Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Este sau nu Ultraj?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
1. Agresiunea catre Politia Locala a Mun. Bucuresti se califica drept ultraj?
Daca DA:

2. Se califica drept Ultraj agresiunea fata de un politache in uniforma, in timpul serviciului, desi motivul agresiunii nu are nici o legatura cu faptul ca x e in timpul serviciului, ca X practica meseria de Politist Local, in timpul in care a fost agresat, X nu indeplinea vre-o misiune de importanta publica (nefiind lezat interesul public), iar agresorul nu era subiectul activitatii partii vatamate, in sensul ca acesta nu s-a opus rigorilor legii.

Pe scurt vorbim despre 2 dusmani, care s-au reintalnit dupa un timp indelungat, unul civil, celalalt in uniforma, S-au recunoscut uitandu-se indelung unu la altul, au trecut unul de altul prea surprinsi, apoi vatamatorul a revenit aplicand anumite lovituri cu mainile goale partii vatamate.

3. Daca partea vatamata nu depune plangere penala si certificat, poate colega ce a fost martora, sau institutia sa depuna? Nu pt vatamare, pt ultraj...

Partea vatamata recunoaste conflictul latent, spunand "pe gura" ca nu depune plangere, ca se teme pt viata lui, iar scopul agresiunii a fost sa nu-l "piarda", adica sa aiba mijloacele de a obtine adresa, date civile, etc., in sensul ca daca trecerea unul pe langa celalalt se consuma, asemenea date erau mult mai greu de obtinut.

Edited by Hedonist, 10 July 2016 - 00:16.


#2
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
daca nu e in exercitiul functiunii, nu este

Edited by marcusdefeis, 10 July 2016 - 00:19.


#3
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Acest subiect este foarte sensibil!!! Atentie la postari! (scuzati OFF-u,l Moderatori!)

Edited by arisel, 10 July 2016 - 00:27.


#4
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
"Vătămarea corporală, săvârşită împotriva unui funcţionar public care îndeplineşte o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, aflat în exerciţiul funcţiunii ori pentru fapte îndeplinite în exerciţiul funcţiunii, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 6 ani."

1. Inteplineste Politia Locala functie de autoritate in stat?
2. In exercitiul functiunii era, dar ce inseamna asta? Indeplinirea ordinelor de serviciu... Era in patrulare, totusi nu-si exersa calitatea de "autoritate de stat".

E ca si cum ai bate un pompier cand se joaca pe Nintendo in unitate... nu-l impiedici la stinsul incendiului, iar motivul agresiunii nu e ca a stins casa lui vecinu.

Totusi ce inseamna "autoritate in stat"?

"organe avînd dreptul de a da dispoziţii obligatorii", cat si organele centrale, care nu fac subiectul, defapt exercitiul "autoritatii de stat" e menit sa apere "statul de drept", adica izvoarele de legi, ordonante, etc, cat si fortele de impunere.

Ce zice legea?
(1) Personalul poliţiei locale este compus din:
a) funcţionari publici care ocupă funcţii publice specifice de poliţist local;
Posted Image funcţionari publici care ocupă funcţii publice generale;
c) personal contractual.
_________
Prin urmare, cred ca doar categoria A s-ar califica, desi si aici, termenul local este oarecum in opozitie cu cel "de stat"
In orice caz, cred ca se poate dezbate in instanta calificarea functiei de Politist Local drept "autoritate in stat", cel putin daca jurisprudenta n-a stabilit inca.
Si chiar si asa, uniforma si institutia nu trebuie sa fie refugiu pt represaliile legale sau ilegale ale unor fapte reprobabile trecute.
Numai in ultimul an s-au intamplat destule crime impotriva angajatilor civili, din motive diverse, un politist ce cade victima unei "crime pasionale de ex" nu e cu nimic mai presus decat un vanzator.
Iar momentul faptei, "in timpul sau in afara exercitiului de serviciu" neavand relevanta.
-------------------
Iar pt punctul 3, cred ca institutia sau un coleg nu-si pot proteja omologii impotriva dorintei lor, scopul legii fiind o siguranta personala mai mare.
---------------
Voi ce parere aveti?

Edited by Hedonist, 10 July 2016 - 00:53.


#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Experienta vietii imi zice ca e riscant sa te iei de "uniforme".Mai ales in timpul serviciu(ciu)lui.

#6
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Art. 175 Funcţionar public
(1)Funcţionar public, în sensul legii penale, este persoana care, cu titlu permanent sau temporar, cu sau fără o remuneraţie:
a)  exercită atribuţii şi responsabilităţi, stabilite în temeiul legii, în scopul realizării prerogativelor puterii legislative, executive sau judecătoreşti;
b ) exercită o funcţie de demnitate publică sau o funcţie publică de orice natură;
c)  exercită, singură sau împreună cu alte persoane, în cadrul unei regii autonome, al altui operator economic sau al unei persoane juridice cu capital integral sau majoritar de stat, atribuţii legate de realizarea obiectului de activitate al acesteia.
(2) De asemenea, este considerată funcţionar public, în sensul legii penale, persoana care exercită un serviciu de interes public pentru care a fost învestită de autorităţile publice sau care este supusă controlului ori supravegherii acestora cu privire la îndeplinirea respectivului serviciu public.

http://legeaz.net/no...d-penal/art-175

Art. 257 Ultrajul
(...)
(4) Faptele prevăzute în alin. (1)-(3), comise asupra unui poliţist sau jandarm, aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu sau în legătură cu exercitarea acestor atribuţii, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracţiune, ale cărei limite se majorează cu jumătate
.
http://legeaz.net/no...d-penal/art-257

Edited by Arianna-D, 10 July 2016 - 00:59.


#7
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
e vorba de funcţionar public care îndeplineşte o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat

Am raspuns inainte sa editeze...  Legea o stim, nu mi-e greu sa dau un "Goagal", rog sa se raspunda asupra interpretarii legii. Multumesc.

Edited by Hedonist, 10 July 2016 - 01:04.


#8
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Autoritatea de stat este exercitata in cadrul organelor de stat (centrale si locale), ale administratiei, justitiei etc. Nu mi se pare ca termenii local - de stat sunt in opozitie.

Pentru interpretarea articolului, vezi care este scopul lui (incalcarea autoritatii de stat - reprezentata prin functionari - prezinta un grad de pericol social mai crescut), apoi care este sensul termenilor folositi ("functionar public" se apreciaza in sensul legii penale, de exemplu).


 Hedonist, on 10 iulie 2016 - 00:13, said:

3. Daca partea vatamata nu depune plangere penala si certificat, poate colega ce a fost martora, sau institutia sa depuna? Nu pt vatamare, pt ultraj...

Din ce stiu, pentru ultraj actiunea penala se pune in miscare din oficiu.

Edited by Arianna-D, 10 July 2016 - 01:32.


#9
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
pai ti-am zis
trebuie demonstrat ca nu era in exercitiul functiunii

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 Hedonist, on 10 iulie 2016 - 00:13, said:

1. Agresiunea catre Politia Locala a Mun. Bucuresti se califica drept ultraj?
Da, daca se face catre un om in uniforma adica in exercitiul functiunii. Daca e in timp liber si fara uniforma evident nu este ultraj.

 arisel, on 10 iulie 2016 - 00:24, said:

Acest subiect este foarte sensibil!!! Atentie la postari! (scuzati OFF-u,l Moderatori!)
Zbong...

Edited by andreic, 10 July 2016 - 01:26.


#11
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Eu am inteles : politistul a facut abuz , vazind un "fost prieten" al actualei ....fata! Ceva in genul cu Elena din Troia !

P.S.- inca nu am avut "ghinionul" sa fiu legitimat de pol. locala ! De obicei vine politia la usa , sa dau mai incet muzica , e amiabil si trec si ei ceva in "carnetel" , care e total ilegal , a fost nevoit sa "tasteze" CNP-ul in Motorala(aia cu "uzer si pas"!) si eu "golan , "cit ii ceasul !" !

Edited by tidicristi, 10 July 2016 - 01:35.


#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu vrei sa-ti petreci pensia in libertate?

#13
testor73

testor73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 19.07.2012
Este ultraj, politistul era in uniforma si in timpul serviciului.

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
Daca nu depunde plangere, nu este ultraj

#15
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 Tsunnnami, on 10 iulie 2016 - 05:03, said:

Daca nu depunde plangere, nu este ultraj

Pentru ca .... ?

Edited by Arianna-D, 10 July 2016 - 05:21.


#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 testor73, on 10 iulie 2016 - 03:16, said:

Este ultraj, politistul era in uniforma si in timpul serviciului.
Chiar daca venea spre serviciu/ sau pleca de la serviciu acasa, politistul fiind in uniforma, tot ultraj se numeste...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 10 July 2016 - 05:33.


#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 Arianna-D, on 10 iulie 2016 - 05:18, said:

Pentru ca .... ?

Vine un prieten si-mi da una peste ceafa prieteneste invitandu-ma la o bere, eu fiind in uniforma, e ultraj?

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Hedonist, on 10 iulie 2016 - 00:13, said:

2. Se califica drept Ultraj agresiunea fata de un politache in uniforma, in timpul serviciului, desi motivul agresiunii nu are nici o legatura cu faptul ca x e in timpul serviciului,
Părerea mea e că nu-i (și) ultraj dacă motivul agresiunii nu-i în legătură cu exercitarea atribuţiilor de serviciu - precizarea asta e în art. 257 din codul penal.
http://legeaz.net/no...d-penal/art-257

 Hedonist, on 10 iulie 2016 - 00:13, said:

3. Daca partea vatamata nu depune plangere penala si certificat, poate colega ce a fost martora, sau institutia sa depuna? Nu pt vatamare, pt ultraj...
Nu poate depune nimeni plângere în numele altcuiva.

 Hedonist, on 10 iulie 2016 - 00:44, said:

In orice caz, cred ca se poate dezbate in instanta calificarea functiei de Politist Local drept "autoritate in stat", cel putin daca jurisprudenta n-a stabilit inca.
Nu-i nimic de dezbătut, Poliția locală este organ al autorității de stat.
Art. 1
(1) Politia locala se infiinteaza in scopul exercitarii atributiilor privind apararea drepturilor si libertatilor fundamentale ale persoanei, a proprietatii private si publice, prevenirea si descoperirea infractiunilor, in urmatoarele domenii:
etc.
http://www.dreptonli...le_155_2010.php

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate