Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Sudul Croatiei

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,784
  • Înscris: 13.07.2011
Deoarece nu am gasit nici un topic potrivit, m-am gandit sa deschid unul nou si sa va fac o recomandare. In urma cu 5 saptamani am vizitat sud-ul Croatiei. Pana acum vizitasem Croatia doar prin nord, maxim pana in Zrce. Dar de data asta am zis ca vreau sa vad ceva nou.

Prima oprire a fost in Vodice unde am inchiriat o vila cu piscina pentru 3 zile (pret fara mancare 470eur si am fost 6 persoane). Foarte tare vila cu 4 camere si cu piscina modern facuta, la cam 15 minute de plaja. Vodice este destul de ok, nu prea ai ce vedea, doar sa te relaxezi si seara sa petreci, exista cateva cluburi foarte ok pe acolo.

A doua oprire a fost in Split pentru 2 zile, tot la fel intr-o vila (costa 390eur, tot pentru 6 persoane.) Split este mult mai mare, si ai posibilitatea sa vizitezi insula Brac, Stari Grad, Solta care sunt foarte frumoase. Inchirirerea unei barci cu motor ajunge la 200eur pe zi si poti vizita multe lucruri foarte tari si chiar va recomand.

Din Split am plecat si mai sudic in directia Makaraska, o statiune recomandata de niste prieteni ca fiind un hotspot al distractiei. Dar nu numai, Makaraska mi-a placut sincer cel mai mult, exista si portiuni cu nisip pe plaja si distractia este maxim. Nu prea recomand familiilor cu copii, dar pentru cei singuri care cauta si distractie este foarte, foarte tare.
In Makaraska am stat 3 zile si am platit 550eur pentru 6 persoane intr-o vila (de data asta vila nu era cea mai moderna, dar renovata, dar pretul este mai ridicat deoarece este mult mai cautata statiunea).

Ultima oprire a fost in Dubrovnik. Nu am mai fost niciodata aici, dar toata lumea spunea ca merita si ca este foarte tare, dar sincer nu m-a impresionat mai deloc. Dubrovnik este mediocru, nici plaja nu mi-a placut foarte mult si nici orasul. Cazarea 2 zile m-a costat 300eur pentru 6 persoane tot intr-un apartament.

Cazariile le-am comandat in luna martie prin Booking, preturile actuale sunt foarte ridicate din cate am observat pe booking.

Trasee:
Vodice - Split (aprox. 1 ora jumate)
Split - Makaraska (aprox. 1 ora jumate)
Makaraska - Dubrovnik (aprox. 2-3ore).

Clasamentul:
1. Makarska (distractia cea mai mare + plaja foarte ok)
2. Split (aici ai cele mai multe posibilitati pentru diferite activitati)
3. Vodice (mic, cochet, distractie este ok)
4. Dubrovnik (poate ca si asteptarile au fost mult mai mari)

Edited by business11, 20 July 2016 - 10:38.


#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,571
  • Înscris: 17.08.2007
Multumim ptr review. Mie imi place f mult Croatia incepand din nordul civlizat si plin de nemti/olandezi/etc pana la sudul mai mediteraneean si un pic mai delasator decat ce gasesti in nord insa Croatia nu este ptr oricine pentru ca nu are plajele cu nisip ale Greciei, preturile sunt ceva mai mari si ceva mai multe reguli in orase insa musteste de istorie si arhitectura.
Cred ca ar fi interesant ca in asemenea reviewuri inceputul sa cuprinda varsta si ceea ce cauta turistul in acea destinatie pentru ca in felul asta cel ce citeste intelege mai bine prin prisma cui "vede" acel review.
Despre Dubrovnik singurele lucruri negative pe care mi le amintesc din vacanta mea sunt caldura ucigatoare cu care m-am luptat plimbandu-ma pe zidurile cetatii si pretul ridicat al parcarii.

#3
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Ai ratat Trogir. Si eu am fost anul trecut cazat in Makarska. Foarte misto, insa o consider mai mult o statiune cheie din punct de vedere al legaturilor si distantelor dintre alte zone importante de vizitat.

#4
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
in croatia poti merge lejer fara absolut nimic rezervat si oriunde gasesti cazare in conditii bune la jumatate din ce ai postat
makarska e o frectie gen mamaia
daca dubrovnikul e nasol, ma intreb ce ai spune despre muntenegru...
incearca omis, bar, trogir, etc.
croatia e simplu de vazut: cobori din istria spre dubrovnik pe nationala lipit de tarm (politia n-are treaba cu limita legala daca nu exagerezi), iar cand urci o faci pe la sinj, knin spre plitvice unde poti goni linistit avand in dreapta panorama muntilor bosniaci
pentru amatorii de serpentine stranse recomand traseul dintre karlovac si rijeka, cateva sute de km pentru copiloate rezistente....:)

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,784
  • Înscris: 13.07.2011

 marcusdefeis, on 20 iulie 2016 - 18:11, said:

in croatia poti merge lejer fara absolut nimic rezervat si oriunde gasesti cazare in conditii bune la jumatate din ce ai postat
makarska e o frectie gen mamaia
daca dubrovnikul e nasol, ma intreb ce ai spune despre muntenegru...
incearca omis, bar, trogir, etc.
croatia e simplu de vazut: cobori din istria spre dubrovnik pe nationala lipit de tarm (politia n-are treaba cu limita legala daca nu exagerezi), iar cand urci o faci pe la sinj, knin spre plitvice unde poti goni linistit avand in dreapta panorama muntilor bosniaci
pentru amatorii de serpentine stranse recomand traseul dintre karlovac si rijeka, cateva sute de km pentru copiloate rezistente....Posted Image

in Montenegro inca nu am ajuns, dar am auzit lucruri destul de bune. Gen "Monaco din Balcani" si astfel de lucruri. In rest Croatia este intr-adevar foarte minunata, dar nordul chiar nu mi-a placut de loc.

#6
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

 business11, on 21 iulie 2016 - 10:13, said:

in Montenegro inca nu am ajuns, dar am auzit lucruri destul de bune. Gen "Monaco din Balcani" si astfel de lucruri. In rest Croatia este intr-adevar foarte minunata, dar nordul chiar nu mi-a placut de loc.
Nu te supara ca întreb, dar ce anume ai vizitat în partea de nord si nu ti-a placut?

#7
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Eu am fost în podgorica care mi-a intrat în suflet. Atât pentru atmosferă cât și pentru calitatea oamenilor.
Am fost în budva unde din nou mi-a plăcut foarte mult (recomandare pentru plajă și scăldat). Pentru terase și atmosferă recomand Kotor unde din nou este superb (iar trecerea munților te lasă fără răsuflare).
Mi-a plăcut foarte mult dubrovnik cu mențiunea că este o destinație destul de scumpă (mai ales din prisma restaurantelor). Cel mai bine se mânâncă în Podgorica.
Nu mi-a plăcut Split, poate și pentru că prins o zi în care erau acostate câteva vase de croazieră și era plin de arabi (ciudați) plus că pe lângă palat era plin de chinezării (adidași adibass s.a.m.d.).
Recomand Plitvice.

#8
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Plitvice se afla in nord iar lui business11 nu i-a placut nordul.

Edited by florinbad, 21 July 2016 - 15:26.


#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,784
  • Înscris: 13.07.2011

 florinbad, on 21 iulie 2016 - 13:47, said:

Nu te supara ca întreb, dar ce anume ai vizitat în partea de nord si nu ti-a placut?

Rijeka, Insula Krk, Pag, penis, doar in Medulin mi s-a parut mai ok. Doar oamenii au fost de calitate.

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,571
  • Înscris: 17.08.2007
Si cam in cate zile ai vizitat tot ce ai insirat in nord ?

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,784
  • Înscris: 13.07.2011

 atupi, on 21 iulie 2016 - 22:50, said:

Si cam in cate zile ai vizitat tot ce ai insirat in nord ?

ani diferiti

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate