie, soarta, vrajitoare, etc ! ...
acu' in "apusul" rasei umane, cand intelegem aproape totul, pare ciudat si oarecum retrasat sa vb despre asta ! ...
desi ptr unii, mare lucru nu s-a schimbat in cei 50-70.000 de ani de evolutie ! ... Posted Image

Edited by a_b_c, 23 July 2016 - 19:57.


#9
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

View PostLensFlare, on 23 iulie 2016 - 19:39, said:

@JurasikMan, pana se se inventeze chibriturile cum se proceda? Sau deochiul a aparut in aceeasi perioada cu acestea?
O metoda de a vindeca pe cineva de deochi este sa stingi taciuni aprinsi. Sper sa nu va faceti impresia ca eu cred in asa ceva.

Edited by Gaby_M, 23 July 2016 - 20:00.


#10
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

View Postsmsr, on 23 iulie 2016 - 18:03, said:

Chiar azi imi zicea tata ca vizitatorii(niste prieteni de familie) i-au deochiat  gainile lui sanatoase, din invidie ca ale lor sunt bolnave, si cum au plecat ei, in doua randuri, i-a murit cate o gaina. O sa le cumpar la gaini cate o bratara cu cristale rosii svarovski, sa fie imune. In general, nu exclud existenta vrajilor, dar in cazul asta cred ca a fost o intamplare.
Asa i s-a intimplat lui tata cind cineva i-a vazut capra care dadea lapte de se minuna tot satu. Nimic nu e intimplator!

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostLensFlare, on 23 iulie 2016 - 19:39, said:

@JurasikMan, pana se se inventeze chibriturile cum se proceda? Sau deochiul a aparut in aceeasi perioada cu acestea?

Mo,  de baza este incantatia . Poti sa stingi si taciuni .

#12
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,427
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGaby_M, on 23 iulie 2016 - 19:58, said:

O metoda de a vindeca pe cineva de deochi este sa stingi taciuni aprinsi. Sper sa nu va faceti impresia ca eu cred in asa ceva.

Atunci de ce spui că există o astfel de metodă de vindecare? Posted Image

#13
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

View Postdark, on 24 iulie 2016 - 07:46, said:


Atunci de ce spui că există o astfel de metodă de vindecare? Posted Image
Scuze! M-am exprimat gresit! Trebuia sa spun ca se zice ca exista...

#14
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
O experienta traita pe propria-mi piele cand aveam aprox 10-12 ani.
Am mers cu trenul la un unchi, in vizita, acolo venisera si rudele sale prin alianta care sa zic ca erau rudari (rromi romanizati)
Noi (eu cu parintii) am ajuns pe seara iar in 2-3 ore ne-am pregatit de culcare doar ca pe mine m-au luat niste dureri musculare de antebrate si gambe (mialgii) atat de puternice incat plangeam si nici chip sa adorm. Auzind zarva din camera noastra, au venit sa ne intebe ce se intampla si ne-am decis sa ne culcam mai tarziu si sa mai stam cu ei de taina.

La un momendat, o baba din rudele unchiului meu spune "copilul vostru e deochat, deaia plange, vreti sa vi-l descant ?"
M-a luat baba in poala ei, iar in timp ce soptea niste cuvinte inteligibile, ma freca pe o mana si pe cap. Cred ca 3 minute a tinut ritualul, cand a terminat, mi-au disparut brusc durerile din maini si din picioare.

Imi dau cuvantul ca intamplarea e 100% reala si traita de mine, eu nu cred in vraji, spiritism, fantome dar experienta asta nu pot sa o uit si nu-i gasesc explicatie.

Edited by adythekiller, 29 October 2017 - 10:50.


#15
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,427
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă nu ar funcționa, nu s-ar mai face de deochi. Poporul român nu e prost. Sunt lucruri verificate în timp.

#16
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Deochiul e de fapt vampirism energetic.....Daca nu e tratat corespunzator, functie de puterea vampirului energetic, se poate ajunge chiar la deces.

#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pentru ca nu am fost sactionat , am prins curaj . Incantatia intreaga era asa :

"   ptiu deochi ,
dintre ochi,
cin-te-a deocheat pe tine ,
sa ma pupe-n k*r pe mine.
Tu pe el si el pe tine,
Si-amandoi pe mine ."

Era prea multa scatofilie si de aia am postat partial anti-deochiul dar mi-a dat seama ca nerostita integral nu are efect . Posted Image

Edited by JurasikMan, 29 October 2017 - 14:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate