Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Alegere router Gigabit - rezumat

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#73
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
1) oricare interfata poate fi WAN - teoretic, portul SFP+ fiind de 10Gbps e gandit ca upstream.
2) oricare vrei tu - usually, interfata cea mai rapida e upstream (ce am zis mai sus).
3) nu trebuie sa mai cumperi nicio licenta - daca achizitionezi hardware-ul licenta e “deja” prezenta.
4) nu se plateste nimic pt niciun update/upgrade de firmware - oricum tine minte ca suportul este doar online (forum/wiki) nu dedicat.



#74
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 12.10.2005

View Postwather, on 07 iulie 2019 - 09:12, said:

... ma intereseaza daca :
- orice port din cele 10 poate fi intrare ( WLAN ) de la provider sau doar unul anume
- care port il folositi voi ca port de intrare ( WLAN ) de la provider

1. WLAN = wireless local area network; WAN = wide area network, in principiu portul prin care routerul tau iti conecteaza reteaua locala la internet.

2. Ether1 este port WAN by default, poti modifica asta si sa setezi alt port (porturi daca vrei multi-WAN) dar nu are sens in scenariul tau si nu e asa de simplu precum ai crede.

3. Routerul este foarte bun, iti ofera posibilitati de configurare mult peste orice model consumer dar daca nu ai cunostinte vaste de retelistica o sa iti genereze o gramada de frustrari iar sa dai 1000+ lei pe el si sa folosesti doar setarile de baza gen QuickSet nu iti va aduce niciun beneficiu in plus fata de ce ai acum, practic dai banii astia doar ca sa scapi de switch.

#75
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
/off
Interfetele unui router se numeroteaza incepand cu 0 nu 1 Posted Image asadar, prima e eth0 iar in 99% din cazuri este interfata default pt upstream in config-ul "de fabrica".
Totusi, ca upstream, se foloseste cea mai rapida.

Edited by ogo, 10 July 2019 - 10:13.


#76
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 12.10.2005
Da, la modelul asta porturile sunt numerotate de la 1 la 10, de aia am zis 1 :)

#77
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Awe , per genral ai dreptate , dar ai alte alternative in locul acestui brand/model ?
Ma intereseaza sa scap de switch si fiindca tot trebuie sa schimb actualul router cu un model cu cel putin 8 porturi gigabit , wifi ac sa fie ceva mai nou/performant decat asus-ul ac56U din prezent
La noi parca e invers , in loc sa se simplifice treburile fiindca progresul avanseaza , mai mult se complica :
- rcs-ul pe langa ont-ul cu wifi ( l-am anulat anulat , avand asus-ul meu ) mi-a mai conectat tot prin optic un separator pt semnalul tv , fibra optica pt separator plecand din ont-ul lor
Deci in loc sa plec cu doua semnal doar dintr-un singur device ( internet + semnal tv , amandoua din ont-ul cu intrare optica ) , am semnalul si device-ul
- pt internet - ont-ul cu intrare optica
- pt semnalul tv - separatorul cu intrare optica
In plus mai vin eu cu routerul actual + switch si deja ajung la 4 device-uri , cand teoretic NU mi-ar trebui decat 2 device-uri pt situatia actuala
De aici si dorinta de a mai simplifica/scapa din cele 4 device-uri
Eu aveam in vedere 2 modele de la asus cu 8 x porturi gigabit si unul costa peste 1200 lei , iar celalalt peste 1500 lei
Bine le-am gasit sh si de acea am zis un buget de 1000 lei si de aici a rezultat si acest brand/model de care discutam in prezent

#78
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 12.10.2005
In primul rand, ai neaparat nevoie de 8 porturi? Cate device-uri vrei sa legi la net prin cablu? In functie de asta putem gasi alternative, multe sau putine.

#79
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
DA , am nevoie de cel putin 8 porturi lan gigabite :
- 2 tv-uri
- pc
- laptop
- imprimanta
- xbox
- shield tv
- receiver a/v
- egreat a10

TOTAL - 9 device-uri si routerul de la mikrotik ar fi ideal
Pe wireless am lasat doar telefoanele , tableta
Ce alternative imi poti gasi la cele 9 device-uri conectate 24/24 si 7/7 , ca NU sunt folosite la fel asta e alta prb , insa sunt conectate.......prin legatura clasica si cea mai sfanta ( dupa mine ) la un ab de 1Gb
Toate cele 9 device-uri sunt "impartite" in doua camere cu un perete de beton intre ele si de acea prefer cablu in locul wireless-ului

Edited by wather, 10 July 2019 - 19:42.


#80
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
Daca te hotarasti la RB4011, ai grija, vara prajesti oua pe el.

Fiind un router puternic si neavand racire activa, toata caldura se disipa prin intermediul carcasei.

De ex, acum am: https://i.postimg.cc...4-E0-A932-F.png

Dar daca ating carcasa, ma ciupeste putin la degete :))

#81
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Am vazut/inteles ca are carcasa din aluminiu , tocmai pt ca nu dispune de racire activa , in schimb fiind marisor ca dimensiune , suprafata de disipatie e destul de mare ( zic eu )
Intr-un videoclip cu modelul in cauza am vazut ca pe spate langa mufa de alimentare mai are o mufa de retea denumita ''Console'
- Ce rol sau ce se conecteaza la ea ?

#82
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 12.10.2005
Ok, sunt total de acord ca dispozitivele care nu trebuie miscate din loc sa fie conectate prin cablu. DAR, routere cu 8 (sau mai multe) porturi sunt o raritate fiindca pentru dispozitive multiple in retea se folosesc switch-uri, nu routere. Nu doar in mediu casnic, aici vorbesc inclusiv de enterprise / datacenter level.

Routerul de care se vorbeste este foarte ok, nu contest, dar nu ai nevoie de el in configuratia ta, doar daca vrei sa pierzi o gramada de timp sa inveti sa il configurezi (sau sa platesti/rogi un prieten priceput in retelistica) si desigur banii dati pe el, care nu sunt putini.

Variante? Pai uite, eu am 2 conexiuni FTTH acasa, de la Telekom si RDS, una din ele este ONT Telekom (Huawei hg8247h in bridge mode) -> Ubiquiti EdgeRouter 4 -> switch UniFi Switch 8-150W -> Access point UAP AC Lite. Cealalta este ONT RDS (Huawei HG865 in bridge mode) -> Router Synology RT1900AC cu wifi dezactivat -> AP UAP AC Lite (asta e de backup). Cateodata ma plictisesc si mai configurez un dual WAN failover. Deci ca idee, mai multe device-uri decat cele 4 ale tale si nu ma deranjeaza deloc Posted Image

LE: Mufa aia "console" e pentru configurarea routerului, nu prea vezi din astea la routere home use dar se foloseste pentru cele SOHO/Enterprise.

Edited by AWE, 10 July 2019 - 20:39.


#83
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
console e cand ai fwtwt totul si trebuie sa o iei de la capat :)

#84
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Ok , am inteles , dar din pacate eu nu vreau mai multe device-uri de retelistica , fiindca am mai multe device-uri multimedia , deci implicit cabluri/fibra optica
Teoretic dupa mine si cu tehnologia actual din RO ( nu din tari cu apa calda ) :
- un router cu intrare optica si iesiri separate de internet si semnal tv dat de providerul la care esti ab
Si clientul un router cu ''x'' porturi giagbite in functie de cate device-uri detine
Intotdeauna viata/lucrurile simple au fost/sunt mai sanatoase , insa din pacate observ aceasta tendinta generalista de a ne complica viata/lucrurile simple

Edited by wather, 10 July 2019 - 21:05.


#85
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 12.10.2005
Pai ideea e ca ONT-ul ala de la RDS ar trebui sa aiba si iesire pt TV (gen coaxial/iptv) si nu prea inteleg de ce mai ai un device care converteste fibra optica in semnal TV. Pana si ONT-ul meu antic (Huawei HG865) are o iesire pe coaxial pentru TV, nu ca as folosi-o la ceva.

"Clientul router x porturi gigabit" ce inseamna? Dupa cum am zis, routerele in general nu au nevoie de nshpe porturi, pentru aia exista switch-uri! Situatia ta particulara e una in care eu personal n-as schimba nimic. Routerul ala Mikrotik e o chestie mult mai complexa decat pare ca ai nevoie, dar daca tii neaparat sa dai 1100 de lei pe el, mai tine te rog cont si de faptul ca o sa trebuiasca sa il configurezi, ceea ce la nivel de home user e cam greu spre imposibil (daca vorbim de mai mult decat setarile minime incat sa functioneze). Daca tii neaparat sa il cumperi e ok, dar pentru setarile de baza nu merita, poate sa faca (mult) mai mult decat atat dar trebuie o persoana care stie ce face altfel o sa te trezesti ca nu merge nici macar la fel de bine ca routerul Asus pe care deja il ai.

#86
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
Pentru ecosistemul pe care-l doreste el, nu consider ca trebuie sa faca cursuri de RouterOS. Hai sa nu-i mai speriem pe oameni @AWE.

Eu nu sunt un expert in retelistica, pana la primul MK, m-am dat cu Asusuri si alte dracii usor de configurat. Am trecut pe MK si nu m-a speriat, m-am descurcat sa deschid porturi, sa fac un server VPN .. etc. Nu e dracul atat de negru.

Si la o adica, daca ai probleme, sunt destui oameni care te pot ajuta pe aici gen @ogo, @ndor si altii, cunoscatori de MK/UBI si retelistica avansata.

#87
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
"Clientul router x porturi gigabit" ce inseamna? - Pai modele de routere cu peste 4 x porturi gigabite cum ma intereseaza pe mine
Exact cum am scris anterior - De ce sa ne simplificam situatiile , cand de fapt cu cat e mai complicat e mai bine
E mai bine sa am 4 device-uri si tot ''tacamul'' de cabluri/fibre , decat sa am doar 2 device-uri care fac acelas lucru
In plus nu cred ca si producatori au scos modele de routere cu mai mult de 4 porturi gigabite depomana
A , ca pretul este cat este , asta e alta poveste , initial am avut in vedere cele 3 modele de mai jos de la asus ( plecand de la faptul ca au 8 porturi gigabit si ce mai au ca dotari/performanta ) :
- rt-ac88u
- rt-ax88u
- gt-ac5300
Insa cel mai ieftin costa peste 1200 in magazin si de acea am intrebat de alte ''solutii'' ceva mia ieftine , dar care sa imi ''rezolve'' doleantele mele , altii........
In principiu ( Awe ) ai dreptate ca pretul nu se justifica pt o folosire zilnica , dar nu am decat doua solutii de principiu :
- fie raman la situatia complicata din prezent , dar daca imi placea numai deschideam discutia de a inlocui ce detin prezent
- fie cu un cost ridicat .....imi rezolv situatia actuala , dar castig si un router mai performat/calitativ fata de cel actual
Calitatea/Performanta costa intotdeauna si asta o stiu , dar in cazul de fata imi rezolv si o situatie personala neplacuta legat de ''n'' device-uri pt retelistica
Asa sunt eu mai de ''moda veche'' , adica ''mai simplu e mai sanatos'' cel putin in cazul meu , altii........

#88
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
@wather, inainte de MK-ul pe care ti l-am recomandat mai sus, am avut un HAP AC2 tot de la MK care era de ajuns pentru nevoile mele. Probleme au aparut exact ca si la tine, in momentul in care am avut nevoie de mai multe porturi. Nu voiam un switch separat pentru ca nu voiam alte cablarii si alimentari si draci.

Cum tocmai luasem contact cu mk prin AC2 si eram multumit si placut suprins de ce poate, am mers tot pe drumul asta si am cautat optiunile cu mai multe porturi de la ei. Asa am ajuns la 4011. Nici eu nu folosesc toate functiile lui, dar, ma gandesc ca daca vreodata o sa am nevoie de ceva, nu o sa fie nevoie sa schimb din nou routerul, asta cam stie sa faca de toate.

In plus de asta, de la o vreme incoace, am inceput sa prefer sa dau un ban si "sa stau in fata" decat sa ma carpesc.

Edited by JohnnyUSA, 10 July 2019 - 22:36.


#89
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
In plus de asta, de la o vreme incoace, am inceput sa prefer sa dau un ban si "sa stau in fata" decat sa ma carpesc. - Ai pus punctul pe ''i'' si eu prefer la fel si de acea tot caut solutii de rezolvare
In prezent rcs-ul ma ''dotat'' cu :
- ont - HG8245H
- fttp receiver - TBN100B-AH
Bine inteles , urmeaza configuratia actuala personala :
- asus rt-ac56U
- switch 8 porturi gigabite
Ca sa numai scriu ca fiecare device de mai sus are alimentator propiu , deci in total 4 alimentatoare
- Oare nu e mai bine/frumos/practic cu doar 2 device-uri + 2 alimentatoare , fata de lista de mai sus ?
In plus omul cat traieste , invata - e o vorba pe la noi
Daca am invatat sa instalez/configurez imagini Enigma2 pe receptoare de satelit , banuiesc ca pot invata ''macar'' si un minim necesar in a-mi configura viitorul router
Unde ma voi ''impotmoli''.......vorba lui Johnny , sigur voi gasi macar un ''deget'' de ajutor pe aici ( forum ) sau YT-ul sau alte surse de informare , net sa am.....

#90
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
Acum sa nu fiu gresit inteles, @AWE gandeste corect problema in sensul ca, RB4011 este cam "overkill" pentru ce facem noi pe acasa. Dar, daca vrei neaparat sa-l iei si bugetul alocat nu arde rau la buzunar, go for it.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate