Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Urmarire penala

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
alexbc90

alexbc90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 29.06.2009
La inceputul lunii aprilie mi s-a facut o plangere penala pentru delapidare. Dupa ce m-a anuntat persoana respectiva ca mi-a facut plangerea, la cateva zile am fost sunat de cineva de la politie sa stabilim o intalnire pentru a da o declaratie in legatura cu cele intamplate. I-am cerut timp sa-mi caut un avocat pentru a ma prezenta insotit de acesta. A ramas sa ma sune dupa cateva zile sa stabilim de comun acord cand sa ma prezint pentru declaratie. De atunci nu m-a mai cautat nimeni nici la telefon, nici citatie nu am primit acasa. Ma poate ajuta cineva cu o informatie, ce se va intampla in continuare sau daca vou mai fi cautat daca au trecut deja mai bine de 3 luni? Va multumesc

#2
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 alexbc90, on 13 iulie 2016 - 20:41, said:

La inceputul lunii aprilie mi s-a facut o plangere penala pentru delapidare. Dupa ce m-a anuntat persoana respectiva ca mi-a facut plangerea, la cateva zile am fost sunat de cineva de la politie sa stabilim o intalnire pentru a da o declaratie in legatura cu cele intamplate. I-am cerut timp sa-mi caut un avocat pentru a ma prezenta insotit de acesta. A ramas sa ma sune dupa cateva zile sa stabilim de comun acord cand sa ma prezint pentru declaratie. De atunci nu m-a mai cautat nimeni nici la telefon, nici citatie nu am primit acasa. Ma poate ajuta cineva cu o informatie, ce se va intampla in continuare sau daca vou mai fi cautat daca au trecut deja mai bine de 3 luni? Va multumesc

Si tu pui botu la un telefon? Putea sa te sune orice papagal ...

#3
alexbc90

alexbc90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 29.06.2009
Era numarul de telefon de la centrala IPJ

#4
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
stai calm, daca era ceva erai cautat acasa, te sunau, trimiteau citatie-asta.

PS adresa din buletin e aceelasi cu domiciliu?

#5
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
Atunci trimite o sesizare online - dar in avans, ia-ti avocat ...just in case

#6
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Cate dosare au politistii pe cap ... Te vor mai suna Sau nu Bucura-te, timpul trece, prescriptia curge, mai ales ca noul cod penal a fost facut de infractori iar termenele de prescriptie au devenit ridicole
Exista si posibilitatea sa te lase in pace si sa indrume reclamantul sa bage actiune civila pentru recuperarea pretinselor daune, mai les daca reclamantul e privat si nu entitate publica

Edited by sceptic_schizo, 13 July 2016 - 20:56.


#7
alexbc90

alexbc90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 29.06.2009
Da, adreaa e aceeasi, iar reclamantul e o societate unde am lucrat...ma gandeam ca au trecut mai mult de 3 luni de cand s-a facut plangerea si nu m-a mai cautat nimeni. Nu stiu ce se poate intampla, dar voi merge sa intreb un avocat.

#8
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Care e valoarea "pagubelor" pretinse ?

#9
alexbc90

alexbc90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 29.06.2009
Destul cat sa nu renunte usor.nu as vrea sa vorbesc despre suma

#10
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Ideea e ca , in functie de suma, se poate aprecia ca fapta nu prezinta gradul de pericol social al infractiunii cu solutia NUP Aprecierea revine organului de urmarire penala, de la caz la caz

#11
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
prietene, nu este de joaca.
politia are foarte multe cazuri pe cap,de aia nu te-au cautat inca. faptul ca nu ai cooperat inca din prima nu o sa iti fie de ajutor.
gaseste-ti avocat si mergi si lamureste problema.

Delapidarea din cate stiu nu este o infractiune tratata cu indiferenta. in functie de prejudiciu, mai ales ca lasi de inteles ca ar fi mare, se poate ajunge f usor la condamnare cu executare. Doar o atitudine sincera, de recunoastere, de cooperare, o incercare de reparare a prejudiciului doar astea te pot salva.

nu avea filme in cap cum ca daca mergi pe burta si nu te duci uita aia de tine. nimic mai fals, odata plangerea facuta s-a deschis urmarirea penala. ca nu au ei timp si au multe dosare pe cap, unele poate mai urgente fata de al tau unde nu e urgent in sensul ca nu poti schimba nimic din ce ai facut, asta e altceva.

daca cazul este asa cum l-ai relatat, nu vreau sa te sperii dar cea mai buna solutie in cazul tau este o pedeapsa cu suspendarea executarii.... e drept asta si in functie de faptele concrete din cazul tau.

- mergi cu avocatul, recunosti tot ce si cum s-a intamplat, il pui sa te invete cum sa dai o declaratie in care sa recunosti, regreti faptele si cam asta e tot ce poti sa faci. aa evident sa repari paguba! cred ca daca faci toate astea scapi cu suspendare, dar depinde si de caz, daca ai facut niste manevre complicate, gandite, poate erai bagat cu mai multi asta ar  agrava mult Posted Image

Edited by bossake, 13 July 2016 - 21:38.


#12
alexbc90

alexbc90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 29.06.2009
Eu mi-am recunoscut fapta. Am dat o declaratie la notar prin care recunosc si imi asum prejudiciul.dar nu am de unde sa le dau banii...doar daca mi-ar pune proprie pe salariu.acum lucrez in alta parte. Sa ma duc eu sa trag de ei sa dau declaratii?  Nu mai bine astept sa fiu citat? Am vorbit cu un avocat care anul trecut a avut un caz asemanator...dupa 6 luni de proces a scapat cu suspendare.

Printre timp eu mi-am scos un cazier judiciar pentru angajare si nu apare nimic in el

#13
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 alexbc90, on 13 iulie 2016 - 21:43, said:

Eu mi-am recunoscut fapta. Am dat o declaratie la notar prin care recunosc si imi asum prejudiciul.dar nu am de unde sa le dau banii...doar daca mi-ar pune proprie pe salariu.acum lucrez in alta parte. Sa ma duc eu sa trag de ei sa dau declaratii?  Nu mai bine astept sa fiu citat? Am vorbit cu un avocat care anul trecut a avut un caz asemanator...dupa 6 luni de proces a scapat cu suspendare.

Printre timp eu mi-am scos un cazier judiciar pentru angajare si nu apare nimic in el

Pai de ce te-ai dus la notar? De ce au ajuns aia la notar cu tine? Iti spun eu de ce,pentru ca daca tu nu recunosteai de buna voie,aia nu puteau dovedi.Dar stai linistit,la o adica spui ca ai fost supus la presiuni,ai fost dus fortat la notar,ai primit amenintari....Aia la care ai muncit nu au creier nici cat o gaina...

#14
alexbc90

alexbc90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 29.06.2009
Eu le-am recunoscut.ei nici nu banuiau.si am fostde acord sa dau acea declaratie

Asta s a intamplat in ianuarir, iar ei au facut plangerea in aprilie

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 alexbc90, on 13 iulie 2016 - 21:43, said:



Printre timp eu mi-am scos un cazier judiciar pentru angajare si nu apare nimic in el

Cum sa apara,daca cazul este inca pe rol?


Iar daca ai recunoscut si iti asumi prejudiciul,de ce s-a mai deschis caz penal?
Iti dadeai si chilotii de pe tine si gata,ai fi fost iertat.
Ceva-ceva lipseste din relatarea ta.

ps.
De obicei,asa-zisele cazuri de delapidare petrecute in firmele private sunt cu dus si-ntors.Adica unii nu prea pot dovedi acest lucru iar ceilalti nu prea recunosc.

#16
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
alexbc90, du-te la sediul IPJ in cauza si incearca sa iei legatura cu polițistul care te-a sunat. Le spui cum te numești  si data la care ai fost contactat.  
Aviz amatorilor, citatia telefonica este prevăzută de Codul de Procedura Penala, ocazie cu cu care se încheie un proces-verbal in sensul asta.

Edited by Dau, 19 July 2016 - 17:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate