Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

A murit Radu Beligan

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,974
  • Înscris: 18.09.2008

View Poste_bulu, on 20 iulie 2016 - 13:39, said:

Dumnezeu sa-l odihnească!In tinerete (in copilarie...) nu prea-mi placea dar de ceva vreme am inceput sa vad cu alti ochi jocul lui...

Bine ma! Ce ne-a rugat initiatorul?

L-am rugat și era de bun simț să facă asta.

Sunt total de acord că a fost colaborator al securității, susținător al lui Ponta etc. Dar peste toate acestea a fost un mare actor, cum România nu va mai avea niciodată. Noapte bună!

#38
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmiki07, on 20 iulie 2016 - 12:45, said:

Aș avea totuși rugămintea să nu începeți pe acest topic că a fost securist, comunist etc. Mulțumesc!
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#39
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006
Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească în pace!

#40
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
o replica memorabila si la obiect in orice moment ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VgWl82rno6U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by r_murphy, 20 July 2016 - 16:46.


#41
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,380
  • Înscris: 05.09.2005
Dumnezeu sa-l ierte ! Dar sa ma scuzati, avea 97 de ani.. Intr-un adevar, a fost un mare actor

#42
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Da, 97. Sa prindem si noi atât si e bine :)

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Era o gluma acum vreo 20 ani a alora din Vacanta Mare, cam asa: "...saracul RB. Ii zic saracul ca inca mai traieste..." Oare ce-ar mai zice azi?

RIP Radu Beligan!

#44
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
Dumnezeu sa-l odihneasca!

#45
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
R.I.P.  Radu Beligan Posted Image

*A mai plecat o stea a teatrului romanesc.....

Edited by xmanyacs77, 20 July 2016 - 21:07.


#46
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,068
  • Înscris: 17.03.2005
Oameni buni, Radu Beligan juca la 20 si un pic de ani in compania celor mai mari actori romani ai vremii, Giugaru, Birlic, Antoniu, Anghelescu, Atanasiu, Timica, Stanescu, Fintesteanu..apoi cu urmatoarele generatii...Dem Radulescu, Toma Caragiu, Marin Moraru, Dinica, etcetc...sa nu mai vorbim de cei mai dinspre noi...
Practic dupa razboi, cand avea 20 de ani   a devenit cineva i teatrul Romanesc si nu numai.

Apoi, omul asta a tradus si adaptat piese de teatru, uneori genial... gasiti pe net piese, unele radiofonice, unele pe scena, altele tv... sa pui pe scena un caragiale, adica un autor genial, intr-o forma chiar mai buna decat a autorului, nu e putin lucru.

Apoi ca "manager de teatru"....asta nu insemna doar sa fii agreat politic...nenea asta a adus pe scena piese pe care altii nu le-au putut prezenta publicului roman... A infiintat un teatru si l-a ridicat niste ani prin piesele pe care le-a adus pe scena...
A condus TNB niste ani, multi...

Dupa 90, cred ca primul proiect de teatru privat i-a apartinut...intr-o vreme in care altii, pentru unii repere de moralitate si profesionalism probabil, isi scoteau ochii sa ajunga si ei " manageri" pe la teatrele de stat....nenea asta, dimpreuna cu alti 3 monstri, Dinica, Dem Radulescu si Marin Moraru, si-a facut trupa privata si au jucat pe unde au putut, ca deh, anticomunistii de valoare le-au inchis usile in nas...
Am avut norocul sa pot vedea Tache(dem), Ianke(beligan) si Cadir(dinica) in probabil cea mai buna punere in scena, cu Moraru(itik) si alti mari actori alaturi de ei...in, probabil, cea mai saraca scenografie pe scena "marelui"  teatru pentru copii  IonCreanga...nu ii incapea scena, dragilor.

Si ar fi atat de multe de spus, atatea piese, personaje, roluri...
Actori mari au mai fost, nenea asta a fost mult mai mult decat atat...

Dar ce mai conteaza, l-a sustinut pe ponta. ;)




#47
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,068
  • Înscris: 17.03.2005
Da, si "leo" da vinci era cam homosexual dar ce sa vezi, nu il apreciem numai pentru asta, as spune ca dimpotriva.

La fel cum, a nu face niste asazise compromisuri, nu inseamna ca esti din  nimeni devii cineva.

Toti au/avem bune si mai putin bune sau chiar rele, pentru "omenire" conteaza, se vede treaba, mai mult ce lasi in urma si mai putin cat de betiv, homosexual sau comunist ai fost.







#48
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Actor slab pe scena si in film (voce plata, mimica moale, joc steril). A fost director la Teatrul National Bucuresti foarte mult timp.

A fost un mare comunist (zeci de an membru in Comitetul Central al PCR, in Marea Adunare Nationala, in diverse comisii ), i-a sprijinit, sustinut si promovat pe Ceausescu, Iliescu si Ponta.

#49
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Eu zic sa te duci sa mai donezi pentru Brancusi si bolovanii lui... daca si Beligan a fost actor slab ne-am dus dracu ca natie...

#50
IonutTudor28

IonutTudor28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.07.2016
RIP Maestre!

#51
Marin2514

Marin2514

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,047
  • Înscris: 22.09.2013
O noapte furtunoasă,  cu Radu Beligan în distribuție,  azi de la 21.10 la TVR1

#52
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

View Postxmanyacs77, on 20 iulie 2016 - 21:06, said:

R.I.P.  Radu Beligan Posted Image

*A mai plecat o stea a teatrului romanesc.....

Acum joaca piese de teatru in cer cu ingerii,asa-i?

#53
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Fiind catolic , o sa joace pt ultima data in Cimitirul Belu !

Misipipi (e un "riu"/fluviu) ce a facut , mimica lui era de ajuns ca sa intelegi ceva !

Edited by tidicristi, 24 July 2016 - 01:18.


#54
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postioppo, on 21 iulie 2016 - 07:59, said:

Eu zic sa te duci sa mai donezi pentru Brancusi si bolovanii lui... daca si Beligan a fost actor slab ne-am dus dracu ca natie...
Ai dreptate: Beligan e mare ca Stela si Arsinel - ei toti definesc arta romaneasca -  au facut din teatrul romanesc ceea ce e: o chestie atat de cunoscuta, dar si mondiala !
Ei nu lasa umanitatea sa uite cum se juca teatru acum 2-300 de ani - asta e meritul lor principal!

(ti-am zis sa nu mai vorbesti la plural, fiecare are parerea lui)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate