Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

HaiHui singur pe munte

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015
Dupa un an obositor, si cu multe evenimente care mi-au "formatat" viata ma gandeam sa plec singur si haihui pe jos prin muntii patriei noastre vreo cateva saptamani. Chiar si la mobil ma gandeam sa renunt. Un cort, un sac de dormit si un rucsac cu ceva merinde cred ca mi-ar fi destul.

Oare as mai gasi zone pustii fara civilizatie, in tara asta? Mai avem zone intinse necontaminate de om? Nu stiu de ce, mi se pare mie dar cred ca daca ai strabate orice munte din tarisoara asta de la nord la sud in maxim 8-10 ore ai da de ceva civiliat.

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Sa nu te trezești cu vreun urs drept companion de drum.

#3
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Poate te intalnesti cu mos Martin si te vedem la stiri.

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://adevarul.ro/assets/adevarul.ro/MRImage/2013/04/13/516935d0053c7dd83f03f193/646x404.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Mergi pe platoul Bucegi, innoptezi cateva seri si vei fi.....un alt user softpedist!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 11 July 2016 - 15:34.


#5
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015
L-am vazut acum cativa ani in zona Muntilor Tarcului, s-a uitat si el la noi pret de 10 secunde si a plecat apoi de acolo.

M-am gandit la asta: mi-am cumparat electrosoc si un dispozitiv cu ultrasunete pentru cainii de turma ;)

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Daca vrei sa te sinucizi o poti face si acasa, nu le da salvamontistilor de lucru.

#7
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View Postxmanyacs77, on 11 iulie 2016 - 15:33, said:


Mergi pe platoul Bucegi, innoptezi cateva seri si vei fi.....un alt user softpedist!Posted Image


Acolo este bulevard ... mai bine ma duc pe pista de bicicleta spre Serbia.

#8
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Un telefon pt urgenta ai nevoie , cazi drq intr-o rapa si-ti rupi picioarele , mori in chinuri ! Un minim necesar ( busola , brisca , bricheta , trusa medicala , ceva antibiotice ) e bine de luat .
Locuri " virgine " gasesti in prostie precum si locuri rar umblate de oameni unde ai sanse reale sa faci pe tine de frica doar cand vezi o buturuga in departare si ti se pare ca misca ...
Fa-ti un traseu astfel incat din cand in cand sa dai de civilizatie sa-ti cumperi de-ale-gurii ca apa bei din rau ( daca ai curaj )

#9
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View Postcobi1, on 11 iulie 2016 - 15:35, said:

Un telefon pt urgenta ai nevoie , cazi drq intr-o rapa si-ti rupi picioarele , mori in chinuri !

Sa fim seriosi ... va mai aduceti aminte perioada cand te duceai la posta sau venea postasul cu telegrame ... au fost acum 20 de ani.

Edited by CTP2016, 11 July 2016 - 15:40.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
depinde cat de repede mergi in cele 8-10 ore :)
in principiu prin zona muntilor Retezat e ceva mai pustiu, dar si acolo sunt destul de multe cabane si trasee marcate.

iti recomand sa nu renunti la telefon. daca dai de necaz pe acolo poti descoperi ca de fapt pustietatea nu-ti prea prieste si nu ai cum sa ceri ajutor.

#11
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Si pe mine ma bate gandul la asa ceva. Dar in nici un caz singur. Cu inca 1 prieten sau 2, as face-o. Si bineinteles cu tot kit-ul ce ar tine de o asemenea escapada. + un GPS locator si un telefon mobil rezistent la socuri, apa, praf (used only just in case). oricum tare ideea. bafta si te asteptam cu detalii. asta daca te mai intorci... daca nu, te vedem la stiri oricum. bafta

Edited by blade0blade, 11 July 2016 - 15:46.


#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

View PostCTP2016, on 11 iulie 2016 - 15:34, said:

L-am vazut acum cativa ani in zona Muntilor Tarcului, s-a uitat si el la noi pret de 10 secunde si a plecat apoi de acolo.

M-am gandit la asta: mi-am cumparat electrosoc si un dispozitiv cu ultrasunete pentru cainii de turma Posted Image
Si vrei să-i dai la mufa cu electrosoc înainte sau după ce îți dă cu laba la ureche? Ăștia te ataca si daca nu-i impusti mortal si tu visezi sa scapi cu electrosoc?

Edited by Serafim606, 11 July 2016 - 15:50.


#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,518
  • Înscris: 30.10.2003
Creasta Godeanu (Herculane - Retezat). Partea proasta e ca sunt turme de oi :( Iti ia minim 3 zile, eu am facut-o in 5. Dupa 5 zile, ti se cam taie de munte (fara buda, fara dus)

#14
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
nu pleca singur pe munte.....oricum trebuie sa iti iei cu tine o forma de comunicare.
ca il deschizi doar cand trebuie aia este altceva. Iti trebuie ceva cu care sa comunici.

In plus trebuie sa o iei incet, initial 2 zile, apoi rumegi ce ai gresit si te duci mai departe alte 3-4 zile
apoi iar rumegi ce ai gresit si ce ai putea sa faci mai bine (sau ce parte a echipamentului nu te multumeste)

apoi iar pleci cateva zile pana te deprinzi cu atmosfera si salbaticia din jurul tau.
si tot asa.... stii ce zic ? Eu ma stradui demult sa merg pe Negoiu insa nu am cu cine Posted Image

Pleaca cu cineva care il cunosti !!! (Este ffff important)

Edited by Mihai_3, 11 July 2016 - 16:00.


#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View PostCTP2016, on 11 iulie 2016 - 15:35, said:

Acolo este bulevard ... mai bine ma duc pe pista de bicicleta spre Serbia.

[ http://www.worldwideromania.com/wp-content/uploads/2016/01/Sarmisegetuza.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Atunci doar la Sarmisegetuza te vei reface complet.....Posted Image

Edited by xmanyacs77, 11 July 2016 - 16:29.


#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002

View PostCTP2016, on 11 iulie 2016 - 15:34, said:

M-am gandit la asta: mi-am cumparat electrosoc si un dispozitiv cu ultrasunete pentru cainii de turma Posted Image
pt autoaparare la ursi se foloseste spray cu piper, da' varianta mare, special facute pt asa ceva, care improasca la cativa metri buni. cel mai bine ar fi sa nu ajungi sa-l folosesti dar in lipsa de arma de foc asta-i urmatorul ca eficienta. si la asta trebuie nervi tari, sa incepi sa pulverizezi abia cand e la cativa metri de tine si pampersii sunt plini. cu electrosocul e posibil sa-ti rada o laba din prima, sa pici inconstient si sa nu mai aiba cine-l curenta.

baga si un telefon inchis si cu baterie plina intr-o punga cu zip, ca nu se stie niciodata. ar fi bine sa ramai pe trasee marcate, sa nu aluneci si sa cazi intr-o rapa ceva. si nu te mai uita la emisiuni cu bear grylls ca ala doar mimeaza supravietuirea. supravietuirea adevarata e cand te caci pe tine de frica ca-ti lasi oasele prin salbaticie, nu cand e echipa de filmare dupa tine cu arme de foc si cu rezerve pe o luna si telefoane prin satelit ca daca se nashpeste situatia sa cheme ajutoare.

Edited by Fane, 11 July 2016 - 16:27.


#17
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Poti incerca o tura Tibles-Rodnei-Suhard (8-10 zile). Si daca nu ti-a ajuns o iei spre Calimani.

#18
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"care improasca la cativa metri buni"
La vreo 50 de metrii e numai bine ...Posted Image
Cind vezi ursul in doua labe uiti de spay-ul cu piper ce-l ti in mana , doar un yoghin reuseste performanta de a se stapani , pe un om normal efectiv il pufneste rasul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate