Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Octavia 3- "Magic Black"

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2570 replies to this topic

#2053
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 03.11.2006
Am schimbat-o si eu anul trecut pe garantie. Mi-au schibat-o destul de greu, iar reprezentanta a tot incercat sa arunce vina la mine.
Dupa un an jumate, e cojita iar maciulia.

#2054
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
A mea e impecabila. Daca nu uit mai bag o poza actuala cu ea.

#2055
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,519
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBursul, on 12 martie 2019 - 13:16, said:

A mea e impecabila. Daca nu uit mai bag o poza actuala cu ea.
e impecabil de uzata. Defapt eu cred ca tu nici macar nu ai cu ce sa compari, ai luat-o la mana a doua gata uzata, si ti se pare impecabila. La mine s-a belit iar, (au trecut cam 35000km) inclusiv de pe volan, dar asta ar insemna sa le dau o  gaura urata daca-i pun sa mi-l schimba si pe ala (volanul). Nu cred ca tu ai maneta ca noua la 80000km si mie mi s-a belit de doua ori deja.
Vorbim despre acelasi model, nu comparam bentley cu Logan.
Daca se duce si la mine restul de vopsea, o sa pot zice ca este impecabil, cand o sa fie gri inchis in loc de negru

Asta m-a dezamagit pe mine la skoda superb 2 sh, laurin&klement- masina de 5 ani si 150000km, arata pielea aia maro atat de nasol, incat am renuntat la idee, si la aceiasi bani am preferat octavia noua.

Edited by tfmercedez, 17 March 2019 - 17:24.


#2056
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006

View Posttfmercedez, on 17 martie 2019 - 17:21, said:

inclusiv de pe volan, dar asta ar insemna sa le dau o  gaura urata daca-i pun sa mi-l schimba si pe ala (volanul)
Și ți-e milă de ei? Eu m-aș duce să cer schimbarea, mai ales că reprezentanța în sine parcă nu ți-a făcut probleme la primul schimb de nucă. Și stai liniștit, că nu iese reprezentanța pe pierdere, că nu plătește ea din buzunar piesa din garanție. E pe cheltuiala importatorului, ba chiar reprezentanța cred că își decontează și banii de manoperă. De-aia dosarul de garanție se aprobă tot ”la centru”, nu la reprezentanță: că nu ea plătește. ;)

#2057
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,519
  • Înscris: 15.06.2007
Garantia este de fabricant. Si daca ma gandesc bine, fabricantul nu va sta cu  sa plateasca, si va plasa factura chiar la producatorul manetei, care va plati tot, si si-ar fi dorit sa fi pus material de calitate mai buna.  Pentru ca vor plati si manopera de montaj si transport si logistica prin tot grupul vag.  

Ca o paranteza , daca un furnizor de subansambluri scapa din fabrica un lot de produse necorespunzatoare, care ar putea genera recall,  suna pe "firul rosu" la fabrica si cere inlocuirea reperului pe banda de asamblare.
Fiecare minut de  banda oprita pe linia de productie insemna prin 2013 la Wolfsburg 18000 de euro, pe care VW le imputa furnozorului de echipamente defecte.


#2058
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
garantie de producator=2 ani
garantie de importator 2 ani (Porche Romania).

Ex, cumperi un Haudi mancatas din Germania, ti se ofera garantie 2 ani de producator, si eventul ce iti mai da firma de la care ai cumparat-o (6-12 luni). Deci masinile Vag nu au 4 ani garantie valabila peste tot.

Cat despre uzura la volan/schimbator pe forumul vwforum sunt oameni la al 3 lea schimb.

#2059
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,519
  • Înscris: 15.06.2007
S-au mai adunat niste km, zilele trecute 66 de mii.
Luna trecuta am schimbat uleiul si filtrul de motorina. Au insistat sa schimbe si lichidul de frana..  pret.. 1100 fara maruntis. Mi se pare mult, in conditiile in care nu au inlocuit filtrul de aer (ei zic ca se schimba la 90000km).
Au spus ca si placutele de frana pe față sunt terminate, dar pe alea nu le-am schimbat la ei. Am pus "oem" luate de la magazin mult mai ieftin decat de la reprezentanta. S-a discutat despre asta pe alt topic..
Placutele au venit cu cablu de senzor, ca sa aflu ca masina nu este dotata cu senzor de uzura la placute. A fost taiat.  Bine ca are senzor de lichid de parbriz. Tot in "regie proprie" am inlocuit si filtrul de polen,  tot "oem"  la o treime din pretul reprezentantei.
Si nu demult am primit si maneta noua de schimbator.  N-am insistat sa-mi inlocuiasca si volanul, desi au aparut si acolo semne de uzura.

Attached Files



#2060
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,519
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBursul, on 12 martie 2019 - 13:16, said:

A mea e impecabila. Daca nu uit mai bag o poza actuala cu ea.
daca maciuca este neagra, inseamna ca s-a luat de pe ea tot. O maciuca noua, are culoarea .. nu stiu sa ma exprim, un fel de gri foarte inchis , asemanator cu culoarea de la torpedou. Sub gri este negru.

#2061
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Eu am Yeti automat(2016) si am vazut niste mici urme de uzura. Un alt prieten cu Leon(manual) luat anul trecut a schimbat deja maciulia, si avea sub 10k km.(merge 90% in oras ce e drept).
La cealalta masina (Leon 2006) se prezinta chiar decent( raportat la varsta). Calitatea materialelor puse in ultimii ani pe masini e jenanta, si nu numai in grupul VAG. Asta e, ne obisnuim...ca la premium nu ma bag ca nu ma tine punga.

#2062
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Ce sa zic, exact de calitatea matrialelor imi arde mie, cand ala mic calareste masina peste tot. Tocmai i-am facut inspectia si am curatat-o inainte. I-am zis juniorului ca daca mai vad urme de murdarie ii dau servetele si sa faca curat. Ce mama ma-sii!!!

Tot uit sa fac poza la maciuca.

#2063
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,519
  • Înscris: 15.06.2007

View Postandbozo, on 21 mai 2019 - 09:50, said:

Eu am Yeti automat(2016) si am vazut niste mici urme de uzura. Un alt prieten cu Leon(manual) luat anul trecut a schimbat deja maciulia, si avea sub 10k km.(merge 90% in oras ce e drept).
La cealalta masina (Leon 2006) se prezinta chiar decent( raportat la varsta). Calitatea materialelor puse in ultimii ani pe masini e jenanta, si nu numai in grupul VAG. Asta e, ne obisnuim...ca la premium nu ma bag ca nu ma tine punga.
ca vorbim de jenant. Acuma o sa zica unii ca habar nu am sa trag frana de mana..  bine am reusit sa pun la loc, butonul.. dar nu mi-am imaginat vreodata ca ala poate pica de acolo. Nici la dacie nu am patit sa cada, si era un plastic ordinar.

View PostBursul, on 21 mai 2019 - 09:56, said:

Ce sa zic, exact de calitatea matrialelor imi arde mie, cand ala mic calareste masina peste tot. Tocmai i-am facut inspectia si am curatat-o inainte. I-am zis juniorului ca daca mai vad urme de murdarie ii dau servetele si sa faca curat. Ce mama ma-sii!!!

Tot uit sa fac poza la maciuca.
Al meu parca are boala pe jaluzelele de la gurile de climatizare din consola centrala din spate. Mereu le buzareste, cu piciorul, cu pantoful. Si-i zic , mai nu le strica , ca te trimit cu autobuzul.

Din pacate un nenorocit a inventat pielea ecologica. O mizerie , o bataie de joc.  Iei masina cu "piele" si apoi se face ca dracu. Mai bine stofa.
Zilele trecute am gasit iaurt uscat printre scaunele de copii. (In weekenduri vine cu noi si nepotica, iese iures in spate).

Attached Files


Edited by tfmercedez, 21 May 2019 - 19:08.


#2064
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttfmercedez, on 21 mai 2019 - 19:12, said:

Al meu parca are boala pe jaluzelele de la gurile de climatizare din consola centrala din spate. Mereu le buzareste, cu piciorul, cu pantoful. Si-i zic , mai nu le strica , ca te trimit cu autobuzul.
33-ul?

#2065
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,519
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcorcodel10, on 29 iunie 2018 - 12:00, said:

Recomand ceva mai puternic. Eu nu am fost multumit de pulimax. Si erau pete minore.
mdea.. pulimaxu ala e vax. Defapt doar manjeste murdaria pe o suprafata mai mare, si la o privire superficiala, ai impresia ca s-a spalat. Defapt o pata de culoare inchisa devine o zona gri mai mare. Mizeria nu are unde sa se duca. Doar daca se pune multa spuma se freaca, si apoi se aspira cu un aspirator destept toata apa din covor sau ce o fi.
Pana acuma cea mai buna solutie a fist cu servetele umede, pentru copii, au si un pic de alcool in ele, si jegul trece de pe un material pe altul. Servetelul fiind moale nu afecteaza tesatura.
Legea lui Murphy:nu poti curata ceva fara sa murdaresti altceva.

#2066
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttfmercedez, on 21 mai 2019 - 19:12, said:

Al meu parca are boala pe jaluzelele de la gurile de climatizare din consola centrala din spate. Mereu le buzareste, cu piciorul, cu pantoful. Si-i zic , mai nu le strica , ca te trimit cu autobuzul.
L-am pus in fata, ca oricum merg mai mult cu el decat cu nevasta. Ii place la nebunie. I-am zis ca daca nu se comporta corespunzator il trimit in spate ia. Functioneaza. Are responsabilitate si se comporta ca atare. Desigur ca se mai joaca cu ce nu trebuie, dar cand vine "amenintarea" se potoleste.

#2067
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,519
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBursul, on 22 mai 2019 - 14:21, said:


L-am pus in fata, ca oricum merg mai mult cu el decat cu nevasta. Ii place la nebunie. I-am zis ca daca nu se comporta corespunzator il trimit in spate ia. Functioneaza. Are responsabilitate si se comporta ca atare. Desigur ca se mai joaca cu ce nu trebuie, dar cand vine "amenintarea" se potoleste.
al meu vrea sa colectioneze si sa repare toate rablele pe care le vede strada. Regreta ca nu se mai fabrica octavia 1.. sau Passat din anii '90. O fi vazut ceva emisiune cu restaurari auto.  
Nu prea am curaj sa il las in fata, chiar si cu scaun special, nu cred ca este legal, nu are 12 ani inca. Dar prin parcare in brate sa claxoneze i-a placut mult, ca la pedale nu ajunge.
Sa vad daca apuc sa dau un jet de apa sa clatesc niste cacareze. Niste pasari s-au cuibarit prin apropriere, si fix pe masina se usureaza, fiind parcata pe "culoarul lor aerian". Dar las ca le fac felul pisicile mele.

#2068
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Din cate stiu eu e legal. S-a schimbat legislatia acum un an parca.

#2069
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 01.10.2008

View Posttfmercedez, on 21 mai 2019 - 19:12, said:

ca vorbim de jenant. Acuma o sa zica unii ca habar nu am sa trag frana de mana..  bine am reusit sa pun la loc, butonul.. dar nu mi-am imaginat vreodata ca ala poate pica de acolo. Nici la dacie nu am patit sa cada, si era un plastic ordinar.

Si la seatul meu a picat dupa vreo 2 ani si jumatate. Sa mergi in garantie la dealer ca ti-l schimba, cu totul, bratul. Nu au comentat nimic, au deschis dosar de garantie, l-au comadat si intr-o saptamana era schimbata. Piesa schimbata se tine bine deocamdata. Folosesc des frana de mana.

#2070
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,519
  • Înscris: 15.06.2007

View Postandrew1980, on 23 mai 2019 - 11:19, said:


Si la seatul meu a picat dupa vreo 2 ani si jumatate. Sa mergi in garantie la dealer ca ti-l schimba, cu totul, bratul. Nu au comentat nimic, au deschis dosar de garantie, l-au comadat si intr-o saptamana era schimbata. Piesa schimbata se tine bine deocamdata. Folosesc des frana de mana.
am pus butonul singur inapoi, dar cu proxima ocazie, daca mai pica, asa-l las. Ca si de pe ala se beleste "pielea".

Am intrebat asa la misto, cat a decontat fabricantul pentru maciuca schimbata pe garantie. Sa-mi pice plombele: 600 de lei! Atata costa maciulia aia..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate