Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum pot investi intr-un index fund

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
bogdy23

bogdy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.08.2013
Buna ziua,

Imi poate spune cineva cum sa investesc intr-un index fund,Am contactat cativa borkeri dar tot incercau sa imi ofere alte produse purtandu-se de parca asta imi doream eu.A mai investit careva ?

#2
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Local sau international?

Local parca Tradeville oferea asa ceva.

Cat despre brokeri,ei traiesc din comisione per tranzactie,interesul lor e sa vinzi/cumperi cat mai des,insa daca ai cont la un broker care ofera ceea ce cauti pur si simplu investesti,nu te poate refuza.

Edited by Lup_Victor, 14 July 2016 - 18:15.


#3
bogdy23

bogdy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.08.2013

 Lup_Victor, on 14 iulie 2016 - 18:15, said:

Local sau international?

Local parca Tradeville oferea asa ceva.

Cat despre brokeri,ei traiesc din comisione per tranzactie,interesul lor e sa vinzi/cumperi cat mai des,insa daca ai cont la un broker care ofera ceea ce cauti pur si simplu investesti,nu te poate refuza.

Buna tradeville ofera doar ETF-uri care nu sunt acelasi lucru acestea genereaza si pierderi nu sunt pt termen lung si au si comisioane mai mari

#4
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Comisioanele sunt cam aceleași, pierderile pot fi la orice instrument.
Investiția e simplă, indentifici fondul care te interesează, vezi cine e autorizat să-l distribuie, și cumperi.

#5
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 bogdy23, on 14 iulie 2016 - 18:04, said:

Buna ziua,

Imi poate spune cineva cum sa investesc intr-un index fund,Am contactat cativa borkeri dar tot incercau sa imi ofere alte produse purtandu-se de parca asta imi doream eu.A mai investit careva ?

Tot nu am inteles daca doresti un fond romanesc sau international.
Pentru piata romaneasca singurul index fund este Tradeville. Da, este ETF, da, pierzi cam 0,25% la cumparare din spread (si inca pe atat la vanzare), plus cam 1,2% costuri de administrare anuala si inca 1,4% alte costuri, comisioane trading, audit, ASF etc. Nu mi se pare foarte mult, daca nu ai timp si experienta ca sa investesti, costul mi se pare foarte rezonabil. Pe masura ce va deveni mai popular fondul, costurile vor scadea.

Pe de alta parte, la fonduri mutuale, ai doar fondurile de actiuni din RO, nici unul nu este un index fund, si au si ele costuri de subscriere, comisioane de administrare etc.

Daca doresti un fond international, poti ajunge destul de usor la ETF-uri internationale printr-un broker international, de exemplu, Interactive Brokers.
Fonduri mutuale index internationale nu ai in principiu cum sa accesezi din Romania, este posibil ca unele firme de asigurari sa promoveze produse financiare care au in spate un fond index, dar cu siguranta vei avea si acolo costuri mai mari decat ar plati un rezident american ca sa aiba acces la aceleasi fonduri.

Revenind la piata din Romania, alternativa este sa incerci sa replici singur indexul avand doar costurile de trading si spread-ul pe titlurile respective. Estimez ca poti ajunge la costuri de 1% anual cu putin efort.

Quote

ETF-uri care nu sunt acelasi lucru acestea genereaza si pierderi nu sunt pt termen lung si au si comisioane mai mari
Nu prea inteleg la ce te referi aici, nu prea mai e mare diferenta intre fonduri index mutuale si fonduri index ETF nici macar pe plan international, iar diferenta care apare totusi nu e neaparat aplicabila si pietei romanesti unde toate costurile sunt mai mari.

Edited by yndy, 18 July 2016 - 11:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate