Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Este xeroxul cel mai bun prieten al studentului?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

Poll: Este xeroxul cel mai bun prieten al studentului? (15 member(s) have cast votes)

Deci ce ziceži

  1. Da (6 votes [40.00%])

    Percentage of vote: 40.00%

  2. Nu (6 votes [40.00%])

    Percentage of vote: 40.00%

  3. Nu ŗtiu/Nu am īncć o opinie (3 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

Vote Guests cannot vote

#19
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004

View Postvrajitoruldinoz, on 21 iulie 2016 - 21:04, said:

E interesant, eu n-am detinut in viata mea un calculator sau o rigla de calcul sau ceva asemanator. Dar am folosit matlabul si de fapt folosesc din cind in cind caculatorul de pe PC Posted Image.
Chestia asta cu calculatorul e foarte populara la americani. Banuiala mea a fost mereu ca in afara de 5% care intradevar extrag un folos din calculatoare, restul le au numai pentru imagine sau numai pentru ca nu stiu matematica suficienta.

Era foarte practic, mai ales la laboratoare unde se cereau calcule complicate, faceam un mic program cu formula si introduceam variabilele rezultate din masuratori. Subgrupa mea termina intotdeauna prima :-)
Ai dreptate cu cei 5%, asta e si motivul pentru care manualele avansate se vindeau separat. HP a declarat public ca nu vrea sa taie copaci in mod inutil cand doar 5-10% din utilizatori au nevoie de asa ceva.

Si la francezi au patruns destul de mult. La americani producatorii de calculatoare (TI, HP, Casio si restul) "adopta" cate o clasa, doteaza clasa de matematica cu calculatoare pentru ca exista tendinta clara de a cumpara acelasi model
si acasa. Am gasit TI-81 mai facil in utilizare, dar HP-48G avea posibilitati imense (acum ambii producatori sunt cam tot pe acolo). Intre timp am trecut la HP-50G dar inca am si HP-48G.
Iti dau doua exemple: HP-48G poate folosi portul infrarosu pentru a emula o telecomanda. Poti scrie programe care sa invete orice telecomanda, si care sa stocheze mai multe tipuri de dispozitive suportate. Imi amintesc cum innebuneam
vanzatoarele umbland pe rand la volumul si canalele diverselor marci de televizoare expuse. Sau trecand TV-urile din vitrina magazinului Panasonic de pe reclamele proprii (inregistrate pe VHS, la vremea respectiva) pe un post TV oarecare.
Uite aici cateva exemple mai serioase:

http://www.hpcalc.or...ce/electricity/
http://ried.cl/en/el...-latinoamerica/
http://www.hpcalc.or...ils.php?id=4948

Edited by Razvan_N, 21 July 2016 - 21:46.


#20
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009
tot ce am "xeroxat" intr-un an de facultate au fost fotocopii ale cardului pentru banii de transport, zilele astea planuiesc sa ma duc sa tiparesc niste carti pdf

#21
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004

View PostMembruAnonim, on 21 iulie 2016 - 21:42, said:

Cam in ce domeniu te gandesti, cu exceptia invatamantului ?

Cercetare în istorie.

#22
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Nu prea vad cu ce te-ar ajuta copiatorul in cercetare.

Mai degraba inveti cum sa gestionezi/organizezi cat mai optim diverse documente/informatii, cum sa redactezi eficient o lucrare (fara sa stai, de exemplu, sa numeri manual capitolele sau bibliografia) si cum sa o faci sa arate decent, sa te atraga s-o citesti, nu sa fie doar text aruncat la greu fara sa-ti dai seama cand se termina vreo idee si incepe alta.

Inveti ce-i un OCR ca poate ai nevoie sa cauti automatizat prin informatii stocate pe hartie.

#23
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Asta cu xeroxul era curiozitate personală   :)

#24
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
In facultate era tot timpul coada la xeroxuri. Eu am folosit mai intensiv asa ceva cand mi-am pierdut un caiet cu un curs intreg cu vreo saptamana inainte de examen Posted Image Noroc ca am xeroxat niste cursuri de la o colega care scria de 1000 de ori mai frumos ca mine Posted Image

Dar de aici pana la "cel mai bun prieten al studentului" e cale lunga. Nu stiu tu @djl, dar eu am avut viata sociala in facultate :P

Edited by pufonel, 22 July 2016 - 00:19.


#25
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
NU! Cel mai bun prieten e tot fituica, scrisa marunt de tot, de mana, cu doua-trei zile/ore inainte de intrarea la examen!

Edited by myshyk, 22 July 2016 - 11:59.


#26
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014
Depindea foarte mult de cursuri. Am facut Poli 2008-2012 si aveam materii la care baza era ceea ce se scria in timpul orelor pe tabla, dar si cursuri la care tot suportul de curs era in format digital. Oricum eu la cursurilela care ma duceam (erau si unele predate execrabil la care nu ma duceam) preferam sa fiu atent la explicatii si sa nu scriu nimic, urmand ca in ultima sapt inainte de sesiune sa trag la xerox toate cursurile de la un coleg.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate