Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deadpool & Wolverine (2023)

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS

Topul rușinii la nivelul PE
 probleme domeniu sau configuratie...

Se poate vedea on-line filmul ...

Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...

NATO - Articolul 5

setări scrolling în Firefox sau Palemoon

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

criptoriga

criptoriga

Junior Member

• Grup: Members
Am observat mai demult că în Windows browserele se "mișcau" mult mai firesc. În Linux (indiferent de distribuție), viteza scrollingului e mai mică iar mișcarea e ceva mai sacadată.
Iată setărilele mele pentru reglarea scrolling-ului în Firefox sau Palemoon (se introduc după ce tastezi într-un tab about:config):
mousewheel.default.delta_multiplier_y (200)
general.smoothScroll.lines.durationMaxMS   (setează 400)
general.smoothScroll.lines.durationMinMS (200)
general.smoothScroll.mouseWheel.durationMaxMS (600)
general.smoothScroll.mouseWheel.durationMinMS (400)
mousewheel.acceleration.start (0)
În paranteză sunt valorile recomandate de mine. Bineînțeles, indicat este să reglezi setările acestea după propriile preferințe urmărind efectul lor într-o pagină cât mai încărcată. Cel mai mare efect îl are prima setare, "mousewheel.default.delta_multiplier_y", unde e bine să începi cu valori apropiate de cele default.
Apropo, știe cineva cum ar putea fi setat scrolling-ul în Google Chrome? Am căutat mult și n-am găsit nimic. În caz că nu se găsește, am un nou argument în favoarea superiorității zdrobitoare a browserului Firefox :D

_-_

_-_

- Magister Ludi -

• Grup: Moderators
Tastezi about:flags in bara de adrese si cauti "Smooth Scrolling Windows, Linux, Chrome OS, Android", dar nu o sa te ajute prea mult.
Eventual incearca si acest add-on portat din Firefox: https://chrome.googl...nkfcgfkhb?hl=en

Scrollingul in Chrome si Firefox, atat sub Linux cat si sub OS X nu este chiar fluent, adica sacadeaza din cand in cand. Si chiar sub Windows se mai intampla, dar mult mai rar. Este cu adevarat smooth doar in Safari sub OS X (indiferent de versiune) si in Internet Explorer 11/ Edge browser sub Windows 8/ 8.1, respectiv Windows 10.
Sub Windows am scapat aproape complet de lag in Firefox doar dupa ce am inlocuit HDD-ul cu un SSD. Chrome are in continuare lag si nu cred ca exista o rezolvare.

Si eu as fi interesat de solutii functionale in acest sens pe Linux.

modoran

modoran

Senior Member

• Grup: Senior Members
Poti instala extensia SmoothScroll:
https://www.google.r...nStFVFUWkU6XBcA

Desi ceea ce trebuie sa cauti cu adevarat e cum se seteaza viteza scrollului din distributia ta de Linux, nu sa iei toate browserele in parte.

criptoriga

criptoriga

Junior Member

Am încercat varianta cu imwheel ca să măresc viteza la scrolling, nu e o soluţie. Cel puţin, nu pentru mine.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

View Postmodoran, on 17 iulie 2016 - 11:49, said:

Desi ceea ce trebuie sa cauti cu adevarat e cum se seteaza viteza scrollului din distributia ta de Linux, nu sa iei toate browserele in parte.

Nu este vorba de scrolling speed, ci de intreruperile care apar atunci cand faci scroll. O cauza este in activitatea cu disk-ul sau in prioritatea anumitor procese (daemoni).

criptoriga

criptoriga

Junior Member

View Post_-_, on 17 iulie 2016 - 11:48, said:

Tastezi about:flags in bara de adrese si cauti "Smooth Scrolling Windows, Linux, Chrome OS, Android", dar nu o sa te ajute prea mult.
Eventual incearca si acest add-on portat din Firefox: https://chrome.googl...nkfcgfkhb?hl=en

Scrollingul in Chrome si Firefox, atat sub Linux cat si sub OS X nu este chiar fluent, adica sacadeaza din cand in cand. Si chiar sub Windows se mai intampla, dar mult mai rar. Este cu adevarat smooth doar in Safari sub OS X (indiferent de versiune) si in Internet Explorer 11/ Edge browser sub Windows 8/ 8.1, respectiv Windows 10.
Sub Windows am scapat aproape complet de lag in Firefox doar dupa ce am inlocuit HDD-ul cu un SSD. Chrome are in continuare lag si nu cred ca exista o rezolvare.

Într-adevăr, nu ajută ce ai recomandat pentru Chrome. Iar pentru mine contează nu doar cât de smooth e, ci şi viteza - chiar mai mult decât fluenţa.

View Post_-_, on 17 iulie 2016 - 11:57, said:

Nu este vorba de scrolling speed, ci de intreruperile care apar atunci cand faci scroll. O cauza este in activitatea cu disk-ul sau in prioritatea anumitor procese (daemoni).

Ba era vorba şi despre viteză. Nu pot să cred că doar pe mine mă deranjează cât de lent e scrolling-ul by default în Linux.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

Intr-adevar. Nu sesizasem ca te-ai referit si la viteza. Sub Ubuntu + Unity nu am probleme cu viteza de scroll.
Totusi, imi amintesc ca aveam probleme cand utilizam un anumit mouse, indiferent de setari. Cu oricare alt mouse testat viteza de scroll era ok.
Cu touchpadul de la laptop scroll-ul este lent sau chiar nu functioneaza deloc cateodata (trebuie sa insist). Nu ma deranjeaza, deoarece foarte rar il utilizez. Problema este din driver.

Incearca alt mouse si verifica daca problema persista.

Dobrin_M

Dobrin_M

Active Member

View Postcriptoriga, on 17 iulie 2016 - 11:27, said:

Am observat mai demult că în Windows browserele se "mişcau" mult mai firesc. În Linux (indiferent de distribuţie), viteza scrollingului e mai mică iar mişcarea e ceva mai sacadată.
Iată setărilele mele pentru reglarea scrolling-ului în Firefox sau Palemoon (se introduc după ce tastezi într-un tab about:config):
mousewheel.default.delta_multiplier_y (200)
general.smoothScroll.lines.durationMaxMS   (setează 400)
general.smoothScroll.lines.durationMinMS (200)
general.smoothScroll.mouseWheel.durationMaxMS (600)
general.smoothScroll.mouseWheel.durationMinMS (400)
mousewheel.acceleration.start (0)
În paranteză sunt valorile recomandate de mine. Bineînţeles, indicat este să reglezi setările acestea după propriile preferinţe urmărind efectul lor într-o pagină cât mai încărcată. Cel mai mare efect îl are prima setare, "mousewheel.default.delta_multiplier_y", unde e bine să începi cu valori apropiate de cele default.
Apropo, ştie cineva cum ar putea fi setat scrolling-ul în Google Chrome? Am căutat mult şi n-am găsit nimic. În caz că nu se găseşte, am un nou argument în favoarea superiorităţii zdrobitoare a browserului Firefox Posted Image

Aiurea!!!
Sunt necesare doar doua setări:
mousewheel.acceleration.factor setat la 20 sau 30 - la mine e setat 20
și
mousewheel.acceleration.start adus la 0 sau o valoare pozitivă (în funcție de pretenții) - la mine e setat 0

Pt creșterea vitezei de scroll în Coogle Chrome se instalează  Chromium Whell Smooth Scroller (extensie) și se setează în funcție de pretenții

Attached Files

Edited by Dobrin_M, 17 July 2016 - 13:24.

criptoriga

criptoriga

Junior Member

Da, Chrome se mişcă decent după ce setez extensia aceea.

Sky_Way

Sky_Way

Member

View PostDobrin_M, on 17 iulie 2016 - 13:23, said:

Aiurea!!!
și
mousewheel.acceleration.start adus la 0 sau o valoare pozitivă (în funcție de pretenții) - la mine e setat 0

Până acum foloseam și eu setările colegului de mai sus pentru Firefox, dar am văzut că funcționează ok și ale tale. Mai învață omul câte una alta.. mersi!

criptoriga

criptoriga

Junior Member

View Post_-_, on 17 iulie 2016 - 11:48, said:

Mi se pare că scrollingul e mai bun în Ubuntu (clasic, cu Unity), decât în celelalte familii de sisteme - Fedora, Arch (OpenSuse nu folosesc), în Solus sau distribuţiile bazate pe Ubuntu. Dar senzaţia asta probabil că e foarte subiectivă şi depinde de felul cum navighează fiecare în mod tipic pe o pagină de net, pe ce siteuri intră de regulă. Mai depinde şi ce fel de calculator sau ecran are.
Şi e mai bun, cred eu, nu doar în browser, ci şi în LibreOffice. Asta nu înseamnă că sunt fan Ubuntu (Unity), nu-i fac în niciun caz reclamă, probabil că e cel mai predispus la (mici) buguri decât distribuţiile pe care le folosesc. E o simplă observaţie.
Vorbesc aici de Firefox şi Palemoon. Google Chrome e aproape un browser suportabil pe Ubuntu Unity.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

Eu am constatat ca experienta in web browsing este mai placuta sub Ubuntu 14.04 si 16.04 cu Unity decat era pe 12.04, de la incarcarea paginilor in taburi si scrolling in pagina pana la afisarea continutului/ fonturilor.
In ultimii ani am testat alte distributii/ DE-uri in principal in mod Live CD sau in masini virtuale, asa ca nu se pune. Am tinut foarte putin instalat OpenSuSE, dar se misca greoi din toate punctele de vedere, inclusiv in browsing. In rest nu prea am facut experiente.

Edited by _-_, 19 July 2016 - 07:56.

criptoriga

criptoriga

Junior Member

View PostDobrin_M, on 17 iulie 2016 - 13:23, said:

Aiurea!!!
și

Setările tale pt. Firefox n-au efectul pe care-l urmăresc. De gustibus. Recomand în continuare setările pe care le-am postat mai sus.

Edited by criptoriga, 20 July 2016 - 15:04.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate