Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Nu am scoala ce pot face?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#55
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 u-k, on 23 iulie 2016 - 10:01, said:

La obiect pot spune ca am un prieten care a terminat liceul la zi, a picat bacalaureatul la matematica, l-a dat de cateva ori si a abandonat, are diploma de 8 clase.

 u-k, on 23 iulie 2016 - 16:44, said:

Urmareste atent concursurile scoase de multinationale, urmareste cum precizeaza exclusiv Diploma de Bacalaureat.
Nu doar multinationale, peste tot este codul muncii care te incadreaza cu ultima scoala terminata, cum te incadreaza? cu liceu? ce iti cere? diploma de bacalaureat....
Ce faci? Te duci cu foaia matricola? Ca ai facut 1-2-3 ani la o scoala? Si diploma unde este?
Bati campii total.

Ca cer sau nu unii diploma de bac, e o discutie separata. Dar e o diferenta enorma intre a avea liceul terminat(aka 12 clase) si a avea 8 clase.
Lipsa bac-ului nu indica faptul ca nu ai terminat liceul. Cand te angajezi fara bac, ceri si primesti o adeverinta de 12 clase terminate de la liceu. Dupa caz, poti avea si un atestat relevant care iti poate folosi la incadrare pe o anumita specializare (ex. ajutor de analist programator)

 deviant92, on 22 iulie 2016 - 21:51, said:

Am 24 ani si am facut doar 9 clase, dar diploma doar de 8 detin. Nu am nici experienta de munca, am invatat doar programare C#/C++ de unul singur dar nimic spectacular.
Ce as putea face?
Liceul la seral/frecventa redusa. Cu balade si toate alea.

In programare nu prea ai sanse decat in freelancing unde te lupti cu o gramada de indivizi pe mai nimic.

Daca incerci sa te angajezi, sansele sunt aprox. nule. Hai ca fara facultate, fara bac, mai merge. Dar fara liceu? 8 clase? Progamare? IT in general? Nu prea...

Edited by MrReason, 25 July 2016 - 09:06.


#56
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Ti-am citit mesajul si l-am lasat sa se aseze.
Nu stiu cum ai tu impresia ca merg lucrurile pe teren, ca angajatorul te asteapta pe tine sa aduci foaia matricola unde ai luat tu 10 la sport timp de 4 ani si etc...
Eu am cunostinte care nu au luat examenul asta, au fost sa se angajeze si s-au pomenit cu discutia ca mint, ca nu au liceul terminat.

Deci ce tocmai ai scris tu, asta cu ocolit, ca ceri acte sa dovedeasca ca ai o anumita pregatire si etc... sa zicem ca tine, dar cine te asteapta pe tine sa alergi cu un dosar intreg de acte, cand angajatorul iti cere o diploma de bacalaureat si nu socializare pe cat de bun erai tu la muzica in liceu.

Pe teren diploma de bacalaureat este sfanta, indiferent de profil, ca ai terminat la un liceu la care nu ai dat matematica, ca ai dat la un liceu mate-info, cand se verifica dosarele nu sta careva sa iti admire diploma, doar bifeaza o cerinta, atat.

Eu am cunostinte care nu au luat bacalaureatul si in loc sa incerce ceva, sa vada ce altceva pot face fara bacalaureat, o scoala profesionala, un curs, ceva... ei stau si la ceva timp se mai inscriu pe la bacalaureat.
Am cunostinte care puteau sa se angajeze in firme importante, de ce nu au facut asta? nu pot sa faca dosarul fara diploma aia.
Cam atat am avut de scris, nu insista si nu promova ideia ca fara bacalaureat poti face mare lucru, adevarul este ca si firmele astea de retail, supermarket, chiar si in astea se cere liceu, dupa cum ziceam... am cunostinte care nu au luat bacalaureatul.

Nu conteaza nota, nu conteaza in ce an l-ai luat sau in ce comuna l-ai luat, conteaza asta ca cerinta, atat.

Edited by u-k, 25 July 2016 - 09:47.


#57
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Dupa cum ziceam, bati campii total, in functie de ce ai auzit. Ca din ce se pare nu te-ai angajat in romania in viata ta.

Nici eu nu am luat bacul din prima si m-am angajat fara bac la Interbrands(anterior lucrasem la un dealer Dialog aka Orange, tot fara bac) ca agent de vanzari, chiar daca ei bat campii prin anunturile lor ca vor bac. Cum? Pur si simplu am mers la interviu si am facut impresie buna. Nu mi-a cerut nimeni nicio diploma. Abia la formalitatile de angajare le-am zis ca nu am bacul si mi-ai zis sa le aduc adeverinta, ceea ce am si facut. Adeverinta e o chestie foarte standard, o duci la camera de munca si cu asta basta. Sau daca ai un atestat relevant pentru postul pt. care aplici il duci pe ala si cu asta basta. Angajatorii pana la urma angajeaza oameni nu diplome. Dar cand aplici pt. un post tehnic si zici ca n-ai nici 12 clase, e cam de kko...

Presupui prea multe prostii fara sa ai niciun fel de experienta pe piata muncii...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate