Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ospatar in US

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
splio

splio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.07.2016
Am inteles ca un ospatar castiga in medie 3000 $ cu tot  cu bacsis. As vrea sa imi iau viza de America pentru munca. E o idee buna ? A fost cineva acolo ?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Nu iei viza.

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
E o idee geniala.
Sa iei una resigilata ca e mai ieftina.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E o idee buna, dar sunt curios cum o sa iei viza .
Te sponsorizeaza vreo companie pe ideea ca nu mai gasesc altul mai bun ca tine ?

#5
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010

 splio, on 20 iulie 2016 - 13:43, said:

Am inteles ca un ospatar castiga in medie 3000 $ cu tot  cu bacsis. As vrea sa imi iau viza de America pentru munca. E o idee buna ? A fost cineva acolo ?
Nu tu erai si cu plecatul la munca in depozitele din UK? Parca nu aveai bani sa pleci pana in UK... crezi ca SUA e mai aproape?Posted Image
Am mai auzit ca azi la Ambasada SUA e promotie de vize...Posted Image

#6
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 Engineer_xxl, on 20 iulie 2016 - 14:04, said:

Nu tu erai si cu plecatul la munca in depozitele din UK? Parca nu aveai bani sa pleci pana in UK... crezi ca SUA e mai aproape?Posted Image
Am mai auzit ca azi la Ambasada SUA e promotie de vize...Posted Image
Si daca e el sau nu, ce conteaza?? Nu ai ce face?
A pus omul o intrebare si se pare ca nu ai un raspuns.
In alta ordine de idei, Canada se pare ca e prima care va ridica vizele, dar va fi un proces de durata.
Una peste alta, tot Europa ramane mai accesibila

#7
alone1234

alone1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.07.2016
1,500 dolari pentru un incepator in state. 3000 o sa iei dupa 2-3 de experienta in orase precum NYC, Miami sau San Francisco unde bacsisurile trec de 13 dolari pe ora. Da. Eu muncesc in NYC intr-un restaurant de 4 ani, salariu 3300-3400 pe luna, la inceput 2400-2500 (dolari), green card dupa 3 ani. Sunt zile cand muncesc 12 ore, altele cand muncesc 2 zile non-stop - doar stii prea bine, nyc nu doarme niciodata... 1700 se duc pe chirie, un apartament foarte naspa desi e in Manhattan. Munca la negru la greu, hustle, bacsisuri babane in functie de sarmul, papagalul, moaca pe care o ai. Mancarea scumpa, abonament metrou 120 dolari pe luna, pachetul de tigari 13 dolari..
In SF chira trece de 2000 iar in Miami s-ar putea sa te trezesti cu Charles Manson peste tine in casa. Daca esti curat, iei viza, dar ai nevoie de 3000 dolari pe putin in buzunar, fara banii pentru avion. Daca nu esti un adevarat baller, nu ai ce sa cauti aici. O sa mori de foame. Daca este destept, poti trece de 4500 dolari pe luna. Si oricum, problema se rezolva doar daca te misti, in niciun caz daca stai pe un site sa ceri sfaturi inutile. Tine doar de tine.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
stiu ca in America la un restaurant modest se da pana la 15% bacsis, iar la restaurantele mai bune chiar si pana la 25%. Singura problema este viza, pe ce motiv sa o primesti? Poate sa gasesti pe cineva cu care sa te casatoresti pe acolo dar altfel greu.

stiu ca in America la un restaurant modest se da pana la 15% bacsis, iar la restaurantele mai bune chiar si pana la 25%. Singura problema este viza, pe ce motiv sa o primesti? Poate sa gasesti pe cineva cu care sa te casatoresti pe acolo dar altfel greu.

Ca sa castigi 3000$+ trebuie sa lucrezi intr-un oras bun si sau la un restaurant bun. In orasele mari chiriile sunt foarte scumpe, gandeste-te ca vei cheltui jumatate din aia 3000$ pe chirie. Pe langa asta viata acolo este foarte scumpa.

 alone1234, on 20 iulie 2016 - 14:16, said:

pachetul de tigari 13 dolari..

asta nu are cum, in NYC am platit pe Marlboro 7$, cum am iesit din oras gaseam cu 3,5-4$.

#9
splio

splio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.07.2016
In 2014, 32 000 de romani au aplicat pentru viza, 8000 au fost respinsi. Nu vad de ce nu as primii. Nu am facut nimic ilegal.
@alone1234
Nu fumez. Stiu engleza si sunt dispus sa muncesc. Btw, ce inseamna baller ?

#10
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 lex404, on 20 iulie 2016 - 13:49, said:

Nu iei viza.

Și dacă e coleg minoritar ungurean, ce, te oftici? Posted Image

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

 retele, on 20 iulie 2016 - 15:25, said:

Și dacă e coleg minoritar ungurean, ce, te oftici? Posted Image


Incurci oalele.
Cu pasaportul maghiar nu ai drept de munca.

#12
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 11.10.2007

 splio, on 20 iulie 2016 - 15:09, said:

In 2014, 32 000 de romani au aplicat pentru viza, 8000 au fost respinsi. Nu vad de ce nu as primii. Nu am facut nimic ilegal.
@alone1234
Nu fumez. Stiu engleza si sunt dispus sa muncesc. Btw, ce inseamna baller ?
Aici vorbim de viza turistica, intentia ta fiind sa muncesti la negru, nu? Pentru ca nu pari a stii ce inseamna o viza de lucru sau cum se poate obtine.
Cu privire la motivele pentru care vei fi respins, poti citi pe un thread dedicat obtinerii vizei de SUA.
Dar mai bine fa cum crezi tu, 1000 de lei (cost pasaport + interviu) nu te fac pe tine.

#13
alone1234

alone1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.07.2016
11 milioane de oameni traiesc fara documente in usa. Poti sa mergi la facultate fara viza si evident, poti muncii fara viza. Dupa cum spuneam, trebuie sa ai sange in instalatii sa supravietuiesti aici. Daca esti cinstit mori de foame. Si in timp o sa iti gasesti o psararica pe care sa o ceri in casatorie - e supraplin, turbofin.
Usa nu se numeste degeaba tara tuturor posibilitatilor. Sunt ospatarii de 35-45 ani cu salarii de 100K, evident cu tot cu bacsis. Castiga mai bine decat avocati, medici cu facultate. Totusi, sunt cazuri izolate si nu e nevoie sa visezi, ci mai degraba sa muncesti si sa te perfectionezi pentru a ajunge la nivelul ala. Restaurantele sunt frecventate de bogatasi, celebritati, sportivi, cu milioane de dolari in conturi. Un simplu "Good afternoon!" spus cum trebuie iti poate aduce un bacsis de 150-200 dolari. O strofa din Tagore spusa corect la urechea unei baronese putred de bogata, este suficenta pentru a o determina pe acesta sa iti platesca chiria. SI nu sunt povesti ce va spun eu aici.
De altfel, majoritatea ospatarilor aspira la o cariera artistica. Majoritatea traiesc clipa, alcool, droguri, auditii, sex, munca. Rar ajungi pe acasa mai ales daca vrei sa mergi la clasele de actorie de exemplu. Multi nu mai ajung acsa si se multumesc cu un hot dog fierbinte si o banca in central park.
Si ca orice alt job, iti trebuie pasiune si multa multa (multa) munca. ;)
PS In timp poti avansa. Degustator, bucatar, sau chair propriul director de restaurant/bar.

#14
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013
OFF: nu pot sa ma abtin.

 yesyesyesyo, on 20 iulie 2016 - 15:39, said:

Aici vorbim de viza turistica, intentia ta fiind sa muncesti la negru, nu? Pentru ca nu pari a STI ce inseamna o ....

 splio, on 20 iulie 2016 - 15:09, said:

In 2014, 32 000 de romani au aplicat pentru viza, 8000 au fost respinsi. Nu vad de ce nu as PRIMI . Nu am facut nimic ilegal.
@alone1234
Nu fumez. Stiu engleza si sunt dispus sa muncesc. Btw, ce inseamna baller ?

Edited by noname01, 20 July 2016 - 17:59.


#15
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
Sa poti lua viza aproape sigur ( ratezi doar daca esti praf ) iti trebuie scrisoare de angajare.
Daca e o companie de acolo care doreste sa te angajeze, intentioneaza un interviu pe skype, daca te aleg cere scrisoarea, si viza e luata

#16
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 11.10.2007

 noname01, on 20 iulie 2016 - 17:59, said:

OFF: nu pot sa ma abtin.
OFF, nici eu nu pot sa ma abtin :)
"a sti" la pers II singular are 2 de i.
Dar daca esti prost, trebuie sa te bagi singur in rahat, in loc sa ramai pe aria de telefoane.

Edited by yesyesyesyo, 20 July 2016 - 23:02.


#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
fara jigniri, ca nu este ok

#18
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 yesyesyesyo, on 20 iulie 2016 - 22:59, said:

OFF, nici eu nu pot sa ma abtin Posted Image
"a sti" la pers II singular are 2 de i.
Dar daca esti prost, trebuie sa te bagi singur in rahat, in loc sa ramai pe aria de telefoane.

Numai ca nu e la persoana a II-a acolo, e la infinitiv.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate