Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandare becuri far H7

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
code99

code99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 21.07.2015
Buna Ziua,

Am cumparat un Opel Insignia din Germania vinerea trecuta si nu are xenoane iar becurile de pe masina sunt cam galbene si cam naspa ...

In fine, doresc ca pentru inceput sa imi pun niste becuri cat mai albe posibile (culoare cat mai rece) sau culoare albastruie gen xenon si cu o luminositate inalta.


Ma uitam la becuri halogen Philips H7 Xtreme Vision (http://www.becurionl...c-125827.p.html) sau Philips H8 WhiteVision (http://www.becurionl...1-129791.p.html)  dar nu cunosc aceste becuri si nu stiu daca merita banul.

Cunoaste cineva aceste becuri? Sau poate alte variante?

Edited by code99, 18 July 2016 - 13:33.


#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005
becurile merita doar ca au durata de viata f mica, aproximativ 6 luni

#3
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 24.08.2004
Osram Night Breaker Unlimited

Insa toate aceste becuri care ofera luminozitate mai mare o fac cu un pret: durata de viata mai scurta.

Edited by robbie_ro, 18 July 2016 - 13:37.


#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
da, cam 6 luni...cele de 21lei
de cînd am luat de 5 lei merg de 2 ani...

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
lumina puternica = viata scurta (cateva luni cu indulgenta)
lumina galbena si chioara = ani de functionare

tu alegi
de obicei e mai ieftin o pereche de ochelari si un control oftalmologic decat schimb de becuri la 3-4 luni

#6
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 24.08.2004
La inceput am vrut si eu sa fiu "zmeu" si am investit in astfel de becuri. Dar am renuntat din cauza duratei mai mici de viata, cat si din cauza ca lumina alba nu imi oferea aceeasi vizibilitate pe drum ud / ploaie.

Edited by robbie_ro, 18 July 2016 - 13:45.


#7
code99

code99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 21.07.2015
Sincer daca tin 6 luni e inca bine. Am avut Osram pe vechia masina si unul sa ars dupa vreo 7 luni iar celalalt inca mai merge. Singura problema cu ele era ca nu prea eram multimit de luminozitate (sincer nu imi aduc aminte ce model erau).

Nu ar fi o problema faza cu schimbatul lor din 6 in 6 luni. Ma intereseaza mult performanta lor, cat de bine se vede noaptea.

Edited by code99, 18 July 2016 - 13:48.


#8
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005

 code99, on 18 iulie 2016 - 13:45, said:

Sincer daca tin 6 luni e inca bine. Am avut Osram pe vechia masina si unul sa ars dupa vreo 7 luni iar celalalt inca mai merge. Singura problema cu ele era ca nu prea eram multimit de luminozitate (sincer nu imi aduc aminte ce model erau).

Nu ar fi o problema faza cu schimbatul lor din 6 in 6 luni. Ma intereseaza mult performanta lor, cat de bine se vede noaptea.
eu am pus osram night breaker, intre timp unul a decedat si l-am schimbat cu becul original cu care a venit masina.... daca iti spun ca nu e nicio diferenta intre cele doua becuri care sunt acum pe masina, ma crezi? osram-ul care e inca functional, lumineaza la fel de prost si de galben ca si becul original (osram sau philips, nu mai stiu exact).... am impresia ca lumina alba  e doar pe la inceput de viata, apoi incet incet devine galbena ca la oricare bec. Pentru mine nu e profitabil sa dau cate 150 de lei la fiecare jumatate de an pentru un set de becuri.
@sarac.lipit: recomanzi vreun bec cu lumina alba la 5 lei?

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 code99, on 18 iulie 2016 - 13:32, said:

Ma uitam la becuri halogen Philips H7 Xtreme Vision (http://www.becurionl...c-125827.p.html) sau Philips H8 WhiteVision (http://www.becurionl...1-129791.p.html)  dar nu cunosc aceste becuri si nu stiu daca merita banul.
Cunoaste cineva aceste becuri? Sau poate alte variante?
Am Philipsuri VisionPlus (60%) de vreo 3 ani, sunt oki, au 3250k temp culoare, tin mult si bine. Nu stiu asta de "130%" cat de grozave sunt dar cred ca e bine de stiut ca distanta de iluminare n-are treaba cu intensitatea lor, ele au rating normal 12V, diferenta o face pozitia exacta a filamentului intrucat de ea depinde cum reflecta farul si deci cum va bate. Alea cu vede mai departe sunt pozitionate astfel incat reflecta in alt unghi ca si cum ai regla farul altfel si aia e tot.

Edited by andreic, 18 July 2016 - 14:24.


#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Alea la 3500k dau lumina galbuie, pentru alb trebuie pe la 5.000-6.000k.
Peste 6.000 k e albastra, dar n-ai voie.

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Conteaza foarte mult si sticla farului, se matuiesc relativ repede, un polish face minuni. La fel, daca sunt faruri noname, aftermarket, nu cele originale, sau de firma serioasa.

#12
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
După ce am plătit 3 seturi de becuri Osram NightBraker Ultimate(alea cu maciulia galbena), am decis că nu merita investiția din cauza duratei de viață foarte scurte. 300 lei toate si 6 luni fiecare set ca durata de viață. Am luat între timp și Philips Extreme Vision. Luminează aproape la fel, nu e mare diferență între cele două modele în ceea ce privește lumina împrăștiată pe sosea. Dar care-i faza: astea de 3 ani jumate merg si acum! Când le-am luat eu erau la același preț cu Osram. Nu stiu daca ori am fost norocos cu Philipsurile,ori osramurile au fost contrafăcute... Dacă mai mă țin încă 6 luni, o să iau tot Philips ����. Să vezi ce am pățit cu draciile de osram. Le-am verificat eu acasă înainte să mă duc la itp, si când ajung acolo ce sa vezi,se arsese un bec de la proiectorul de ceata. Mi-au făcut atâția nervi când m-am chinuit in parcare la rar să schimb becul, am zis ca nici ca mai iau vreodată.osramurile le-am luat de la dedeman, Philips de la karefour Ploiești. Așadar, eu sunt mulțumit de Philips Extrem Vision, nici xenoanele de pe vechea mașina nu m-au ținut atâta timp(s-a ars un balast si clipocea becul).

#13
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Ia cele mai bune Philips ...albe...nu albastrui ca pe ploaie nu vezi nimic !

#14
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Si eu am pus pe un Suzuki GV Philips Xtreme Vision, sa fie vreo 2 ani de atunci... Nu merg zilnic cu becurile aprinse dar oricum,la cate gropi a luat masina ar fi sarit filamentele oricarui bec. Lumineaza mai mult (ca dispersie pe sosea) si sunt cu lumina calda, cca 3000k (nu stiu exact). Cele mai bune dpdv al randamentului sunt la 4300, xenon. Nu stiu LED ce t ofera.

#15
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Philips Xtreme Vision. Dar, m-au ținut exact doi ani. Au cedat la o zi unul după celălalt.

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am x-treme vision, sunt folosite destul de des, inclusiv pe drumuri foriestiere unde se zice ca scade durata becului datorita factorilor mecanici, le-am luat de pe emag, le am de mai bine de un an si vad foarte bine, mai bine ca osramurile stock din fabrica.

#17
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 jericho, on 18 iulie 2016 - 14:18, said:

@sarac.lipit: recomanzi vreun bec cu lumina alba la 5 lei?
Nu recomand nimic, eu d'astea pun și gata.
Meri la nenea din peco, faci cu ochiu' de doo ori, ceri ha'șapte la 5 lei și gata. Din experiențã, chiar ridicat dreapta peste normal, nu orbește.
Altceva nu prea mai conteazã..

Edited by sarac.lipit, 18 July 2016 - 18:17.


#18
code99

code99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 21.07.2015

 jericho, on 18 iulie 2016 - 14:18, said:

eu am pus osram night breaker, intre timp unul a decedat si l-am schimbat cu becul original cu care a venit masina.... daca iti spun ca nu e nicio diferenta intre cele doua becuri care sunt acum pe masina, ma crezi? osram-ul care e inca functional, lumineaza la fel de prost si de galben ca si becul original (osram sau philips, nu mai stiu exact).... am impresia ca lumina alba  e doar pe la inceput de viata, apoi incet incet devine galbena ca la oricare bec. Pentru mine nu e profitabil sa dau cate 150 de lei la fiecare jumatate de an pentru un set de becuri.
@sarac.lipit: recomanzi vreun bec cu lumina alba la 5 lei?

Eu nu stiu cum nu vezi diferenta ... am facut acelasi experiment pe vechia masina, am pus osram night breaker (am gasit cutia lor ieri si erau night breaker) si dupa vreo 5-6 luni sa ars unul, am schimbat cu un bec normal cumparat de nou si se vedea de la o posta diferenta. Ala galben era ... galben si osram era mult mai alb (desi nu era chiar asa de alb cum era cand era nou deci tind si eu sa cred ca se ingalbenesc si ele dupa un timp). Momentan masina veche are un bec normal galben si celalalt tot osram este (inca nu sa ars) si inca vad diferenta.

 rumegus, on 18 iulie 2016 - 14:50, said:

Conteaza foarte mult si sticla farului, se matuiesc relativ repede, un polish face minuni. La fel, daca sunt faruri noname, aftermarket, nu cele originale, sau de firma serioasa.

Farul e original pe masina dar crek e din plastic si nu sticla ... am sa vad de un polish daca este cazul.

 dark_angel_tgv, on 18 iulie 2016 - 15:30, said:

După ce am plătit 3 seturi de becuri Osram NightBraker Ultimate(alea cu maciulia galbena), am decis că nu merita investiția din cauza duratei de viață foarte scurte. 300 lei toate si 6 luni fiecare set ca durata de viață. Am luat între timp și Philips Extreme Vision. Luminează aproape la fel, nu e mare diferență între cele două modele în ceea ce privește lumina împrăștiată pe sosea. Dar care-i faza: astea de 3 ani jumate merg si acum! Când le-am luat eu erau la același preț cu Osram. Nu stiu daca ori am fost norocos cu Philipsurile,ori osramurile au fost contrafăcute... Dacă mai mă țin încă 6 luni, o să iau tot Philips ����. Să vezi ce am pățit cu draciile de osram. Le-am verificat eu acasă înainte să mă duc la itp, si când ajung acolo ce sa vezi,se arsese un bec de la proiectorul de ceata. Mi-au făcut atâția nervi când m-am chinuit in parcare la rar să schimb becul, am zis ca nici ca mai iau vreodată.osramurile le-am luat de la dedeman, Philips de la karefour Ploiești. Așadar, eu sunt mulțumit de Philips Extrem Vision, nici xenoanele de pe vechea mașina nu m-au ținut atâta timp(s-a ars un balast si clipocea becul).

Daca ma tin si pe mine atata, ar fi super! Desi nu cred ...

 FAP, on 18 iulie 2016 - 16:12, said:

Ia cele mai bune Philips ...albe...nu albastrui ca pe ploaie nu vezi nimic !

Nu am avut niciodata lumina albastra, nu stiam chestia cu ploaia ... raman pe alb atunci :)

 V_i_c_t_o_r, on 18 iulie 2016 - 16:51, said:

Philips Xtreme Vision. Dar, m-au ținut exact doi ani. Au cedat la o zi unul după celălalt.

2 ani inca e bine!

 TruculMagic, on 18 iulie 2016 - 17:42, said:

Am x-treme vision, sunt folosite destul de des, inclusiv pe drumuri foriestiere unde se zice ca scade durata becului datorita factorilor mecanici, le-am luat de pe emag, le am de mai bine de un an si vad foarte bine, mai bine ca osramurile stock din fabrica.

Am sa incerc si eu xtreme vision. Eu conduc zilnic (fac naveta) pe drum european destul de bun cam vreo 50 km pe zi. Nu am socuri sau alte treburi de genul pe drum ... sa speram ca ma tin si pe mine asa de mult


Multumesc pentru raspunsuri, maine imi pun philips xtreme vision si vad cum sunt :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate