Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Alegere router Gigabit - rezumat

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#55
paciu

paciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2008
Vă rog, un sfat pentru un profan. Un router pentru rds fiberlink 1000.
O casa de 120m pătrați. Router-ul va fi amplasat aproximativ în centrul casei.
Terminale folosite: 2 telefoane, 2 laptop-uri, 3 televizoare.
Buget 350-500 lei. Să nu depășească, că nu am de unde.
Mulțumesc anticipat.

#56
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Uite aici:
https://wifimag.ro/mikrotik/hap-ac2

ATENTIE: Pe acest forum vor aparea userii ce sunt fanii "brandurilor" de "renume": TP-LINK,D-link,Tenda,ASUS,Mercusys,Serioux...

Eu am recomandat un router profesional ce il poti folosi si configura usor folosind pagina cu setari "basic". Are si asa ceva, nu-ti trebuiesc acolo cunostinte avansate de retelistica,te poti descurca si singur sau ti-l poate configura cineva mai priceput intr-ale retelisticii.Are si setari avansate dar momentan nu este nevoie sa apelezi la ele daca nu ai ceva cunostinte de retelistica! Este un router din alta liga dedicat in special profesionistilor si pasionatilor de retelistica.
Ce este important:
1 - Este foarte stabil,il pui in priza,il configurezi si ai uitat de el.
2 - Acoperire foarte buna si reala, gratie unui sistem de antene interne bine pus la punct si unui etaj radio de calitate... pe fapte,nu vorbe!
3 - Pret corect pentru performanta oferita.
Mai multe nu spun, zic doar atat: si eu am MikroTik si stiu ce utilizez.
Spor la cumparare si alege intelept si pe baza de recomandari reale.
Voi fi acuzat de reclama a la TV-SHOP... NU sunt platit pentru asta. Si eu am scos din buzunar 510 RON (pretul de anul trecut) cand mi-am cumparat routerul meu dar eu am ales un model mai scump fiindca am dorit alte caracteristici aferente nevoilor mele.
Ce ti-am recomandat se incadreaza in bugetul specificat si bate tot ce ofera ca alternativa ALTEX&FLANCO&E-MAG!

Edited by Tehnicianul090370, 01 July 2019 - 21:49.


#57
paciu

paciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2008
Mulțumesc pentru sfat. Din câte văd, are nevoie de licență Level 4 „Sistem de operare: Mikrotik RouterOS Level 4”. Ca preț, încă 140 lei, nu-i o problemă, se încadrează în buget. Dar deja mă depășește, Nu că până acum eram în temă.Posted Image  Dacă o să te bat la cap cu întrebările, te rog nu te supăra, îmi spui și o să încetez. Luminează-mă cu acest „Level 4”.

Edited by paciu, 02 July 2019 - 10:12.


#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Echipamentul cand il cumperi are deja licențã si nu ar trebui sã iti bati capul decat dacã ai nevoie de ceva desebit...

#59
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Tehnicianul , te rog frumos poti sa imi recomanzi si mie un router home sa acopere cam 50m patrati , sa aibe wifi ac si obligatoriu de la 8 porturi gigabite in sus
Detin multe device-uri prin casa si chiar daca unele au si wireless , prefer sa le am conectate prin conexiunea clasica prin cablu ( am fiberlink 1G )
Doar cele portabile de mici dimensiuni ( tableta , telefoane ) le am conectate wireless , restul device-urilor sunt mai mari ca si dimensiuni fiind stationare si nu portabile
In prezent am un router asus rt-ac56u + switch 8 porturi gigabite si restul ce am scris mai sus
Eu m-am gandit la asus rt-ac88u sau asus gt-ac5300 plecand de la cerinta obligatorie de 8 porturi gigabite
Insa daca sunt si branduri/modele mai ieftine care sa imi indeplineasca cerintele de mai sus , nu zic pass

Edited by wather, 02 July 2019 - 10:58.


#60
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
@paciu routerul ala vine deja cu licenta lvl4, nu trebuie sa platesti in plus pentru licenta.
Pentru ce vei face tu pe el, Lvl4 este de ajuns.

@wather care-i bugetul maxim?

Edited by JohnnyUSA, 02 July 2019 - 11:02.


#61
paciu

paciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2008
Mulțimesc mult pentru promtitudinea răspunsurilor. Posted Image Acum dau comandă pentru el.

#62
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View Postwather, on 02 iulie 2019 - 10:50, said:

Tehnicianul , te rog frumos poti sa imi recomanzi si mie un router home sa acopere cam 50m patrati , sa aibe wifi ac si obligatoriu de la 8 porturi gigabite in sus
Detin multe device-uri prin casa si chiar daca unele au si wireless , prefer sa le am conectate prin conexiunea clasica prin cablu ( am fiberlink 1G )
Doar cele portabile de mici dimensiuni ( tableta , telefoane ) le am conectate wireless , restul device-urilor sunt mai mari ca si dimensiuni fiind stationare si nu portabile
In prezent am un router asus rt-ac56u + switch 8 porturi gigabite si restul ce am scris mai sus
Eu m-am gandit la asus rt-ac88u sau asus gt-ac5300 plecand de la cerinta obligatorie de 8 porturi gigabite
Insa daca sunt si branduri/modele mai ieftine care sa imi indeplineasca cerintele de mai sus , nu zic pass
Tu practic vrei sa scapi de switch-ul ala prin a cheltui niste bani aiurea. Ai vreo problema in acest moment? Daca nu, ramai asa cum e. Pe viitor doar inlocuiesti Asus-ul si scapi mai ieftin.

#63
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Practic , NU am nici o prb , insa cand vad atatea cabluri .....mai ales ca am si cele doua ''dracii'' de la rcs :
- ont-ul in care intra fibra si
- din ont tot prin fibra intra intr-un convertor de unde am semnal tv
Am patru device-uri numai pt intrari/distribuitie si de acea as fi vrut practic sa scap macar de switch
In plus actualul router are mai mult de 3 ani si m-am gandit.......la ceva nou si performant si data tot fac un upgrade la router , atunci de ce sa nu......elimin si switch-iul , bugetul fiind undeva la 1000 lei

#64
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
Daca bugetul e pe la 1000, https://mikrotik.com...gs_5hacq2hnd_in

Asta il am eu.

#65
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Johnny , vad ca modelul recomandat de tine are si intrare pt modul cu intrare optica si ar fi OK practic ca poate as intra cu fibra direct in modulul in cauza
Ce modele de astfel de module cu intrare optica stii/se pot folosi pe modelul recomandat de tine pt un ab la rcs de 1Gb

#66
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Nu merge portul SFP+ pt RDS (ca nu vrea rds-ul).

#67
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Ai incercat tu si NU au vrut ......numai pot sa ne controleze cum vor ei

#68
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
Ogo are dreptate, nu-ti da voie RDS sa faci conexiunea directa.

#69
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu stiu de ce ii dati apa la moara. El practic vrea sa cheltuiasca 1000 de lei pt un moft. Daca vrea sa inteleaga din prima bine, daca nu iar bine.

#70
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Dizy , e prb fiecaruia ce face cu banii lui
Eu te intreb pe tine ce faci tu cu 1000 lei........
Am explicat destul de clar motivele mai sus , daca vrei sau NU vrei sa ma intelegi e prb ta

#71
cosminmares2020

cosminmares2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.07.2019
@wather, fara rezerve alege acel MikroTik, recomandat de @JohnnyUSA. MokroTik este unul dintre cele mai bune produse de pe piata (alaturi de Ubiquiti) si sunt echipamente profesionale in materie de retelistica.N-ai sa vezi la MikroTik blocari de vreun fel,congestii si alte probleme ce le au brandurile de duzina a la E-MAG, Altex si Flanco.
Eu atat spun.
P.S. - Uite ce folosesc eu... ca sa nu apara alte discutii:
Atentie: fani Tenda,Serioux si TP-LINK in zona! O sa-i "roada" grija ca eu recomand MikroTik (sunt "Tehnicianul"... "spaima lor" dar cu numele real).Recomand ignorarea lor! (a acestor "fani")

Attached Files



#72
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Ok , legat de Mikrotik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN , vad ca are 2 x 5 porturi gigabite si ma intereseaza daca :
- orice port din cele 10 poate fi intrare ( WLAN ) de la provider sau doar unul anume
- care port il folositi voi ca port de intrare ( WLAN ) de la provider
In alta ordine de idei :
- pt acest gen de router trebuie sa cumpar licenta separata sau cand il cumpar el vine deja cu licenta
- in caz de vreun upgrade de firmware se mai plateste ceva
Intreb fiindca NU am avut niciodata router de la Mikrotik si vreau sa stiu comparativ cu un brand/model de router clasic daca sunt diferente legat de licente/upgrade de fw

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate