Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Imigrare în România

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
nomore713

nomore713

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.07.2016
Bună,

Sunt din R. Moldova. Student, în ultimul an de facultate. După ce voi absolvi vreau să plec în România.

Rude/cunoscuți care să mă ajute nu am. Starea financiară e precară. Cetățenie românească nu dețin.

Deci, vă rog să-mi explicați cum să procedez? Adică, în ce oraș să plec? Poate a trecut cineva printr-o situație similară? Cine ar putea să mă ajute (poate vreun minister ceva etc.)? Cel mai important: unde să caut de muncă/chirie? În ce domeniu?

#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Ce facultate termini? Sau la ce esti bun/ce stii sa faci?

#3
nomore713

nomore713

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.07.2016

 AndyM, on 14 iulie 2016 - 20:43, said:

Ce facultate termini? Sau la ce esti bun/ce stii sa faci?

Facultatea de jurnalism. Am experiență în domeniu cam 1,5 ani. Dar asta nu contează. Pot lucra în orice alt domeniu. Important să mă integrez/să-mi asigur existența ș.a.m.d.

#4
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
PAI???
Ditamai studentul si zici Imigrare in loc de EMIGRARE?

#5
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Parca se acorda cetatenie oricarui cetatean moldovean care o cere, sau ma insel?

#6
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 maxtron_69, on 14 iulie 2016 - 20:49, said:

Parca se acorda cetatenie oricarui cetatean moldovean care o cere, sau ma insel?
Nu era regula doar cu cei care au bunici/strabunici romani etc?

#7
nomore713

nomore713

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.07.2016

 BodCasa, on 14 iulie 2016 - 20:47, said:

PAI???
Ditamai studentul si zici Imigrare in loc de EMIGRARE?

IMIGRÁ vb. I. intr. A se stabili într-o ţară străină, părăsind ţara de origine.

 maxtron_69, on 14 iulie 2016 - 20:49, said:

Parca se acorda cetatenie oricarui cetatean moldovean care o cere, sau ma insel?

costă în jur de 200-250 euro

 chaosss, on 14 iulie 2016 - 20:50, said:

Nu era regula doar cu cei care au bunici/strabunici romani etc?

nu neapărat români, ci cei care au trăit în Basarabia interbelică. La moment, cetățenia Ro, în mare parte, o au rușii din R. Moldova.

#8
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 BodCasa, on 14 iulie 2016 - 20:47, said:

PAI???
Ditamai studentul si zici Imigrare in loc de EMIGRARE?
Amice!
El vrea sa imigreze in Romania, si sa emigreze din Republica Moldova.

Edited by AndyM, 14 July 2016 - 20:55.


#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Trebuie sa fi putin ... ca sa vi in Romania. Mergi si tu intr-o tara civilizata, lasa tarile bananiere... destul ca te-ai nascut in una. Nu vezi ca te uimeste pe zi ce trece ? Am ajuns sa fim sclavi prin Arges la tigani pe mana cu politia si primarul, politicieni cu bacalaureatul luat pe la 30-40ani, si pot continua pana maine sa iti dau exemple. Invata engleza foarte bine si mergi catre VEST. Posted Image Posted Image

Edited by TruculMagic, 14 July 2016 - 21:01.


#10
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 nomore713, on 14 iulie 2016 - 20:53, said:

IMIGRÁ vb. I. intr. A se stabili într-o ţară străină, părăsind ţara de origine.

A emigra = a pleca din patrie și a se stabili (definitiv sau temporar) în altă țară; a se expatria;

Daca te adresezi Serviciului Pasapoarte sa-ti puna stampila, sau, ma rog, abtibildul cu "domiciliul stabil in strainatate", le zici ca emigrezi. Cand te duci la ambasada tarii de destinatie sa-ti iei viza, spui ca imigrezi. Daca vrei sa spui la modul general ca te cari din tara, zici "emigrez", ca inca nu imigrezi nicaieri. Cand vrei sa-ntinzi rufele ce faci, intri pe balcon din casa, sau iesi din casa spre balcon?

#11
nomore713

nomore713

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.07.2016

 BodCasa, on 14 iulie 2016 - 21:09, said:


A emigra = a pleca din patrie și a se stabili (definitiv sau temporar) în altă țară; a se expatria;

Daca te adresezi Serviciului Pasapoarte sa-ti puna stampila, sau, ma rog, abtibildul cu "domiciliul stabil in strainatate", le zici ca emigrezi. Cand te duci la ambasada tarii de destinatie sa-ti iei viza, spui ca imigrezi. Daca vrei sa spui la modul general ca te cari din tara, zici "emigrez", ca inca nu imigrezi nicaieri. Cand vrei sa-ntinzi rufele ce faci, intri pe balcon din casa, sau iesi din casa spre balcon?

Fain! M-ai ajutat! Mulțăm!

#12
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014
Daca are ceva spirit intreprinzator aduce cateva basarabence si o pune de o afacere de cumpara SP in cativa ani :D

#13
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Citind postarile de mai sus ma gandesc ce-o fi in sufletul omului, ce primire "frumoasa" ii facem.

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 serginho74, on 14 iulie 2016 - 21:39, said:

Citind postarile de mai sus ma gandesc ce-o fi in sufletul omului, ce primire "frumoasa" ii facem.

Ii spunem adevarul. Nu-i destul ca traim noi intr-un sistem prost ? Mai vrei sa le faci si altora viata grea si sa regrete ca s-au nascut in zona asta a "europei" ?

#15
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
concetatenii tai au de obicei alt traseu: vin la facultate aici, eventual se casatoresc cu roman/romanca. Nu e prea tarziu nici pentru tine, poti face un master. De munca gasesti, am avut colegi moldoveni la call center, iar colegii de facultate (baieti) s-au angajat agenti de paza. Nu suna prea bine, nu cred ca e suficient sa platesti chiria, dar totul tine de cum stii sa te descurci. Oricum, eu as alege orice alt oras in afara de Bucuresti: este scump, aglomerat, stresant, iti pierzi tineretea prin el.

#16
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Faci o alta facultate in Romania, ma tem ca diploma ta nu este recunoscuta. Sunt burse pentru cetateni moldoveni.

#17
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Păi cetăţenia română e rampa de lansare spre Occident pt. mulţi "moldoveni", unii chiar nu au văzut Moldova în viaţa lor, vezi mafia cu paşapoarte din Galaţi. E vorba de un mijloc, nu un scop în sine.
Pe de altă parte, în România tot e mai bine decât peste Prut. Totuşi cu jurnalismul fac foamea şi mulţi de-ai noştri.

#18
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
bodcasa, înainte să arăți cu degetul convinge-te că ai dreptate. Omul întreba despre imigrare în România, nu despre emigrare din Moldova. Deci a scris foarte corect. Deci ditamai ...(ce vrei tu) ești tu.

Pe de altă parte, inițiatorul a scris foarte corect, suspect de corect, nu mulți născuți pe-aici reușesc la fel. Suspect ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate