Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Legare tweetere pe filtru.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
colosalu

colosalu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.05.2016
Sal all

Am si eu o intrebare am 2 incinte cu bas de 12, 200 w 8 Ohm Si 2 tweetere piezo pe incinta si din cite stiu piezo nu au ohmi din auzite si as vrea sa le inlocuiesc cu 2 tweetere Dinamice de 8 ohm Bucata pe boxa si as vrea sa va intreb cum sa le leg sa nu fac probleme amplificatorului care are 300W in 8 ohm el functioneza intre inpedanta de 4-16 ohm .
Pe boxe vin filtre de 4-8 ohm pe 2 cai.
Spunetimi cum sa fac legaturile intre cele 2 tweetere .
In incinte cele 2 piezo sunt legate cumarata in poza cu nr 1 2 fire + - la 1 tweeter si 2 fie la celalat + -.
Sa le leg la fel si pe acestea dinamice ??
Va mulumesc

Attached Files



#2
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Daca montezi 2 tweetere dinamice (cu bobina mobila) de 8 ohmi intro boxa, poti sa le conectezi in paralel, adica plusul de la un tweeter cu plusul de la celalalt tweeter si minus cu minus. Astfel vei obtine pe inalte o impedanta de 4 ohmi si va funtiona fara probleme si fara distorsiuni. In schema aratata, cele doua tweetere piezo sunt inseriate. Poti sa conectezi tweeterele dinamice si in serie (ca cele piezo), dar in acest fel vei avea volum mai mic pe inalte (impedanta va fi de 16 ohmi) si daca se arde/intrerupe unul din ele nu mai functioneaza nici celalalt. Nu este nici un risc daca le conectezi in serie sau in paralel daca amplificatorul lucreaza cu impedanta la iesire intre 4 si 16 ohmi. Daca impedanta boxei/difuzoarelor este mai mica de 4 ohmi, se va incalzi amplificatorul cu risc sigur de deteriorare daca nu ai protectie care sa decupleze boxele. Poti sa faci conexiunile mai intai in serie (identic cu cele piezo, ca in schema) si daca consideri ca frecventele inalte (puterea pe tweetere este insuficienta) nu se aud suficient de tare, fa conexiunea in paralel. Puterea tweeterelor dinamice trebuie sa fie cel putin egala cu a tweeterelor piezo ca sa nu distorsioneze si sa nu se arda la puterea maxima a amplificatorului. Sa fii atent la respectarea polaritatilor, alfel un tweeter va lucra in contra celuilalt (membrana unuia va vibra in fata iar a celuilalt in spate). Succes !

#3
colosalu

colosalu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.05.2016
Pai nu o sa fac nici un experiment le voi lega din prima in paralel . :)
Si apropo cele piezo care le am montate au caracteristicile cam asa.

Difuzor piezo pentru frecvente inalte Raspuns in frecventa: 1.5 kHz - 20 kHz - Putere maxima: 100 W - Eficienta: 91 dB/W/m - Impedanta: 8 ohm

Si cele dinamice care urmeaza sa le monteza astea

Bobină mobilă: 1"/ 25 mm
Frecvenţă: 2kHz-23kHz
Putere: 75/150 W
Impedanţă: 8 ohm
Magnet: 20 oz
Sensibilitate: 105dB

Si are ceva ca acestea dinamice au frecventa putin mai mare ca cele piezo ??

#4
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Nu are nimic, doar ca plaja de frecventa intre 1,5 khz si 2 khz va fi redata (teoretic) un pic mai atenuat de tweeterul dinamic. Practic nu vei observa diferente. Tweeterele sunt facute pentru redarea frecventelor audio inalte, iar banda 1,5 khz-2khz este frecventa audio medie, fiind redata mai mult de catre difuzorul mai mare decat de catre tweeter.

#5
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Nu ma pricep foarte mult la electronica, dar cred ca cel mai bine legi tweeterele exact asa cum erau legate si cele vechi. Nu e totuna daca impedanta e 4 sau 16 Ohmi. Motivul este urmatorul: daca modifici impedanta, e foarte posibil ca frecventele de taiere din filtru sa nu mai corespunda cu ce iti trebuie tie. Si e posibil ca anumite frecvente sa nu le mai redea sau sa bage frecvente joase in teetere si sa ti le arda.
Poate vede un electronist postul tau si te lamureste mai bine.

#6
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Nu are cum sa ajunga frecvente joase pe tweetere fiindca ai filtru pe fiecare banda de frecventa, alcatuit din bobine si condensatoare. Pentru frecventele inalte (de obicei) filtrarea se face printrun filtru simplu format dintr-un condensator nepolarizat (cu valoare intre 1,5 si 2,5 microfarazi) care impiedica trecerea frecventelor joase si medii (datorita reactantei capacitive foarte mari), lasand sa treaca doar frecventele inalte. Daca acest condensator se strapunge (nu prea se intampla) se ard tweeterele datorita curentului mare care ajunge pe ele. In functie de difuzoarele folosite, sunt boxe uzuale cu doua cai si cu trei sau mai multe cai (benzi de frecventa). Boxele profesionale de putere foarte mare (utilizate la sonorizari de spectacole, etc.) sunt pe mai multe cai si cu amplificatoare pentru fiecare cale de frecventa in parte. Tweeterele  (difuzoarele de inalte) compenseaza gama de frecventa pe care nu o poate (sau o reda atenuat) difuzorul/difuzoarele de baza, respectiv frecventele inalte. Cu cat impedanta boxei (difuzoarelor) este mai mica cu atat va reda mai bine frecventele joase corespunzatoare difuzorului respectiv. Sunt difuzoare (utilizate pentru frecventele joase si medii) care pot reda gama audio la joase pana la 20 Hz si sunt unele difuzoare de joase care nu pot reda sub 200 de Hz. Difuzoarele cu diametrul mai mare va reda mai bine joasele ca cele cu diametru mai mic precum si cele cu diametru mai mic va reda mult mai bine inaltele ca unul cu diametru mare. Acest lucru se datoreaza inertiei membranei difuzorului si a capacitatii acesteia de a vibra la anumite frecvente audio. Urechea umana perfecta poate recepta teoretic frecvente in gama 20 Hz pana la 20 Khz. In realitate receptam si percepem diferenta de frecvente pana la 12 Khz. Doar unii muzicieni de exceptie (Mozart de exemplu) pot percepe diferente de frecvente pana la 15 Khz. Peste aceasta frecventa urechea umana nu mai poate percepe diferenta de frecventa a sunetului percepandu-le la fel. Aceste diferente sunt evidentiate practic cu instrumente electronice de masurat frecventa (osciloscop). Ca sa nu distorsioneze si sa ai calitate la redare, puterea difuzoarelor trebuie/este recomandat sa fie cu cel putin 20% mai mare decat puterea amplificatorului. Legale in serie asa cum au fost celelalte si stai linistit. Ti-am spus ca pot fi legate si in paralel datorita faptului ca au puterea mai mare (cele dinamice-150 W) ca cele pe care le inlocuiesti (100 W) si poti acoperi banda de frecventa intre 1,5 khz si 2 khz care este diferenta de banda audio inferioara pe care nu o pot reda corespunzator tweeterele dinamice cu care vrei sa le inlocuiesti pe cele piezo.

#7
colosalu

colosalu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.05.2016
Da leam legat exact cum au fost legate cele piezo de fabrica.
Si veau sa va spun ca diferenta este uimitoare intre piezo si cele dinamice Parca am alte incine si vocea si inaltele si bass sunt mult mai curate.
Si pretul de altfel 5 roni 1 piezo dar eu zic ca isi merita bani ....
Dar pentru cine are posibilitate sa le schimbe pecele piezo cu dinamie caci este o diferenta foarte mare.

#8
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 colosalu, on 15 iulie 2016 - 20:50, said:

Da leam legat exact cum au fost legate cele piezo de fabrica.
Si veau sa va spun ca diferenta este uimitoare intre piezo si cele dinamice Parca am alte incine si vocea si inaltele si bass sunt mult mai curate.
Si pretul de altfel 5 roni 1 piezo dar eu zic ca isi merita bani ....
Dar pentru cine are posibilitate sa le schimbe pecele piezo cu dinamie caci este o diferenta foarte mare.

Ma bucur ca esti multumit si satisfacut de calitatea audio obtinuta prin inlocuirea tweeterelor. Domeniul audio a fost datator de satisfactii atunci cand reusesti sa obtii calitatea dorita a sunetului/muzicii, indiferent ca este doar pentru auditie sau pentru sonorizari de mare putere.

#9
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Buna ziua   !
Am SI eu o intrebare si nu as deschide alt topic. Am 2 doze piezo pentru audio si as dori sa  imi spuneti cum e mai ok sa le leg ca sa lucreze simultan, in serie sau in paralel ?
Multumesc!

P.S. sunt doze din acelea care se folosesc la viori sau alte instrumente muzicale si preiau vibratia .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate