Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Statiune Turistica

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Ce conditii trebuie sa indeplineasca o localitate pentru a fi declarata statiune turistica?

As dori sa fie dezbatut cazul particular al "Statiunii Turistice" Moieciul de Jos, am vazut ca asa scria pe taxiurile de acolo, "Statiunea Turistica Moieciul de Jos"

Vreau sa spun ca am constatat doua aspecte ce mi se par incompatibile cu acest statut:

1) Exista o strada (pe care e si sediul Primariei) ce nu are trotuar nici pe dreapta, nici pe stanga.
2) Avand nevoie de asistenta medicala, am constatat ca nu aveam unde primi ajutor de specialitate in acea localitate.

Se naste si intrebarea legitima daca e legala deschiderea circulatiei publice a unui drum in localitate fara a avea macar pe un sens un minim spatiu amenajat pentru pietoni.
Starea de sanatate nu mi-a permis sa ma adresez personal la primarie (picior luxat) a trebuit sa plec urgent sa primesc ingrijiri medicale.

Dincolo de problemele personale (ce nu fac obiectul topicului), as dori sa dezbatem aspectele sesizate mai sus, multumesc.

Edited by Rixthinna, 15 July 2016 - 12:46.


#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View PostRixthinna, on 15 iulie 2016 - 12:39, said:

Se naste si intrebarea legitima daca e legala deschiderea circulatiei publice a unui drum in localitate fara a avea macar pe un sens un minim spatiu amenajat pentru pietoni.



da, este. Daca n-ar fi ar trebui inchisa cred, jumatate din Romania. Plus ca si in legislatia rutiera scrie ca pe drumurile fara trotuare se merge cat mai aproape de marginea drumului pe sensul opus. Asistenta de specialitate primesti doar unde sunt unitati de specialitate, nici in oras nu o primesti oriunde ca de aia e de specialitate :)

Edited by usrnm, 15 July 2016 - 12:58.


#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Numa săptămâna asta am fost până la Stațiunea Muntele Băișorii, județul Cluj. Cel mai apropiat magazin care nu e bar/restaurant e la 25 km, farmacie la fel. Trotuare nu există, drum asfaltat e doar unul și restul sunt pietruite. Despre ce vorbeai, că una dintre străzile din Moieciu n-are trotuare? Posted Image #firstworldproblems

Edited by AlexIP, 15 July 2016 - 13:41.


#4
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostRixthinna, on 15 iulie 2016 - 12:39, said:

Ce conditii trebuie sa indeplineasca o localitate pentru a fi declarata statiune turistica?


In   tara   noastră,   specialiştii   au   adoptat   următoarea   definiţie: "Staţiunea   turistică   este   o
localitate in care turismul reprezintă ramura preponderentă ca volum de activitate economică şi grad
de concentrare a populaţiei active si dispunând de potenţial turistic, staţiunea turistica determină un
aflux de populaţie nerezidenţială, ca beneficiară a produselor şi serviciilor pe care le oferă."
O alta definiţie  este  data prin   H.G. nr 77/1966 pentru aprobarea Normelor  prin   atestarea staţiunilor
turistice, in virtutea căreia se atestă ca staţiune turistica  "localitatea cu funcţii turistice specifice dotată cu
resurse   turistice   (   naturale   si   antropice  ),   din   şi   cu   structuri   necesare   valorificării   si   practicării
turismului "

http://www.mdrl.ro/_...lege_turism.pdf :
jj) staţiune turistică - localitate sau parte a unei localităţi care dispune de patrimoniu turistic şi
de infrastructură turistică, în care activităţile economice susţin preponderent realizarea produsului
turistic şi care este atestată prin hotărâre a Guvernului, la propunerea autorităţii administraţiei publice
centrale responsabilă în domeniul turismului, în situaţia îndeplinirii cumulative a criteriilor minime
obligatorii de atestare, aprobate prin hotărâre a Guvernului;

#5
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
nici in baile herculane nu exista spital sau ambulatoriu (cel mai apropiat spital fiind la vreo 20 km, in orsova) si este o foarte cunoscuta statiune turistica.

#6
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Am inteles. Prin jumatate din Romania nu o sa mai merg. Nu e o tragedie asta, dar sa nu ne miram de faptul ca turismul e la pamant.
Multumesc pentru precizari. Se intelege ca nu va ceda nimeni 10 centimetri din proprietate pentru trotuar, plus 10 cetntimetri de pe partea cealalta.
Sa fie sanatosi, nu mai plec nicaieri fara o temeinica documentare, exista suficiente surse de informare.

View Postusrnm, on 15 iulie 2016 - 12:53, said:

da, este. Daca n-ar fi ar trebui inchisa cred, jumatate din Romania. Plus ca si in legislatia rutiera scrie ca pe drumurile fara trotuare se merge cat mai aproape de marginea drumului pe sensul opus. Asistenta de specialitate primesti doar unde sunt unitati de specialitate, nici in oras nu o primesti oriunde ca de aia e de specialitate Posted Image
O fi legal. E bine de stiut, credeam ca e absolut necesar sa fie macar pe un sens trotuar.
Va fi primul lucru de care voi tine cont in viitoarele deplasari.

#7
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
nu trebuie sa faci o tragedie acum, doar sa fii mai atenta. pe la bunicamea la tara chiar apreciez ca inca nu-s trotuare si semne prea mari de civilizatie si tot asa e zona de munte. si-ar pierde farmecul zona. in general in mediul rural nu sunt trotuare, dar ai ce e mai important: aer curat si verdeata.

Edited by usrnm, 15 July 2016 - 14:17.


#8
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postsuperm, on 15 iulie 2016 - 13:54, said:

In   tara   noastră,   specialiştii   au   adoptat   următoarea   definiţie: "Staţiunea   turistică   este   o
localitate in care turismul reprezintă ramura preponderentă ca volum de activitate economică şi grad
de concentrare a populaţiei active si dispunând de potenţial turistic, staţiunea turistica determină un
aflux de populaţie nerezidenţială, ca beneficiară a produselor şi serviciilor pe care le oferă."
O alta definiţie  este  data prin   H.G. nr 77/1966 pentru aprobarea Normelor  prin   atestarea staţiunilor
turistice, in virtutea căreia se atestă ca staţiune turistica  "localitatea cu funcţii turistice specifice dotată cu
resurse   turistice   (   naturale   si   antropice  ),   din   şi   cu   structuri   necesare   valorificării   si   practicării
turismului "

http://www.mdrl.ro/_...lege_turism.pdf :
jj) staţiune turistică - localitate sau parte a unei localităţi care dispune de patrimoniu turistic şi
de infrastructură turistică, în care activităţile economice susţin preponderent realizarea produsului
turistic şi care este atestată prin hotărâre a Guvernului, la propunerea autorităţii administraţiei publice
centrale responsabilă în domeniul turismului, în situaţia îndeplinirii cumulative a criteriilor minime
obligatorii de atestare, aprobate prin hotărâre a Guvernului;
In legea din 1966 nu e de mirare ca nu se face referire la anumite elemente de infrastructura pt ca pe vremea aia nu se facuse inca nici electrificarea la sate (din cate stiu, s-a facut prin anii 70), masini nu prea existau etc.

Intre timp, lucrurile au evoluat si trotuarele sint prinse in niste norme europene si la sate, adica in mediul rural. A spune ca in mediul rural e normal sa nu fie trotuare e putin...

De altfel, in legea mai noua, in definitie se include si mentiunea "infrastructura turistica". Cu siguranta nu poti avea o afluenta de turisti care sa nu poata circula decat pe carosabil, pe zapada, ploaie, viscol, ceata etc. Acele timpuri au apus de mult.

Daca vrei turism civilizat, e bine sa incerci si Austria, Chiar si Ungaria, Cehia, si apoi poti sa vii incarcat cu argumente sa discuti cu autoritatile locale.

View Postusrnm, on 15 iulie 2016 - 14:12, said:

nu trebuie sa faci o tragedie acum, doar sa fii mai atenta. pe la bunicamea la tara chiar apreciez ca inca nu-s trotuare si semne prea mari de civilizatie si tot asa e zona de munte. si-ar pierde farmecul zona. in general in mediul rural nu sunt trotuare, dar ai ce e mai important: aer curat si verdeata.
Nu e adevarat si nici corect.

http://www.bzb.ro/st...l-rotbav-a95704

Trebuie sa existe niste standarde ca o ambulanta sa poata urca si pe ploaie nu sa ramana in noroi, scolarii sa poata merge la scoala etc.

Esti f fatalist, si f usor de guvernat, esti visul oricarui primar de dupa revolutie care nu stie sa scrie si nu va accesa niciodata fonduri europene si va sta 16 ani la primarie acumuland averi personale.

#9
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View Postmaxtron_69, on 15 iulie 2016 - 15:10, said:

Esti f fatalist, si f usor de guvernat, esti visul oricarui primar de dupa revolutie care nu stie sa scrie si nu va accesa niciodata fonduri europene si va sta 16 ani la primarie acumuland averi personale.
apreciez cele spuse, dar iti sugerez sa iesi putin din bula in care traiesti si sa privesti in ansamblu situatia actuala in care ne scaldam. Apoi o sa fii mai greu de dezamagit si poate mai linistit. Pana una alta, ma bucur ca esti greu de guvernat si ca esti cosmarul oricarui primar de dupa revolutie care nu stie sa scrie si nu va accesa niciodata fonduri europene si va sta 16 ani la primarie acumuland averi personale.

Edited by usrnm, 15 July 2016 - 15:22.


#10
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Oamenii, orbiti de a acumula averi si teritorii, nu s-au gandit la turisti, desi acestia sunt baza dezvoltarii afacerilor lor.
Ok, sa faca asa cum vor dori, ma intereseaza prea putin acum cati turisti vor veni in acea localitate sau aiurea....
Dar, nu le pasa nici de faptul ca odraslele lor nu vor putea merge la scoala pe un drum civilizat, probabil s-au gandit ca vor cara copiii la si de la scoala cu masinile.
Primarul, desigur, e unul dintre ei, si oricum nu va putea sa faca mare lucru. Sant adanc pe o parte, proprietati cu gardul impins la maxim spre drum.
Ocazional am trecut pe acolo si s-a intamplat asa, nici nu stiu ce as fi putut vizita acolo, poate o drumetie pe vreun deal ma tenta, insa nu stiu daca era vreun traseu marcat, amenajat. Se intelege ca nu voi mai calca pe acolo, si nici in alta asa-zisa statiune turistica romaneasca sau de aiurea, in care nu exista asistenta medicala, drumuri ok inclusiv pentru pietoni, asta ca si standard minim.
Mi se pare normal sa vrei sa vezi localitatea, sa poti sa mergi pe jos, sa te bucuri de peisaj, etc, etc.
Unde exista asa ceva, e ok. Unde nu, sa se duca cine vrea, vacanta placuta!

#11
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,836
  • Înscris: 26.02.2010

View PostRixthinna, on 15 iulie 2016 - 12:39, said:

Ce conditii trebuie sa indeplineasca o localitate pentru a fi declarata statiune turistica?

As dori sa fie dezbatut cazul particular al "Statiunii Turistice" Moieciul de Jos, am vazut ca asa scria pe taxiurile de acolo, "Statiunea Turistica Moieciul de Jos"

Vreau sa spun ca am constatat doua aspecte ce mi se par incompatibile cu acest statut:

1) Exista o strada (pe care e si sediul Primariei) ce nu are trotuar nici pe dreapta, nici pe stanga.
2) Avand nevoie de asistenta medicala, am constatat ca nu aveam unde primi ajutor de specialitate in acea localitate.

Se naste si intrebarea legitima daca e legala deschiderea circulatiei publice a unui drum in localitate fara a avea macar pe un sens un minim spatiu amenajat pentru pietoni.
Starea de sanatate nu mi-a permis sa ma adresez personal la primarie (picior luxat) a trebuit sa plec urgent sa primesc ingrijiri medicale.

Dincolo de problemele personale (ce nu fac obiectul topicului), as dori sa dezbatem aspectele sesizate mai sus, multumesc.

Este legal, atat timp cat lasi un mic spatiu intre sosea si santurile de colectare a apei. Cu asistenta medicala este mai greu si in orase, daramite in sate de munte. E bine ca ai avut cu ce pleca sa iti tratezi piciorul, ca daca asteptai dupa ambulanta, ai fi stat multe ore (inclusiv in Bucuresti). Romania este o tara frumoasa si merita vizitata, dar este specula la greu si a devenit extrem de scumpa la cazare prin vestul, nord-vestul tarii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate