Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Obiective sharp

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#37
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
diafragmă mare --> dof îngust, af critic; eu nu m-aș încurca cu sigma/tamron. cu excepția cazului că ai fi suficient de experimentat și ai știi să evaluezi ce și cum; sau ai avea noroc. la fel și la sh.

samyang oferă mai mult obiective manuale. optic pot fi ok și sigur nu au probleme af (că nu au af). la focale scurte nu-i o problemă că nu ai af, totodată adios dof îngust. astfel de obiective uwa au aplicații interesante, dar limitate. obiectivele manuale cu focale medii lungi sunt greu de utilizat in majoritatea cazurilor.

învață să interpretezi mtf, aia spune multe despre calitatea optică a unui obiectiv.

#38
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
El vrea un obiectiv ieftin, luminos si care sa faca de toate. Nu exista asa ceva si cu atit mai putin pe crop. Singurul obiectiv care merita luat in calcul e Sigma 18-35/1.8 dar SH nu recomand fara dock iar nou cu dock e scump. Ar mai fi si ceva din gama 17-50/2.8 Tamron, cu sau fara stabilizare sau Sigma 17-50/2.8 OS, cel mai bun optic la momentul asta.

85/1.8 sau 100/2 sunt destul de limitante pe crop, datorita focalei echivalente, si te forteaza sa tragi un anumit gen de poze.

#39
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006
Intreb de curiozitate, ob. macro sunt bune la peisaj (focus la infinit)?
Pt. initiator totusi nu mi-e clar ce reprosezi optic actualului obiectiv, de ex. pozele atasate mi se par ok.

Ref. la samyang, am auzit ca ar avea focus shift, ceea ce poate fi o problema.

Edited by crokodilu, 23 July 2016 - 16:34.


#40
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
offtopic

View PostBlueEyes93, on 22 iulie 2016 - 07:41, said:

credeti ca toate astea sunt facute cu 85 pe un crop?

https://www.flickr.c...trucosmin/page3


Pozele cu dnsoara in rosu mergeau facute cu ceva mai wide, ca sa incapa bine in cadru

#41
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View Postdevlin2427, on 23 iulie 2016 - 15:55, said:

El vrea un obiectiv ieftin, luminos si care sa faca de toate. Nu exista asa ceva si cu atit mai putin pe crop. Singurul obiectiv care merita luat in calcul e Sigma 18-35/1.8 dar SH nu recomand fara dock iar nou cu dock e scump. Ar mai fi si ceva din gama 17-50/2.8 Tamron, cu sau fara stabilizare sau Sigma 17-50/2.8 OS, cel mai bun optic la momentul asta.

85/1.8 sau 100/2 sunt destul de limitante pe crop, datorita focalei echivalente, si te forteaza sa tragi un anumit gen de poze.

nu neaparat bun la toate.vreau ceva peste ce am eu acum

#42
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Salut !
Am achizitionat astazi un Tamron 85mm f/1.8 VC fara prea multe teste si l-am pus pe D7200.
In afara de probleme de focus destul de evidente in lumina slaba, pe monitor am constatat cel putin inca o problema, posibil de utilizator (pt ca nu ma pricep) sau de obiectiv: nu am reusit sa scot decat imagini mai putin sharp, unele chiar usor cremoase. L-am pus si pe terpied, nici la 1/250 n-am obtinut ceva apropiat de Nikkor 85 fara stabilizare cu care s-a tras din mana la 1/160

Are cineva idei sau poate sa ma ajute cu un verdict clar ?
Multumesc.

#43
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Postează poze cu EXIF și poate te putem ajuta.

#44
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Am convertit ca JPG si am incarcat aici:
https://www.flickr.c...144937621@N02/?

Ultimele 3 foto sunt facute din mana cu Nikkorf/1.8, primele 11 cu Tamron

PS: am ales cele mai sharp (daca se poate spune asa) foto facute cu Tamronul (din peste 100 de cadre), restul sunt "varza".

Edited by miki74, 19 November 2016 - 21:53.


#45
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Lumina are si ea un rol important cand vrei poze sharp (ultimele 3 poze sunt trase in alte conditii decat celalalte). Nici focusul nu e perfect in cazul unor poze.

Pune aparatul pe ceva fix, si pozeaza ceva cu focus realizat cu live view. Preferabil ceva afara pe zi senina.

Edited by dani.user, 19 November 2016 - 22:06.


#46
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Desi recunosc ca nu ma pricep si nu imi place sa contrazic din postura asta,  doar imi exprim parerea:
1. Gandesc ca sharp trebuie sa fie sharp indiferent de conditii.
2. Toate pozele cu Tamronul sunt facute pe trepied si am selectat cele mai sharp poze, desi mie nu imi par deloc sharp.
3. In situatii absolut identice, pozele cu 18-140 de kit  imi ies cel putin la fel sharp ca cele cu Tamronul, chiar mai bune (e adevarat, la 18-140 diafragma se inchide pana la f/5)

#47
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Ce program ai folosit, AFC sau AFS? Dacă a fost AFS, ai făcut recompunere de imagine? Sau a existat un interval de timp notabil (de ex > 0,5s) între focusare și declanșare?
Ții camera corect în mână? Declanșezi cu delicatețe? Pozele pot ieși mișcate și la 1/160s cu f=85mm.
Poza cu 1 Nikor e făcută de pe trepied? Oricum T scurt pare a-și fi făcut treaba aici. Asta îmi pare a fi ok.

Edited by calexe, 19 November 2016 - 22:56.


#48
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Pozele 1 si 2 sunt facute din mana la F64. Prima pare sa aiba o mica problema de focus.
Restul, cu exceptia ultimelor 3 sunt pe trepied. Ultimele 3, incepand de la aparatul foto 10-30)sunt facute din mana cu Nikkor 85mm f/1.8
Nu stiu sa raspund, AFC/AFS, dar nu am facut recompunere. E posibil sa fie si diferente mai mari pana la declansare.

Maine incerc pe lumina, trepied, telecomanda, mirror up, obturator.
Daca ies tot asa, ma las de sportul asta.

#49
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postmiki74, on 19 noiembrie 2016 - 23:26, said:

Pozele 1 si 2 sunt facute din mana la F64. Prima pare sa aiba o mica problema de focus.
...
Prima are o MARE problemă de focus, a 2-a are și ea, dar mai mică.

View Postmiki74, on 19 noiembrie 2016 - 23:26, said:

...
Restul, cu exceptia ultimelor 3 sunt pe trepied.
...
Trepiedul garantează numai că ai sistemul cameră / obiectiv nemișcat. Nu garantează că ai pus focusul unde trebuia sau că subiectul nu s-a mișcat între momentul focusării și cel al declanșării. Când lucrezi cu DoF mic asta contează.

View Postmiki74, on 19 noiembrie 2016 - 23:26, said:

...
E posibil sa fie si diferente mai mari pana la declansare.
...
Dacă în acest timp subiectul s-a mișcat din planul de focus e un motiv serios pentru imagini soft.

Trebuie să testezi că să decelezi neechivoc dacă problema e la tine (destul de probabil) sau la obiectiv. Dacă e la obiectiv ai un timp limitat de returnare. Dar trebuie să fii sigur că e problemă la obiectiv, altfel iei altul și rămâi cu problema.

#50
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Da, multumesc, asta incerc sa aflu si eu, daca e de vina utilizatorul sau obiectivul.
Am mai pus 2 foto pe acelasi link, facute cu acelasi body si exact aceleasi conditii dar cu obiectivul de kit 18-140mm f/3.5-5.6 (apar primele 2 in acest moment in album)

PS: am facut poza la obiectivul Tamron pentru ca pe striatiile inelului de cauciuc apare pe cca 10mm o dunga de presare sau lovire. Nu imi dau seama daca poate sa fie de la ambalaj sau din alte cauze (ambalajul/cutia era intacta dar nu era sigilata cand am cumparat).

Edited by miki74, 20 November 2016 - 00:46.


#51
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmiki74, on 19 noiembrie 2016 - 22:24, said:

1. Gandesc ca sharp trebuie sa fie sharp indiferent de conditii.

Sharpul asta ce-l percepem e o diferenta mare intre pixelii alaturati. Daca lumina e de asa natura ca nici cu ochiul liber nu distingi detaliile, nici aparatul nu le va capta.

Cand compari sharpnessul a doua obiective e foarte important sa compari poze facute aceluiasi subiect, in acelasi conditii.

Edited by dani.user, 20 November 2016 - 11:42.


#52
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View Postdani.user, on 20 noiembrie 2016 - 11:41, said:

(....) Cand compari sharpnessul a doua obiective e foarte important sa compari poze facute aceluiasi subiect, in acelasi conditii.

Asta am facut acum 10 min: 3 foto cu Tamron 85mm f/1.8 si doua  foto Nikkor 18-140 f/3.5-5.6 in condii identice, setari identice, fara trepied dar cu mana/aparatul bine sprijinite, subiect static, cadre fara pauza dupa focus.
https://www.flickr.c...th/30985583022/

#53
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
https://www.flickr.c...in/photostream/ are focusul ok si pare sharp.

#54
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
La 1/160 nu ai nevoie de stabilizare si in al doilea rand stabilizarea din obiectivele Tamron afecteaza sharpness-ul. Daca nu tragi la 1/20 sau 1/30 din mana nu ai de ce sa ai stabilizarea activa. Alt factor ar mai putea fi ca punctele de focalizare in afara celor centrale nu lucreaza la fel de bine cu obiective third party si copilul se poate misca de cand ai focalizat si pana cand declansezi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate