Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

BMW 530D - e39

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 23.09.2016
La cati km rulati?

#38
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
20.000 (+/-) - ceva de genu .. o sa caut niste facturi de la un service si o sa aproximez mai exact Posted Image

update : la sfarsitul lunii martie a anului trecut am avut 251.000km, acuma am 271.500 km ...
deci undeva la 22.000-23.000 km, ca am facut calculul de la 1 ianuarie 2017 - 1 ianuarie 2018

Edited by Andreysc7, 16 January 2018 - 12:46.


#39
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
Ajung la capatul puterilor, si al banilor ... acuma am o problema in bord... vad ca incepe sa nu mai mearga semnalizarea, faza lunga, comenzile de pe volan si oglinda (cand dau in marsarier). Luminile merg in exterior, dar in bord nu se mai aprind. De ieri a inceput sa faca figurile astea. Deci, inca o chestie de adaugat pe lista pentru programarea din 25 ianuarie ...

#40
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 01.12.2007
Asa sunt masinile vechi. mereu cade cate ceva.

#41
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
Ieri am luat un holsurub in cauciucurile de iarna, cumparate anul trecut dar am avut noroc pentru ca a fost holsurub mic, de 5mm. Am zis ca si asa vine caldura si sa pun pe cele de vara. Cele de vara erau destul de uzate si am luat decizia sa cumpar unele noi de vara. Am luat Nokian, categoria A pe carosabil umed, 2000 RON pentru toate 4 anvelopele. Fabricate anul asta in februarie.

model : https://www.anvelope...7-95y-vara.html  (doar ca eu le am pe 235, ceva de genu)

Azi dimineata, la nici 24 de ore, pana Posted Image . Ceva metalic a intrat in cauciuc, se vede in poza
Din nou tin sa multumesc celor de la conducere pt drumurile pe care le avem. Luati cu paine

Am dat comanda pentru alt cauciuc pentru ca am mers cateva sute de metri cu roata asa pentru ca nu aveam unde sa opresc pentru ca blocam toata circulatia, practic inchideam strada, ca e cu 2 benzi, sens dublu dar pe una si-au facut oamenii parcare Posted Image . Mergand asa, s-au frecat janta de partea interioara a cauciucului si s-au vazut putin striatiile de la sarma anvelopei si am hotarat sa comand alt cauciuc, sfaety first.

Din nou, luati cu paine cei de la conducere si handicapatii care au impresia ca strada e cos de gunoi

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   139.97K   60 downloads
  • Attached File  2.jpg   198.4K   59 downloads

Edited by Andreysc7, 29 March 2018 - 14:45.


#42
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 01.12.2007
Ai un ghinion incredibil! Îmi place faptul ca esti pasionat si vrei sa faci lucruri bune. Ești de admirat! Felicitări!

#43
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
Gata, s-a rezolvat :) . Pe 5 aprilie programare la service : schimb ulei , filtre, discurti frana spate si placute :) . Tre sa vad unde gasesc un catalizator, ca asta la 1000 de turatii zdrangane si sa dau 6000 RON pe unu original nu prea imi vine sa dau. Am gasit cu 1700 RON aftermarket dar stocu e epuizat :(

#44
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 01.12.2007
De ce nu il anulezi?

#45
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
pe 4 aprilie am vizita pentru ITP :) ... si sincer prefer sa il las, am auzit tot felul de teorii. Cum a fost masina facuta, asa o las.
Am gasit pe un site din franta, la 350 de euro (oferta) .. iar la emisii scrie euro 4 ... iar a mea ii euro 3 si nu stiu care ii faza. O sa sun eventual la ei sa vad ce si cum. Se poate ca un catalizator sa faca o masina euro 4 din euro 3 ?

#46
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
O face dar nu in Romania. In Ro orice i-ai face tot euro 3 ti-o va considera la RAR.

#47
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Se iau după cataloagele lor și tipul motorului. Singura soluție este să modifici diferite componente la motor și evacuare și apoi să mergi la test dinamic tot la RAR. Și să speri că ai avansat cu norma de poluare. Schimbul atâtor componente e scump iar testul dinamic asemenea. Nu merită.

#48
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Poti sa o modifici pana o faci 100% electrica. Daca in baza lor de date motorul respectiv din anul respectiv apare ca fiind euro 3 atunci asa ramane pana la casare. In Ro nu exista varianta upgradului normei de poluare ca in alte tari.
In Germania o masina non euro o poti face euro 4 montandu-i un filtru corespunzator la un service omologat pentru astfel de modificari si ti-o modifica in acte ca fiind euro 4. Operatiunea costa vreo 400 euro si dureaza cateva ore. In Uk si in mai toate tarile UE e la fel.
In Ro legislatia nu permite asa ceva.

Edited by Friskey, 30 March 2018 - 18:30.


#49
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
eu as cauta unul in dezmembrari bun. ar trebui sa coste 200-300 maxim 400 lei..

#50
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
nu am pretentia sa o fac euro 4... as vrea doar sa stiu daca as pune acel catalizator pentru ca e la un pret bun

#51
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Intrebi daca poti sa pui catalizator de euro 4?
Da, poti.

#52
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
@friskey asta am vrut sa stiu :)
@bossake : tot timpul m-am ferit sa cumpar chestii SH :)

#53
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
Noutati :

Placute de frana, discuri de frana, filtre, ulei (l-am avut eu)...

Total : 1030 RON (830 + 200 avans)

Attached Files



#54
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 01.12.2007
De ce ai ales firmele alea la filtre?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate