Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

pastilele astea de memorie ajuta la ceva? lecitina?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ati patit vreodata ca cand invatati ceva sa va vina o stare de somn as putea spune,nu stiu cum sa trec peste ia, mi-am cumparat lecitina ajuta la memorie?sa beau cafea ce sa fac? memo plus te tine treaz?

faza e ca eu invat cuvinte mereu noi nu invat ceva rational,logic, nu e o formula matematica e doar un cuvant si repetitie atat, ma gandesc la asocieri cuvant =imagine etc

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Autosabotaj este si apare atunci cand tu, in subconstient, consideri ca nu merita sa depui efort intelectual. Daca te vei convinge ca trebuie sa inveti pentru binele tau, cea mai minunata masinarie pe care o cunoaste omul, creierul uman, stie sa o scoata la capat, fara ajutoare primitive.

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Memo plus te tine treaz. Vezi ce perioada iei. Eu am luat vreo 2 luni si cand le-am lasat m-am trezit cu o stare de moleseala si de somn de ziceai ca veneam de la tras la plug. Cam provoaca dependenta daca le iei pe termen lung.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostYOUR_GOD, on 15 iulie 2016 - 10:17, said:

Autosabotaj este si apare atunci cand tu, in subconstient, consideri ca nu merita sa depui efort intelectual. Daca te vei convinge ca trebuie sa inveti pentru binele tau, cea mai minunata masinarie pe care o cunoaste omul, creierul uman, stie sa o scoata la capat, fara ajutoare primitive.


ce efort intelectual poti depune daca inveti cuvinte ? nu e ceva lorgic ,eu invat rapid ceva logic dar cuvintele nu sunt ceva logic

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Exercitiu. Incerci sa le folosesti cat mai des in diferite contexte. Si uite asa le inveti.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSerafim606, on 15 iulie 2016 - 10:17, said:

Memo plus te tine treaz. Vezi ce perioada iei. Eu am luat vreo 2 luni si cand le-am lasat m-am trezit cu o stare de moleseala si de somn de ziceai ca veneam de la tras la plug. Cam provoaca dependenta daca le iei pe termen lung.

am cumparat lecitina  forte 1200 mg  ,stiu repetitia e mama invataturi  categoric  ,dar as vrea sa numai imi fie somn

View PostSerafim606, on 15 iulie 2016 - 10:30, said:

Exercitiu. Incerci sa le folosesti cat mai des in diferite contexte. Si uite asa le inveti.

pai incerc fac asocieri cu imagini ,ascult muzica ,vad filme  ,traduc articole din ziare etc

#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Somnolenta poate proveni si din cauza unei alimentatii neadecvate. Incearca sa ai o alimentatie cat mai diversificata pentru a nu duce lipsa de vitamine si minerale. De asemenea incearca sa mananci ok, fara infometari si alte cele.
Fa si ceva miscare sau activitati sportive ca sa te tina in priza. Eu cand stau acasa mi-e somn de mor. Cand bag efort fizic n-am nici pe dracu.

Edited by Serafim606, 15 July 2016 - 10:34.


#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostRay25tm, on 15 iulie 2016 - 10:29, said:

Poti sa-mi definesti logica? Daca-ti spun ca ce are logica pentru tine, nu are pentru mine.
Creierul tine minte numai ce este relevant (mi se pare si normal, altfel al irosi energie si...spatiu). Fa astfel incat informatiile sa fie relevante. Fixarea acestora se face prin repetitie.
Stii cum te cheama, unde stai, cunosti numele culorilot, numere de telefon, mintea ta se descurca si cu chestii ilogice.
Poti da vina pe ce vrei. Eu cred ca nu te motivezi suficient.

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Lecitina e foarte buna dar isi face efectul cam dupa 7-10 zile. Poti face si o cura de vitamina B Complex.

#10
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Tu esti ala complexat de pe TPU, ca esti scund, esti obsedat de complexe, acum ai gasit altul.
Am inteles ca dau roade in ani de zile, crezi ca are rost? eu zic ca nu.

Edited by Kevlar111, 15 July 2016 - 11:44.


#11
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Nicergolină, un comprimat dimineaţa, eficient din prima zi. Efect secundar, ai să-ţi aduci aminte visele a doua zi.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKevlar111, on 15 iulie 2016 - 11:42, said:

Tu esti ala complexat de pe TPU, ca esti scund, esti obsedat de complexe, acum ai gasit altul.
Am inteles ca dau roade in ani de zile, crezi ca are rost? eu zic ca nu.


complexe avem cu toti,numi spune ca tu nu ai ,   ce complex vezi tu in intrebarea mea? eu am intrebar daca functioneaza    medicamentele atat

View Postsilverflower, on 15 iulie 2016 - 12:04, said:

- Nicergolină, un comprimat dimineaţa, eficient din prima zi. Efect secundar, ai să-ţi aduci aminte visele a doua zi.
eu imi amintesc cea ce visez nu am nevoie de asa ceva ,in detaliu isi pot descrie ce am visat

View PostSerafim606, on 15 iulie 2016 - 10:34, said:

Somnolenta poate proveni si din cauza unei alimentatii neadecvate. Incearca sa ai o alimentatie cat mai diversificata pentru a nu duce lipsa de vitamine si minerale. De asemenea incearca sa mananci ok, fara infometari si alte cele.
Fa si ceva miscare sau activitati sportive ca sa te tina in priza. Eu cand stau acasa mi-e somn de mor. Cand bag efort fizic n-am nici pe dracu.

ai dreptate si eu cand bag insanity nu ma pot culca

View PostYOUR_GOD, on 15 iulie 2016 - 10:39, said:

Poti sa-mi definesti logica? Daca-ti spun ca ce are logica pentru tine, nu are pentru mine.
Creierul tine minte numai ce este relevant (mi se pare si normal, altfel al irosi energie si...spatiu). Fa astfel incat informatiile sa fie relevante. Fixarea acestora se face prin repetitie.
Stii cum te cheama, unde stai, cunosti numele culorilot, numere de telefon, mintea ta se descurca si cu chestii ilogice.
Poti da vina pe ce vrei. Eu cred ca nu te motivezi suficient.


asta si incerc sa fac

View PostYOUR_GOD, on 15 iulie 2016 - 10:17, said:

Autosabotaj este si apare atunci cand tu, in subconstient, consideri ca nu merita sa depui efort intelectual. Daca te vei convinge ca trebuie sa inveti pentru binele tau, cea mai minunata masinarie pe care o cunoaste omul, creierul uman, stie sa o scoata la capat, fara ajutoare primitive.

sa sti ca e complexa ,e cel mai complex  lucru cunoscut de om din univers

View PostFreddy12, on 15 iulie 2016 - 11:13, said:

Lecitina e foarte buna dar isi face efectul cam dupa 7-10 zile. Poti face si o cura de vitamina B Complex.

fiecare organism raspunde diferit la un medicament    ,sper sa isi faca efefctul

#13
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
metoda de invatare e gresita, creierul uman nu e un calculator. cuvintele se invata cel mai usor folosindu-le.

#14
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
Am luat si eu, odata, pastile d'alea de memorie.
Da' am uitat de ce le-am luat.

#15
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postyetiro, on 15 iulie 2016 - 19:38, said:

Am luat si eu, odata, pastile d'alea de memorie.
Da' am uitat de ce le-am luat.


unii le iau ca sa uite...
altii le iau ca sa-si aminteasca...
...de erorile evolutioniste !

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Regula cu pastilele de memorie este urmatoarea : daca iti aduci aminte unde le-ai pus , inseamna ca nu ai nevoie de ele . Posted Image

Edited by JurasikMan, 15 July 2016 - 20:28.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postiulian0512, on 15 iulie 2016 - 13:19, said:

metoda de invatare e gresita, creierul uman nu e un calculator. cuvintele se invata cel mai usor folosindu-le.

cu cine sa le folosesti?

#18
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010

View PostRay25tm, on 17 iulie 2016 - 20:45, said:


cu cine sa le folosesti?

cu alti oameni.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate