Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Obiective sharp

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#19
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Câte pagini de lectură/dezbateri provoca!  :)

#20
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View Postmircea812, on 22 iulie 2016 - 12:21, said:

Câte pagini de lectură/dezbateri provoca!  Posted Image

asta incerc sa fac eu acum,cu obiectivele

#21
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Adevarul e ca aveai nevoie de un review la un obiectiv de 20 de ani... si fix de pe f64.

Intreb si eu ca prostu': daca-ti culegi informatiile din alte surse de ce ai mai deschis topicul asta?

Decat sa crezi tot felul de baliverne scrie de diversi indivizi pe internet, nu mai bine iti folosesti ochii:

http://www.the-digit...omp=3&APIComp=0

Edited by devlin2427, 22 July 2016 - 13:00.


#22
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View Postdevlin2427, on 22 iulie 2016 - 12:58, said:

Adevarul e ca aveai nevoie de un review la un obiectiv de 20 de ani... si fix de pe f64.

Intreb si eu ca prostu': daca-ti culegi informatiile din alte surse de ce ai mai deschis topicul asta?

Decat sa crezi tot felul de baliverne scrie de diversi indivizi pe internet, nu mai bine iti folosesti ochii:

http://www.the-digit...omp=3&APIComp=0

culeg din mai multe surse ca sa fiu sigur,sa stiu pareri pro si contra,eventual de la cei care au folosit

#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View PostBlueEyes93, on 22 iulie 2016 - 05:40, said:

50-ul nu prea ma multumeste per total

Vreun exemplu de poza (raw, urcata pe vreun site de fileshare) unde nu te multumeste?

#24
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Zicea @florinel de "orice obiectiv macro" dacă vrei sharp, personal mi-a plăcut Tamron macro 90 f2,8 mai mult decît Canon 85 1,8

Poți să încerci și vechile obiective pe m42, bineînțeles vor merge doar pe manual. Takumarele sînt legendare dar am găsit și un Jupiter 135/4 foarte ieftin și foarte sharp.

#25
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View Postdani.user, on 22 iulie 2016 - 19:50, said:

Vreun exemplu de poza (raw, urcata pe vreun site de fileshare) unde nu te multumeste?

momentan am doar modificate pe laptop,maine o sa pun nemodificata

..

Attached Files



#26
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Ca regula general cam orice obiectiv full frame e mai slab pe crop. Gandeste-te ca 18mpx pe Canon APS-C echivaleaza cu vreo 45mpx pe full frame in conditiile in care cele mai bune obiective Canon "rezolva" cu greu 30 din 50mpx de pe un 5DsR.

Daca faci pixel peeping trebuie sa-ti dimensionezi corect asteptarile.

#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Legat de poza cu bicicleta: zona in focus e sharp, nu prea ai ce detalii suplimentare sa ceri de acolo.

Situatia care cred insa ca te deranjeaza si care am simtit-o si eu la 50mm pe crop e ca, la diafragme reduse, ajungi imediat sa ai elemente din poza in afara DoF, devenind astfel neclare, dar intr-un mod deranjant, departe de cum arata un bokeh placut in fundal.
Solutia imediata: inchide mai mult diafragma.

Legat de a 2-a poza: nu m-as obosi sa trag closeup cu 50mm 1.8

#28
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View Postdani.user, on 22 iulie 2016 - 22:45, said:

Legat de poza cu bicicleta: zona in focus e sharp, nu prea ai ce detalii suplimentare sa ceri de acolo.

Situatia care cred insa ca te deranjeaza si care am simtit-o si eu la 50mm pe crop e ca, la diafragme reduse, ajungi imediat sa ai elemente din poza in afara DoF, devenind astfel neclare, dar intr-un mod deranjant, departe de cum arata un bokeh placut in fundal.
Solutia imediata: inchide mai mult diafragma.

Legat de a 2-a poza: nu m-as obosi sa trag closeup cu 50mm 1.8

ai dreptate si cateodata zona unde focalizez e neclara.asta cu bicicleta e exceptie..pai in general trag cu f2.8 sau 4,foarte rar cu 1.8

#29
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
@ initiator.
Nu reusesc sa-mi dau seama daca ai idee despre tehnica fotografica.

Tu vrei un obiectiv la care zona de focus sa fie mai mare? Adica, de exemplu, sa fie toata bicicleta in focus?
Sau vrei un obiectiv la care obiectul/zona afata in focus sa fie mai clara, cu mai multe detalii ?

#30
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View Postflorinel, on 23 iulie 2016 - 08:24, said:

@ initiator.
Nu reusesc sa-mi dau seama daca ai idee despre tehnica fotografica.

Tu vrei un obiectiv la care zona de focus sa fie mai mare? Adica, de exemplu, sa fie toata bicicleta in focus?
Sau vrei un obiectiv la care obiectul/zona afata in focus sa fie mai clara, cu mai multe detalii ?

cred ca am idee,daca voiam zona de focus mai mare inchideam diafragma mai mult,poza e facuta la f1.8..deci raman la a doua varianta,zona aflata in focus mai clara

#31
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

View PostBlueEyes93, on 23 iulie 2016 - 08:37, said:

cred ca am idee,daca voiam zona de focus mai mare inchideam diafragma mai mult,poza e facuta la f1.8..deci raman la a doua varianta,zona aflata in focus mai clara

....si/sau foloseai un obiectiv cu focala mai scurta.

Raspunsul la intrebarea ta ramane - orice obiectiv fix macro va fi mai sharp. Astea sunt optimizate pentru capturarea detaliilor. Nu-s insa atat de potrivite pentru portret, tocmai pentru ca-s atat de sharp, incat "prind" orice cosulet/punct/imperfectiune a pielii.

#32
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View Postflorinel, on 23 iulie 2016 - 08:44, said:

....si/sau foloseai un obiectiv cu focala mai scurta.

Raspunsul la intrebarea ta ramane - orice obiectiv fix macro va fi mai sharp. Astea sunt optimizate pentru capturarea detaliilor. Nu-s insa atat de potrivite pentru portret, tocmai pentru ca-s atat de sharp, incat "prind" orice cosulet/punct/imperfectiune a pielii.

sunt constient de asta,dar acel obiectiv nu o sa fie folosit doar la portrete ci si la ceva peisaje..de aceea caut un obiectiv bun la ambele,sau 2 obiective,dar sa ma incadrez in banii aia

#33
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
La pozat peisaje nu tragi la f/1.8. Pui f/5.6 si stii o treaba.

Edited by dani.user, 23 July 2016 - 09:45.


#34
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View Postdani.user, on 23 iulie 2016 - 09:28, said:

La peisaje nu tragi la f/1.8. Pui f/5.6 si stii o treaba.

nu am tras niciodata cu f1.8 la peisaj.de la 2.8 in sus

#35
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
eu înțeleg că ești pe canon și cauți un obiectiv cu  calitatea optică bună, eventual și cu diagramă mare si care să fie sub 2000 lei (preț de nou). singurele in zona aceasta ar fi mai vechile 85 f/1,8 și 100 f/2,8 macro. eu unul nu le am dar știu că sunt ok. apropiat de zona de preț impusă ar mai fi 24 f/2,8 is, 28 f/2,8 is și 35 f/2 is. Am avut 24 f/2,8 is și mi-a plăcut foarte mult. restul sunt de regulă l-uri mai scumpe, care ies din bugetul indicat. fiecare obiectiv are bineinteles domenii în care se descurcă mai bine, asta cred că e clar.

ca regulă generală te poți uita pe curbele mtf. curbe în zona de sus și cât mai drepte de la centru la margine indică proprietăți optice bune. citești explicitarea și vei intelege.

#36
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View Postcalexe, on 23 iulie 2016 - 10:23, said:

eu înțeleg că ești pe canon și cauți un obiectiv cu  calitatea optică bună, eventual și cu diagramă mare si care să fie sub 2000 lei (preț de nou). singurele in zona aceasta ar fi mai vechile 85 f/1,8 și 100 f/2,8 macro. eu unul nu le am dar știu că sunt ok. apropiat de zona de preț impusă ar mai fi 24 f/2,8 is, 28 f/2,8 is și 35 f/2 is. Am avut 24 f/2,8 is și mi-a plăcut foarte mult. restul sunt de regulă l-uri mai scumpe, care ies din bugetul indicat. fiecare obiectiv are bineinteles domenii în care se descurcă mai bine, asta cred că e clar.

ca regulă generală te poți uita pe curbele mtf. curbe în zona de sus și cât mai drepte de la centru la margine indică proprietăți optice bune. citești explicitarea și vei intelege.

nu neaparat noi,pot fi si sh sau de la alte firme(sigma,samyang),important ar fi o calitate mai buna a imaginii..
la 85mm f1.8 ma uitam si eu si la 100mm,dar sper sa nu fie prea lungi pe crop

Edited by BlueEyes93, 23 July 2016 - 10:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate