Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

pastilele astea de memorie ajuta la ceva? lecitina?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 Ray25tm, on 15 iulie 2016 - 10:09, said:

ati patit vreodata ca cand invatati ceva sa va vina o stare de somn as putea spune,nu stiu cum sa trec peste ia, mi-am cumparat lecitina ajuta la memorie?sa beau cafea ce sa fac? memo plus te tine treaz?

faza e ca eu invat cuvinte mereu noi nu invat ceva rational,logic, nu e o formula matematica e doar un cuvant si repetitie atat, ma gandesc la asocieri cuvant =imagine etc

Aveam colegi in facultate care invatau si noaptea pentru examene. Cumparau de la farmacie fiole de cafeina (nu de "cofeina").
Beau 1-2 fiole, isi tineau creierul treaz si ziceau ca invata perfect noaptea.
===

Starea de somn, ziua/noapte, este un mesaj transmis de creier: "vreau sa ma odihnesc fiindca sunt obosit" - noi dormim noaptea/ziua fiindca in acesta perioada creierul isi "incarca bateriile". Somnul este perioada cand creierul este in pauza.
Deci nu are rost sa ne torturam creierul obosit cu cafea, cafeina si alte asemenea obligand-ul sa memoreze ceva cand el vrea odihna.

Lecitina si vitamine B complex am mancat si eu inainte de admiterea la facultate fiindca era la moda (ca si acum?)...nu cred ca m-au ajutat la admitere.
Memoplus este un bla-bla farmaceutic care contine doar vitamina B6, ginko biloba (pentru circulatie sange la nivelul creierului de la batrani) si cafeina. Nici unul din cele trei componente ale "memoplus" nu iti imbunatateste memoria.

Daca inveti cuvinte prin asociere cu imagini esti pe drumul corect/bun.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 gabicen, on 20 iulie 2016 - 00:19, said:


Aveam colegi in facultate care invatau si noaptea pentru examene. Cumparau de la farmacie fiole de cafeina (nu de "cofeina").
Beau 1-2 fiole, isi tineau creierul treaz si ziceau ca invata perfect noaptea.
===

Starea de somn, ziua/noapte, este un mesaj transmis de creier: "vreau sa ma odihnesc fiindca sunt obosit" - noi dormim noaptea/ziua fiindca in acesta perioada creierul isi "incarca bateriile". Somnul este perioada cand creierul este in pauza.
Deci nu are rost sa ne torturam creierul obosit cu cafea, cafeina si alte asemenea obligand-ul sa memoreze ceva cand el vrea odihna.

Lecitina si vitamine B complex am mancat si eu inainte de admiterea la facultate fiindca era la moda (ca si acum?)...nu cred ca m-au ajutat la admitere.
Memoplus este un bla-bla farmaceutic care contine doar vitamina B6, ginko biloba (pentru circulatie sange la nivelul creierului de la batrani) si cafeina. Nici unul din cele trei componente ale "memoplus" nu iti imbunatateste memoria.

Daca inveti cuvinte prin asociere cu imagini esti pe drumul corect/bun.


am descarcat easy e o aplicatie in magazin play si cu adevarat retin mai usor ,recomand aplicatia e foarte simpla  si usor de retinut minte,bine eu invat cu google translate e cam plictisitor dar asta  e

#21
Zeratulx

Zeratulx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.07.2016

 Ray25tm, on 15 iulie 2016 - 10:09, said:

ati patit vreodata ca cand invatati ceva sa va vina o stare de somn as putea spune,nu stiu cum sa trec peste ia, mi-am cumparat lecitina ajuta la memorie?sa beau cafea ce sa fac? memo plus te tine treaz?

faza e ca eu invat cuvinte mereu noi nu invat ceva rational,logic, nu e o formula matematica e doar un cuvant si repetitie atat, ma gandesc la asocieri cuvant =imagine etc
Nu mai consuma porcarii din astea comerciale farmaceutice  care  mai mult iti obosesc ficatul  si mai bine consuma fructe si legume, cereale si boabe de cacao  . Ajuta mai  bine  la invatat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate