Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dosar/Permis/Alcool

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Dereks

Dereks

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.07.2016
Buna ziua ! In data de 12.10.2015 am fost GASIT langa masina asteptand pe cineva.  Doar ce am iesit dintr-un bar si m-am dus pana la masina sa iau ceva din ea , apoi un echipaj a venit la mine si mi s-a cerut sa suflu in etilotest , rezultatul fiind 0.54, apoi mi-au cerut sa mut masina  ( intr-un tarziu mi-am dat seama ca mi s-a cerut asta doar ca sa aiba dovada ca am condus ) . Apoi am fost luat la spital pentru recoltarea probelor biologice. Dupa ceva timp probe , daclaratii etc ( 1.04 in sange ) dosarul a fost la politie/parchet/politie si acum este la parchet pentru solutionare. ( inainte sa ajunga din nou la parchet am primit o citatie de la politie cum ca dosarul a fost trimis cu propunere de incetare a urmarii penale ) As dorii sa stiu cum pot grabii solutionarea , ce se va intampla in continuare , am tot fost la parchet am depus cereri pentru grabirea solutionarii dar degeaba, acelasi raspuns eternul ASTEAPTA !
Masina a fost la un prieten cat am fost eu la bar si mi-a adus-o cu 10-15 minute inainte sa ma pun eu pe plecare ( motorul fiind cald ) iar eu am intrat pe partea soferului ca sa iau din torpedo ce aveam nevoie moment in care au aparut dansii posibil ei crezand ca eu doar ce am ajuns. Cat despre avocat am vorbit dar mi-a spus ca nu se mai poate rezolva nimic cat dosarul este la parchet, doar sa depuna niste cereri pentru grabirea solutionarii atat. Asta am tot facut si eu..Astept un raspuns , va multumesc !

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
raspunsul asteapta-l de la parchet nu de la noi!
n-a trecut nici macar un an... unde te grabesti?
ce crezi ca obtii daca-i stresezi?
nu-ti dai seama ca au suficiente probe incat sa fii condamnat la o adica?

Quote

Nu te-a dus capul sa zici ca ai baut si nu poti sa te urci la volan ... Ti-a tras-o cap de creta ! Sa mai ziceti ca militianul e prost hahahah
pe tine cat te duce capul cand esti baut??? respectiv cu 1/oo alcool in sange?

Edited by Nero-d, 17 July 2016 - 23:52.


#3
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Nu te-a dus capul sa zici ca ai baut si nu poti sa te urci la volan ... Ti-a tras-o cap de creta ! Sa mai ziceti ca militianul e prost hahahah

Edited by cobi1, 17 July 2016 - 23:40.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Alcoolemia de 1.04 indca ca erai trotil. Daca tu spui ca te-ai urcat pe partea pasagerului sa nush ce nu inseamna ca ala e adevaratul curs al evenimentelor.

#5
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

Quote

Masina a fost la un prieten cat am fost eu la bar si mi-a adus-o cu 10-15 minute inainte sa ma pun eu pe plecare

Deci toata povestea e vrajeala ca tu oricum te urcai la volan.

1.04 ?

Parca era simpatica rau pedeaspa peste 0.80 nu? Sau a mai fost schimbata legislatia ?

Edited by Jammalan-the-Prophet, 18 July 2016 - 01:48.


#6
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
N-are voie omu sa apeleze la voi c-o intrebare, ca-i dati in cap.
Asigur ca, daca acelasi om facea accident si erati martori, o luati la fuga.

Iti recomand sa astepti. Daca colegii mistocari de pe forum s-au dus cu gandul ca povestea e fictiune ( unii din ei probabil neavand macar permis sau vreo noima despre de vorbesc. Repet, PROBABIL ), sunt sigur ca, d-nii de la politie, fiind "vechi" in asta, se gandesc la aceeasi situatie.

#7
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Mai ai de asteptat amice. Aceasta este tactica procurorilor, taraganeaza cat mai mult cercetarea ca sa stai cat mai mult pe bara in cazurile de condus sub influenta alcoolului. Cu cat taraganeaza ei si cu cat iti da instanta, carnetul mai devreme de 3-4 ani nu il vezi. Cunosc 3 cazuri, au fost sub cercetare cca 2 ani, o jumatate de an judecata si asta ca s-au inteles cu procurorii, au primit intre 1 an si 1 an si jumatate cu suspendare plus tot cam atat perioada de incercare, supraveghere, imi scapa termenul. Deabia dupa ce trece perioada de incercare care este dupa cea de suspendare poti da iar de permis. Scola de soferi nu mai faci.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostDereks, on 17 iulie 2016 - 23:10, said:

Buna ziua ! In data de 12.10.2015 am fost GASIT langa masina asteptand pe cineva.  Doar ce am iesit dintr-un bar si m-am dus pana la masina sa iau ceva din ea , apoi un echipaj a venit la mine si mi s-a cerut sa suflu in etilotest , rezultatul fiind 0.54, apoi mi-au cerut sa mut masina ( intr-un tarziu mi-am dat seama ca mi s-a cerut asta doar ca sa aiba dovada ca am condus ) . Apoi am fost luat la spital pentru recoltarea probelor biologice. Dupa ceva timp probe , daclaratii etc ( 1.04 in sange ) dosarul a fost la politie/parchet/politie si acum este la parchet pentru solutionare. ( inainte sa ajunga din nou la parchet am primit o citatie de la politie cum ca dosarul a fost trimis cu propunere de incetare a urmarii penale ) As dorii sa stiu cum pot grabii solutionarea , ce se va intampla in continuare , am tot fost la parchet am depus cereri pentru grabirea solutionarii dar degeaba, acelasi raspuns eternul ASTEAPTA !
Masina a fost la un prieten cat am fost eu la bar si mi-a adus-o cu 10-15 minute inainte sa ma pun eu pe plecare ( motorul fiind cald ) iar eu am intrat pe partea soferului ca sa iau din torpedo ce aveam nevoie moment in care au aparut dansii posibil ei crezand ca eu doar ce am ajuns. Cat despre avocat am vorbit dar mi-a spus ca nu se mai poate rezolva nimic cat dosarul este la parchet, doar sa depuna niste cereri pentru grabirea solutionarii atat. Asta am tot facut si eu..Astept un raspuns , va multumesc !

Cum adica ai fost gasit langa masina?
Erai cazut sau ce?
De cand trebuie sa sufli in etilotest in calitate de pieton?
Sunt o gramada de lucruri care se bat cap in cap in cele scrise de tine.Garantat ca nu zici tot asa cum s-a intamplat.
Si sa fii pulbere,daca vrei sa iei ceva din torpedou nu te urci pe partea soferului.Torpedoul nu se afla la indemana acolo.
Raspuns vei primi doar cand vei relata EXACT ceea ce s-a intamplat.

#9
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Daca beau o gura de bere ,  la propriu o gura, dar ma ameteste un pic, ma pot urca la volan ?

#10
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015

View Postadisz, on 18 iulie 2016 - 08:01, said:


Si sa fii pulbere,daca vrei sa iei ceva din torpedou nu te urci pe partea soferului.Torpedoul nu se afla la indemana acolo.


poate si-a parcat masina prea aproape de cel din dreapta, si nu avea acces la portiera dreapta. sau prea aproape de gard, sau cu spatele langa gard si fata spre autostrada, si nu a vrut sa treaca prin drum sa inconjoare masina.....
De ce va asteptati ca toate cazurile sa aiba un tipar, si nu luati nici odata in calcul neprevazutul?

#11
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostHandicarpati, on 18 iulie 2016 - 08:41, said:

Daca beau o gura de bere ,  la propriu o gura, dar ma ameteste un pic, ma pot urca la volan ?

Daca esti ametit de la alcool nu poti conduce in siguranta. Asta fu intrebare de gradinita? :huh:

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostTheRipper0607, on 18 iulie 2016 - 08:41, said:


poate si-a parcat masina prea aproape de cel din dreapta, si nu avea acces la portiera dreapta. sau prea aproape de gard, sau cu spatele langa gard si fata spre autostrada, si nu a vrut sa treaca prin drum sa inconjoare masina.....
De ce va asteptati ca toate cazurile sa aiba un tipar, si nu luati nici odata in calcul neprevazutul?

Tu zici bine ce zici,dar la 1,04 nu mai este cazul de neprevazut.In plus,exista o gramada de discrepante.in relatare.
Dar ai dreptate.Cazuistica se bazeaza pe neprevazut,nu pe tipare.Greseala mea.Posted Image

#13
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015

View Postadisz, on 18 iulie 2016 - 08:50, said:


Tu zici bine ce zici,dar la 1,04 nu mai este cazul de neprevazut.In plus,exista o gramada de discrepante.in relatare.
Dar ai dreptate.Cazuistica se bazeaza pe neprevazut,nu pe tipare.Greseala mea.Posted Image
nu i-am dat dreptate, sub nici o forma, sincer, nici nu ma intereseaza care e adevarul. Dar nici nu m-am grabit sa il acuz, din acelasi motiv :)

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Exact la fel am procedat si eu.Nu l-am acuzat niciunde.Dreptate nu pot sa-i dau,citind acel text aiuritor.
In plus insa,i-am cerut sa relateze EXACT intamplarea.

Edited by adisz, 18 July 2016 - 09:12.


#15
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Eu vreau sa stiu ce prieten iti aduce masina in fata barului, iti lasa cheile si pleaca, stiind ca tu esti inauntru drojdind?

#16
Dereks

Dereks

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.07.2016

View PostTheRipper0607, on 18 iulie 2016 - 06:33, said:

N-are voie omu sa apeleze la voi c-o intrebare, ca-i dati in cap.
Asigur ca, daca acelasi om facea accident si erati martori, o luati la fuga.

Iti recomand sa astepti. Daca colegii mistocari de pe forum s-au dus cu gandul ca povestea e fictiune ( unii din ei probabil neavand macar permis sau vreo noima despre de vorbesc. Repet, PROBABIL ), sunt sigur ca, d-nii de la politie, fiind "vechi" in asta, se gandesc la aceeasi situatie.
Cineva care totusi intelege ceva si nu este carcotas ca ceilalti.
Eu v-am cerut parerea si un raspuns ajutator nu critici.
P.S- Masina era parcata langa garaj de aceea nu aveam acces pe partea dreapta.
@Nero-d - Sa fim sinceri , alcoolul difera de la persoana la persoana. Sunt persoane care beau o bere apoi incep sa rada singure. Si sincer bausem doar 6 beri 0.5 in 2 ore deci nu inseamna ca eram "drojdit" sau "mort" asta sa nu se mai faca confuzii.
@adisz - Nu, nu eram cazut am si specificat ce faceam in acel moment .
Poate ti se pare o intamplare demna de filmele S.F dar cu toate astea nu uita ca suntem in romania. Am prieteni care in zilele de actiune ale politistilor pentru siguranta in trafic mai exact a pietonilor s-au inteles cu diverse persoane sa "sara" in fata masinilor pentru ai usura de carnet pe cei care "nu au fost atenti". Mai exact sa nu se mai faca confuzii multi incetineau la trece persoana facand cale intoarsa apoi dintr-o data hop pe trece.
@xeleron - Chiar eram mai lucid decat altii cu 0,10 la fiola , doar ca in momentul in care m-au gasit si mi-au cerut sa mut masina si sa suflu in fiola stiam ca nu am facut nimic de aceea am cooperat nu aveam cu ce sa ma cert stiind ca sunt nevinovat.
@Jammalan-the-Prophet - Cum a spus colegul ( TheRipper0607 ) posibil nu detii carnetul de conducere ci doar stii ce ai citit in legatura cu legislatia.. Scuze dar orice om greseste si plateste.
@izometric - Mi-a lasat masina si s-a dus acasa el stand vis-a-vis ( eu in aceea seara trebuia sa raman la el si acolo parcam masina mereu in fata garajul fiind proprietatea lui sa nu se mai interpreteze ca blocheaza accesul cuiva ) .
Greseala mea ca nu am specificat de la bun inceput fara abureli , acuzatii si altele.

Edited by Dereks, 18 July 2016 - 12:44.


#17
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostHandicarpati, on 18 iulie 2016 - 08:41, said:

Daca beau o gura de bere ,  la propriu o gura, dar ma ameteste un pic, ma pot urca la volan ?
Nu te opreste nimeni ! O faci pe riscul tau .
Daca masina e parcata in garaj/ curte poti sa si adormi la volan ...

#18
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Eu vreau sa stiu ce prieten iti aduce masina in fata barului, iti lasa cheile si pleaca, stiind ca tu esti inauntru drojdind?
dar de ce vrei sa stii??/ ce relevanta are?
un prieten caruia i-a imprumutat-o!

Quote

Nu te opreste nimeni ! O faci pe riscul tau .
Daca masina e parcata in garaj/ curte poti sa si adormi la volan ...
vad ca o tii p-a ta inainte... nu vrei sa judeci putin, nu?
ai senzatia/impresia (tampita) ca un om beat crita judeca fix ca atunci cand e treaz!!!
si mai ai si pretentii de la el...

Edited by Nero-d, 18 July 2016 - 18:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate