Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Nelamurire achizitie macbook pro late 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Cosminmatei1989

Cosminmatei1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.07.2016
Salutare! Doresc a achizitiona un macbook pro sh, in special pentru web-development. Crede-ti ca merita cel din linku-ul de mai jos, tinand cont de anul respectiv, configuratiile ? Ave-ti idee daca pot instala pe el ultimul sistem OSX?


http://olx.ro/oferta...dd-ID6qw8i.html

Edited by Cosminmatei1989, 10 July 2016 - 03:42.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Nu merita.

E deja mult, mult prea vechi. Si pretul ala imi pare supraevaluat.
Nici ultimul OS nu-l poti avea (ultimul fiind macOS Sierra), nici putere de calcul. Si la macuri OS-ul vechi e o problema... (multe aplicatii cer minim 10.7 sau chiar 10.10).

Cauta ceva mid 2012. Is cele mai ok ca SH.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
nu vreau sa fiu aia rea, desi cam offtopic, dar poate acum inteleg si iubitorii de mac, ca nu numai la pc pe windows trebuie sa-ti faci upgrade pt a folosi ultimele editii, ci si pe mac, iar la mac .... costa taticu.

#4
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Un amic a cumparat unul identic cu 750 lei de pe macuser. Acum nu stiu cat de impecabil arata cel de pe olx, insa cel achizitionat avea cateva zgarieturi pe capac, insa tehnic de nota 10.

L E: Ai aici ceva asemanator mai ieftin dar cu ssd
http://www.macuser.r...ewthread/52648/

Edited by pustiu_22, 10 July 2016 - 08:32.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
1. E prea scump.
2. Procesorul duce farap probleme web development, dar prea putin RAM si lipsa SSD.
3. Bateria e moarta

Nu merita!

#6
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View PostDany_Darke, on 10 iulie 2016 - 06:51, said:

nu vreau sa fiu aia rea, desi cam offtopic, dar poate acum inteleg si iubitorii de mac, ca nu numai la pc pe windows trebuie sa-ti faci upgrade pt a folosi ultimele editii, ci si pe mac, iar la mac .... costa taticu.


Pai... nu stiu cate alte laptopuri din 2008 mai merg la ceva (sau cate mai buteaza) astazi:).

Mai nou crapa si in garantie sau imediat dupa, am vazut cam multe cazuri pe aici.Pbl pe la drivere sau mai stiu eu ce si atunci cand vrei sa lucrezi nu-ti arde de depanare, pbl pe la drivere buguri si restarturi.
Mda...uitasem de virusi, intretinere Win, viteza care scade in 2 ani sub Win cand il omoara si antivirusul.De asta iubesc eu unul Mac :)

Ia-ti Retina  late 2013 cu 8gb  , negociaza bine si-l ai 10 ani la un nivel satisfacator chiar si dupa 7.Cu el castigi si sistemul pe care nu-l ai la celelalte.In schimb la Mac ai Win daca vrei.

Edited by ionutz_joe2009, 10 July 2016 - 12:54.


#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006
Oricum Mac urile sunt proaste la baterii, mai ales cele din ultimii ani. Daca il mai iei si la mana a 2 a , cine stie in ce conditii a fost exploatat, sa nu te mire ca bateria tine foarte putin.

Al meu, dupa un an si jumate, lucrat in fiecare zi cu el, deja bateria ma mai tine ,de la 100 % la 4-5 %, aproximativ 3 ore, poate nici atat, spre deosebire de un dell cu aceesi varsta, calculator de servici, exploatat ceva mai mult decat mac ul personal, care si acum bateria tine mai bine de jumatate de zi, lucrez pe el lejer jumatate de zi fara sa il pun la incarcator.

Acum , nu imi dau seama daca bateriile sunt proaste , ca si hardware, sau sistemul de operare papa mai mult decat windows-ul, ceea de a 2 a varianta , ma cam indoiesc de ea.

#8
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006
Cum sa fie mai proaste daca tin 12 ore, nu asa-s specificatiile tehnice pt macbook-uri?

#9
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Depinde de fiecare.Daca se da luminozitatea la maxim si se pun cine stie ce aplicatii consumatoare rau...da, poate tine 3 ore dupa 3 ani de folosire.La mine tine bine f bine inca, nu l-as da pe Windows nici daca-mi sta cumparatorul in genunchi.Nu de alta, dar am avut 3 pe Win, am folosit 15 ani Win( de la 3.11).

La Mac Retina chiar nu ai nevoie de luminozitate f mare, are display bun, contureaza bine textele in luminozitate mica, nu mai zic ca programare faci in alb negru pt a nu deranja ochii.

Edited by ionutz_joe2009, 10 July 2016 - 19:41.


#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ala nu e retina,nu mai visati cu ochii deschisi.
http://www.expertcom...al-14-wide-2305
Uite ce primesti pe windows/linux cu banii aia asa la o cautare rapida,cele doua nu se compara din niciun punct de vedere, dellul e superior din toate punctele de vedere.

#11
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pai retina vine din late 2013.Eu unul nu mai suport porcaria aia de Windows.In loc sa lucrezi confortabil stai sa te bati cu Win si virusii.

Poate sub Linux e o afacere mai buna.Daca te uita dupa procesor cand esti web developer degeaba il iei, nu te ajuta cu nimic nici i7 in cazul asta.

Display-ul conteaza extrem de mult, daca e obositor si-ti arde retina intr-o ora nu faci nimic cu el.Pt programare iti trebuie ceva in care poti sta cu ochii f mult timp, monitor de genul e f scump si in laptopuri ieftine sau medii gasesti de regula un i7 , hdd si ram care nu-ti trebuie in web.Acolo iti trebuie display si confort pt a te putea concentra.

Retina are rezolutie mare care e mai confortabila, nu neeaparat display f calitativ comparat cu monitoare de 5000 roni.In laptopurile mai ieftine/medii chiar si scumpe de la Win gasesti de regula un jaf de display.Acolo se puncteaza performantele utilizatorului in jocuri sau mai stiu eu ce, pt lucru intens nu e pt ca display.

Mac retina are capacitatea de a reda bine cu liminozitatea la minim si creste f mult confortul( unul din plusurile la display, altfel ai un far in fatza, sunt f multe in rest).

Edited by ionutz_joe2009, 11 July 2016 - 12:44.


#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ce porcarie de windows?Nu te bati cu nici un virus daca ai putina materie cenusie. Iar in ceea ce priveste laptopuri scumpe cu ecran calitativ,stai linistit ca Retina ala e departe de cel mai bun.Vezi seria de la Dell cu Infinity Display pusa cap la cap cu un mac echivalent.

#13
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
La ce pret?Eu pe Mac am acelasi sistemsi aplicatii de 2 ani juma fara sa fac reinstalare(chiar daca faci de sistem nu pierzi aplicatiile si ce ai lucrat).Win pus in masina virtuala sub mac  era instant sub Wmware, in 3 luni era melc.

La modul cel mai serios, mergea infect(iesau flacari pe gaurile de la cooler, sub al lui abia daca se invart) si l-am sters si din masina, tot in masina virtuala Linux merge de rupe dupa 2 ani.

Edited by ionutz_joe2009, 11 July 2016 - 13:07.


#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Exact la acelasi pret.Acum cateva saptamani am vazut si eu un mac obosit (chiar am deschis un topic cu privire la asta), si era exact ca un carci cu windows.Inapoiat si mergea foarte greu in ciuda faptului ca MACul "nu incetineste".

#15
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu am trecut pe  Mac dupa ce am folosit ani buni Win si nu ma voi intoarce prea curand la Win.

Daca va veti uita veti vedea ca si developerii din tarile cele mai inapoiate folosesc Mac la web developing.

Safari e cel mai sigur pe el(e al lor si special conceput pt masina aia, majoritatea updateurilor sunt pt intarire Safari si sistem contra virusilor) lucreaza mana n mana cu antivirusul din spate , nu trece un virus asa usor si daca trece il va detecta si se va bloca( doar cu reinstall se va scapa de virusul intrat in Safari).Antivirusul preinstalat(multi nu stiu ca are) face update fara sa vezi.Restul browserelor sunt pistol cu apa in fatza virusilor mai ales sub Win.

Sa nu uitam ca Microsoft are pbl grave cu browserul si chiar si cu sistem cand vb de virusi.Scoatem alt explorer , etc...iar pistol cu apa.

Edited by ionutz_joe2009, 11 July 2016 - 13:40.


#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
I se spune mai nou Microsoft Edge.Sa nu uitam ca Apple leaga versiunile de safari mult mai tare de sistemul de operare decat Microsoft,iar suportul browserelor 3rd party este infinit mai bun decat pe MAC. Google Chrome nu merge pe niciun mac daca nu ai cel putin 10.9.Deasemenea, dezvoltarea exclusiv pe Safari nu vad cum ar ajuta un dezvoltator web,intrucat acesta are o cota de piata nesemnificativa (si da,desi browserele mai nou adera la standarde inca exista apucaturi dubioase intre ele).

#17
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu am spus ce simt ca utilizator de Mac si web designer/programator.

Pe unde am umblat eu cu ala doar eu stiu :).In Crome a intrat Productivity Boss (chestia e ca nu stiu de unde,Safari la cea mai mica tentativa scotea flacari)si nici pas nu a zis.La acest nivel sa intre ceva in el si te ai dus pe copca, siguranta conteaza extrem de mult.

Edited by ionutz_joe2009, 11 July 2016 - 14:11.


#18
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Agenti in sectiunea develop din Safari

Attached Files


Edited by ionutz_joe2009, 11 July 2016 - 14:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate