Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Faliment/Dizolvare PFA ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Daineli

Daineli

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2016
Am un PFA din 2011, la care am plătit în primul an și în primul trimestru din anul 2 taxele, apoi nu s-au mai depus nici declarații și nici nu s-a mai plătit decât niște notificări prin care eram amenințat cu executarea silită. Am deschis acest PFA pentru un proiect care.. nu a mai început niciodată, mai precis, am plătit la ANAF aproximativ 2200 RON, iar veniturile mele sunt 0.
În ultima vreme, am avut mai multe ocazii de a mă angaja, însă nu îmi pot folosi niciun cont bancar pentru că este poprit și nici nu pot deschide altul. S-au adunat ceva datorii la stat de care aș vrea să scap. Am primit un sfat să depun toate declarațiile pe 0 și să plătesc o amendă de 500 RON, însă nici această amendă nu mi-o pot permite. Știu și faptul că un PFA răspunde cu averea personală, dar eu nu am nicio avere..
Aș dori un sfat.. cum aș putea proceda să-mi recapăt "libertatea fiscală".. Se poate intra direct În faliment? Cât durează? Ce trebuie să fac mai întâi? Voi mai avea probleme după acest faliment? Dacă-l radiez .. ce se întâmplă cu datoriile? Dacă după regularizare mai există ceva de plată se poate face o eșalonare?

Celor care doresc să mă ajute cu un sfat, le mulțumesc din suflet !

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
pentru ce ai platit acei 2200?
mergi la anaf si explica-le situatia, ei iti vor spune ce trebuie sa faci. in principiu va trebui sa-ti platesti datoriile.
te poti angaja si fara cont bancar. daca totusi iti primesti salariul in cont, nu-ti poate fi blocata toata suma (doar o treime sau pana la jumatate, daca ai mai multe popriri)

Edited by _Smiley_, 17 July 2016 - 19:47.


#3
Daineli

Daineli

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2016
Am plătit decizia de impunere din primul an și pentru că îmi venise plic de la ei.. că îmi blochează contul. Era vorba să încep un proiect online măreț cu ceva parteneriate și am zis că se regularizează totul în timp, dar oamenii în țara asta azi sunt parteneri cu tine și mâine sunt parteneri cu alții. Apoi nu prea am mai avut bani nici de contabilă, nici de nimic. De lucrat.. lucrez cum pot, fără carte de muncă și fără a încasa bani în numele meu. Uneori ești plătit.. alte ori nu ești plătit. Eu nu m-am împrumutat niciodată la stat sau la bancă ca să am datorii.. nu este o situație prea corectă. De greșit, știu că am greșit prin faptul că nu am suspendat PFA-ul.. chiar nu am fost informat și acum nu mai pot da timpul înapoi. Mâine sun la ANAF să văd la ce soluție se poate ajunge, însă orice sfat din partea membrilor softpedia pot fi de mare folos !

PS: Cred că deja am plătit destul.. pentru încasări 0 ! :(

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
ce forma de impozitare ai ales? la norma sau la venit real?
cum s-au calculat cei 2200?

#5
Daineli

Daineli

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2016
La normă, pentru că așa mi-a recomandat contabila care mi-a deschis PFA-ul.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
bun sfat :).
problema la norma e ca trebuie sa platesti taxele, indiferent daca tu chiar realizezi norma aia sau nu. deci acum esti bun de plata pentru toata perioada, si nu cred ca exista vreo portita prin care sa scapi de plata taxelor.
PFA-ul nu cred ca-l poti lichida cu datorii la stat, deci acum ai 2 variante ca sa mai limitezi pagubele:
-poti suspenda PFA-ul; daca nu ma insel perioada de suspendare e de maxim 3 ani (timp in care poti incerca sa-ti rezolvi problemele). intereseaza-te inainte daca poti face asta cu inpozite/taxe restante, e posibil sa te refuze
-poti trece la impozitare in venit real, care-ti permite sa ai si venit zero intr-un an

#7
Daineli

Daineli

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2016
Păi.. de aceea eu aș vrea să intru cumva, direct în faliment ! Nu am casă, nu am mașină, nu am nimic pe numele meu... de unde vor să le plătesc eu bani dacă nu am încasat niciodată bani ? Eu nu m-am împrumutat niciodată la stat sau la bancă. Mi-am făcut acest PFA pentru că am vrut să fac o afacere în țara mea.. pentru ce să le dau bani, că ei nu m-au ajutat pe mine cu nimic. Sincer.. nu are niciun sens ceea ce fac ăștia cu cetățenii lor.
Până la urmă.. să dai niște bani degeaba.. trebuie să fii cel mai mare prost de pe pământ.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
e problema ta de unde aduci banii, dar orice ai face datoria nu se va evapora singura. mergi macar si treci la impozitarea in venit real, sa nu se mai adauge si alte sume la datorie.

legat de restul postului tau, e numai vina ta ca ai ales impozitarea la norma.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate