Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Furtul intelectual și domnia scolii profesionale

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
103 replies to this topic

#91
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Fara animale, discutam ca oamenii.

#92
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
pai multe dintre "inventiile" omului sunt "plagiate" din natura. si sa nu zic vorba aia, cum ma vezi si cum te vad, a naibii natura nu a facut nici scoala, nici liceu, nici facultate si nici doctorate nu are ;) practic, daca stam sa cautam, nu gasim la nici un ificiu de inventii si marci vreun patent pe numele naturii.

#93
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si ce e rau a te folosi de Mama Natura? Dta ce parere ai de cineva care iti spune, eu am inventat roata si apa cala? Nu e mai bine sa te adaptezi si sa folosesti intr-un mod creator ceva care deja exista si si-a dovedit valabilitea si rezistenta ?
La Fac de Istorie ne-au zis ca romanii, (cei din Roma antica ) au avut nevoie sa faca apeducte cu care sa isi alimenteze orasele. Cum nu existau motoare, totul sebaza pe gravitatie si curgerea libera a apei..Dar care trebuia dirijata..
Ideea e ca trebuia sa faci apa sa curga, evident in jos, hi, hi. OK. "Cuiul" e ce panta, adica sub ce unghi..
ca pt un oras mare, precum Roma, ai nevoie de foarte mult apa.
Asa ca daca ai un unghi prea mare, suvoiul are prea multa forta si iti distruge zidul rezervorului.
Daca unghiul e prea mica, apa nu prea curge..Si balteste, se umple de frunze, sau face si ierburi acvatice..Si cand o bea omul moare...
Dupa multe teste au stabilit un unghi de 40 , care e optim..
Profa ne-a aratat si formula moderna, folosita de ingineri hidro de azi. Integrale duble, horor..Rezultatul final tot de 40 era, ma rog cu abatere de cateva zecimi.. Adica neesential..
Cine o sa caute pe net apeductele o sa vada ca Roma a fost alimentata cu ele pana dupa 1950..Asa ca 753 +1950 imi dau este 2700 de ani de realitate..
Sau Formula lui Ohm, legarile serie sau parale, sau teoremele lui Kirchoff sunt de acum peste 150 ani (nu va cramponati de data enuntarii. Cine vrea ask Wiki ) .
Ideea e ce sti sa faci si cum sa le folosesti ca sa scoti ceva util din ele..De aia eu faceam misto de cei care nu imi pot rezolva problema cu 3 piese..
In rest sunt doar vorbe sau "parole, parole"...

#94
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 omuspan, on 23 iulie 2016 - 18:49, said:

Inceteaza sa mai folosesti ce n-ai descoperit tu. (vorbesc de alnegru)

I-a iesit porumbelul pe gura. Daca e descoperire atunci nu apartine nimanui, pentru ca exista dintotdeauna si oricine le poate folosi.
asa si sapatul sau alte alea ..nu le-a inventat omul...ca doar gravitatia isi face efectul dintotdeauna.....sau electricitatea.....ea exista dintotdeauna in natura ...si acuma cica unii inventeaza nu stiu ce motor ....pai ce facem scoatem toate patentele de inventii? pai alea nu se bazeaza toate pe legile fizicii existente deja ? cu ce e mai istet un inventator de motor pe care il vinde fata de un fizician teoretician? cu ce e mai istet unul care face nu stiu ce produs , dupa care se face afacerist si il vinde la propriul market? caci doar legile combinatiei dintre compusi exista in natura ...si ca si fizicianul teoretician trebuie doar sa interpretezi legea.
toata chestia asta cu neexistenta patentului pe formulele si legile fizice descoperite este facuta ca nu cumva cei inteligenti sa ajunga sa aiba bani si pozitie sociala....si sa impartaseasca populatiei din cunostiinte ........ca sa conduca in continuare cine stie ce afaceristi speculanti care habar nu au macar cum s-au realizat produsele lor ......pai cati bani au cei care au inventat telefonul mobil adica inginerii si cat are patronul care era la acel timp la motorola? tot ce facand el fiind sa fi avut bani dinainte si sa plateasca pe altii sa realizeze niste produse in numele lui

ps: mai zic unii ca "pe ideea mea nimeni nu ia bani"....pai formula vanzarii la un pret acceptabil se preda la orice facultate de economie deci nu esti cu nimic mai special ca ai luat nu stiu ce produs de la metro si il revinzi .....

#95
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dta ai putea sa desenezi o schema electrica si apoi sa scri ecuatiile care ii definesc functionarea?
Adevarul e si ca o echipa poate sa proiecteze un produs care sa nu aiba suuces comercial. oamenii au muncit, dar piata.. Cum se numea concurentul lui VHS?
Sau poti urmarii o pista de cercetare, care la un anumit moment se infunda..
Sau proiectezi ceva si nu ai partea de hard cu care sa o realizezi. Cum a fost cu primele MP3-uri?
Asa ca sa lasam filozofia ingineriei doar pt ingineri.

#96
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Inteleg ca esti suparat ca oameni inteligenti nu profita destul din ceea ce creeaza. Einstein a folosit matematica pentru a demonstra teoria relativitatii dar nu el a inventat matematica si a folosit-o cu nerusinare fara sa plateasca nici o taxa, bietii matematicieni nu au avut nici un profit.

#97
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
dar piata ce? eu ma refer strict la noutati. normal ca cine inventeaza primul ceva are parte de avere (cum ar fi edison) iar aia care nu au parte ar trebui sa aiba parte. si nu ca imi place averea da daca tot e meritocratie atunci sa fie....

 omuspan, on 25 iulie 2016 - 16:44, said:

Inteleg ca esti suparat ca oameni inteligenti nu profita destul din ceea ce creeaza. Einstein a folosit matematica pentru a demonstra teoria relativitatii dar nu el a inventat matematica si a folosit-o cu nerusinare fara sa plateasca nici o taxa, bietii matematicieni nu au avut nici un profit.
nici nu e nevoie sa ii fie platit permanent ceva....ci doar in timpul vietii celui care descopera.......
pai asta pentru ca nimeni pe vremea lu einstein sau a lui newton nu a propus asa ceva ....din pacate ne conduc niste filfizoni cu avere care traiesc doar din redistribuirea averii data de adaosul comercial...si nimic mai mult......

#98
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
matematica si teoria relativitatii exista, ei (matematicienii si Einstein) doar le-au pus pe hartie. deci n-au inventat nimic, doar si-au dat seama despre existenta lor. Dar si asta cere minti geniale.

#99
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
pai cum spuneam...orice chestie facuta de om ....inventata de om...presupune sa folosesti niste legi care DEJA exista in natura......tot ce ai de facut e sa observi.......ca si asta face parte din a inventa ....a observa ......

#100
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
da, ok, cred ca descoperire e termenul mai potrivit.

#101
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Ideea este ca fiecare generatie foloseste descoperirile generatiilor precedente. Telefonul mobil nu ar fii fost posibil fara inventarea tranzistorului. Foarte rar cercetatorii au avut suficienti bani pentru a se intretine pe ei si familiile lor pentru a se ocupa de cercetare. Acceleratorul din Elvetia nu ar fii existat fara banii altora, cercetatorii sunt platiti pentru ce fac acolo din banii altora.

#102
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
asa daca e sa o iei si afaceristu e platit din banii altora....da nu poti trai fara painea livrata...cam asa e si cu tranzistorul

 omuspan, on 25 iulie 2016 - 16:56, said:

Ideea este ca fiecare generatie foloseste descoperirile generatiilor precedente. Telefonul mobil nu ar fii fost posibil fara inventarea tranzistorului. Foarte rar cercetatorii au avut suficienti bani pentru a se intretine pe ei si familiile lor pentru a se ocupa de cercetare. Acceleratorul din Elvetia nu ar fii existat fara banii altora, cercetatorii sunt platiti pentru ce fac acolo din banii altora.
pai si afaceristii profita de invetia liniei de productie........ daca e sa o luam asa......si de ecuatiile descoperite de mult in materie de economie care fac sa ruleze un magazin mai profitabil....

#103
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 omuspan, on 25 iulie 2016 - 16:56, said:

Ideea este ca fiecare generatie foloseste descoperirile generatiilor precedente. Telefonul mobil nu ar fii fost posibil fara inventarea tranzistorului. Foarte rar cercetatorii au avut suficienti bani pentru a se intretine pe ei si familiile lor pentru a se ocupa de cercetare. Acceleratorul din Elvetia nu ar fii existat fara banii altora, cercetatorii sunt platiti pentru ce fac acolo din banii altora.

Cred ca acet accelerator este printre cele mai mari afaceri de cheltuire aiurea a banului public cu o lipsa totala de eficienta! Cel mult se poate lua in considerare ca asigura o gramada de locuri de munca!

#104
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
mno asta o zice unul care habarn-are ce inseamna cercetarea..........mai bine luam din banii pe care ii dau politicienii pe curve .....ca s-ar strange multi..........

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate