Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Merita facuta o facultate in prezent ?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Dupa cum vedem piata locurilor de munca a cam ajuns la saturatie (plin de someri cu diplome), iar dintr-o serie de absolventi al unui profil, maxim vreo 2 care sunt foarte buni, restul au si ei diploma si nimic mai mult.

Am vazut ca multi sunt dezinformati, nu dau bine bacalaureatul ca deja se gandesc la facultate.
Ma refer strict la cei care pleaca de acasa si stau in chirie ! (vreo 95% daca nu luam in calcul cei care nu platesc chirie) - (nu ma refer la gigeii care au parinti milionari sau macar cu ceva sute de mii de euro, ca aia fac ceva aiurea ca sa aibe si ei o diploma).

De ce nu se incearca o meserie ? Mai exista ceva cursuri, scoli unde se poate primi o diploma/calificare pe meseria care ne intereseaza ? (nu sunt informat pe aceasta zona).
In ziua de azi, daca stii o meserie si engleza, poti pleca destul de usor catre europa de est si poti duce un trai frumos.

Nu de alta, dar:

Hai sa luam de exemplu orasul CLUJ:
-chiriile scumpe, traiul per ansamblu este scump. (in 3-4 ani se duc lejer 10.000euro)
-dupa ce termini pana gasesti ceva nu e asa usor cum se spune si salariile nu sunt asa mari, astfel ca la vreo 2.000-3.000lei salar lunar (tinand cont ca pentru un puscarias se cheltuiesc 2.300lei, iar respectivul este ZERO pe langa o persoana cu studii) pentru o persoana cu facultate (dupa ce scadem cheltuielile) mai ramai cu vreo 100-300euro pusi deoparte (traind o viata modesta, nicidecum frumoasa), iar comparativ cu o persoana care stie o meserie in afara care pune deoparte lunar de la 1000euro in sus (dupa ce are ceva experienta), automat nu prea mai e rentabila o facultate. Iar banii cheltuiti se vor recupera foarte greu, abia dupa multi ani putem spune ca am ajuns la zero si mergem pe profit.

Singura varianta corecta, este ca dupa absolvire si vreo 1-2 ani de experienta sa plecam in afara, dar e destul de greu daca nu foarte greu de intrat la o firma, deoarece acolo sunt deja muncitori de la ei, noi abia la sectorul cu meserii avem acces.

Astept cat mai multe opinii (avantaje, dezavantaje, orice).

ROG UN MODERATOR SA MUTE TOPICUL UNDE CONSIDERA CA E MAI BINE. Posted Image

Attached Files


Edited by TruculMagic, 10 July 2016 - 16:00.


#2
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Nu in Romania. Sau daca o faci in Romania, trebuie sa inveti foarte mult singur acasa, facultatea mai mult o sa-ti manance timpul. N-ai idee cati cu nu stiu ce facultati care suna bine vin sa se angajeze ca un simplu vanzator de magazin intr-un hypermarket pt un salariu de 1200 lei pentru ca nu-si gasesc de munca cu ceea ce au invatat ei.

Edited by Robiacs, 10 July 2016 - 16:05.


#3
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Intotdeauna o hartie, de orice fel, valoreaza ceva, dar daca nu vei fi printre cei mai buni in ceea ce faci, degeaba o ai.

In rest, meserii gasesti cat cuprinde, dar depinde de tine cat de mult poti indura munca fizica sau vrei munca de birou. Bani faci din orice : frizer, sudor, ospatar, etc, gasesti cursuri de calificare pe toate drumurile

Edited by St3garu, 10 July 2016 - 16:08.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 TruculMagic, on 10 iulie 2016 - 15:57, said:

De ce nu se incearca o meserie ?
Sunt si meserii la care se accede via facultate. De ce pui egal intre scolile profesionale/postliceale si meserie ?!

Edited by neagu_laurentiu, 10 July 2016 - 16:09.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Merita cand o tratezi ca pe o investitiei. Investind deci in special timp (nu inveti doar 2 zile in sesiune sau pierzi jumate de zi la un job unde faci total altceva), bani (cumperi diverse materiale didactice, nu te bazezi pe notite luate la curs, dupa dictare), etc.

Edited by dani.user, 10 July 2016 - 16:17.


#6
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Da, o facultate merita foarte mult, dar sa fie de top. Cunosti viitori oameni de succes, oameni cu care ai ce vorbi despre domeniul care te intereseaza.

In facultate am invatat cum sa invat, un lucru extrem de important. Din pacate e ignorat de 95% dintre oameni Posted Image . Am invatat cum sa-mi gestionez timpul eficient, am cunoscut oameni foarte inteligenti, oameni de la care am invatat multe chestii importante. In schimb, aveam si colegi care nu erau pasionati deloc de domeniu, criticau profesorii, se vaitau ca sunt cursurile grele si inutile. In mare parte acestia sunt someri sau au salarii de pana in 2000 de lei. Probabil pentru ei facultatea nu a meritat. Tot acestora cand le zic de locul meu de munca si de salariu imi zic "Vai ce noroc ai avut ca ai gasit un asemenea job." .

Edited by andy1992, 10 July 2016 - 16:34.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 St3garu, on 10 iulie 2016 - 16:04, said:

Intotdeauna o hartie, de orice fel, valoreaza ceva, dar daca nu vei fi printre cei mai buni in ceea ce faci, degeaba o ai.

Daca luam in considerare cat valoreaza o facultate (cheltuieli + timp pierdut) + cativa ani pana recuperam cheltuielile , dupa ce tragem linie o sa observam ca hartia respectiva are o valoare egala cu zero. :)

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 TruculMagic, on 10 iulie 2016 - 16:32, said:


Daca luam in considerare cat valoreaza o facultate (cheltuieli + timp pierdut) + cativa ani pana recuperam cheltuielile , dupa ce tragem linie o sa observam ca hartia respectiva are o valoare egala cu zero. Posted Image
Generalizezi si nu e cazul, sunt exemple si invers.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 neagu_laurentiu, on 10 iulie 2016 - 16:09, said:

Sunt si meserii la care se accede via facultate. De ce pui egal intre scolile profesionale/postliceale si meserie ?!

Cand ziceam de meserie, ma refeream pe ramura: auto si constructii. Ma refeream la ceva cursuri pentru a putea primi o diploma ca sunt calificat pe mecanica auto (transmisii, motor, etc) de exemplu. Nu prea stiu cum sa ma exprim pe aceasta latura, deoarece nu am fost niciodata interesat de scolile profesionale sau postliceale, deoarece si eu fac parte din turma si cat am luat bacalaureatul am inceput sa arunc cu dosarul in stanga si in dreapta pe diferite profile  Posted Image , deci nu deadeam 2 bani pe ceva fara diploma, dar dupa ce treci "viata" daca se poate spune, realizezi ca defapt nu e asa si ca nu trebuie sa te iei dupa oamenii care intotdeauna vor numai rau cand o sa zica " uite la prostul ala fara facultate". Posted Image Caci mai prosti ca ei nu exista, au un mod de gandire limitat, cel putin cei de peste 40 ani care au fost cumva indoctrinati de cei batrani care faceau toata ziua agricultura si de abia supravietuiau, astfel incat i-au determinat pe urmasii lor sa faca scoli ca trebuie. Posted Image  Lucrurile s-au schimbat enorm, exista si altceva in afara de agricultura care se practica demult.

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 TruculMagic, on 10 iulie 2016 - 16:32, said:

Daca luam in considerare cat valoreaza o facultate (cheltuieli + timp pierdut) + cativa ani pana recuperam cheltuielile , dupa ce tragem linie o sa observam ca hartia respectiva are o valoare egala cu zero. Posted Image
O mentiune: O facultate te poate face mai destept. Hartia aia face zero, cand e detinuta de un zero.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 neagu_laurentiu, on 10 iulie 2016 - 16:35, said:

Generalizezi si nu e cazul, sunt exemple si invers.

Mai ca ma faci sa imi pierd o jumatate de ora sa iti explic, cu exemple:
(costurile pentru a face o facultate, timpul pierdut si munca din strainatate in constructii de exemplu, unde cunosc peste 20 persoane tinere care sunt plecate de ceva ani prin diferite tari).

Repet: o facultate, merita doar daca:
1. Te multumesti cu putin si vrei sa ajungi angajat la stat si freci menta toata ziua pe un salar minim sau mediu.
2. Mergi in afara (dar e greu sa intri pe piata fortei de munca la ei)
3. Esti foarte bun (si cazurile astea sunt atat de dese, asa ca si cuvintele lui Iohanis cand vorbeste) Posted Image

#12
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
pai nu vei sti niciodata daca merita sau nu. pana nu o termini. poti sa ai facultate si sa fii somer sau sa lucrezi muncitor necalificat, sau la fel de bine poti fi un inginer de succes.
oricum, daca ai facultatea ai o sansa in plus, nu stii cand se deschide o usa si tu neavand facultatea nu vei putea intra. atunci vei zice : ce buna era o facultate.
dar la cum merge romania, majoritatea firmelor au nevoie de ingineri in mai toate domeniile.

Edited by D3an, 10 July 2016 - 16:43.


#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 TruculMagic, on 10 iulie 2016 - 16:32, said:


Daca luam in considerare cat valoreaza o facultate (cheltuieli + timp pierdut) + cativa ani pana recuperam cheltuielile , dupa ce tragem linie o sa observam ca hartia respectiva are o valoare egala cu zero. Posted Image
Daca tu crezi ca nu este nici o diferenta intre un muncitor si un inginer, ambii cu acelasi salariu si angajati in aceiasi firma, atunci nu merita sa faci chetuieli inutile cu facultatea.

#14
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Initiator, ce facultate ai facut? Istorie? Posted Image

Edited by andy1992, 10 July 2016 - 16:46.


#15
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Facultatea este o investitie, o oportunitate, acces la informatie, cum calculezi cat valoreaza timpul tau, asa zis pierdut cu studiile? Cati bani poti face incepand cu 18 ani si sa zici ca "uite, la 22 ani am suma X, bine ca nu am facut facultatea". In mod aproape sigur nu vei avea nici un ban. Deci, ce alegi : la 22 de ani fara bani, dar cu o facultate, o specializare, sansa de un inceput rapid sau la 22 ani fara bani, fara diploma, dar cu o oarecare experienta, care o fi aia, la mac, lidl sau sofer pe undeva?

Edited by St3garu, 10 July 2016 - 16:49.


#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 TruculMagic, on 10 iulie 2016 - 16:41, said:

Mai ca ma faci sa imi pierd o jumatate de ora sa iti explic, cu exemple:
Ia gandeste-te in jumatatea asta si la exemplele unde lucrurile stau invers. Nu globaliza un sector sau niste oameni. Iti dau dreptate punctual pe niste cazuri dar nu la gramada.

 TruculMagic, on 10 iulie 2016 - 16:41, said:

Repet: o facultate, merita doar daca:
Mai sunt 1001 puncte. Dar pare ca o tii pe a ta.

Edited by neagu_laurentiu, 10 July 2016 - 16:48.


#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 neagu_laurentiu, on 10 iulie 2016 - 16:47, said:

Ia gandeste-te in jumatatea asta si la exemplele unde lucrurile stau invers. Nu globaliza un sector sau niste oameni. Iti dau dreptate punctual pe niste cazuri dar nu la gramada.

Mai sunt 1001 puncte. Dar pare ca o tii pe a ta.
Este foarte interesanta abordarea lui:  "Banii sunt singurul, lucru care conteaza in viata.".

Edited by pasilla, 10 July 2016 - 16:51.


#18
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006

 TruculMagic, on 10 iulie 2016 - 16:41, said:

Mai ca ma faci sa imi pierd o jumatate de ora sa iti explic, cu exemple:
(costurile pentru a face o facultate, timpul pierdut si munca din strainatate in constructii de exemplu, unde cunosc peste 20 persoane tinere care sunt plecate de ceva ani prin diferite tari).
3. Esti foarte bun (si cazurile astea sunt atat de dese, asa ca si cuvintele lui Iohanis cand vorbeste) Posted Image

De aici reiese ca decat sa incerci sa fi foarte bun, preferi compania selecta a unor dorei, probabil vrei sa ajungi in reclame. Greu cu munca intelectuala, mai usor la baros

Edited by St3garu, 10 July 2016 - 16:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate