Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

despre SINUZITA ?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
un papagal

un papagal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 06.11.2005
Stiu ca a mai fost un post legat de chestia asta acu vreo 3 ani dar nu se vorbea despre un anumit fapt atunci . Spre exemplu in cazul meu nu am dureri de cap , nici de ochi , nasul nu pot sa zic ca e infundat ; respir in mod normal pe nas indiferent de anotimp .  Singura problema e ca mucoasa nazala e imbibata de o chestie uscata de un rosu foarte inchis . Luand in considerare faptul ca e singura simptoma , pot considera ca e sinuzita ? Poate sa fie deviatie de sept . Sau altceva . Sange din nas (la propriu - adik sa curga necontrolat ) u m-i s-a intamplat .

#2
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006
nu cred sa fie sinuzita....insa nu strica o vizita la doctor

#3
mada66000

mada66000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.01.2005
Sinuzita se poate manifesta cu simptome nazale, oculare și ale urechii mijlocii. Semnele cele mai frecvente ale sinuzitei sunt febră, tuse, nas înfundat, scurgere a secrețiilor în gât (drenaj postnazal). Deseori este însoțită de secreție nazală purulentă, uneori amestecată cu sânge, vâscoasă, dureri de cap, de gât și în urechi.
Aceste simptome și semne sunt variabile, putând să apară izolat sau în combinație, în funcție de severitatea inflamației și de sinusurile afectate.
Pentru a preveni cronicizarea, trebuie să consulti medicul imediat ce apar aceste simptome. Sa dea Domnul sa nu fie sinuzita ci doar o chestie de moment care apare atunci cand esti nervos sau stresat.Sunt multe cazuri in care o persoana se enerveaza sa aiba aceleasi simptome(ma refer la secretia nazala).Sanatate multa!

#4
un papagal

un papagal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 06.11.2005
ce simptome oculare si alre urechi ??

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
hai ca-ti spun eu tot ce vrei sa stii despre sinuzita, desi nu inteleg de ce inainte de a pune un post, nu dai un search pe google, in care vei gasi cu siguranta o multitudine de site-uri medicale demne de increde care prezinta acest aspect, sau oricare altul, pana la cele mai insignificante detalii...in fine
deci aia NU este sinuzita, eu am sinuzita si stiu ce vorbesc
in primul rand sinuzita, este EVIDENT o inflamare si / sau infectie a sinusurilor, care in medie dureaza 2 saptamani, si se numeshte pasagera.....1 luna - 3 luni sinuzita, si peste 3 luni cand devine sinuzita cronica, persistenta
datorita pozitiei sinusurilor este imposibil sa nu ai dureri "intre ochi"...ori la amandoi, ori pe un ochi/obraz/ureche. mai departe, durerea de cap apasatoare care nu trece cu nici un calmant din lume....si o senzatie de oboseala / apasare cronica profunda, care trece numai la un somn de 12 ore....secretii nazale abundente, care cu cat sunt mai des suflate cu atat sinusurile se congestioneaza mai puternic, si bineinteles, reminescente de mucozitati pe tractul buco faringian, mai pe scurt, in gat !
si cu asta am lamurit-o, nu ai asemenea simptome, nu ai sinuzita, clar si indiscutabil !

dar sa ne legam putin si de problema ta...simptomatologia descrisa de tine este vaga dar pe de alta parte, este si suficient cat sa realizezi ca zona nu implica vreo posibilitate grava...din moment ce nu ai sangeri efective pe nas, si anume Epistaxis, este foarte posibil ca din in cand in cand, un vas fragil sa se sparga....dar sangele sa se coaguleze sub piele, si numai foarte putin sa se prelinga si in exterior...ceea ce, MARE GRIJA, in timp duce la formarea unui angiom, si anume, un cheag de sange format pe o vena/artera/ vas de sange spart, care iti poate aduce mari complicatii, si anume infectii/tumori, etc... deci in concluzie
DU-TE DOAMNE IARTA-MA LA UN DOCTOR !!!

#6
mada66000

mada66000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.01.2005
Este vorba despre tulburari ale vederii,stare de somnolenta,anorexie,fotofobie.Medicul care se ocupa de aceasta boala este O.R.L - istul. Nu in toate cazurile se manifesta sinuzita la fel eu am spus ce se intampla in caz general care sunt simptomele bolii.Asta nu inseamna ca la toate persoanele se manifesta la fel.
Mergi la un O.R.L-ist si o sa te lamureasca.

Edited by mada66000, 03 February 2006 - 11:48.


#7
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
care esti medic pe aici?

#8
un papagal

un papagal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 06.11.2005
am fost la doctor si mi-a zis ca am nasu' foarte mare in interior si ca nu am sinuzita ... datorita marimii nasului se formeaza niste cruste ... mi-a zis sa iau vitamina  A uleioasa si nu stiu ce 'apa cu sare' . Primu lucru care m-a intrebat este daca chestia aia din nasul meu , fie ea si cu sange in ea , miroase . Mai am si o mica deviatie de sept . MUltzam pt. pareri .

#9
bgdftw

bgdftw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 21.06.2004
si miroase?

#10
flex21

flex21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 25.10.2003
Ca tot veni vorba , eu am sinuzita maxilara cronica , asta a reiesit in urma unei radiografii si al unor consultatii. Am fost pe la 3 doctori orlisti , in vara trecuta am luat un tratament de 5 zile cu antibiotic de 1000 mg , cu apa de mare si cu un spray nazal (amikosklav parca era numele antibioticului) , in aceste 5 zile m-am simtit mai bine , iar pe urma am fost la doctorul care imi rpescrisese tratamentul si mi-a zis ca singura mea cale sa mai scap de aceasta sinuzita este operatia de deviatie de sept. Se poate totusi scapa in alt fel de ea ? Stie cineva ceva despre operatia de deviatie de sept ?

#11
bgdftw

bgdftw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 21.06.2004
da. operatia este oarecum simpla, nu ar trebui sa apara complicatii. se face numai peste 18 ani deci tu o poti face. oricum ea nu este recomandata daca nu exista simptome grave PERMANENTE cum ar fi: dureri, ameteli sau curgerea nasului foarte des.

#12
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007
salut...
in primul rand imi cer scuze daca mai sunt si alte topicuri identice, in acest caz directionati-ma si pe mine....ca nu am reusit sa gasesc ceva recent...

aici puteti spune cum se manifesta la voi aceasta belea care este sinuzita...tratamente...tot ce vreti

pe mine ma ia de cateva ori pe an si se manifesta cu puroi care se scurge in gat, febra moderata....dar absolut NICI O DURERE....catepdata ma intreb daca este sinuzita sau doar o raceala urata...doctorii zic ca e sinuzita si tind sa-i cred, se pricep mai bine decat mine...

de obicei iau augmentin vreo 7-10 zile si mi trece, dar m am saturat....

la voi cum e...stiti vreun tratament mai bun?

multumesc anticipat

#13
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Cel mai bine sa mergi sa faci o radiografie. Ai probleme cu dintii, carii?

#14
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007
radiografii am facut mai multe, mi au gasit sinusurile inflamate-cele de deasupra nasului spre frunte, in special cel drept...

mi au propus sa fac punctii, dar nu agreez ideea, am auzit ca nu sunt o solutie decat pt moment...

#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
tratamentul pentru un 'suferind' de sinuzita cronica maxilara bilaterala este urmatorul
antibiotic 7- 10 zile
antiinflamator
spray nazal
antialergic
antiinflamator faringian

asta cam de 2 ori pe an - nu-ti zic medicamentele ca poate-ti dau idei sa le iei fara sa fie nevoie

mergi si fa radiografie si fa consult la medicul orl

#16
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Si mult chinese food! Din ala picant! Nu radeti, eu ma bat cu sinuzita de 8 ani, dar de cand m-am dat pe picanterii chinezesti, a fost primul an fara punctie, tona de antibiotice and stuff.

#17
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007
hmmm...

sa stii ca am un spray nazal facut din ardei iute....:)

nu m am dat pana acum, am crezut ca e o prostie...dar...cine stie?!

#18
alexb16

alexb16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 14.03.2008
salut,stie cineva ce inseamna "sinusuri voalate" (cu ingrosarea mucoasei sinusale) ? Asta mi-a gasit orl-istul.Thnx.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate