Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Furtul intelectual și domnia scolii profesionale

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
103 replies to this topic

#1
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007
Povestea începe demult cam la începutul iluminismului când inspirați de ideile revoluției franceze oamenii de știință au abandonat principiul unul e om si altul e câine al filosofilor antici care înțelegeau să transmită cunoștințe doar celor interesați de Filosofie adică nu meșteșugarilor.Asa ideile unui Ohm, Ampere Newton au fost împrumutate de cei care se ocupau cu munca manuala si ducând la apariția revoluției industriale.S a creat astfel conceptul de inginer adică de muncitor în știință persoana care să nu producă idei însă să dea impresia că se ocupă cu știință.Si uite așa datorită masificarii a ceea ce ieri era destinat doar elitelor am avut apariția comunismului a vmg iismului a patronatului.Oameni cu școli profesionale de ingineri ocupă acum poziții de decizie în politică și decid ce ar trebui să studieze cei inteligenți.
În acest timp filosofii își văd ideile utilizate de niște indivizi care n ar fi avut dreptul decât la un borcan de formol in schimb dau legi ce distrug învățământul teoretic .

#2
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
unde e asta?

#3
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Mda,  unii produc idei deraiate rau de tot... do not  feed the troll!

Edited by ipopovici11, 14 July 2016 - 08:57.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postalnegru, on 14 iulie 2016 - 08:19, said:

Povestea începe demult cam la începutul iluminismului când inspirați de ideile revoluției franceze oamenii de știință au abandonat principiul unul e om si altul e câine al filosofilor antici care înțelegeau să transmită cunoștințe doar celor interesați de Filosofie adică nu meșteșugarilor.Asa ideile unui Ohm, Ampere Newton au fost împrumutate de cei care se ocupau cu munca manuala si ducând la apariția revoluției industriale.S a creat astfel conceptul de inginer adică de muncitor în știință persoana care să nu producă idei însă să dea impresia că se ocupă cu știință.Si uite așa datorită masificarii a ceea ce ieri era destinat doar elitelor am avut apariția comunismului a vmg iismului a patronatului.Oameni cu școli profesionale de ingineri ocupă acum poziții de decizie în politică și decid ce ar trebui să studieze cei inteligenți.
În acest timp filosofii își văd ideile utilizate de niște indivizi care n ar fi avut dreptul decât la un borcan de formol in schimb dau legi ce distrug învățământul teoretic .

Ai insirat cinci propozitii fara nici o legatura intre ele.
Care-i insa tema pe care doresti sa o scoti in evidenta?

#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Scoală profesională de ingineri? Unde? Când? Cum?
Un inginer găseste solutii si le implementează. Nu e un tehnician, "un muncitor in stiintă". Si daca ai sti tu ca progresul a fost facut de ingineri tocmai pentru ca ei au implementat practic notiunile teoretice..

Edited by caiuscorneliu, 14 July 2016 - 09:24.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Cititi printre cuvinte. Filosofii de altadata erau si oameni de stiinta in raport cu "inginerii" de azi unde-i baga pe toti ce au tangenta cu tehnicul (nu diploma in sine).

Edited by neagu_laurentiu, 14 July 2016 - 09:20.


#7
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postneagu_laurentiu, on 14 iulie 2016 - 09:19, said:

Cititi printre cuvinte. Filosofii de altadata erau si oameni de stiinta in raport cu "inginerii" de azi unde-i baga pe toti ce au tangenta cu tehnicul (nu diploma in sine).

Altul...

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
N-am aderat la ideiile initiatorului, doar am lamurit care-i subiectul, pentru cel care se intreba despre tema.

Edited by neagu_laurentiu, 14 July 2016 - 09:27.


#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Faza cu strungari care ocupa pozitii de parlamentari e oarecum neadecvata, poate ar fi altii mai iluminati care ar putea fi parlamentari, dar nu neaparat. Pana la urma, fiecare parlamentar, ca e strungar sau filolog la origine, are dreptul sa aiba ceva consilieri sau sa ceara sfaturi pentru a lua decizii cat mai bune.

Dar in rest, mi se pare deplasata idea initiatorului topicului. Alea erau alte vremuri, acum sunt alte vremuri. Pana la urma, poti muri langa o idee cat e ea de buna, daca nu are cine sa o puna in aplicare.

#10
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008


View Postalnegru, on 14 iulie 2016 - 08:19, said:

Oameni cu școli profesionale de ingineri ocupă acum poziții de decizie în politică și decid ce ar trebui să studieze cei inteligenți.

Si cine ar trebui sa decida? Filosofii? Teoreticienii? Nu aia care au legatura directa cu practica?




#11
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Initiatorul nu intelege ce este acela un  inginer, are lacune grave... el confunda inginerul cu muncitorul.
Plus de asta  nu  pricepe ca nu-i suficient ca unii sa vina doar cu idei teoretice, trebuie si altii care sa  le  puna in practica efectiv. E ceva distanta de la una la alta.
Nu pricepe ca nu exista doar  inteligenta teoretica. Am vazut mari teoreticieni care nu erau in stare nici sa-si schimbe o priza singuri.
In orice caz, in ziua de astazi, cu teoria pura nu faci absolut nimic,   nu valoreaza mare lucru daca n-o  pui si in  practica,  oricat de stralucit ai fi.

Eu as fi foarte curios cu ce se ocupa initiatorul, ce pregatire/studii are, dar nu a vrut sa ne spuna  niciodata.

View Postbai3tzash, on 14 iulie 2016 - 09:29, said:

Faza cu strungari care ocupa pozitii de parlamentari e oarecum neadecvata,

Asta este democratia, astia au candidat, astia au fost alesi. Asta probabil spune  multe si despre  grosul  populatiei.

Edited by ipopovici11, 14 July 2016 - 09:42.


#12
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
Subiectul este interesant si nu ar trebui sa ne suparam daca initiatorul a folosit un stil narativ mai neconventional.
Trebuie sa ne axam pe idee si sa facem abstractie de modul in care ea a fost prezentata.

Multi ar dori sa posteze idei interesante pe arie dar se blocheaza atunci cand nu gasesc cuvinte si expresii marete.
Cand aveti o idee buna incercati sa o postati si telegrafic.

#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
E filosof :)
Lasand gluma deoparte, macar am inteles pana la urma ideea pe care a exprimat-o in primul post doar ca este falsa in opinia mea. Tocmai cand trecerea de la teoretic spre practic a fost facila si posibila omenirea s-a dezvoltat la viteza maxima. Si inca o face. Din acelasi motiv.

Edited by caiuscorneliu, 14 July 2016 - 09:49.


#14
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 12.03.2010
Omul are dreptate, tara asta e condusa in felul in care e condusa, pentru ca la putere (de decizie) au fost "enjinerii".

E o (alta) discutie daca inginerii sint intelectuali, pentru ca de fapt ei nu sint. Sint doar tehnicieni superiori, aplicători de formule si retete preformatate, si carora daca le iese formula, îi doare in poola de restul (gen "daca asa e proiectul, [facut tot de un "enjiner"] eu ce vrei sa fac ?"). Ei, d-aia ai strazi cu stilpi de telegraf in mijloc, trotuare de juma' de metru, treburi facute de-ampulea in dosul hirtiilor, desi ai enjineri directori de santier.

Un intelectual vede lucrurile in ansamblu, n-are doar unghiul lui ingust de vedere (dar care il scuteste pe el de dureri de cap si raspunderi suplimentare).

Bine, in tara asta principalul vinovat e ortodoxismul atotIMORALIZATOR, care face ca si intelectualii reali sa sufere de acelasi miserupism ca si "enjinerii", insa situatia nu e aceeasi si in restul lumii.

#15
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007
Doar cel ce descoperă o idee are dreptul să i facă și aplicații și decidă la cine ajunge aplicația.Alfel o dam in comunism. Dar avem oameni care au făcut școli profesionale si apoi facultăți, oamenii ăștia niciodată n au produs o idee, tot cred că lucrul manual e baza.Asa ca învățământul nu ar trebui să fie de masa trebuie să arăți mai întâi că te interesează filosofia cartea și apoi vine restul.

#16
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Suntem in capitalism. Cine are o idee, o licentiaza, are drepturi depline asupra ei, cine, ce, cum, cand, unde se foloseste ideea lui.

O clasa elitista nu se face prin invatamant doar pentru unii. O clasa elitista exista oricum e invatamantul. Si noi avem in Romania o clasa elitista, desi invatamantul e cam la pamant. Acei intelectuali trebuie pusi in valoare nu prin educatie doar pentru ei, ci prin educatie pentru mase, ca omul de rand sa aiba intelectul necesar sa-si dea seama ca exista unii mai inteligenti decat ei si sa se uite la ei ca la un model.
Dar si elita are o vina a ei. Multi cred ca doar pentru ca te duce mintea, esti mai iluminat, e si suficient. Asteapta pe un piedestal sa fie aclamati. Pana la urma si ei trebuie sa se bage singuri in seama si sa ajute la crearea unei conjuncturi in care elita sa fie recunoscuta.

Am mai citit prin presa, unii se intreaba de ce X sau Y, mari intelectuali, nu se baga in politica. Majoritatea acestori intelectuali raspund prin faptul ca nu vor sa se murdareasca in clasa politica. Pai daca n-ai chef sa te implici, atunci stai si dormi si mori cu o pensie de 1000 lei.

Edited by bai3tzash, 14 July 2016 - 10:10.


#17
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Ce aplicatii sa faca filozofii? Nici macar fizcienii nu sunt un stare. Einstein nu stia sa insurubeze un bec.
De ce crezi ca a fost interzisa clonarea umana? Daca ar fi prea multi fizicieni, nu ar mai fi suficienti lopatari. Societatea este natural echilibrata in ce priveste distributia aptitudunilor.
Pe de alta parte nu sunt de acord ca filozofii trebuie sa conduca. Stim ce dezastru a iesit cand Plesu a fost ministru culturii. Folozofii sa stea in banca lor si sa scrie carti. Atat.

#18
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007
Cred că nu e clar ce am spus: școală ar trebui să fie un loc unde se rafinează gândirea nu un bazar unde se distribuie idei la tot cetățeanului dornic să scoată un ban din fizica plasmei, cultura celulelor.De altfel oamenii ce produc idei au făcut o și în lipsa unei educații formale.

@Xorian: Nu mă refeream strict la filosofi, am pomenit de ei pt a da un exemplu când se păstra secretul.Mai corect ar fi realiști în contextul în care vb de ingineri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate