Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Problema PFA (radiata in acest moment) si datorii la ANAF

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015
Buna ziua, ma numesc Alexandru. In anul 2007 am infiintat un PFA dar nu am functionat niciodata pana in prezent (2016). In tot acest timp am primit de la ANAF sectorul 2 fel de fel de instiintari de plata, somatii etc desi eu am depus pe parcursul anilor fie declaratie pe proprie raspundere precum ca nu am functionat niciodata, am depus de la Primaria sectorului 2 negru pe alb din care reiese ca acest PFA nu a functionat niciodata ptr ca nu am avut punct de lucru etc. Ideea este ca in prezent am radiato dar am ajuns sa am datorii in acest moment din anul 2007 in valoare de 40.000 rom (400 milioane lei vechi). Nu este corect din toate punctele de vedere sa am aceste datorii ptr ca ei nu au trimis un inspector zonal sa vada daca eu functionez sau nu. Intrebarea mea este ce trebuie sa fac ca sa se rezolve aceasta problema pe cale amiabila, unde trebuie sa apelez si ce dovezi sa mai aduc ca sa se stearga aceste datorii pe cale amiabila pentru ca eu chiar nu am functionat (am dovada clara de la primarie) ? Daca stiti ce trebuie sa fac si daca pot sa rezolv pe cale amiabila aceasta situatie, daca stie cineva un consilier care se pricepe in aceasta problema va rog sa ma ajutati cum trebuie sa procedez, sau cineva care imi poate analiza actele platesc nu este problema.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
mergi la administratia financiara si cere-le detalierea sumei datorate.

a mai fost recent cineva pe forum, se plangea ca trebuie sa dea bani desi nu incasase nimic, ca ulterior sa spuna ca el dorise (la sfatul cuiva) impozitare la norma. daca e aceeasi situatie si la tine, atunci esti bun de plata.

#3
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015

View PostIDriver, on 23 iulie 2016 - 11:55, said:

Buna ziua, ma numesc Alexandru. In anul 2007 am infiintat un PFA dar nu am functionat niciodata pana in prezent (2016). In tot acest timp am primit de la ANAF sectorul 2 fel de fel de instiintari de plata, somatii etc desi eu am depus pe parcursul anilor fie declaratie pe proprie raspundere precum ca nu am functionat niciodata, am depus de la Primaria sectorului 2 negru pe alb din care reiese ca acest PFA nu a functionat niciodata ptr ca nu am avut punct de lucru etc. Ideea este ca in prezent am radiato dar am ajuns sa am datorii in acest moment din anul 2007 in valoare de 40.000 rom (400 milioane lei vechi). Nu este corect din toate punctele de vedere sa am aceste datorii ptr ca ei nu au trimis un inspector zonal sa vada daca eu functionez sau nu. Intrebarea mea este ce trebuie sa fac ca sa se rezolve aceasta problema pe cale amiabila, unde trebuie sa apelez si ce dovezi sa mai aduc ca sa se stearga aceste datorii pe cale amiabila pentru ca eu chiar nu am functionat (am dovada clara de la primarie) ? Daca stiti ce trebuie sa fac si daca pot sa rezolv pe cale amiabila aceasta situatie, daca stie cineva un consilier care se pricepe in aceasta problema va rog sa ma ajutati cum trebuie sa procedez, sau cineva care imi poate analiza actele platesc nu este problema.

Pai si chiar si asa chiar trebuie sa platesc toata suma desi am dovada ca nu am functionat? Poti sa imi dai un link sa vad situatia de care spui ca ai mai vazut aici ?

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
adica si tu tot PFA impozitat la norma ai fost?

#5
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015

View Post_Smiley_, on 23 iulie 2016 - 16:32, said:

adica si tu tot PFA impozitat la norma ai fost?

Cred pentru ca nu ma pricepeam la momentul respectiv si au pus un minim din cate imi amintesc in 2007 in jur de 700ron anual sau nu stiu exact lunar... Ideea este ca am dovada ca nu am functionat iar recent am reusit sa o radiez autorizatia. Pot sa fac contestatie cumva la aceasta suma de la ANAF sau ce pot sa fac ca sa rezolv cumva acest litigiu pentru ca eu chiar nu am cum sa platesc 400milioane lei vechi.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
pe scurt: daca ai ales impozitarea la norma, esti bun de plata indiferent daca ai functionat sau nu.

#7
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Post_Smiley_, on 23 iulie 2016 - 18:30, said:

pe scurt: daca ai ales impozitarea la norma, esti bun de plata indiferent daca ai functionat sau nu.
Este ca un fel de forfetar? Daca este ca un fel de forfetar situatia este cam urata

#8
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015
Pai si nu pot sa depun o contestatie, sau nu stiu un avocat ma poate ajuta? In primul rand nu am efectiv cum sa achit aceasta suma uriasa de 400 milioane lei. Pe langa asta poate exista totusi o cale de a contesta, cum sa fiu bun de plata din moment ce am inscris de la Primaria Sectorului 2 negru pe alb prin care se adevereste clar ca NU am functionat de la infiintare si pana in prezent. Trebuie sa existe o cale de a solutiona aceasta problema. Alte pareri daca stie cineva si alte idei concrete ?

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostPlaton, on 23 iulie 2016 - 18:33, said:

Este ca un fel de forfetar? Daca este ca un fel de forfetar situatia este cam urata
da,ceva de genul asta. statul stabileste anual valoarea normei (in functie de activitate) si se considera ca ala e venitul tau in acel an, deci platesti taxe (impozit si sanatate) raportate la acea norma.
sistemul are o gramada de avantaje, cu conditia sa ai venituri cat de cat apropiate de valoarea normei.
in cazuri precum cel de aici (cel putin asa pare), sistemule  dezastruos, pentru ca platesti o gramada de bani degeaba; mult mai avantajos in acest caz este sistemul de impozitare la venit real.

View PostIDriver, on 23 iulie 2016 - 18:56, said:

......Alte pareri daca stie cineva si alte idei concrete ?
ti-am spus de la inceput: mergi la administratia financiara si cere-le detalierea sumei datorate . nu pari sa te pricepi prea bine la PFA-uri, din moment ce nu esti sigur nici daca esti la norma sau la venit real, deci afla intai de la ANAF cum s-a ajuns la acea suma, pune aici detaliile si apoi poti cere sugestii.

#10
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015

View Post_Smiley_, on 23 iulie 2016 - 20:59, said:

da,ceva de genul asta. statul stabileste anual valoarea normei (in functie de activitate) si se considera ca ala e venitul tau in acel an, deci platesti taxe (impozit si sanatate) raportate la acea norma.
sistemul are o gramada de avantaje, cu conditia sa ai venituri cat de cat apropiate de valoarea normei.
in cazuri precum cel de aici (cel putin asa pare), sistemule  dezastruos, pentru ca platesti o gramada de bani degeaba; mult mai avantajos in acest caz este sistemul de impozitare la venit real.


ti-am spus de la inceput: mergi la administratia financiara si cere-le detalierea sumei datorate . nu pari sa te pricepi prea bine la PFA-uri, din moment ce nu esti sigur nici daca esti la norma sau la venit real, deci afla intai de la ANAF cum s-a ajuns la acea suma, pune aici detaliile si apoi poti cere sugestii.

@Smiley am inteles de la cel care mi-a radiat PFA-ul ca este cum spui tu, sunt la norma de venit. Deci nu pot sa fac o contestatie ceva la ANAF dupa strada Avrig unde figurez ? MA rog sa depun ce am de la Primaria Sectorului 2 si sa depun o declaratie pe proprie raspundere ca nu am functionat de la infiintare si pana la inchidere? Sau daca ai un numar de telefon cineva care se pricepe in detaliu cu probleme ANAF ? Intreb pentru ca sunt disperat si nu stiu ce trebuie sa fac sa nu mai am aceasta suma pe care practic nu am nici cum si nici de ce sa o platesc.

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca ai fost impozitat la norma, nu vad cum ai putea scapa de plata taxelor.
vezi ca cei de la ANAF au un numar de telefon pe site si de obicei sunt de mare ajutor. mai intereseaza-te si de chestia asta: http://legestart.ro/...-de-intarziere/ , pentru ca din 2007 a trecut o gramada de timp si e posibil ca unele taxe sa se fi prescris, iar penalizarile (care sigur reprezinta un procent consistent din cei 40.000 lei) e posibil sa poata fi recalculate.
cu 1-2 ani in urma erau ceva discutii despre o amnistie fiscala, prin care puteai scapa de o parte din penalitati, dar probabil ca ai ratat termenul ( http://economie.hotn...-raspunsuri.htm )

legat de "nu am ....de ce sa o platesc", lucrurile nu stau cum crezi tu.
am explicat mai sus, impozitarea la norma are avantaje dar si un dezavantaj major: indiferent daca ai activitate economica sau nu, taxele tot trebuie sa le platesti (raportate la norma). daca nu erai sigur pe veniturile tale atunci ar fi trebuti sa alegi impozitarea la venit real si n-ai mai fi avut problemele astea. ai gresit lasand sa treaca atata timp fara sa faci nimic cu PFA-ul, nici macar sa-l suspenzi.

Edited by _Smiley_, 24 July 2016 - 09:27.


#12
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015

View Post_Smiley_, on 24 iulie 2016 - 09:27, said:

daca ai fost impozitat la norma, nu vad cum ai putea scapa de plata taxelor.
vezi ca cei de la ANAF au un numar de telefon pe site si de obicei sunt de mare ajutor. mai intereseaza-te si de chestia asta: http://legestart.ro/...-de-intarziere/ , pentru ca din 2007 a trecut o gramada de timp si e posibil ca unele taxe sa se fi prescris, iar penalizarile (care sigur reprezinta un procent consistent din cei 40.000 lei) e posibil sa poata fi recalculate.
cu 1-2 ani in urma erau ceva discutii despre o amnistie fiscala, prin care puteai scapa de o parte din penalitati, dar probabil ca ai ratat termenul ( http://economie.hotn...-raspunsuri.htm )

legat de "nu am ....de ce sa o platesc", lucrurile nu stau cum crezi tu.
am explicat mai sus, impozitarea la norma are avantaje dar si un dezavantaj major: indiferent daca ai activitate economica sau nu, taxele tot trebuie sa le platesti (raportate la norma). daca nu erai sigur pe veniturile tale atunci ar fi trebuti sa alegi impozitarea la venit real si n-ai mai fi avut problemele astea. ai gresit lasand sa treaca atata timp fara sa faci nimic cu PFA-ul, nici macar sa-l suspenzi.

Am inteles, ideea este ca nu numai ca nu am pentru ce sa platesc acele sume enorme, ideea este ca nici nu am din ce bani sa platesc...nu am un venit lunar din care sa platesc pfff... Deci pana la urma ce trebuie sa fac concret ? Mai am o nelamurire: in caz de neplata evident ca nu am de unde sa platesc o suma uriasa gen 400 milioane lei vechi, ce pot sa patesc concret, ma vor da in judecata si o sa fac puscarie sau la ce se poate ajunge ?

Am citit, deci cand beneficiez de legea amnistie ?

Edited by IDriver, 24 July 2016 - 09:45.


#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
scrie in link: "Contribuabilii restantieri pot beneficia .......daca achita impozitele scadente pana la data de 31 martie 2016."; deci ai cam ratat termenul.

concret: mergi la administratia financiara, afla care e inspectorul tau (sunt alocati in functie de adresa contribualililor) si discuta cu el. cere-i sa-ti spuna exact cum s-a ajuns la suma respectiva (cat reprezinta taxe neplatite, pentru ce sunt acele taxe, cat reprezinta penalizari etc) si vezi ce solutie iti poate oferi.

daca nu platesti te vor executa silit; iti vor bloca toate conturile bancare, iti vor pune poprire pe venituri (daca o sa ai vreodata), in cel mai rau caz iti vor vinde din bunuri (daca ai). nu se face puscarie pentru asa ceva. e o situatie nasoala, dar nu disperata.

#14
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015

View Post_Smiley_, on 24 iulie 2016 - 10:28, said:

scrie in link: "Contribuabilii restantieri pot beneficia .......daca achita impozitele scadente pana la data de 31 martie 2016."; deci ai cam ratat termenul.

concret: mergi la administratia financiara, afla care e inspectorul tau (sunt alocati in functie de adresa contribualililor) si discuta cu el. cere-i sa-ti spuna exact cum s-a ajuns la suma respectiva (cat reprezinta taxe neplatite, pentru ce sunt acele taxe, cat reprezinta penalizari etc) si vezi ce solutie iti poate oferi.

daca nu platesti te vor executa silit; iti vor bloca toate conturile bancare, iti vor pune poprire pe venituri (daca o sa ai vreodata), in cel mai rau caz iti vor vinde din bunuri (daca ai). nu se face puscarie pentru asa ceva. e o situatie nasoala, dar nu disperata.

Deci orice as face ma vor pune sa platesc sa inteleg... oare la tribunal pot sa deschid un dosar in care sa cer anularea acestor datorii prin depunerea dovezii ca nu am functionat si sa contest in instanta suma si sa cer anularea datoriilor legate de PFA? Ca treaba cu poprirea si executarea silita o sa ma bage in pamant. Deja am inceput sa disper privind situatia si ca nu prea exista nicio cale de solutionare reala cu anularea tuturor datoriilor privind strict acea autorizatie actual radiata. Degeaba imi sterg 300 milioane si raman sa platesc 100 milioane din totalul de 400 milioane lei vechi. Simt ca inebunesc va rog sa ma credeti...

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
n-are nici un rost sa te agiti acum. asteapta pana maine si vezi ce rezolvi la administratia financiara.

#16
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015

View Post_Smiley_, on 24 iulie 2016 - 11:22, said:

n-are nici un rost sa te agiti acum. asteapta pana maine si vezi ce rezolvi la administratia financiara.

Ideea este ca am imputernicit o doamna care se ocupa cu acte firma si PFA-uri (tot ea mi-a radiat PFA-ul) si din ce a discutat cu cei de la ANAF imi vor sterge 300 mil si voi ramane cu 100mil sa platesc. Ideea este ca eu vreau sa fie anulata toata suma si ma gandesc ca poate stiti voi si alte solutii din alte cazuri concrete. Iar pentru stergerea a celor 300mil din cei 400mils au cerut din cate am inteles ca si acte: rezolutia de radiere + de la urbanism (desi nu stiu unde este si ce sa iau) + inscrisul de la primarie precum ca nu am functionat + declaratie pe proprie raspundere. Deci nu inteleg de ce acest sistem te obliga sa platesti totul sau ma rog o parte din suma. Vreau sa aflu daca pot sa contest undeva suma asta sau in instanta daca stie un avocat ceva...

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
si de ce n-ai spus asa de la inceput, in loc sa ne lasi pe noi sa incercam sa-ti dam sfaturi?


View PostIDriver, on 24 iulie 2016 - 11:32, said:

........Deci nu inteleg de ce acest sistem te obliga sa platesti totul sau ma rog o parte din suma.......
pentru ca asa e sistemul de impozitare la norma. nu e obligatoriu, exista si impozitare la venit real, dar tu ti-ai dorit la norma.

Edited by _Smiley_, 24 July 2016 - 11:58.


#18
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015

View Post_Smiley_, on 24 iulie 2016 - 11:56, said:

si de ce n-ai spus asa de la inceput, in loc sa ne lasi pe noi sa incercam sa-ti dam sfaturi?

pentru ca asa e sistemul de impozitare la norma. nu e obligatoriu, exista si impozitare la venit real, dar tu ti-ai dorit la norma.

@Smiley dar ai idee daca pot sa primesc o amenda ceva de la ANAF pentru ca mi-a spus cineva o situatie si amintea de o amenda de exemplu ep 1000 ron stii ceva despre asta? Pana la urma tot nu stiu ce trebuie sa fac...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate