Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Aer comprimat pt curatare computer?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016

 Robert13x, on 20 iulie 2016 - 16:39, said:

Conteaza ce aer comprimat cumpar? Cam toate arata asemanator doar ca au alte etichete..


Asta-i tineretul de azi??? Daca da, vai s-amar.

#20
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014

 darcip, on 20 iulie 2016 - 17:05, said:



Asta-i tineretul de azi??? Daca da, vai s-amar.
Sunt multe "tuburi cu aer comprimat" care sunt pline si cu "reziduri". Nu vreau sa risc 4000 lei.
Care-i problema ta?

#21
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016

 Robert13x, on 20 iulie 2016 - 17:10, said:

Sunt multe "tuburi cu aer comprimat" care sunt pline si cu "reziduri". Nu vreau sa risc 4000 lei.
Care-i problema ta?

N-am nici o problema. Sper doar sa-l cureti anul asta. Bafta.
Doamne fereste de ceva mai complicat. Adio calculator.

Edited by darcip, 20 July 2016 - 17:15.


#22
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
mai bine chemi un specializzzzt

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4BP_dwRigeY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by r_murphy, 20 July 2016 - 17:21.


#23
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
eu merg odata la fiecare 3 luni la vulcanizare,platesc 3 lei in regim de autoservire si-i dau aere PC-ului de nu se vede,la propriu,de praf :P.Riscurile sunt minime,eu fac asta de ani de zile fara probleme,nu recomand aspiratorul,cat despre aer comprimat-este o solutie foarte scumpa si incomoda,n-o poti face oricum in casa.

#24
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014

 r_murphy, on 20 iulie 2016 - 17:21, said:

mai bine chemi un specializzzzt

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4BP_dwRigeY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sunt foarte paranoic cand e vorba despre bani. Nu-i vorba ca nu stiu cum sa-l curat..

#25
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
in cazul asta nu pot decit sa-ti recomand un spray cu aer comprimat de pe chomolungma, sau din sahara. ti-as fi recomandat si/sau cu aer comprimat din jungla amazoniana, dar ala este extrem de umed, asa ca, ai grija pe ce dai banii.

#26
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008

 Robert13x, on 20 iulie 2016 - 17:51, said:

Nu-i vorba ca nu stiu cum sa-l curat..
Oamenii te iau la misto fiindca nu intelegi ca aerul comprimat e la fel in orice tub... acel spray de 400ml la 10lei e foarte ok, eu am dat vreo 30lei acum niste ani pe unul...
Scoti unitatea in fata blocului nu dai in casa.
Cat timp nu abuzezi, un tub te tine la 4-5 curatari.
Asta daca nu tii apasat pe spray pana il golesti, mai folosesti si carpa, eu dau reprize scurte 1-3 secunde pe radiatoare (cpu + gpu) si usor pe mobo.

La vulcanizare nu merg fiindca imo e riscant cu Dorel, totusi e vorba de componente sensibile.

#27
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
1. Nu risca cu Dorel. Ramai fara calculator.
2. Daca tot te bagi sa-i schimbi pasta termoconductoare inseama ca nu ti-e frica sa pui mana pe el. Foloseste perie, carpa si aspirator. E mult mai usor de curatat decat de schimbat pasta. Operatiunea asta o poate face orice gospodina daca nu-si inmoaie laveta in apa.
3. MX4 e o pasta buna. Dupa ce o pui, teoretic poti sa o lasi ani buni acolo fara sa o schimbi.

#28
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Robert13x, on 20 iulie 2016 - 16:33, said:

Am pus o pasta foarte proasta si 100% nu am pus destul.
Oamenii in general pun prea mult, nu prea putin.

Cauta tu niste clipuri pe youtube cu metoda "bob de mazare" sa vezi cat de putina se pune.

#29
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
initiator - nu conteaza tubul, nu conteaza aerul, conteaza sa nu il sufli in nestire si foarte aproape de componente incat sa ajungi sa le zbori de acolo.

pasta aleasa de tine este ok, o folosesti cu incredere, doar sa ai grija la momentul operatiunii sa pui destul ca sa asigure racirea, dar nu exces, iar montajul cooler-ului sa fie corecta, sa nu fortezi in nestire si sa nu lasi vreun piciorus nemontat sau doar apropiat. dupa ce ai aplicat pasta si ai fixat pe procesor cooler-ul, nu il mai ridici ca sa vezi ce scrie pe procesor sau daca s-au manjir literele, daca il ridici, iti sugerez sa cureti si sa reiei procesul.

pt restul colegilor - mai usor cu comentariile in genul celor de mai sus.

#30
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 Robert13x, on 20 iulie 2016 - 16:08, said:

Mh,am un cunoscut care are o spalatorie si probabil un compresor..
Dar nu sufla prea puternic?

Du-te frate la o benzinarie care are aer pentru anvelope.Este adevarat ca-i nevoie de doua persoane,dar presiunea aerului este acceptabila.
Si sa ai in vedere ca orice aer comprimat are in componenta apa.

#31
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Ok, aerul comprimat nu este chiar identic in orice tub, daca se doresc tuburi comerciale cauta unele care sa aibe in compozitia lor si alcool izopropilic pentru a obtine maximul efectului dorit. Aceste tuburi iti ofera garantia unei curatari perfecte fara a lasa stropi de apa pe sau sub anumite componente.
Compresoarele cu aer comprimat nu sunt neaparat o solutie deoarece exista riscul sa-ti arunce pe componente particule de apa care se condenseaza periodic in interiorul buteliei. Oricum totul se poate rezolva cu pensula cu peri lungi plus aspirator, daca stii ce faci nu strici nimic.

Edited by 13YTe, 21 July 2016 - 11:39.


#32
afacerist

afacerist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 02.09.2014
Cu o pompă de aer. Folosită la lentilele aparatelor foto, pian, tastaturi. Bună și pentru grosul prafului din calculator.

Restul prafului cu o pensulă.

#33
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Salutare !

Ca sa nu deschid un Topic asemanator, intreb aici:
este bun un compresor auto 12V pt. curatat interiorul PC-ului ?
Attached File  Compresor aer auto 12V DC cu manometru.jpg   216.46K   4 downloads

Vreau sa cumpar unu' din asta la 40-50 Lei, sa ii pun un transformator de 12V sa il bag in priza de 220V.
Am nevoie sa il folosesc odata la 6-12 luni sa suflu prafu' din unitatea PC.
Da' nu stiu daca e bun un compresor auto 12V care poate "rezista" maxim 5 minute functionare continua.

Ce parere aveti ?
Merita cumparat asa ceva, sau nu ?

#34
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Nu e vorba de cat rezista, am avut din astea care au rezistat si mai mult de 5 minute, m-au scos din rahat si la anvelope relativ mari, 245/17, e vorba ca astea baga pe principiul "incet si sigur".
Daca nu stii puterea cu care sufla, ori daca-i suficienta in caz c-o afli, n-are rost sa dai banii pe el doar pentru asta.

#35
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Spray cu aer comprimat și gata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate