Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

HaiHui singur pe munte

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Importiva ursilor sunt reguli simple: nu dormi in padure sau in apropierea stanelor (preferabil doar in golul alpin); nu lasi rucsacul cu mancare in cort peste noapte; iar cand te deplasezi in zone suspecte ai grija sa faci zgomot. Nu vei avea probleme daca respecti regulile astea. Nu va mai uitati la fime hollywoodiene

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View Postxilo, on 11 iulie 2016 - 16:31, said:

"care improasca la cativa metri buni"
La vreo 50 de metrii e numai bine ...Posted Image
Cind vezi ursul in doua labe uiti de spay-ul cu piper ce-l ti in mana , doar un yoghin reuseste performanta de a se stapani , pe un om normal efectiv il pufneste rasul.
de acord. dar el tine numa' decat sa mearga acasa la urs. sa-l invatam o rugaciune?

#21
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View PostCTP2016, on 11 iulie 2016 - 15:23, said:

Dupa un an obositor, si cu multe evenimente care mi-au "formatat" viata ma gandeam sa plec singur si haihui pe jos prin muntii patriei noastre vreo cateva saptamani. Chiar si la mobil ma gandeam sa renunt. Un cort, un sac de dormit si un rucsac cu ceva merinde cred ca mi-ar fi destul.

Oare as mai gasi zone pustii fara civilizatie, in tara asta? Mai avem zone intinse necontaminate de om? Nu stiu de ce, mi se pare mie dar cred ca daca ai strabate orice munte din tarisoara asta de la nord la sud in maxim 8-10 ore ai da de ceva civiliat.
[ http://assets.sport.ro/assets/protv/2014/03/27/image_galleries/37397/o-cascada-din-caras-severin-printre-cele-mai-spectaculoase-caderi-de-apa-din-lume.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://assets.sport.ro/assets/protv/2014/03/27/image_galleries/37397/o-cascada-din-caras-severin-printre-cele-mai-spectaculoase-caderi-de-apa-din-lume_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cascada Bigar, situata in apropiere de Bozovici, Caras-Severin, in Parcul National Cheile Nerei-Beusnita,
este una dintre cele mai spectaculoase caderi de apa din lume. Posted Image

*Atentie la vipere...

Edited by xmanyacs77, 11 July 2016 - 16:49.


#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
Un urs batran il invata pe altul tanar:
- Prada trebuie atacata in asa fel incat sa te vada
- De ce??
- Sunt mai gustosi, nu mai au rahat in ei!!

#23
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
Uită de Bucegi sau Retezat...etc. Du-te în Făgăraș dacă vrei pustietate. Merg de ani de zile și n-am văzut un singur urs. Lacul Urlea e mama pustietății.

#24
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ma iertati, nu am rezistat
Sfaturi de la un vanator experimentat catre un ucenic.
"Daca vezi ca ursul alearga spre tine, e simplu. Bagi mana in panataloni, scoti o mana de rahat sii ii arunci in fata.
De unde rahat in pantaloni?
Pai cand vezi ursul la cativa metrii distanta, o sa fie.
Si mult"

Edited by Prien, 11 July 2016 - 16:51.


#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCTP2016, on 11 iulie 2016 - 15:23, said:

Dupa un an obositor, si cu multe evenimente care mi-au "formatat" viata ma gandeam sa plec singur si haihui pe jos prin muntii patriei noastre vreo cateva saptamani. Chiar si la mobil ma gandeam sa renunt. Un cort, un sac de dormit si un rucsac cu ceva merinde cred ca mi-ar fi destul.

Oare as mai gasi zone pustii fara civilizatie, in tara asta? Mai avem zone intinse necontaminate de om? Nu stiu de ce, mi se pare mie dar cred ca daca ai strabate orice munte din tarisoara asta de la nord la sud in maxim 8-10 ore ai da de ceva civiliat.

Fagarasii
Apusenii

Bravo si succes
Nu manca unde dormi si o sa fie okay
Atentie la oameni nu la animale.

#26
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://laplimbare.com/wp-content/gallery/cascada-bigar/cascada-bigar-4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://laplimbare.com/wp-content/gallery/cascada-bigar/featured.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tot zona cascadei Bigar iti recomand.....Posted Image

*Poate faci si o baie acolo...

Edited by xmanyacs77, 11 July 2016 - 17:15.


#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
E destul de umblata zona

#28
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View PostTsunnnami, on 11 iulie 2016 - 17:21, said:

E destul de umblata zona
Dar este inca salbatica fata de alte zone turistice din Romania....Posted Image

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
El are o problema cu "civilizatia" asa cum si eu am
il inteleg.
Nu vrea sa mai vada nimic ceea ce tine de civilizatie pe km intregi. Nu cauta in mod deosebit locuri spectaculoase

#30
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostCTP2016, on 11 iulie 2016 - 15:38, said:

Sa fim seriosi ... va mai aduceti aminte perioada cand te duceai la posta sau venea postasul cu telegrame ... au fost acum 20 de ani.
Faci un traseu singur in m-tii padurea craiului pe un traseu nemarcat si ai nesansa sa te ranesti grav , ce faci ? Strigi dupa ajutor ? Posted Image

#31
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
nope, mori barbateste ca acu 20 ani.

#32
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
citind acest topic deja m-am saturat de mers in salbaticie.

#33
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View PostBogzaG, on 11 iulie 2016 - 19:34, said:

citind acest topic deja m-am saturat de mers in salbaticie.
Care sunt motivele principale?Posted Image

#34
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
marea problema la mersul singur pe munte este ca nu poti sa-ti dozezi efortul in mod corect! ai senzatia ca mergi fara spor si ai tendinta sa tragi mai mult si mai tare!
rezultatul: te epuizezi rapid!

#35
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,377
  • Înscris: 06.02.2008


View PostCTP2016, on 11 iulie 2016 - 15:23, said:

Nu stiu de ce, mi se pare mie dar cred ca daca ai strabate orice munte din tarisoara asta de la nord la sud in maxim 8-10 ore ai da de ceva civiliat.

Civilizat nu gasesti nimic in tara asta, nici la câmpie  :)  Oricum am inteles sensul, adica locuit, amenajat.
Nu te vad bine totuși daca ceri sfat sau idei pe un forum unde probabil nimeni nu a făcut ce ai tu de gând să faci. Daca te duci cu mâinile goale sau fara un telefon, busola aia n-o sa fie evadare din stressul zilnic o sa fie "survival".


#36
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
Exista chiar acum planificata o tura de vreo 6 zile in Muntii Maramuresului pe carpati.org, dar ce conditie fizica trebuie sa ai...

Dupa cum pune problema initiatorul cred ca dupa 30 de minute de urcare pe munte trage pe dreapta si pune cortul.

Daca se vrea doar izolare exista si alte solutii, eu pe aici cunosc locuri retrase pe Somes, sau o balta privata de pescuit care in timpul saptamanii e destul de goala si nu te deranjeaza nimeni. Arunci un bat in apa si te bucuri de priveliste.

Eu cand merg prin paduri si munti studiez terenul dinainte, incarc harta pe telefon, anunt lumea unde m-am dus. Nu merg ca mutu', ca nu-s sinucigas.

Edited by Mizu, 11 July 2016 - 23:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate