Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 

Discutii si pareri STRICT TURISTICE. Situatia din Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#19
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

ce faci cu vacantele pe care le planuiai acolo.
cum aidca ce faci???
mai incape discutie???
le planuiai... wow...
iti aranjezi treburile inainte sa pleci sa te distrezi!... just in case!

Quote

Sa-mi fie cu iertare, de unde pana unde "noi atentate sunt iminente" ?
turcia sta pe un butoi de pulbere si e in stare de razboi (cu siria)... in turcia au mai foat atentate si e de bun simt sa prezumi ca vor mai fi! (pentru ca exista amenintari)... de atentate zic, nu de situatia actuala...
situatia actuala este neclara... neclara... practic nu prea se stie care e situatia... e o nebuloasa totala...
ce sa zic? va doresc concediu placut... si sa aveti grija sa nu depasiti viza!
nici peste ocean nu mai merg cu avionul...
sa vezi ce misto e cand e cu schimb si-ti ratacesc bagajul de cala!

Edited by Nero-d, 18 July 2016 - 20:16.


#20
ivanya

ivanya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.01.2012

View PostJurasikMan, on 18 iulie 2016 - 17:44, said:

RamboX , ma refeream strict in situatia actuala . Este evident ca in Turcia sunt conflicte si exista cel putin doua tabere care se lupta intre ele , din randul autoritatilor . In punctele strategice ( cum este si aeroportul )  , controlul si paza pot fi concentrate , dar pe suprafata totala a Turciei poti da lejer de un echipaj de Politie care sa te dea jos din masina , sa iti violeze sotia si sa te lase in desert . Si daca nu este un echipaj real , tu nu ai de unde sa stii asta. Daca vezi o masina cu girofar s un mustacios cu chipiu , ai sa opresti pentru ca altfel risti sa fii impuscat .
In orice situatie critica , este indicat sa nu mergi pe cont propriu , pentru ca legile nu mai sunt respectate in teritoriu .


Sa nu uitam ca Turcia se confrunta cu o lupta interna pentru putere, nu este vorba de anarhie asa cum sugerezi. Din punctul meu de vedere anarhia este exclusa in Turcia indiferent de regim, acolo legea e lege, nu discuta nimeni.

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Exista doua Turcii . Ele sunt suprapuse si ocupa acelasi spatiu geografic. Majortatea cunosc Turcia comerciala si turistica. Mai exista una , putin cunoscuta turistilor , in care enclavele sunt guvernate dupa legi ce nu au de a face cu lumea cunoscuta de noi ca fiind civlizata. Daca vrei sa mergi cu masina pana in Alanya , adica sa cam strabati Turcia , sunt sanse mari sa te intalnesti si cu situatii in care legea nu este recunoascuta. Atunci cand puterea este unica ( chiar si contestata ) , sansele sa se intample lucruri urate scad . Pe timp de criza ( cum este acum ) legea este interpretabila. Eu cunosc o multime de oameni care asteapta apartia uneii crize si in Romania . Criza , sau lipsa temporara a bratului legi , poate duce chiar si intr-o tara europeana la aparitia de excese de putere din partea unor autoritati sau la explozia unei infractionalitati locale.
Revin cu indicatia : nu mergeti in Turcia ,anul acesta, pe cont propriu. Mergeti cu avionul . Riscul exista si asa dar este mai mic .

Edited by JurasikMan, 18 July 2016 - 21:03.


#22
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
daca nu mii, cel putin sute de romani pleaca zilnic spre destinatii din turcia... lasand la o parte starea de urgenta declarata la istambul... unii intervievati au zis ca au sunat la agentii si li sa zis ca e ok... altii ca daca exista vreun pericol ar fi fost informari de la ministerul de externe... intr-un cuvant, inconstienti cu acte in regula...

mai sunt parca romani disparuti dupa atentatul din nisa... distractie maxima...

Edited by Nero-d, 18 July 2016 - 22:26.


#23
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
@ Nero-d, pune frana !  Pastreaza-te pt Poiana si alte arii !

#24
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Am si eu o curiozitate: te duci în Antalya și sunt sigur că în cazul unei excursii cu charter șansele unor probleme sunt mici dar ce faci la destinație, stai închis în acel complex ? În condițiile actuale nu cred ca e prea Smart să ieși la plimbare de capul tau.

#25
Ze_undertaker

Ze_undertaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.10.2006
Am plecarea in Antalya programata pentru 11 august. Cursa charter, ultra all-inclusive - tot tacamul. Suntem un grup de 20 - toti cu copiii dupa noi asa ca ingrijorarea e foarte mare.
Unii din noi avem si asigurare Storno - acum in cazuri extreme, gen se mai impusca unii din elicoptere ca in noaptea de vineri, sau se inchid granitele si aeroporturile - aceasta asigurare Storno ne poate acoperi sa ne luam banii inapoi ? Pe site la ei sunt trecute situatii care tin mai mult de lucruri neprevazute de genul bolilor, a sarcinii - nicidecum cazuri de forta majora cum ar fi ... un RAZBOI fie el civil sau cu alt stat. Are cineva idee ce se intampla in cazurile astea ?

#26
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Nu cred ca va fi razboi civil in Turcia, lucrurile par sa isi revina. Mai ales ca tu mergi in Antalya. Eu o sa merg la Istanbul. :)

#27
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Daca nu se declara minim stare de necesitate in Turcia nu ai nici o sansa sa renunti la sejur fara a fi penalizat conform contractului.
In alta ordine de idei de ieri sunt in Antalya impreuna cu nevasta, copilul si ceva prieteni tit cu un copil mic. Nu e nici o diferenta fata de anul trecut sau acum 4 ani cand am mai fost aici. Aceiasi voie buna pe aeroport, strazi sau hotel. Nu am vazut nici militari cu arma in mana, nici politisti mai multi decat de obicei, nici gloate revoltate. Este drept ca hotelul este mai aerisit de turisti insa pun asta pe seama lipsei rusilor. Din ce am reperat pana acum astia sunt inlocuiti partial de sarbi, polonezi, olandezi, nordici si ceva mai multi turci decat de obicei.


#28
AndreiR-D

AndreiR-D

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.07.2016
@ teRRa cu avionul spre Antalya nu au fost probleme nici vineri nici sambata nici duminica.... eu as vrea in schimb sa stiu .. daca drumul cu masina spre Kusadasi este safe.... am auzit de la un cunoscut care a ajuns ieri in Kusadasi (cu masina) ca a fost totul in regula nimic deosebit.. in afara de urcarea pe bac unde au fost pusi sa coboare din masina si le-au fost scanate si mirosite de caini, special antrenati pentru a cauta explozibil, bagajele si din cauza asta s-au creat ceva cozi. Deci in concluzie.. cred ca o sa raman in asteptare sa vad cum evolueaza lucrurile.. eu am plecarea in noaptea din 22 spre 23 august cu masina din Craiova.
In ceea ce priveste renuntarea la sejur fara a fi penalizat era clar..cei de la agentie mi-au spus ca suma pierduta ar fi echivalentul a 50% din totalul contractului (avansul de early booking) suma care a ajuns deja la hotel si pentru care hotelul a decis ca nu se justifica returnarea avand in vedere ca in zona (statiuni turistice) nu s-a intamplat nimic.

#29
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
Va salut,dupa cum am spus si in titlu sunt in mare dilema in legatura cu plecarea in concediu care ar trebui sa fie pe data de 4 august in antalya,nu stiu ce sa fac sa mai plec sau sa imi iau banii inapoi de la agentie,va multumesc si orice sfat idee este buna venita din partea voastra

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Eu as evita Turcia cu orice pret.
Banii inapoi de la agentie ii iei in functie de contractul semnat si clauzele de returnare.

#31
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
Am asigurare storno nui probl...

#32
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Aseara a sosit din Antalya un vecin care spunea ca abia s-a simtit ca a avut loc un puci. Antalya e plina de rusi si nemti.


#33
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

View Postbaubig, on 19 iulie 2016 - 08:20, said:

Am asigurare storno nui probl...

nu te baza pe asta. daca nu prezinti (cu documente) motivul pentru care doresti anularea sejurului, motiv care sa se regaseasca in termenii si clauzele asigurarii storno, poti sa stai si in cap, ca nu vei primi banii inapoi.
motivele acceptate de firma de asigurare sunt in general cam aceleasi pentru toate firmele : imbolnavirea/decesul turistului sau a cuiva din familie, ti s-a spart locuinta si ti s-au furat documentele de identitate fara de care nu poti calatori, esti citat ca martor intr-un proces.
citeste cu atentie ce scrie in asigurarea storno si care sunt motivele in baza carora ai dreptul sa ti se restituie integral banii platit deja.
starile de necesitate (razboi, greve, cutremure, inundatii, samd) nu sunt incluse, sunt considerate cazuri de forta majora si ambele parti sunt exonerate de orice obligatie.

#34
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,989
  • Înscris: 07.11.2006
Eu as pleca.Sincer.
Avand in vedere ca "teatrul de razboi" este destul de departe de zona turistica traditionala.

De ce spun asta?
Posibil sa va amintiti de descreieratul/descreieratii din Tunisia care au deschis focul pe plaja.Exact in acea perioada aveam bilet pentru Tunisia,dar nu in regiunea cu probleme.
As fi plecat daca nu m-ar fi anuntat agentia ca s-au sistat toate zborurile Kartago din Romania si se vor inapoia banii.

#35
blasterzz

blasterzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.04.2006

View Postadisz, on 19 iulie 2016 - 08:31, said:

Eu as pleca.Sincer.
Avand in vedere ca "teatrul de razboi" este destul de departe de zona turistica traditionala.

De ce spun asta?
Posibil sa va amintiti de descreieratul/descreieratii din Tunisia care au deschis focul pe plaja.Exact in acea perioada aveam bilet pentru Tunisia,dar nu in regiunea cu probleme.
As fi plecat daca nu m-ar fi anuntat agentia ca s-au sistat toate zborurile Kartago din Romania si se vor inapoia banii.

Probabil asta au spus si cei din Nisa...

#36
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,677
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am plecarea in 11 august, efectiv am impresia ca Antalya e alta tara decat Turcia aia de Nord conflictuala de cand o stiu.

Anul trecut erau belele mari in Grecia.

Pentru mine stress-ul mai mare e bratara de la hotel decat situatiile de razboi, nu am mai avut fonduri de Ultra All anul asta sa scap de bratara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate