Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Mazda3 facelift 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Cei care se feresc de mersul sub 2000 rpm seamănă cu ăia care-și scuipă - n sân când văd o pisică neagră. Cam tot atâta cunoaștere...

#74
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Va sfatuiesc prieteneste sa mai cititi din cand in cand titlul ariei - "Auto News".
NEWS nu VERSUS!

#75
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View PostTudorMondialul, on 19 iulie 2016 - 16:44, said:

E cam penibil sa vii in vara lui 2016 cu un diesel de 1.5 litri care scoate doar 105 cai. Admir Mazda, dar pana si cei de la VAG care fac cel mai prost motor diesel de 1.6 de pe piata au scos 110 cai din el. Ar trebui sa procedeze ca Honda, care au facut un 1.6 de 130 de cai foarte bun ca sa atraga o masa de oameni pentru care motorul de 2.2 diesel era prea mare.

Subscriu.Ar fi fost ok macar un motor de 1,5 sau 1,6 care sa dezvolte 120 cai putere, ca si la Honda,  la o cutie in 6 trepte de viteza.O colaborare cu Honda pentru motorul de 1,6l diesel ar fi fost super ok.Sper ca macar dieselul de 1,5 l are o cutie in 6 trepte de viteza si dispune de pilot automat.
Un alt minus, mic pentru unii, ar fi spatiul oferit de portbagaj.La versiunea hatchback, macar un 380 l iar la sedan, un 440l ar fi fost ok. Pentru destui familisti, respectiv in cazul unei familii de doi adulti si un copil sau chiar doi copii, Mazda 3 ar fi ok daca ar avea volumul portbagajului indicat de mine.Poate ca noua generatie de Mazda 3 va rezolva si problemele mentionate de mine.

Edited by fredy2007, 28 July 2016 - 10:41.


#76
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
fredy, problemele mentionate de tine au deja o solutie. Ea se numeste Mazda 6. Posted Image

#77
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postericmario, on 28 iulie 2016 - 10:34, said:

fredy, problemele mentionate de tine au deja o solutie. Ea se numeste Mazda 6. Posted Image

Mazda 6 pentru un portbagaj ceva mai mare fata de versiunea sedan, costa mai mult.Pentru cei cu venituri mai mici se putea face o Mazda 3 avand volumul portbagajului ceva mai mare cu circa 20-30 de litri si un motor diesel  de 1,5 sau 1,6 l, din motive de fiscalitate, care sa dezvolte 120 cai putere prevazut cu o cutie manuala.Motorul Mazdei 6 de 150 cai putere apartine unui motor de 2,2l care cel putin la noi in tara , datorita impozitului, este evitat de multi.Stiu, Mazda 3 si 6 nu sunt produse dedicate exclusiv Romaniei ci se vand si in tara noastra cu siguranta in cantitati mult mai mici fata de Germania sau Marea Britanie, de exemplu.

#78
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005

View Postfredy2007, on 28 iulie 2016 - 12:01, said:

Mazda 6 pentru un portbagaj ceva mai mare fata de versiunea sedan, costa mai mult.Pentru cei cu venituri mai mici se putea face o Mazda 3 avand volumul portbagajului ceva mai mare cu circa 20-30 de litri si un motor diesel  de 1,5 sau 1,6 l, din motive de fiscalitate, care sa dezvolte 120 cai putere prevazut cu o cutie manuala.Motorul Mazdei 6 de 150 cai putere apartine unui motor de 2,2l care cel putin la noi in tara , datorita impozitului, este evitat de multi.Stiu, Mazda 3 si 6 nu sunt produse dedicate exclusiv Romaniei ci se vand si in tara noastra cu siguranta in cantitati mult mai mici fata de Germania sau Marea Britanie, de exemplu.
mazda 6 are 175 la 2.2
motorul de 1.5 motorina de pe mazda 3 nu e un motor nou, era si pe alte modele, inclusiv mazda 3 dar pana aucm nu fusese comercializat in romania pe mazda 3 (in germania e mai de demult)
stiu, japonezii au niste politici ciudate, dar mai mult ca sigur au logica lor

Edited by jericho, 28 July 2016 - 12:07.


#79
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
In ultimii 5-6 ani Mazda a luat "Car of The Year" cu toate modelele 2, 3, Cx-3, CX-5, 6. Probabil anul acesta va lua cu Cx-9 modelul nou, plus alte premii ca "cea mai frumoasa"  etc.
Cate firme din lume au reusit asta?
Pardon, am uitat ca VW e cea mai buna si Mazda intodeauna a mituit toti arbitri.

Japonezii inca se mai "lupta" cu dieselul, ca sa stea pe piata europeana dar altfel grosul productiei e la motoare cu benzina (injectie directa), fara turbo. Mai ales aici unde nu se cauta deloc nici diesel nici turbo.
Politica lor "ciudata" este ca se uita mai putin la piata europeana.

Sunt foarte multe Mazda 3 pe strazi aici, modelul nou (dar si mai vechi), ca de altfel foarte multe CX-5, Cx-3 sau 6. Daca se vand asa bine, in conditiile in care piata ofera zeci de modele apropiate iar pretul si consumul nu sunt nici pe departe obstacole in calea gandirii, inseamna ca e ceva de capul lor, iar daca strugurii sunt acri, sa fiti sanatosi.

Se pare ca e o masina excelenta, toate persoanele cu care am vorbit si au avut Mazda au spus ca nu au avut probleme cu ele, merg mult si bine. Una din explicatii: nu cumpara nimeni cu motoare mici (nici nu se vand) ci numai 2 si 2,5 litri, numai tr. automate. De aici probabil si fiabilitate marita.
Desigur, nici o marca nu e scutita total de probleme.

Edited by Rosebud09, 29 July 2016 - 05:59.


#80
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005
Cam asta e viitorul, minutul 27:45
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u06-Ux9CIlA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#81
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
pai omul are logica la el , era evidenta evolutia unui combustibil inferior , mai mult, deja se intampla treaba asta cu restrictionarea !

#82
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View PostRosebud09, on 29 iulie 2016 - 05:59, said:

In ultimii 5-6 ani Mazda a luat "Car of The Year" cu toate modelele 2, 3, Cx-3, CX-5, 6. Probabil anul acesta va lua cu Cx-9 modelul nou, plus alte premii ca "cea mai frumoasa"  etc.
Cate firme din lume au reusit asta?
Pardon, am uitat ca VW e cea mai buna si Mazda intodeauna a mituit toti arbitri.

Trebuia sa apara in discutie si VW, sa putem ulterior urla ca nu ne lasa fanboy-ii VW sa traim, nu-i asa? LOL
Daca argumentatia ta la discutia anterioara se reduce la premiul "Car of the Year" inseamna ca nu ai mare lucru de spus, cu exceptia VW sucks, dar pentru a parea mai obiectiv ai bagat-o pe aia cu Car of the Year. Posted Image

Din respect pentru ceilalti, inclusiv moderatorii care trebuie sa citeasca orice rahat offtopic, iti scriu raspunsul in spoiler:


Spoiler

View PostRosebud09, on 29 iulie 2016 - 05:59, said:

Se pare ca e o masina excelenta, toate persoanele cu care am vorbit si au avut Mazda au spus ca nu au avut probleme cu ele, merg mult si bine.
Eu personal n-am niciun dubiu aici. De fapt este marca care imi place cel mai mult din afara Europei. Masini frumoase, motoare decente si fiabilitate buna

Edited by valitudor, 29 July 2016 - 09:29.


#83
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Abati discutia spre exact ceea ce am indicat eu. VW e lider absolut! Sa fie.
V-am spus situatia de pe o alta piata. Va convine sau nu, mi se rupe, orgoliul de iorpean e deasupra la tot.

De unde ai scos ca ar fi noxe pe cap de locuitor  in US de 10 ori cat in China? Care e relevanta aici?
Simtul masurii pe unde este?
(off topic, si inchid aici ca e vorba de o masina excelenta)

Edited by Rosebud09, 30 July 2016 - 19:25.


#84
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View PostRosebud09, on 29 iulie 2016 - 05:59, said:

Sunt foarte multe Mazda 3 pe strazi aici, modelul nou (dar si mai vechi), ca de altfel foarte multe CX-5, Cx-3 sau 6. Daca se vand asa bine, in conditiile in care piata ofera zeci de modele apropiate iar pretul si consumul nu sunt nici pe departe obstacole in calea gandirii, inseamna ca e ceva de capul lor, iar daca strugurii sunt acri, sa fiti sanatosi.

Modelul vandut in Canada este identic cu cel din Europa?In anul 2013 cand am fost prin Germania am vazut destule MAZDA 3 si 6 pe autostrada.Asta inseamna ca sunt apreciate si in Germania.

#85
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Intodeauna sunt ceva diferente, care vin prin specificatii tehnice (de ex. conditii climatice cu diferenta de temperatura de 80 grade C vara/iarna) si cu motoare mai mari, 2 sau 2,5 litri, tr. automata aproape in totalitate. Sunt foarte multe, desi cum am spus oferta e  foarte diversa la clasa ei iar pretul  este rezonabil (4-5 salarii medii brute).

#86
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,042
  • Înscris: 10.04.2006
A fost anuntat vreun pret oficial?
Neoficial am inteles ca ar fi cu 5-600E mai scump decat varianta normala.

#87
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005
http://www.automarke...e-de-72677.html

#88
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005
primul video din cele 4

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g5rdgLF_X7E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#89
xrynth

xrynth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.03.2011
@Moderator(i): Va recomand sa schimbati titlul topicului. 80% din postarile de aici sunt despre orice altceva, mai putin Mazda 3 2017 Facelift.
Am incercat, pret de cateva minute sa identific ceva pareri despre Mazda 3; am gasit cateva idei, in rest enorm de multe versusuri tipic fanboy "motorul meu este mai bun..ba al meu..".

#90
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Intra pe forumul monomarca, acolo gasesti impresii de la posesori, se stie ca pe SP vaxvagin rulz!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate